Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů. (oficiálny text distribútora)

Master19

Ačkoliv i mě konec trošku zklamal, nemuže to zásadně změnit plné hodnocení úžasného hereckého představení Ivy Janžurové a bizarního výtvrarného pojetí. Musím se přiznat, že jsem se bál a děkoval jsem koktavému smíchu doktora za odlehčení. Možná by se daly vyčíst určité prvky, ke kterým se nechal režisér inspirovat na různých místech filmu, ale nebyl jsem schopen se na to plně soustředit... ()

lucascus

Dokonalost. Pestrost. Barevnost. Příjemně je zde sladěná herecká stránka filmu, s velmi dobrou kamerou, ještě lepšími maskéry a kostyméry, režisér se zaměřil na všechny lidské smysl (zrak - úžasná kombinace všech možných barev, sluch - dokonalá a místy děsivá hudba Fišera, chuť - pohrávání si s jedem, mlékem v misce, čich - před použitím jedu si Janžurová k lahvičce přičichává, hmat - Janžurová se hmatově ztotožňuje se svou kočkou Morgianou, hladí ji, stejně tak jako ironicky hladí při zrcadle svou sestru). Dílo by měli shlédnout všichni fandové československé nové vlny, toto dílko ji totiž symbolicky ukončuje...i když se už jedná o dobu normalizace. Jinak Janžurová je zde ve své dvojroli dokonalá (spolu s Kočárem do Vídně je to její nejlepší film). ()

PollyJean

Herecký koncert Ivy Janžurové, krásné kostýmy a jedna úžasná psychedelická scéna. Škoda jen, že příběh ke konci vyvane do trochu bezbarvého happyendu, ale počítám, že to tak napsal autor předlohy (?). Výborný Oskarův komentář. ()

Autogram

Herz sa nezaprie a natočil Spalovača v ženskom vydaní. Aj s podobnými psychotickymi stavmi z pohľadu diváka, šialeným strihom a hororovou atmosférou. ()

jatamansi

Tohle je český biják na moje gusto. Janžurová v dvojroli úžasná, úžasná, úžasná. A ještě je to málo. Hlavně v roli . Kostýmy a nalíčení, temná sestra Viktorie jak když vyšije. A ten hlas, který tomu dala, pohádka. No a Klára jako dokonalý protipól. Horor bez potoků krve, slizu, a všech dalších současných atributů. Žádné velké lekání, zato velké herectví. Klobouk dolů. A jekmile je někde Čepek, tak to jdou hvězdy nahoru. ()

manonfire

Nedával bych Morgianu do stejné škatulky s Petrolejovými lampami. Sešel se zde sice stejný režisér se stejně skvělou herečkou....ovšem jinak je to strmý pád, kdy atmosféru a decimující sílu příběhu u prvního filmu nahradila strojenost a v podstatě až pitvořivost toho druhého. Toto mi prostě vůbec nesedlo. Herz potvrdil svou pověst režiséra s velice nevyváženými výsledky své práce. Nicméně to je zajímavějším portfoliem, než nevybočování z průměru. 40% ()

Danikaa

Som rada, že aj po cca 40-tich rokoch som z tohto filmu unesená. Tak ako na mňa pôsobil vtedy, pôsobí na mňa aj dnes. Pochmúrna hororová atmosféra, úžasná Jana Brejchová, nádherné kostýmy, strašidelná hudba, krásna Morgiana :-). Plus herecký výkvet tej doby. Perfektný film 85%. ()

ArdathBay

Původní záměr pana Herze o příběhu ze kterého přímo sálá knižní romantismus byl bohužel vedením neschválen ( ale naštěstí se ho dovíme - my, co vlastníme neDIVXovou verzi ) a tak se divákovi dostane "jen" špičkového hereckého "dabl" výkonu Ivy Janžurové, skvělého scénografického pojetí a klasického Herze. Příběh je složitý jako texty Michala Davida, ale to je spíše plusem, protože už tak se musel zbytečně, jak jsem předeslal na počátku, přepisovat původní text. Kdo má rád filmy pana Herze - Morgiana je jasná volba - už jen proto, že v televizi jsem film nikdy neviděl a v pošetkovém vydání film asi jen tak nevyjde. P.S. Ani náhodou bych si netipl, že literárním otcem je rus Grin. P.S. podruhé Morgiana se nejmenuje postava paní Janžurové... ()

Sdoom

Juraj Herz ve skvělé formě, stejně jako Iva Janžurová. Morgiana má své mouchy, např. občasnou nelogičnost v jednání postav, na každý pád se ale jedná o vynikající film, který si určitě zaslouží pozornost. Je možné, že kdyby film vznikl ještě v 60.letech, měl by potenciál i na 5 hvězdiček. ()

vitekpe

Hodne zajimavej (bez negativni konotace) film. Tohle by opravdu dneska uz nikdo nenatocil. Herz byl bezesporu velky talent. P.S.: Ovsem mnohem vetsi zahada pro mne vznikla tim, ze Karolina S. je v seznamu ucnkujicich, a ja ted nevim kam ji ve filmu zaradit. Resp. hlas = kartarka/bordelmama, ale obe tyto polohy teze postavy jsou pod takovym makeupem a parukou, ze nedokazu poznat, jestli je to ona nebo ne... To je strasna ostuda. Kdyby nekdo dokazal urcit herecku (at uz pozitivne nebo negativne), dejte mi prosim vedet. Csfd casting neprirazuje k rolim, a ve fdb (ani imdb) uvedena neni vubec... ()

Tjaden

Nikdy jsem Ivu Janžurovou příliš nemusel. V této dvojroli mi však dokázala, že hrát umí. Nevšední československý atmosférický snímek - 80%. ()

bari68

Jednotlivé filmové zložky sú v Morgiane na veľmi vysokej úrovni.Či už sú to:kostýmy, výprava,ako sa na historickú novelu sluší a patrí,alebo Herzove tradičné opory:hudba,atmosféra,strih,kamera a v neposlednom rade herecké výkony.V našom prípade, je to herecký výkon Ivy Janžurovej, ktorý bol vážne skvelý.Píšem síce s istou dávkou klišovitosti,ale tá je na betón pravdivá.Jeden,jeden a pol hviezdičky dolu ale ide za občasnú dlhšiu chvíľku, čo zapríčiňoval hlavne dej, ktorý by svojim obsahom sa vsunul možno aj do strednemetrážneho snímku. ()

Jezinka

Po několika letech od přečtení knihy jsem se dostala k filmu. Knihu jsem přečetla jedním dechem, u filmu jsem se chvílemi nudila a některé scény mi přišly jen jako vsuvka do kratičkého děje, aby se natáhl film. Závistivé pohledy Viktorie jsou skvělé, kostýmy zajímavé (někdy až příliš poutají pozornost), kamera z kočičího pohledu mi přivolala leda tak motolici. Hlavně film ve mně nezanechal nějaký výrazný pocit, snad že si mám pro oživení paměti přečíst opět knihu. (Jedna scéna, kterou si z knihy pamatuji a přišla mi moc hezká byla ta, kdy Jessie (Klára) podle světel svící v zrcadle sleduje svoji budoucnost, zde odbytá a navíc Klára působí spíš jako husička než malý smíšek). ()

xaver

Iva Janžurová je v dvou roli zajímavá, ale celý snímek působí tak nějak divně, chladně.Jako ostatně většina filmů Juraja Hertze. ()

Billie777

Hororové drama s nádhernou, mysteriózní atmosférou, kamerou a hudbou a samozřejmě dokonalou Ivou Janžurovou. Kromě kostýmů musím také pochválit úžasnou práci maskérů. ()

Bohemák

Juraj Herz na tripu a bez zábran! Úžasná barevná podívaná, ve které dokázala Iva Janžurová své mistrovství: zahrála i pohlednou mladou dívku! Kdo si dá hudbu z tohoto filmu jako vyzvánění do mobilu, způsobí v MHD mnohé infarkty. ()

Paity

Dávám čtyři hvězdičky, přestože ten film nemám rád. Pro Ivu Janžurovou to znamenalo kariérní milník, přesto je mi v tomto snímku, ať už v kterékoli roli, krajně nesympatická, i když to je možná také účel. ()

Adramelech

Kdybych nečetl literární předlohu, asi bych byl s filmem spokojenější. Sice není vůbec špatný, ale ducha Grinova textu právě dvakrát nevystihuje. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)