Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Jimclark

Pro nás, neznalé Sapkowského knih (nebo povídek, nebo čert ví čeho vlastně) je seriál jen směsí nesouvislého blábolení, a děje, který se motá od ničeho k ničemu. Těch občasných pár dobrých scén to nevytrhne, a ve třetí řadě už to nabralo vrcholu. Celý příběh nám chce vnutit jistou osudovost a snaží se nás přesvědčit, že je Ciri tím nejdůležitějším člověkem na světě, ale kvůli čemu vlastně? Trochu mi to připomnělo jiný seriál, Hrdinové, a to jejich motto "Zachraň roztleskávačku, zachráníš svět". Jenže tam to trvalo jen rok a jednu sérii. Tímhle tempem se dozvíme důvod toho, proč je Ciri tolik důležitá, až asi tak v roce 2030 (když to dobře půjde, a i ti méně schopní scénáristi, kteří bohužel zbyli tomuto seriálu, nebudou furt stávkovat), v nějaké té šesté sérii, a na to já už dávno nebudu zvědavý. ()

Othones

Zaklínač je seriál, který měl tak vysoký potenciál, je ale zcela nedotažený. Jeho zásadním problémem je herecké obsazení. S výjimkou Henryho Cavilla se herci zásadně nehodí do svých rolí. Někdy mi připadalo, jakoby role byly rozděleny za pomocí losu. Dialogy mnohdy působí až trapně a děj po chvíli seriálu přestává dávat smysl, zejména pak v druhé sérii. Tvůrci seriálu se bránili tím, že příběh musel být zjednodušen pro západní publikum. Ve skutečnosti ale udělali autoři seriálu ze zcela prostých knižních momentů extrémně překombinované scény. Celkový dojem rovněž kazí fakt, že tvůrci nemají jakýkoli problém s tím používat lidi trpící nanismem jako trpaslíky. Alespoň první série však byla dobrou podívanou na dlouhé večery. Jako zpracování Sapkowskiho románů je však seriál zcela nedostatečný. 55 %. ()

Legasis

Dobrotivý bože, smeť bleskem a větrem ty politicky korektní hňupy co ničí mého milovaného Zaklínače ve jménu debilních ideologií... Neznám nic hnusnějšího než odporného hybrida, kterým je "umění" vytvořené ve jménu propagandy. Ale co už, tak je tam race swapping a pár dalších debilních progresivních nápadů pro ty takzvané moderní diváky, ale kdyby ten zbytek aspoň tak nedomrvili... Kéž bych tak znal nějakého toho bouchače se dvěma meči, co by s tím za hrst mincí něco udělal... No ale ta první série byla fajn, tak aspoň to. ()

leafroller

Je to seriál. Wow! To bylo hluboký! Právě mi IQ kleslo o 10 bodů. Ale vážně. Knihy jsem četl už moc dávno na to, abych si pamatoval víc, než že je tam nějaký Nilfgard. První dva nebo tři díly mě vcucly. Hltal jsem každé slovo i záběr. Něco jako u Hry o trůny. Ale pak se něco stalo. Objevil se Marigold. Ne, že by to bylo přímo těmi jeho nadmíru otravnými songy, ale od té chvíle začal skutečně seriál se vším všudy. Vztahy a intriky a .....skoro žádná nestvůra. Navíc mě dost mátly ty obrovské časové skoky. Na seriály prostě nejsem, protože mi připadají pomalé a řidké. No a největší problém je, že mě nějak vůbec nezajímá, jak to pokračuje. Je to škoda, protože vizuálně je to pecka a dokonce se investovalo do dabingu. Každopádně je jasné, proč si tu hru určitě nezahraju, je totiž údajně úplně stejná. A za to patří tomuto seriálu dík. ()

Benoit

Hodnoceni po první sérii - Na hodnocení jsem si dal poměrně dost času, takže se to pokusím udělat se značným odstupem. Před seriálem jsem původní předlohu (s výjimkou pár úvodních povídek) nečetl, což jak jsem později zjistil, může být jistá výhoda a nevýhoda zároveň. Nevýhoda v tom, že zorientovat se v tak namíchaném guláši opravdu není žádná prdel. Výhoda v tom, že jsem nemusel porovnávat jednotlivé scény a hledat v nich zbytečné mouchy. Svým způsobem se mi ale líbí, že je seriál svůj a nedrží se striktně předlohy. Že nabídne i něco jiného, nepředvídaného. Na to ale bude samozřejmě nahlížet každý jinak. Zaklínače jsem si oblíbil během herní adaptace The Witcher 3: Wild Hunt. Tam jsem si Geralta a všechny postavy okolo zamiloval. Tak moc, že jsem vlastně nedokázal po celý seriál skousnout, že všechny postavy vypadají úplně jinak. Neříkám, že špatně, ale zkrátka s tou jejich fasádou z nich člověk cítí něco jiného, než ve hře. Celkově na mě postavy působily i s rozdílným charakterem. To z mého pohledu celému závěrečnému hodnocení asi nejvíc ublížilo. Na druhou stranu, některé díly a scény byly tak úchvatné, že od nich nešlo odtrhnout oči. Mělo to tu správnou zaklínačskou atmosféru, kterou jsem si přál. Chladnokrevnost i krutost. Pár dílů a scén mě zase na druhou stranu vyloženě nudilo a čekala jsem, až prostě přejdou. Kolem a kolem, strašně těžko se mi to hodnotí. V něčem mi dal seriál daleko více, než jsem čekal, v něčem zase daleko méně. Možná kdyby si scénáristi (za mě zbytečně) nehráli tolik s těmi časovými osy, byl bych o kousek spokojenější. Nemohu říct, že to byl propadák, zároveň ale nemohu říct, že to bylo to nejlepší co jsem viděl. Bylo by z mé strany hodně nefér, abych tomu plácnul 3*. Dávám 4*, ale na 5* to zkrátka nestačí. Jestli se vrhnu na druhou sérii, momentálně netuším. Přece jen musím trochu kalkulovat s volným časem a když se do toho pustím, nechci koukat na dvě epizody za měsíc. A taky nevím, jestli mi může seriál dát ještě víc, než mi dal doposud. ()

Superkitten

Není to špatné, kdo má rád fantasy, dostane své - draky, příšery, pěkně stylizovaného zaklínače i odhalenou čarodějku. A příslib, že by to mohlo být koukatelné i v dalších sériích (což se nestane). ()

MB612

Zaklínač. Je to velká škoda. Netflix měl super arzenál na startovní čáře, geniální předlohu a super herce, ale…. Nějak se to nepovedlo. Zaklínač je super fantasy. Ve správných rukách to mohl být nástupce GTO. Ale prostě není dáno. Moderní produkce chce „vylepšovat“ příběhy, a to je bohužel cesta do pekel. Já mám hodně ráda knížky o Zaklínači, takže na seriál jsem se moc těšila. Ale přišlo zklamání. Jak už jsem psala, startovní čára byla slušné našlápnutá, ale prostě ne…. První sezóna, ještě jakš takš inspirována knihami, nebyla špatná, ale pak to šlo hodně z kopce. Druhá, už s přivřenýma očima, a 3.  no comment. 4. řada  bez Cavilla asi nemá ani šanci. ()

Berserkr1111

Je to poctivý woke. Vynáší Jenefer. Je tam genderová křivda, černý seveřan... Chybí ještě rasová křivda, trans a gajové. Tak trochu je to výsměch slovanský kultuře. Herec zaklínače Hanry Cavil, fanoušek knihy, to po první sérii zabalil a pak se mu za to producenti nějak mstili. Nenašel jsem odvahu ke shlédnutí 2. série, pač se to postupně silně odklání od knihy a zabalil to hlavní herec. Zaklínač bez zaklínače, stejně to je o chudince Jenefer. ()

frankie_xo

Condwiramurs Tilly to asi shrnula nejlépe: „Zprvu jsem poznávala legendu v oblíbených zkrácených a změkčených úpravách pro mládež.“  - Poznawałam historię - podjęła Condwiramurs - w popularnych skrótach i wersjach dla młodzieży, brykach okrojonych i uprzyzwoiconych ad usum delphini. (censored for the sake of younger audiences) ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá