Keď sa vozy kupca (Václav Voska) zrútia do priepasti, musí predať všetok majetok, dokonca aj obraz matky jeho tretej dcéry, láskavej Krásky (Zdena Studénková). Cestou do mesta sa oddýchne v pustom zámku a ráno nájde namiesto obrazu hromadu šperkov a peňazí. Pri odchode ešte odtrhne v záhrade ružu. Objaví sa rozzúrený Netvor (Vlastimil Harapes) a daruje mu život pod podmienkou, že mu pošle Krásku ako spoločníčku. Je taká krásna a dobrá, že Netvor zabudne na jej záhubu a zaľúbi sa do nej. Dievča sa spočiatku všetkého bojí, ale časom si zvykne a čoraz silnejšie si uvedomuje, akú nežnú a citlivú dušu ukrýva desivá podoba jej hostiteľa. Až návšteva u hašterivých, závistlivých a zlých sestier Gábinky a Málinky (Jana Brejchová, Zuzana Kocúriková) jej však otvoria oči natoľko, aby sa vrátila a vyznaním lásky Netvora zomierajúceho od zármutku zachránila. Čaká ju však ešte jedno prekvapenie... (TV JOJ)

vlcekmirek

Nemohu jinak, než dát plný počet bodů. Je to film z doby, kdy se ještě točily filmy s příběhem, ne na ,,efekt". Ponurá, ale kouzelná nálada filmu, doprovázená hudbou, na kterou se nezapomíná a vizualizace, jakou nedokáže vytvořit žádný počítačový program. Stokrát ohraný příběh je v tomto díle podán úplně jinak a já se přiznám, že i po letech mě mrazí v zádech při sledování netvora, který je nedostižný, krásný, děsivý a charismatický zároveň. Ale možná to bude tím, že poprvé jsem tento film viděl v dětském věku a už tehdy jsem byl uchvácen. ()

angelle

Nikdy by som neverila, že sa dá natočiť film, ktorý je rozprávkou a zároveň hororom, no Herzovi sa to podarilo a Hapka mu v tom neskutočne pomohol. Hapkova hudba tu je práve to najsilnejšie, ona dodáva tú presnú ponurú atmosféru, ktorú tento film potreboval, a aj sladkú romantiku. ()

BStone

Filmová a hudební symfonie. Poetika v obrazech. Mistrovství Juraje Herze a Petra Hapky. Výborný Václav Voska a okouzlující Zdena Studénková. Nádherný film, kterému všechny další zpracování stejného tématu nesahají ani po kotníky. 90% ()

jumptheshark

Zpočátku skvělá atmosféra, ponurá, na českou pohádku až strašidelná. Bohužel, seznamování krásné Studenkové s Netvorem je zdlouhavé a časem se z toho stane nastavovaná kaše. ()

martin2702

Moc dobrá pohádka s nádechem hororu když sem byl malý tak mě to dost děsilo ale skvěle natočeno od Juraje Herze ten tenhle žánr uměl. ()

goveg

Mě se z celého filmu nejvíc líbila a líbí podoba netvora. Je nádherný a člověk by se do něj zamiloval. Ta síla lásky mě vždycky pohltila. Je mi ale líto té srnky. :-( Ta si asi užila opravdový horor.. ()

ArdeliaLortz

Jedna z nejlepších pohádek z Českých luhů a hájů. Od mala mám z téhle pohádky mrazení. Krásné ruce a charisma Vlastíka Harapese jsou jen třešnička na dortu 🖤 Baví mě, jak na téhle pohádce najde člověk při každém shlédnutí něco nového. ()

horskejvlk

Těžká pohádka hraničící stylem natočení s hororem vše podtrhuje wágnerovska varhanní hudba, ale i přesto má své kouzlo a veškeré náležitosti pohádky bodejť ne, když je zcela doslova převzatý scénář ze studiového zpracování pohádky od Moskalika ta je ovšem studiová a daleko dramaturgicky vyvážená a pohádkovější. Herzovo zpracování patří dramaturgicky již do hororu nebo balady, jako pohádka se nehodí. Moskalikovo pojetí s krásnou a mladou Šulcovou válcuje jeho film ve všech směrech.Herzově spracování by pomohlo vystřídat warhany jiným instrumentem a rázem by pohádka byla krásnější ano tak mocná je hudba, dokáže umocnit prožitek nebo ho znepříjemnit v této pohádce je krásná jen ty pompézní varhany ji pro dětské ucho przní. ()

Zupan_

Trauma mojho detstva určite viac horor ako rozprávka, temnejšiu adaptáciu nenájdete. Dokonca som videl v kine z hlavy tá ústredná melódia len tak nevíde. ()

burg

Jako film samotný jsem nikdy moc nemusel, ale až letos o Vánocích jsem si uvědomil, jak famózní soundtrack ve filmu je. Holt Hapka uměl... ()

Ed.

Když jsem to viděl poprvé (promítané požárníky v kinosále) nebyl jsem na to připraven, absolutně jsem nečekal že pohádka může být tak děsivá. Proto mi trvalo než jsem se k ní vrátil a zamiloval si ji. Dnes už mi její kouzlo a tvrdost nevadí :-) Úžasně provedeno, vše víc něž originální a hudba Petra Hapky k tomu, prostě 5 hvězd ať nežeru! ()

Zeuska

Bohužel jsem tuto "pohádku" viděla jako osmiletá v kině. Film šel do kin opravdu jako "pohádka", takže dětí bylo plné kino. Bohužel nejdříve mě odrovnaly titulky sice s krásnou a fascinující, ale děsivou hudbou. (Lebka koně mě pak dlouho strašila ve snech) Další hrůza pro mé dětské oči byly dost naturalistické záběry ze zabijačky hned v úvodu. Podříznutý krk kozy, useknutá hlava slepici, naříkající prase, které tam pak visí a řezník ho vyvrhuje, krev vytéká mezi kroupy... A pak přichází skáza kupcových vozů. Ponurost, mlha, stromy jak na Vysočině po kůrovci, splašené vyděšené koně, zboží i lidi padající do propasti. Čtyři lidi dost krvavě zabiti. Zastřelen, probodnut, jeden dokonce uhořel zaživa a řvoucí děvečka z rozdrásanou hrudí pařátem. Vše umocněno velkým plátnem a děsivými varhany... Po této první půlhodině filmu se nás sešlo venku před kinem mnoho vyděšených dětí a naštvaných rodičů. Přes to jsem chtěla ten horror dokoukat. S několika přestávkami a s občasným strkáním hlavy pod sedačku se na konec podařilo, ale zážitek tehdy otřesný. Až jako starší jsem se podívala znovu a dokázala film ocenit. Teď už mám tu ponurost a temnotu ráda. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

15.02.2012

Včera jsme se divili nad soubojem tří různých Sněhurek. Inu, je tady další pohádka na roztrhání. Tentokrát Kráska a zvíře. Loni jsme viděli (nebo spíš neviděli) zmodernizovanou verzi Beastly, nedávno… (viac)