Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů. (oficiálny text distribútora)

Aleee89

Herecký koncert Ivy Janžurové, typické prvky Juraje Herze, obstojná atmosféra a napětí. Nejen kostýmy tolik podobné Petrolejovým lampám, lehce hororovou atmosférou blízké třeba Spalovači mrtvol. Vrchol režisérovy kariéry? Takže: vizuál nádherný, atmosféra děsivá, Janžurová brilantní, hudba taky skvělá... Ale. Zkoumání ženského psyché a lidské povahy mě překvapivě nebavilo až tak, jak jsem si původně myslela. ()

Martin741

Reziser Juraj Herz po genialnom Spalovacovi mrtvol uz nenatocil taky kultovy film, a tento je tiez podstatne slabsi nez samotny Spalovac. Pani Yva Janzurova je proste genialna herecka, ktore hlavne po kultovych Svetakoch dokaze zahrat prakticky cokolvek. A Nina Diviskova /Prodavac Humoru/ bola vyborna. Pribeh ma cosi do seba, a rezia Herza /Spalovac Mrtvol, Sberne Surovosti/ je na urovni. Sceneria brehov Black Sea /po nasom Cierne More/ je nadherna sama osebe. 86 % ()

honajz2

Filmařsky nemám moc co vytýkat, natočené je to opravdu zručně. Po herecké stránce už nemám vůbec co vytýkat, ale co se příběhu týče... Tam mám problémy a mám jich mnoho. Na začátku to vypadalo dobře, zlá sestra chce otrávit tu hodnou, tak jí nalije jed do pití, tak jsem byl zvědavý, jak se to bude celé vyvíjet dál, jenže problém byl v tom, že ono už se to pak dál nevyvinulo. Hodné sestře se prostě udělalo blbě a teď jsem sledoval, jak na to obě reagují a vlastně z toho pak bylo jenom čekání na moment, kdy se to prozradí. Bohužel, když už pak v takový situaci děj žádný není, tak to chce silnou atmosféru, aby se člověk nenudil, jenže bohužel, mě tady silná prostě nepřišla. Díky tomu mi celý film ve výsledku připadá dost utahaný a i přes to, že je to zručně natočené, bravurně zahrané a hodně se mi líbil i závěr, bohužel i tak to navíc jak na 3* nevidím. Staví to dost na atmosféře, ale mě tady prostě přišla poněkud slabá na to, aby utáhla celý film. A je to škoda, viděl jsem tam potenciál na něco opravdu velkého, bohužel se to nenaplnilo. Takže jenom 3* ()

Bláža

Herzův až hororově laděný snímek, který svou atmosférou a výraznou secesní stylizací připomíná Jirešovu Valérii a týden divů. I tady se výrazným způsobem pracuje s barvami, což je vidět už na spodobnění obou sester – černá a bílá (famózní dvojrole Ivy Jažurové). Bohužel dojíždí na rozvleklou atmosféru a docela nevyváženou gradaci. Na místní poměry zajímavé dílko, které se snaží vyplnit mezeru na poli mysteriózních filmů. ()

tomtomtoma

Juraj Herz vždy rád točil temné příběhy. A to ve vysoké kvalitě. Zábavně i ponuře. Tento film jen podtrhává jeho umění. Atmosféra i nálada filmu je skutečně tajemně temná. A to prostřednictvím obrazů, výběrem míst, hudby, pohybu kamery, zvuku i hereckým podáním. O lidských povahách. O závisti, o nenávisti, o škodolibosti, o přetvářce, o pomstychtivosti, o spalující žárlivosti, o vydírání, o intrikánských hrátkách, o vině, o bezvýchodnosti, o strachu. Hlavní postavy sester Kláry a Viktorie (vynikající Iva Janžurová) představuje veškerý střet nevinnosti a laskavosti s přetvářkou, zradou a žárlivou zlobou. Z dalších rolí: voják a vyslyšený nápadník Marek (Josef Abrhám), vyděračská prodejkyně nelegálních lektvarů Otýlie (dobrá Nina Divíšková), a advokát a odmítaný nápadník Glenar (Petr Čepek). To nejdůležitější a nejúchvatnější se odehrává v hlavní dvojroli, ve způsobu kamerového snímání a zvukovém doprovodu. Vítězí pravda a láska nad lží a nenávistí? ()

zette

Velmi zajimavy film, at uz obsahem ci formou zpracovani od Juraje Herze. Jedna z nejvetsich filmovych roli Ivy Janzurove. Vyborny zaver. ()

mortak

Herz se bohužel pokusil převést Grinův temný, ale od hlavy k patě romantický příběh (a sestry - dvojčata navenek, ale uvnitř protipóly, patří do základní výbavy romantismu, nehledě na konec příběhu) do podoby antické tragédie, a výsledek je dosti sporný. Divadelní herectví Ivy Janžurové jde proti expresionistické stylizaci filmu - herečka se snaží sestrám dodat věrohodnost, ale režisér se o postavy moc nezajímá, protože pro něj jsou důležité kostýmy a atmosféra. Jenže zvukové efekty velice připomínají Arabelu či Rumburaka, kam taky patří, zatímco zde nevyvolávají hrůzu či alespoň úzkost, ale spíše únavu a rozmrzelost,a hlavně ničí samotný příběh. A fascinace kostýmy pak celý příběh posouvá do zvláštní snové roviny, ve které divák ztrácí kontakt s postavami. ()

Radiq

Hned na první pohled se mi to zdálo jakési podezřelé. A to tak, že mi to něco připomíná. A pak jsem přišel na to, že mi to tím stylem připomíná film Petrolejové lampy (možná to bylo tím, že v obou hrála Janžurka a Čepek). Říkám si: jestli von to náhodou nenatočil stejnej režisér. A taky že jo. Ale kvalita se mi zdála o moc horší. Samozřejmě když mají být v záběru obě sestry, tak ani jedné není vidět do ksichta (kromě 1 záběru). No ale na tak starej film ani nemůžeme nic jinýho čekat. Právě naopak - přechody mezi záběry, kde jsou obě sestry (takže Janžurka a dvojnice), jsou velmi souvislé a bez chyb. Jinak ta zlá sestra má celou dobu na hlavě strašnou huču, která má asi představovat drdol. Ale víc mi vadila ta hudba. Bylo to jak z Cirkusa Humberto. ()

Gavin87

Původně jsem se bránil na tento film se podívat, protože jsem si myslel, že to bude nějaký nesmysl. Ale jak jsem se mýlil...Skvělý film, skvělá Iva Janžurová - závěr filmu na mě velmi zapůsobil. Škoda že bylo panu Herzovi bráněno točit více filmů v té době.. ()

MJMilan

Velice zvláštně natočený film, avšak pár takových už jsem viděl. Atmosféra točená podobně jako Adéla ještě nevečeřela, avšak bez komického nádechu. Janžurová vynikající, děj trošku jednoduchý, nerozvinutý. ()

HorrFi

Jsem rád, že jsem to už konečně viděl, protože to rozhodně patří k těm lepším československejm filmům ze 70. let.. dvojrole Ivy Janžurový byla perfektní a když se do toho přidá ještě ta nepříjemná hudba tak si divák může užít kus kvalitní filmařiny, ale dovedu si představit, že spousta lidí tomu nedá šanci kvůli stáří toho filmu. ()

eye candy

Něco mezi 2-3. Nerad bych působil jako úplný filmový trotl, ale z Herzova expresivního stylu s velkou spoustou WA záběrů a rozvášněného burácení Fišerova hudebního doprovodu se mi tentokrát dělalo dosti blivno. Morgiana ale naštěstí není jen vyprázdněná pohádka pro dospělé s výrazným Herzovým rukopisem. S přibývajícím časem je docela napínavou podívanou (2*), díky detektivní zápletce a výkonu obou Janžurových ()

HonzaBez

"Budeme ji mít rádi, budeme na ni s láskou vzpomínat." S láskou vzpomínat budu u tohoto filmu v první řadě na naprosto geniální hudbu Luboše Fišera. Ty kontrasty mezi hororovou hudbou spojenou s postavou Viki (mj. zazní i motiv použitý následně v Arabele) a poeticky laděnou hudbou spojenou s postavou Kláry to prostě nemá chybu. Dvě sestry tak stejné na pohled (úžasně zahraná dvojrole ze strany Ivy Janžurové ) a přesto tak odlišné svým charakterem... ()

filmmovier

Jeden z nejlepších českých filmů, které jsem kdy viděl, zůstává otázkou, proč mi to sakra trvalo tak dlouho. Film má úžasnou atmosféru, překrásnou vizuální stránku (stylizace sester, kostýmy), kameru, prostředí, je od začátku do konce překrásně tajemný... od první až do poslední vteřiny jde o neskutečnou lahůdku s jedním překvapením na závěr. Iva Janžurová je tady naprosto fantastická, minimálně stejně jako Nina Divíšková, která by si klidně zasloužila víc prostoru. Psychologický horor, který je asi ještě lepší, než Spalovač mrtvol, a to je co říct. Dialogové výměny mezi sestrami patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy slyšel i viděl. Geniální záležitost s naprosto jedinečnou, jedinečnou atmosférou. Fascinující film. 95%. ()

honz

Uhrančivá filmová adaptace novely s prvky magického realismu Jessie a Morgiana (1929) ruského spisovatele Alexandra Grina (1880 - 1932). Fantaskní podívaná, chvílemi skoro připomínající pohádkový příběh. Dvě sestry, jedna hodná a laskavá, druhá závistivá a krutá. Úklady o život, velká láska a šťastný konec. Černobílé charaktery obou sester jsou podtrženy i barvami jejich kostýmů. Film zajímavý hlavně po výtvarné stránce - hra barev, kostýmy, chronotop... A navíc mistrovský herecký výkon Ivy Janžurové v hlavní dvojroli. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)