Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů. (oficiálny text distribútora)

eraserhead666

Morgiana silně otřásá trůnem, na němž u mně sedí Herzova Panna a netvor. Skvělá výprava, boží kostýmy, šílené masky, krásná barevnost a životní (dvoj)role Ivy Janžurové. Je to temné, je to šílené, je to bizarní a Viktorie patří k jedné z nejlepších českých filmových záporaček. Je to svině, ale člověk jí tak nějak prostě musí mít rád. ()

Morholt

Iva Janžurová je vynikající, ale jen pokud se jedná o zlou sestru. Poloha hodného kníkavého dvojčete se z mého pohledu hodila spíš do klasických komedií. Co se povedlo takřka stoprocentně je vizuální stránka věci, ale i tady mě Herz dokázal naštvat, protože až příliš často bloudil v tmavém šeru, kde nebylo vidět vůbec nic. Místy chybějící napětí se pak snažil dohánět dramatickým hudebním podkreslením, ale ani to příliš nefungovalo. Čekal jsem víc. 55% ()

BoPo

Ten kto videl Spalovača mrtvol viac než raz, tak si režiséra u Morgiany tipne, bez našepkania ČSFD, celkom rýchlo. Spalovač do trezoru nepatril, ale Morgiana tam patrila a patrí. Pôsobí totiž miestami dosť amatérsky (scény na útesoch) a miestami nudí dejovo hluchými úsekmi s akýmsi umelecko-nejakým nádychom. Je zaujímavé, ako ľudia, ktorí nechcú haniť film, ktorý sa im vlastne moc či vôbec nepáčil, ale má vysoké % hodnotenie a 4-5* od "elitných" užívateľov, chvália podružné záležitosti. Chvália kostymérsku a maskérsku prácu. Chvália hudbu a kameru. A čo atmosféra a dej vážení? Nič, že jo? Janžurová sa s dvojrolou popasovala statočne. Bez nej by som tých 99 minút vyhodil do odpadu. ()

Baxt

Chybí větší konfrontace hrdinek i charakterističtější klaustrofobičtější interiéry. Z nestydatě používaného rybího oka se kufr jen nadzvedává, z nudného finiše s doktorskou vysvětlovačkou už ale zvracím okamžitě. Snad ta dovolená byla pěkná. ()

Nick Tow

Dekadentné, pomalé, krásne...v bývalom Československu takéto filmy vedel točiť zrejme iba Herz. P. S. odkaz pre Radima: autorom knižnej predlohy nie je Green ale Grin. BTW, geniálny ruský autor snových príbehov s vôňou mora a exotických diaľok, ktorému sa občas šmyklo pero a napísal aj horor ako remeň. ()

corpsy

MORGIANA je niečo, čo sa vymyká nielen z filmovej produkcie tej doby, ale aj tej dnešnej. Herz, známy ako rozprávač temných príbehov, zasial magické semienko, z ktorého vykvitol magický, občas až bezútešný príbeh dvoch sestier. Skôr ako horor, ide o psychologickú drámu z potemnelých kútov ľudskej duše. ()

curunir

Najprv musím napísať, že som dosť zvažoval či dať 4* alebo 5*, no nakoniec mi k plnému počtu v hodnotení dopomohla naozaj výrazná prevaha kladných stránok tohoto naozaj veľmi zaujímavého filmu. Iva Janžurová vo svojej dvojúlohe sestier, démonickej Viktórie a láskavej Kláre je dokonale úžasná a sa dá povedať, že ostatní herci sa oproti nej strácajú. Medzi ďalšie klady tohoto snímku patrí či už skvelá kamera Jaroslava Kučeru, ktorý hlavne skrz pohľady mačky Morgiany vytvára naozaj pekné zábery, tak aj hudba Luboša Fišera, ktorá dodáva celému dielu zlovestný až hororový ráz. V neposlednej rade sú to potom ešte aj masky, kostýmy a celkové výtvarné spracovanie filmu. Čo mi však trochu vadilo, bolo ku koncu rozťahané tempo a všetko pripomínajúce skôr rozprávku, keď ide princ zachrániť svoju milú, dobro zvíťazí a zlo bude potrestané. Myslím si, že bez väčšej nadsázky však môžem povedať, že tento film plné hodnotenie právom znesie, navyše staršie filmy mám celkom v obľube. ()

fannah

Neplatí vžitá pravda, že 60-70.léta českého filmu jsou jen komedie. Neplatí, že Iva Janžurová je herečka jen do komedií. Morgiana je opravdovou perlou českého filmu. ()

Cimr

Obsazení jedinečné Ivy Janžurové do obou rolí protikladných sester považuji za jeden z nejlepších nápadů českého filmu. Proč jedna má všechny nápadníky a druhá žádného, když jsou stejné? Protože se lépe chová? Lépe splňuje ideál čisté blondýny? A proč je divákovi vlastně sympatičtější ta druhá, ta zlá? Chytrý film, u kterého se můžete bavit v detailech („Ten průvan mě jednou zabije.“) a psát eseje na téma, proč se jmenuje podle kočky. Na rozdíl od některých zde hodnotících se mi velmi líbil i „zrychlený“ konec. Hodinu a půl sledujeme příběh rozvíjející se v klidném tempu, a náhle je asi během tří vteřin řečeno všechno. Bum průvan, bum kočka, bum mrtvá sestra, živá sestra, bum alkohol! Konec! Jaký to krásný šok! ()

Tayen

Tenhle film jsem si matně pamatovala z dětství a i ty střípky vzpomínek byly ostré a zneklidňující. Filmy Juraje Herze mě vždycky deprimovaly, Morgianu nevyjímaje. Iva Janžurová je zde skvělá, dokonale zvládla zahrát obě sestry a nebyl problém je vnímat jako dvě zcela odlišné bytosti. Škoda té přílišné extravagance, film se v ní doslova utápí, ale mám takový dojem, že to byl Herzův záměr. Byla opravdu hrůza sledovat, jak kamera zabírá detaily té masky, kterou měla Janžurová na obličeji. ()

Sandiego

Už jen za protiklad mezi démonickou a křehce romantickou Janžurovou stojí za shlédnutí. A to už nemluvím ani o nádherné výpravě, při které až oči přechází. ()

Pierre

Tradičně skvělá Iva Janžurová je tentokrát teprve fascinující. S dvojrolí odlišných sester hodné a zlé si dokázala vynikajcím způsobem pohrát a obě je skvěle odlišit. Samozřejmě  ji k tomu pomáhají i velmi dobré masky, ale ona je dokázala oddělit i hlasově. Jinak prakticky hned úvodní sekvence nad hrobem s varhanní hudbou mě dostala do správné mrazivé nálady a napětí. Juraj Herz prostě strašidelnou atmosféru udělat uměl a chválit ho za to by bylo nošení dřiví do lesa. Já tedy na oplátku horrory až tak nemusím. Avšak musím říct, že tentokrát šlo o inteligentní horrový kousek a ta mrazivá Herzovská atmosféra mi sedla více než v případě třeba Panny a netvora, která mi příjde nevhodně zařazována do pohádkového žánru a dokonce se často nemístně  objevuje v  programu mezi standardními pohádky o Vánocích. Zatímco tohle je poctivá žánrovka s jasně srozumitelným příběhem avšak řadou artových odboček, kdy jsem si možná chvíli potřeboval zvyknout na určité extravagantní a útržkovité podání. Ale pak  se mi třeba konkrétně motiv a atmosféra halucinací zdál velmi zajímavý. Ony všechny ty motivy nejdou ani na první dobrou pobrat. Takže tím si možná říkám, že až zase najdu  odvahu (za pár dlouhých let.:D) mohl bych se na Morgianu podívat znovu. A už teď jsem zase o něco lépe připraven na Herzovo vrcholné dílo Spalovače mrtvol. ()

blackrain

Žárlivost a nenávist dokáže člověku pěkně zatemnit mozek. Pak jste schopni čehokoliv, třeba zlikvidovat vlastní sestru. Iva Janžurová vytvořila postavy obou znesvářených sester, z nichž jedna byla krásná a milá, druhá zlá a zákeřná, hnaná nenávistí vůči své mladší setře. ()

kaylin

Juraj Herz ukazuje, že horor zvládal skutečně dobře a že je naprosto jedno, jaké si zvolí prostředí, hlavně, když má k dispozici skvělé herce. On už dokáže vygradovat atmosféru a okořenit příběh tak, aby vás bavil celou dobu. Tohle je ale jednoznačně představení Ivy Janžurové, která filmu vévodí a dokáže vás okouzlit, stejně jako zhnusit v podstatě v jednom okamžiku. ()

topi

Že je Iva Janžurová vynikající herečka ve všech směrech vím už od útlého mládí,že dokáže zahrát jakoukoliv roli,komickou,dramatickou,to je bez debat.Že je charismatická,krásná,to je prostě daný.Krátký výčet rolí,které zahrála,at už dramatických-Kočár do Vídně,Čest a sláva,Petrolejové lampy,Morgiana,nebo komediálních-Kam slunce nechodí,Svatba jako řemen,Zítra to roztočíme drahoušku,Marečku podejte mi pero,Páni kluci,Což takhle dát si špenát - to mluví za vše.V Morgianě si s velkou chutí střihla hned dvojroli-hezkou a hodnou Kláru a zlou a démonickou Viktorii,která se chce své krásné sestry zbavit.Nesmírně nádherná je stilizace celého příběhu,od krásného přímořského pobřeží až po klasicky parádní kostýmy Ester Krumbachové.U tohoto filmu jsem zkrátka shledal jenom samé klady,at už je to skvělá kamera Jaroslava Kučery,nebo opět jak jinak geniální hudba Luboše Fišera,při které se vám bud krásou svírá srdce nebo naopak navozuje pocit strachu.Občas film vyznívá hodně halucinogenně,to,když Klára má ty svoje haluze a to je sakra pěkný psycho!Film Morgiana natočil Juraj Herz podle novely ruského spisovatele Alexandra Grina-Jessie a Morgiana.Každopádně,kdo vlastní originál dvd,tak se v bonusech mimo jiné může dozvědět,že Juraj Herz měl připravený jiný scénář,při kterém konec nynějšího filmu by podle jeho původního scénáře přišel už v druhé čtvrtině a pak by se rozvíjel totálně halucinogenní příběh!!!Jenomže samozřejmě tehdejší vedení mu oznámilo jestli se nezbláznil a kategoricky mu to zamítli,což je obrovská škoda a myslím,že to měl Juraj stejně natočit,sice by film skončil v trezoru jako mnoho jiných v tehdejší době,ale byl by to myslím ted total kult!!!Ikdyž i tak je Morgiana vysoce kvalitním filmem a právem patří do Zlatého fondu České kinematografie.Film získal dokonce v roce 1972 na IX.MFF v Chicagu hlavní cenu festivalu-Zlatého Huga!!Nesmím ještě zapomenout v poslední části filmu na skvělou postavu ožungra v podání Josefa Somra!!Vzdávám hold všem tehdejším pracovníkům,kteří na filmu pracovali,je vidět opravdu pořádný kus filmařského řemesla!! ()

swed

Jedna velká halucinace. Film se těžko popisuje a žánrově je téměř nezařaditelný, k čemuž přispívá i neurčitost doby a místa příběhu. Vizuálně úchvatný snímek je opředen téměř hororovou atmosférou. Pár chybiček se jistě najde, ale plný počet dávám především za celkovou originalitu, protože něco podobného jsem v českém filmu neviděl. 9/10 ()

Rosalinda

Herz na svém místě. Paní mistryně Janžurová mě naprosto a stoprocentě přesvědčila tak dokonale, že nemyslím, že bych byla až takový filmový pitomec, ale v jednom celkem dlouhém úseku jsem přemýšlela nad tím, kdo by tak dokonale zahrál chudáka hodnou, otrávenou sestru. Byla naprosto úžasná takhle filmově rozpolcená paní Janžurová. Naprosto dokonale vystřihla dvě protipólné bytosti. Místy ostrá hudba mi trochu vrzala mezi zuby, hodně hlasité,... jistě působivé, ale zkrátka hlasité... Chvílemi až nepříjemné... Nicméně atmosféra vynikající. Film, který stojí za zhlédnutí. ()

01Zuzana10

Už prvé zábery ukázali tendenciu, že to bude vizuálne štylizovaný krásny zážitok! A pravda. Už samotná mierne secesná výprava (1. zámoček, kasíno), južanské prostredie, či vzhľad oboch dám (vždy inak zalomené obočie čiernej dámy ;) ), zábery z pohľadu mačky, či slečien, mierne psychedelické halucinácie, výrazné farby. Srdiečko je potešené. K tomu dramatický organ, spinet či sláčiky (kt. mi pripomínali soundtrack z The Young Victoria). Len ma silne sklamalo, že po zhruba polovici filmu sa príbeh viac nerozvíja, iba pomaly ukončuje. Nechcem veriť, že žiarlivosť bola len o majetku a chlapoch. Alebo bolo to o tom? Myšlienka filmu mi ušla. A teda zážitok sa neznásobil. Každopádne zaujímavé! ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)