Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

troxor

Láska a Smrt. Jedna z nejlepších Allenových komedií. Skvělé gagy a konverzační humor. Woody si střílí ze všeho - ze Sokrata (dokonale zparodované Sokratovsko/Platónské myšlení) , Sedmou pečeť, americké reálie i ruské klasiky. Válečné scény jsou podobné Chaplinovu Diktátorovi, jsou dokonce podle mého názoru i vtipnější. Zajímavé je jejich srovnání s ve stejném roce natočeném Barrym Lyndonovi... Skvělá komedie pro čtenáře nejen* ruských spisovatelů. ()

agassi68

Humor Woodyho Allena je špecifický ako aj celá jeho tvorba. Vzhľadom na dátum zrodu filmu neviem či skôr boli Monty Pythons alebo Benny Hill. Istý som si len inšpiráciou Chaplinom. Napriek viacerým vtipným scénam /pre mňa vtipným/ mi to prišlo ako Kameňák, keď sa chrlí vtip za vtipom, veď niečo sa ujme. Menej býva niekedy viac.. ()

Fidlal

"Nemyslete na smrt jako na konec, ale jako na efektivní snížení vašich výdajů":) Viděno nespočetněkrát a po přečtení příslušných ruských děl ještě s umocněným zážitkem. ()

GOREGASM

Rozkošně pacifistický Allen vs. ruská literární klasika. Jinými slovy si Woody decentně utahuje ze své srdeční látky a zároveň ji skládá zřetelnou poklonu. Tato historická exkurze, v níž Woody s osobitou upřímností polemizuje o existenci jako takové smrt nevyjímaje, je nabitá vyšperkovanými gagy i dialogy, z nichž vybírám následující --- Countess Alexandrovna: You are the greatest lover I've ever had. --- Boris: Well, I practice a lot when I'm alone. Navíc chemie mezi Woodym a Diane je ve výsledku opět k nezaplacení a na jejich sehranost je radost pohledět. 100% ()

bulbasaur

neskutočnou lahkostou , tak filozoficky a intelektualne natocena šialenost. Sarkazmus a vtip v kazdej scene, v kazdom slove. Nadherne zabery a slza v oku. slza spokojnosti. nechapem ako mi tento film roky utekal s pod ruky. nieco co si dam hockedy znovu a znovu. Woody, milo prekvapil. ()

Evander

Allenova Láska a smrt mě velmi zaujala a už dopředu avizuji, že pro mě je nejlepším Allenovým dílem. Film se mi líbil a místy mě i skvěle pobavil. Věřím, že i na plné hodnocení mohlo dojít. Nedošlo, ale zde tentokráte vidím chybu spíše v sobě, neboť v průběhu filmu velmi citlivě vnímám svou nedokonalou znalost různých období dějin v různých zemích světa, která můj požitek z tohoto díla snižuje. V pasážích, kde nemám tak silný znalostní hendikep, se bavím skvěle. Za mě je Láska a smrt jedno z nemnoha děl, které opravdu vyžadují značný rozhled pro pochopení většiny pasáží a vlastně i znázorňovaného humoru, který bez patřičných znalostí diváka vyšumí do prázdna. Závěrem bych rád ještě vyzdvihnul hudbu Sergeje Prokofjeva, která filmu padne jako ulitá. 73% ()

GMVajgl

Krátký a vtipný film nabitý dějem a hláškami. Sice neznám půlku věcí, které paroduje, ale to nějak nevadí. Co mi trochu vadí je, že obsahuje i nihilistické a poraženecké vzorce. Protagonista je slabý, zbabělec, posedlý smrtí - dokonce se v jednu chvíli snaží o sebevraždu. Jenže na tom je to celé postaveno. ()

Jajar

Geniální komedie s prvky společenské satiry i grotesky, v níž Woody Allen, pomocí tragikomické postavy cynika, pacifisty Borise, který se nešťastně narodil v zemi rozmáchlých gest a velkých činů, paroduje jak nejznámější díla ruské literatury 19. století, tak stereotypy všemožných historických filmů (ale třeba i Bergmanovu Sedmou pečeť). Zároveň rozpustilou, sarkastickou formou filozofuje o nejhlubších existencionálních otázkách života, smrti, či lásky. Ve výsledku se mu povedlo stvořit mistrovský snímek s neuvěřitelným množstvím hlášek, dialogy i monology, jenž by se mohly tesat do kamene a hromadou promyšlených narážek. ()

radek512

Něco od Woodyho u čeho nemusíte moc přemýšlet a budete se hlavně smát. Velmi povedená parodie ruské carské společnosti, literatury, myšlení filosofie a buhví čeho ještě. Klasický Allenova neurotická postavička uprostřed napoleonských válek prodírající životem:) Nelze dát méně než 5 hvězd. ()

IdaHutt

Po novém zhlédnutí jsem snížila hodnocení ze tří na dvě hvězdičky. Ne kvůli parodii na ruské romány 19. století, jimiž jsem literárně odkojená. Ostatně, Allen se zároveň vysmívá i americkým románům a americkým způsobům (třeba scéna zhrzené Soni, jež se na začátku války honem honem rozhodne ke sňatku s obchodníkem-slanečkářem, je parodií na Scarlett O´Harovou a její první sňatek; podobně výcvik "ruské" pěchoty nepochybně připomíná metody amerických seržantů). Takže - opakuji - nikoli kvůli samotné parodii, avšak kvůli tomu, že tato parodie je příliš povrchní. Celý snímek se mi jeví jako sled kabaretních skečů, prvoplánově využívajících filmem zpopularizované ruské motivy, v prvé řadě však "ruské" motivy zpopularizované právě americkými velkofilmy (Vojna a mír, Doktor Živago aj.). Nejsem si jistá, nakolik je užívání některých "ruských" reálií ještě součástí parodie, či naopak je projevem neznalosti (za všechny např. užívání "otčestva" coby příjmení). Na druhou stranu musím při srovnávání s chronologicky následnými Allenovými snímky v této souvislosti ocenit jeho obdivuhodný tvůrčí vývoj - zdá se mi, že čím je tento tvůrce starší, tím je lepší. ()

mi-ib

"Měl jsem jít už v pět, ale měl jsem dobrého obhájce. Zmírnili mi trest." Opět Woody Allen začně bezvadně. Na začátku dokazuje, že pokud dojde asi k nějakým zvláštním erupcím na Slunci, dokáže být opravdu výborně vtipný. Jenže nasazená laťka zůstává nepřekonána a naopak, jako by vyčerpaný závodník tuto laťku nedokázal překonat se stále větším a větším deficitem. Na konec film zabředne do několika zmatených monologů. Zdá se mi, jako by si Allen točil ty filmy sám pro sebe a řekl bych, že je sám překvapenej z toho, kolik lidí mu to žere. Ještě že je to tak krátký, bůh ví, kam by se to ještě vyvinulo. ()

Kremik

Co slovo, to perla. Komedie, filosofie, psychologie a krásné zesměšnění snad celého života. Zatím asi nejlepší Allenův film, který si to na plno rozdává svojí hloubkou s Bergmanovou Sedmou pečetí. -navíc, kdo zná klasickou literaturu, tak si to užije xkrát více :) ()

rainman93

Nejfilozofičtější, nejvitpnější, nejpropracovanější a další nej by zde mohly defilovat. Tento snímek pravděpodobně už nikdy nepřekoná! ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN