Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů. (oficiálny text distribútora)

brumbrum

Janzurova tu zaziarila - vacsinou su dvoj-role dost neuveritelne, ale tato bola uveritlna. Mozno pomohli odlisne sfarbene kostymy, mozno tie parochne ine, ale kazdopadne to Janzurovej seklo. Mohli vymysliet lepsi zaver, ja som tipoval, ze ta dobra sestra bude nakoniec ta horsia, ze to cele planovala, ale koniec bol jednoduchsi ;-). Obcas sa to desne tahalo, az som si popritom pozeral maily a pocasie; nepretacal som, natolko zle to nebolo, ale 100% pozornost to nevyzaduje miestami. Pridana hodnota: ked je clovek naplneny zlom, tak robi zlo a zle skonci - to beriem. Zasluzene 3*. ()

MickeyStuma

Kostýmní temný snímek, kde režisér Juraj Herz dokázal své umění a herečka Iva Janžurová své herectví. Ztvárnila zde ve dvojroli sestry velice rozdílných povah. Jedna má radost ze života a náležitě si to užívá, druhá má naopak temnou mysl a zášť. A tak se temnota rozhodne onu radost sprovodit ze světa. Příběhu pomáhá vizuální kamera a výborná dramatická hudba. Atmosféra tohoto nezvyklého filmu se drží na úrovni a snaží se nesklouznout k trapnosti, což se daří. Toto považuji za skvost české kinematografie, už z toho důvodu, že dnes není nikoho, kdo by takový počin zvládl. ()

Joeey

Kamera připomínající Spalovače mrtvol, trochu náročnější způsob vyprávění, příběh nepostrádající pár zvratů, působivá hudba - to je Morgiana. Přestože má jít o horor, mě k tomuto filmu víc sedí to drama... Strašidelný tento film bezpochyby je, čemuž dopomáhá hudební stránka, ale také obdivuhodně zpracované stavy halucinace u hlavní hrdinky a velmi zajímavá kamera vůbec. Přes tím vším umocněný vážný nádech trochu úsměvně působí dr. Mayer v podání Karla Augusty... Na filmy Juraje Herze jsem poněkud přísný, mám tendenci je srovnávat s vynikajícím zpracováním pohádky Panna a netvor, takže zde jednu hvězdičku přidávám. ()

dainio

Herecký koncert Ivy Janžurové a Ivy Janžurové -- neskutečně zahraná dvojrole. Společně s filmem "Petrolejové lampy" se dle mého názoru jedná o životní role, naší impozantní herečky. Připočtěte si famózní režii, práci s kamerou, hudbu, podle které poznáte to dobro a zlo, skvělou dusnou a napínavou atmosféru a příhodnou lokaci. Morgiana je vynikající film. Doporučuji všem maniakům kvalitních psychothrillerů. ()

brrumlaa

Skvělá Iva Janžurová v dvojroli či trojroli.. 2 sester a 1 halucinace...:).. Iva Janžurová svým herectvím dokonale předvedla protiklady sester. V jedné z nich ztělesnila dobrotu, čistotu, krásu a nevinnost a ve starší sestře zahořklost, závist a nenávist. Ivě sekundovali néměně zdatní herci jako kupř. Petr Čepek, Josef Abrhám, Nina Divíšková. Dále oceňuji kostýmy a práci maskérů..... ze zlé sestry šel strach..:( ()

GIK

Herz mi moc nesedí, zde se mohl opřít o výborné herce, takže to dopadlo ještě docela dobře. Update 2024: SPOILER: Kvalitní smrtelný jed za půl miliona, po kterém oběť 14 dní jen lehce postonává a nakonec se normálně vykurýruje??? ()

Biopler

Som cieľová skupina, ktorá dokáže psychárny oceniť. Navyše musím dať do popredia zaujímavú a odvážnu voľbu herečky do dvojrole. Bežne sa nevidí takéto odbočenie od knižnej predlohy. Potešila ma novátorská kamera a samozrejme hudba. Už len koncu musím prísť na chuť, som z neho trochu sklamaný. Rozhodne veľmi silné 4*. ()

TAtyaNAh

Tematika dobra a zla sa vo filmovom svete vyskytuje často v rôznych podobách a vo filme slovenského režiséra Juraja Herza bola nielen explicitne vyjadrená, ale aj dotvorená výtvarným riešením, či vynikajúcim výkonom herečky Ivy Janžurovej. Za vrcholnú scénu filmu považujem samovraždu Viktorie (zlej sestry), ktorá je zvládnutá po všetkých technických aj umeleckých stránkach. Zábery od zastavenia tikotu hodín, cez rozsypanie perál, odloženie parochne, prievanu, spadnutia stoličky až po príchod Morgiany a dramatická hudba sa podpísali na pôsobivosti výjavu. ()

Fido

Sugestivní studie Zla v nás, pokud mu neučiníme přítrž... A v tolik kritizovaném závěru ujištění, že současná posedlost nutností výhry Zla je morbidní a mylná. Protože vše překoná Láska. ()

Magoor

Perfektní, ale v tom konceptu, v kterém to chtěl Herz zakončit, i když mu to nebylo schváleno, by to byla opravdová Bomba. ()

IvonaK

Místy mě to přišlo zdlouhavé a užvaněné, že jsem měla pocit že sleduji Feliniho. Ale dvojrole a kostýmy Janžurové měly určitě své kouzlo. Akorát mě zklamalo že povahu Janžurové ještě víc nevyhnusili. To by bylo teprve něco. :-) ()

Rattlehead

Troufám si tvrdit, že tohle je jeden z nejlepších českých filmů vůbec (podobně jako jen o dva roky starší "Valerie a týden divů" a "Ucho"). Krásné barvy, kostýmy, skvělá kamera (moc mě bavily záběry z pohledu kočky), povedená hudba. Iva Janžurová je zde famózní. Stále ještě nedoceněný klenot. ()

alpeew

Jekyll a Hyde po žensku. Výborně vystavené napětí, pamatuju si jak jsem se -jako malá -bála. Herz tohle prostě umí. A Iva Janžurová je v dvojroli naprosto skvělá. ()

Anniysha

Skvělé kostýmy a skvělé líčení. Výborná kamera a výborná hudba. Úžasná dvojrole Ivy Jančurové. Tak proč mě film v půlce přestal bavit? Že by to měl být horor? Jediné co mě děsí je, aby film neměl 2 hodiny, jak to obvykle bývá. Konec, no.. ani mě moc nepřekvapil. Když si to celé tak zpětně vybavím, připadá mi to jako prožívání nemoci po pozření jedu-nejedu. Závist sestry by se dala využít o něco líp. Přesto na mě film zanechal dobrý dojem, takové už se dnes netočí, mají své kouzlo... ()

pestak

Další Herzovo film z Ivou Janžurovou, kde si zahrála dvojroli krásnou a přívětivou Kláru a ošklivou nenávistnou Viktorii-ztělesnůjí odvěké symboly,, dobro a zlo mě po letech zaujala natolik, že jsem si sehnal i knihu Alexandra Grina Jessie a Morgianna) ve filmu dostala jméno Morgiana černá kočka, která se stává všudypřítomnou svědkyní dramatických událostí.Výborný výběr lokalit, filmovalo se v Bulharsku u Černého moře. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)