Anihilace

• Veľká Británia Annihilation (viac)

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil. (CinemArt)

Martrix

Anihilace je tak trošku uplivnutí do ksichtu všem popcornožroutovým rádobymilovníkům sci-fi, kteří mají po shlédnutí Avataru, Marťana a Gravitace pocit, že tomuto žánru rozumí. Těmito "odborníky" je přijata podobně rozmrzele, jako před čtyřmi lety Transcendence. Škoda, že nebyl Garland větší tvrďák a neudělal Anihilaci víc divácky nevstřícnější. Nemusel obsazovat Portman a popravdě žádnou z těch kopretin, mohl to celé udělat temnější a zlověstnější...stejně se popcorňákům nezavděčil. Těch opravdu mrazivých momentů tam mělo být víc. Děj i pointa je totiž vcelku jednoduchá. A to i přestože se v dialozích objevuje slovo nevím, snad dvacetkrát. Na což divák (který ve většině sci-fi dostává naservírovaný div ne celý rodokmen každé potvory) není zvyklý. Když jsem tento film viděl poprvé, měl jsem za to, že mě Garland nezklamal. Opět byl schopen vyčarovat za rozumné peníze(55 mil. USD) film, který je v mnohém originální a nese lehkou výhrůžku směrem k lidstvu. V Ex Machina varoval před UI, ve 28 dní poté před globální nákazou a teď před návštěvou z hvězd. Jenže po druhém shlédnutí, ten film funguje hůř; nelogičnosti a vztahové lapálie najednou převládají nad tím dobrým, které jsem vnímal poprvé. Jakmile totiž pomine napětí...což s dalším shlédnutím pomine, mají zmiňované faily přesilu. Přesto bych se velmi rád podíval na pokračování...jsou ještě dvě knihy. PS: Řeči o tom, že to bude nejlepší sci-fi roku(v březnu 2018), zbytečně vzbuzovaly nesmyslná očekávání. Přitom jsou jen malý kousek od pravdy. ()

Juto

Bolo by to dokonalé keby mal lepší koniec. Film je dosť desivý a atmosféra je znepokojujúca. Poslednú pol hodinu som ani nedýchal, bol som ako katarzií. Technické spracovanie nevyzerá dobre. Škoda. 7/10 ()

Pajky3

Po té chvále, co proběhla po zahraničních serverech jsem čekal něco víc a nakonec mi to tak nějak koresponduje s hodnocením tady na CSFD. Jen další důkaz, že potom, co si Netflix podmanil seriálovou tvorbu, tak se pokusí prosadit i na poli filmů. Obsazení je super, Natálka lze jedině chválit. Čekal jsem víc tý fantazie a zmutované zvěře, protože tady bylo v podstatě skoro všechno prozrazeno už v traileru, který odvedl svou práci a nalákal mě. A stejně jako ostatním i mě to připomíná jiné filmy, ať už je to Fontána nebo Příchozí - a bohužel oba hodnotím lépe. ()

Larushka

Knížka se mi moc líbila, toto ne. Nevím, možná kdybych nečetla předlohu, tak bych se na to dokázala dívat jinak, leč bohužel. Závěrečné titulky na tom byly nejlepší. ()

NiWi

Anihilace je podmanivé sci-fi, které však z mého pohledu funguje více v hororových a dobrodružných aspektech, než ve vykreslování vyšších významů a podobenství. Postavy výrazněji nezaujmou, stejně tak jako je děj poměrně předvídatelná věc. Nahoru vše táhne opravdu líbivý, svítivý a kreativní vizuál s hutnou atmosférou. Přikláním se k tomu, že film rozhodně bude lidi rozdělovat, a ve výsledném hodnocení bude záležet na tom, zda budete mít chuť rozkrývat symbolismus a vedlejší významy, kterými autoři jinak poměrně holý příběh naplnili. Pokud půjdete čistě po zážitku z děje a postav, je dost možné, že se dostaví mírné zklamání. Pokud se necháte obklopit atmosférou, s chutí nakouknete pod povrch, a jste fanoušky podobně zasněných sci-fi, pak vás film jistě zaujme. ()

animaxis

Annihilation v mých očích vyniká svou překvapivě mrazivou atmosférou. Zápletka je tu velmi zajímavá a svým způsobem originální, přestože je tu vidět jistá inspirace H. P. Lovecraftem. Ve zkratce, lidé přijdou do styku s něčím z vesmíru čemu nerozumí a začnou se dít věci... Samotný prostor v Žáři tu působí opravdu krásně a děsivě zároveň. Od jisté scény před polovinou filmu se tu více a více projevují hororové prvky a musím říct, že toto je po delší době film, který mi nahnal strach. Celou dobu jsem byl zvědavý na závěr, který možná nebyl tak dobrý jak mohl být, ale zároveň mě ani moc nezklamal. ()

BoXBe

Nedokoukáno. Největší překvapení pro mě bylo, že jsme vydrželi půl filmu, měl jsem pocit, že film nezačal, a už byl úplně mimo očekávání i performance. Nešťastná práce. ()

A.Fish

Zápletka by dejme tomu šla, ALE když už na dost podivném místě zmizelo bůh ví kolik vojáků, dává smysl tam poslat 5 vědátorek bez bojového výcviku? Neustálé vykecávání nejenom že nudí, ale i otravuje, nelogických situací je tu taky dost a bohužel film postrádá i nějakou chytřejší pointu... ()

mortak

Žena, muž, vztah, manželství - to, co se zdá na začátku jedním, se v průběhu času dělí, na dvě, na tři... A tak se mysl racionální bioložky (personifikována pěti ženami) rozhodne prozkoumat tu neracionální část své duše - X-Area, prozkoumat to, co z krásného vztahu udělalo bažinu plnou mutací (Shimmer), a najít maják ukazující cestu. Ovšem to, co na konci cesty najde, ji rozhodně nepotěší. Musím obdivovat Garlanda, že šel nekompromisně za svým cílem, i když se mu mnoho věcí nepovedlo. Jednotlivé účastnice výpravy nejsou dostatečně charakterizovány, a nějak tak splývají dohromady. Dialogy jsou občas šroubované a snaží se myšlenku filmu vyjádřit až moc násilně. Hlavně ho však tak zajímá ženská duše, až zapomína na tu sci-fi v prvním plánu. Ovšem i tak má Garland jasnou a nekompromisní vizi, za kterou si jde a takových režisérů je v Hollywoodu málo. A podle toho, jak dopadla distribuce tohoto filmu, bude jich pořád méně a méně. ()

dr.fish

Vizuál je krásný, tvůrci se na něj dost upnuli, logiku věci hodili do kanálu a soustředili se na výtvarnou a intelektuální stránku věci. Záležitost je to dosti těžkopádná až depresivní, nějak se zapomnělo, že v tomto žánru se Oskary nerozdávají. Pokoukání dobré, ale podruhé už ani náhodou. 60% ()

majo0007

Vedel som, že sa tu už tradične nájdu "filozofovia", ktorí v tomto nájdu hlboký zmysel a zašifrované posolstvo, ja nie. Komu sa páčia pastelkou vyfarbené obrázky bude unesený, kto dúfa, že nebude zívať od nudy, bude sklamaný. Digitálny záver mi pripomínal dizertačnú prácu začínajúceho programátora zo začiatku 90. rokov. ()

Deyw

Ty vole..to byla docela rakovina - cekal sem vetsi peckh po tom zacatku..no a cely vpohode a vypadalo to na super mix the thing a arrival napr..ale konec to rozsekne..celkem skok o level dolu proti exmachine..a ty teorie kolem filmu..uplne zbytecny..mindfuck wtf film.. neco jako fotrik! ()

tomeek

Nečetl jsem knihu, ale jako samo za sebe je to solidně fungující mindfuck akce. Natálce to věříte, efekty perfektní, většina postav je napsaná tak, že vás ani nasrat nestihne a scénu s medvědem jsem moc rád, že jsem sledoval dostatečně před spaním. Jediná věc, která mi neseděla, byl Oscar Isaac, který prostě nemá ksicht na to, abyste mu fandili, ale chápu, že je to "dvorní herec". Vůbec nevím, proč mám srovnávat Arrival a Ex Machinu s Anihilací. Jsou to úplně jiné filmy. Nebo potřebujete, abyste měli delší komentář, lidi? 4 jak když střelím a ten závěr v majáku je chorý. Po dlouhé době film, o kterém jsem musel po skončení přemýšlet. ()

alchac

Kdyby Boris holdoval opiátům a Arkadij LSD, pak by Piknik u cesty vypadal zhruba nějak takhle. Anebo obému holdoval autor předlohy a současně neměl žádných skrupulí Rusáky vykrádat. Zase jsem se takhle ale dozvěděl něco nového o Natálce - nejenže naposledy koukatelně hrála v Leonovi, ale je nepoužitelná i jako malíř pokojů. Odřené tři za ty hezky barevné lišejníky, nicméně pokud bych se před sledováním důkladně zčadil, jistě by to byla plná palba. Asi to někdy zkusím! ()

FritoleXx

Na filmu je zřejmé, že není pouhou Anihilací, ale také Autoritou a možná i Adaptací? Zatímco Anihilace je jedna z mých oblíbených knih, tak Autorita mě neskutečně nudila a neměl jsem sílu pokračovat. Film dozajista není podle knihy, ale je pouze inspirovaný knihou, protože děj je, až na nějaké základy, podstatně jiný. Číselné ohodnocení je za film jako takový, rád beru filmy samostatně pokud mají předlohu, ale v komentáři se prostě nevyvaruju srovnání. Zcela upřímně jsem byl první polovinu filmu docela znuděný a říkal jsem si, že to docela podělali. Ta krásně tajemná atmosféra podpořená nebezpečím, které vlastně ani "neexistuje" je tu docela zabitá. Na naše hrdinky útočí zvířata, což je děsná nuda, postava psycholožky tu moc nedává smysl, také spíše nudí a věž, deníky? Kde to je? Druhá polovina ovšem všechno zachraňuje a ono napětí se konečně dostavuje spolu s velkým překvapením a film to táhne výrazně nahoru. Vizuál by možná potřeboval trochu víc péče nebo víc peněz, to je fakt, ale přesto se na to hezky kouká a vyzařuje z toho originalita, což se nedá říct o hudebním doprovodu, kde dokola hraje otravné brnkání na kytaru. Garland šel vlastní cestou, těžko říct, jestli si pomohl nebo uškodil. Slabší 4 hvězdy. ()

Script

Já bych tento film až tak černě neviděl. Atmosféra filmu byla výborná! Dialogy nebyli hloupý jak jsem čekal a vůbec jsem se u toho nenudil. Jako Misteriózní, Sci-Fi, Horor, Thriller bych to bral. Jen bych připsal k tomu, že je to i v jistém smyslu Psychologický. U mě film uspěl na 4 hvězdy. ()

Triple H

Celkom zaujímavé, ale chýba mi výraznejší ťah na bránku. Film načrtáva rôzne myšlienky či nápady, ale žiadny jeho aspekt nie je dotiahnutý do konca. Zrejme zámer, aby sme si mohli počas dlhých večerov zadumane mnúť bradu nad tým čo sme videli. Ekologická agitka, komentár k našej sebadeštruktívnosti, snová atmosféra, hororové prvky (tam je Garland najistejší), pomalé tempo, slušní herci a na konci pocit, že som videl na dve hodiny natiahnutú epizódu Krajných medzí. Trošku retardovaný je už len nápad poslať partičku vedkýň v šiltovkách do záhadnej bubliny, v ktorej miznú výpravy jedna za druhou, ale tak to by sme zase nemali film a pointa je niekde inde. Fakt, že hlavné postavy sú čisto ženského pohlavia v zásade nevyužitý. ()

VaHo

Sci-fi hororová věc se zajímavým námětem a s pár zajímavými a s pár divnými scénami. Nevím, co si o tom myslet. Spíš se přikláním k názoru, že to mělo mít hlubokou myšlenku, která se utopila ve WTF zakončení, které je "pozoruhodné", ale jaksi nemastné a neslané. ()

Cedr

Plakát skoro jakoby hrozil dobově poplatným tryhard bullshitem ala strong independent women who don't need no man, ale to by nebylo dál od pravdy. Alex Garland se jen vydává opět kapku proti proudu a vlastnoručně (opět) zachraňuje skomírající sci-fi žánr. Cronenberg by za nějaké design mohl být rozhodně pyšný. Natalie Portman tam svým "talentem" moc nesedí, ale jinak obsazení a charakterům není co vytknout. Zdaleka ne tak "pomalé" jak se o tomto snímku tvrdí, to jen v záplavě těch tuctových pakáren to "pomale" vypadá. Tempo je však úplně normální. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz