Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

Nethar

Už jsem to nepochybně kdysi viděl, možná i vícekrát, ale patrně jsem na to ještě nebyl dost připravený. Ze začátku trošku podivná bláznovina, vzbuzující obavy, ale vcelku se to srovná. Vtipné dialogy, ten humor se těžko popisuje - je to mnohdy takový intelektuální humor avšak použitý v bláznivé komedii... ten mix funguje dobře, vzhledem k nepříliš dlouhé stopáži neomrzí. ()

aLPaC

Woody v jeho zlatých 70. letech rozehrával jeden lepší film než druhý. Většinou se jednalo o satiry, parodie, komedie a to je i případ Lásky a smrti. Allen si tentokrát dělá legraci z carsky ruského způsobu života, ze soubojů o čest, řeckých myslitelů, Napoleona, sexu atd. Opět vystupuje jako komická, neurotická figurka plná "slabošství" a jako vždy si dělá sám ze sebe legraci. A to na něm jeho fanoušci milují. Slyšel jsem, že sám Allen tento film označil za svůj nejoblíbenější co natočil. Mě se pár jiných líbí více, ale tohle je opravdu skvost. ()

Oralfabet

To parodické historické zasazení funguje na jedničku a vidět Woodyho sarkasticky komentovat všechny ty smrtelně vážné situace a podobně bylo nadmíru zábavné. Kadence vtipů je poměrně zběsilá, přičemž mě sice celkem hodně z nich nechalo chladným, jiné hlášky jsou však zase přímo geniální. Příjemná, originální, nadprůměrná komedie. 8/10 ()

Kruczynski

Nejvtipnější, nejpromyšlenější a hláškami nejnabitější Woodyho komedie. Časové zasazení děje a prostředí dávají Allenovi možnost vytvořit nespočet absurdních zápletek a momentů a dělat si neskutečnou prdel jak ze zásadních děl ruského realismu, tak tradičně i ze zásadních myšlenek filozofických velikánů. Popisovat děj či vývoj postav je u Allena samozřejmě zbytečné, a proto mi nezbývá než tento film všem jen vřele doporučit. ()

HanaM.

Zvlášť pro lidi, kteří mají rádi ruskou klasiku - šíleně vtipná parodie. Pro mne z jeden z Allenových nejlepších filmů. Woody Allen prý kdysi na otázku novináře: "O čem jste vždycky snil, že uděláte?" odpověděl: "Chtěl jsem napsat velký ruský román." Tímhle filmem však takový velký ruský román alespoň natočil. ()

Gagner

Parádní komedie, která by si ode mě zasloužila jistě více smíchu, kdybych viděl/znal všechny zparodované díla. Některé vtipy byly dokonalé, nejvíc mě však rozesmál minutant a hodinant :))) ()

PPalmer

„Peněz nebylo moc, ale Sonja se naučila výborně vařit ze sněhu.“ - Skvělá zábava, kouzelný Woody a krásná Diane Keaton. Kopec prvotřídního humoru mě nechal v klidu opravdu jen zřídkakdy. Takhle mi prodloužit život dokázali zatím jen Monty Pythoni, v jejichž humoru vidím drobnou paralelu i s tímto kouskem. První setkání s panem Allenem vyšlo na jedničku, ale s dalším dílkem z mistrovi dílny asi chvíli počkám, nerad bych zbytečně přebil pocity, které ve mně Láska a smrt vyvolala. Velké díky. ()

Greg25

Trvalo mi dlouho než jsem našla cestu k Woodymu Allenovi jako režisérovi a herci. Vždycky jsem měla ráda jeho knihy, ale s jeho filmy to byla svízel. Vždycky mi tam nějak něco chybělo a něco přebývalo (snad s výjimkou snímku Všechno, co jste chtěli vědět o sexu a báli jste se zeptat) a vždycky mi lezl na nervy ten "jeho chudáček", který za nic nemohl. A světě div se, najedou miluji jak jeho filmy, tak toho jeho mistrného "chudáčka". Takže Woody, promiň a jen tak dál. Jinak je Láska a smrt dokonalou parodií nejen na ruské autory (Tolstoj, Dostojevskij), ale je i správně zředěná "monthy pythonovskými" vtípky, parodií na Bergmanna, a tím nejlepším humorem Woodyho Allena. Pro mě doposud nejlepší filmový počin Woodyho Allena se svéráznou životní filozofií - " Někde uvnitř cítím nicotu. Jakou nicotu? Takovou prázdnou nicotu. Prázdnou nicotu? Před měsícem jsem cítil plnou nicotu, ale bylo to tím, co jsem snědl." "Doktor mi nařídil, abych se vyhnul všemu, co zavání smrtí." ()

Vesecký

Tenhle Allenův film začal ve velkém humorném stylu, skoro bych řekl, že to byl jeden z nejhumornějších a nejneotřelejších Allenů. Ale zhruba od chvíle, kdy se Boris oženil se svou sestřenkou Soňou (opět nádherná a zářivá allenovská herečka Diane Keatonová), se mi zdálo, že Woodymu humor dochází, ještě jeho souboj byl fajn, ale pak ta cesta za Napoleonem a atentát a posléze poprava (opět s jakousí vizí, tentokrát Smrtka), to už nemělo tu pravou šťávu. Za tu podařenou první část čtyři hvězdičky. ()

waits

Nejzábavnější Allenův film, který Michael Žantovský popsal přesně jako návštěvu ruské literatury. Allen je v životní humoristické formě, film je skvělý jako celek, ale téměř každá scéna je samostatným gagem, odkazem, parodickou narážkou nebo nosným absurdním žertem. Tu groteska, to Tolstoj a na konci Bergman. Paráda. ()

RadimFišer

Jsem prudce sklamán. Viděl jsem Annie Hall, jako první film od pana Allena a ještě do této doby se na něj živě pamatuji. Udělal na mě velký vstupní dojem. Ale toto stvoření podle mě nepatří do nejlepších filmů, i když je originálně zařazen do Napoleonských válek. Příběh je prostý a filozofické řešení otravné, hloupé, prosté a neustále se opakující. I když má fil pár zajímavých vrcholů a vizuálních krás. Uvedu zde například zabití Napoleona, pohled kamery na dvě tváře dívek, odlišně natočených k sobě. A dále a naposled to bylo rozuzlení nakonec. To co by si měl kadý z filmu odnést. Svým vyzněním, pointou a poučením mi film připomínal něco jako kázání v kostele. Celkově shrnuto. Tento film pro mě neměl váhu jakou jsem čekal a jsem velmi překvapivě sklamán. ()

blazenka

Neuvěřitelně vtipné shrnutí ruských klasiků. Tento film je z Allenovy tvorby jeden z nejlepších. Skvělé repliky, tradičně výtečné obsazení. 90%. Skoro 5*. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN