Jak vyrobit vraha - Série 2

(séria)
USA, 2018, 10 h 37 min (Minutáž: 57–77 min)

Steven Avery a Brendan Dassey dále bojují o zproštění viny, ale na světlo se dostávají nové důkazy. (Netflix)

RedAK

Není to tak dávno, co jsem se tu nad první sérií dotčeně pohoršoval a u každé druhé epizody si vymetal z očí slzy dojetí, protékající přes můj podbradek až do litrovky se zmrzlinou. A ani teď, po téměř dvou letech, se moje zženštilé hormony nezklidnily, snad mám i dojem, že mi v kozách vykondenzovalo mateřské mléko, protože jsem to opět prožíval stejně hystericky jako tenkrát. Ve druhé sérii se zjevují všechny ksichty z té první, je to fyzicky nepříjemná přehlídka vrásčitých mumií, co se snaží mocí mermo obhajovat nebo vyvracet tu hromádku sraček, kterou před dvanácti lety vypustily do justičního oběhu a dlouhodobě tím zamrdaly systém ve všech jeho úrovních a rozměrech. Obzvláště depresivní je sledovat Averyho trouchnivějící rodiče, kteří se divákům během deseti epizod doslova rozpadají před očima. Ačkoliv jsem byl loni po důkladných rešerších vůči Netflixu lehce skeptický, letos to vyřešili excelentně a veškeré ukřivděné bláboly o nezveřejněných faktech vmetli pokryteckým státním buzerantům do ksichtů a jim z toho ve finále zbyly jen hovna ve vlasech. Série Making a Murderer se nikdy netajila tím, že se kloní na Averyho stranu a v rámci nějakého předem daného formátu nevynechávali pouze přitěžující okolnosti, ale i ty polehčující. Jaká radost sledovat, když ta stará nadržená šelma vyvracela jedno tvrzení za druhým a sebevědomě objevovala nové teorie a důkazy. Stejně jako u minulé série mě zarazilo, kolik jednotlivých informací se podařilo zaznamenat a jak na každý drobný úkon nebo vyřčené slůvko existuje nějaký papír nebo nahrávka. Dneska očividně stačí, abyste si usrali, a už na vás za rohem číhá byrokrat, co o tom vyhotoví úřední záznam ve třech kopiích. Navzdory vyspoilerovaným osudům z americké wikipedie jsem si ty dvě tři strohé větičky prožil v několikahodinovém sugestivním sestřihu a až do konce naivně doufal, že ta zajebaná wikipedie lže. Chci třetí, chci čtvrtou, chci jakoukoliv další sérii, chci sérii postmortem, chci sérii v roce 2048, chci rozhřešení a katarzi. Čím výš tohle půjde, tím explozivnější bude zpětná vazba, která se zboří jako domino a kompromituje každý jednotlivý dílek, tvořící neuvěřitelně dlouhý, napříč desetiletími infikovaný řetězec. Bude to stále těžší, ale začnou padat hlavy. Spousta hlav. A spousta je víc než dvě, které padly do teď. Tleskám a čekám. ()

*CARNIFEX*

2 séria rapídne ubrala na tempe, avšak iba “laik” sa môže domnievať, že nedokázala ponúknuť to, čo v prvotnom, desaťdielnom krimi seriály. Pre tento krát, divák nesleduje fascinujúce zábery, ako došlo k falšovaniu dôkazov, no je svedkom dokonalej prezentácie, forenznej vedy, ktorá podáva svoje vysvetlenie tak pomaly, aby i ten “laik”, či dokonca pochybovač, pochopili, že v tomto prípade PODĽA SKUTOČNOSTI, skutočne nemusí byť všetko tak, ako sa kladie odsúdeným za vinu. Fascinujúci “Making of murderer 2” je blížiacim sa záverom, natoľko posiaty “twist-ami”, až sa z toho človeku točí hlava. Podaktorí ľudia, ktorí zastávali záujmy štátu, by sa mali normálne, regulérne obesiť, lebo toto je absolútne choré, toto nemá nič spoločne so zdravým rozumom, ba dokonca ani so samotnou spravodlivosťou. ()

Bonaparte.

Making a Murderer by Kathleen Zellner. V některých dílech strhující dokument sklouzával spíše do béčkového krimi v podání mladých koncipientů. Zatímco první série byla časosběrným vyprávěním, v druhé sérii se točí vše za pochodu a místy to na mě působí dost zinscenovaně. Když pominu tyhle momenty, tak se jedná opět o propracovanou sérii, zvlášť poslední díly ze soudních lavic. ()

M.i.k.e

druhá řada ještě o něco víc pokulhává v tempu a je tu mnohem víc materiálu,který působí pouze jako nastavovaná kaše,která má vyplnit obsah tak aby mohlo být deset dílu.Přitom takových osm by bohatě stačilo.Co se týká samotného případu Avery,tak tam jsem zase o něco víc přikloněn k tomu,že to opravdu neudělal,nicméně po shlédnutí téhle série mám pocit,že pravdu se nikdy nedozvíme.Prakticky po celou dobu mi na mysli vyvstávala otázka,jestli tahle vlastně už světová medializace celého případu vlastně nedělá Averymu,Dasseymu a jejich pravníkům trošku medvědí službu.Je sice fajn,že se ví o případu,kde to hodně smrdí na dálku,ale na druhou stranu je tady větší šance,že ti povolaní ze sebe nebudou chtít udělat ještě větší blbce než jak je seriál vykresluje.Hodně je to vidět na maximálním snažení všech žalobců,státních zástupců a některých soudců co nejrychleji jakoukoliv snahu o cokoliv okamžitě utnout.Přitom si člověk říká,že kdyby si byly tak jistí v kramflecích,tak klidně připustí nový transparentní proces a jejich obhajobu hravě smete.Onou pověstnou třešničkou na dortu je tady (vlastně opět) ta ovarová hlava Kratz,který sice už nemá s případem nic společného a měl by být rád,že sám neměl díky kamošům oplétačky za harašení,ale přesto zuby nehty bojuje a ještě stíhá vydávat knihy...80% ()

vyfuk

Druhá série pro mne začala velmi příjemně. Až nečekaně. Člověk se snadno nechal zlákat novou vervou, novými důkazy a podobně. Ony pokusy hokusy docela zafungovaly. Ale co z toho dál? Dramaturgie a zajímavý formát klesá jako IQ voliče SPD po každém prohlášení Okamury. Brzy se tímhle tempem dostaneme do bodu, kdy vidíme nějaké zbytečné paběrkování, záběry Steveho pracujícího otce a jeho matky, která bere prášky a nedokáže už ani chodit. Dobrá, zajímavé... ale k čemu to jako má být. Je to těžká zabijárna času, která má děj natáhnout na deset dílů, aby to mělo "obsah" a tím to končí. Dramaturgie na úrovni letiště Schiphol, kdy se prokazuje a dokazuje, že méně je někdy více. To nic nemění na faktu, že doufám v pokračování příběhu. I když asi ne zrovna ve formě tohoto seriálu. Ale bylo by zajímavé se dozvědět jak to celé jednou dopadne. Když druhá série, která o tom měla být, tak ukázala velké nic. ()

Forsberg11

Dokumentárna bomba z roku 2015 pokračuje očakávanou druhou radou a je to opäť vysoko kvalitná a silno návyková záležitosť. Aj keď sa na to pozerá veľmi ťažko... nie je jednoduché sa každý večer prekúsavať príbehom o boji očividne nevinných ľudí s neúprosným a zaslepeným súdnym systémom, ktorý drží S. Averyho a B. Dasseyho už takmer 12 rokov za mrežami. O ich nevine nepochybujem....tých nejasností a nových dôkazov v ich prospech je jednoducho príliš veľa... Ale nie je to len samotný príbeh, čo robí tento dokument tak fantastickým. Je to aj vhodne spracovaná schéma dokumentu, skvelé rozhovory s dôležitými ľuďmi, nástojčivá hudba, skvelé kamerové zábery, výborné a prehľadné spracovanie jednotlivých nových dôkazov, svedectiev a zamlčaných faktov. Druhá sezóna Making a Murderer je mimoriadne pútavé doku-krimi a každý, kto ešte nad týmto kúskom stále váha by už nemal čakať ani sekundu. Toto jej momentálne dokumentárna špička a najlepší netflixácky projekt... 95 %!! ()

Sdoom

Druhá série je opět ukázka skvělého dokumentárního řemesla, ale přecijen už postrádá onen wow efekt a drive série první. Kathleen Zellner je naprosto fantastická a je radost ji poslouchat, kdykoli řeší důkazy ke Stevenově případu. Bohužel na můj vkus zbytečně moc prostoru dostávají záběry na Stevenovy rodinné příslušníky, jak dělají tohle a tamto, bolí je nohy apod. Takže určitě pasáže jsou nudné a často jsem čekal na to, až se tvůrci zase pohnou směrem k řešení případu samotného. Oproti první sérii tedy mírný pokles kvality, který ovšem bohatě vystačí na velmi solidní 4 hvězdy. (Netflix, orig.) ()

Niki__Niki

Tam nahoře by měli sedět ty nejzkušenější, nejrozumější a stejně většinu z nich nenapadne poslechnout si ten příběh znovu a nebo se na něj podívat bez předchozího ovlivnění rozsudkem. To jim to není divný? Že za ně bojuje tolik lidí? To si fakt večer v posteli neřeknou, ty jo, měli bysme se znovu podívat na toho Averyho. Jen pro sychr... ? Jinak kdybych se někdy dostala do basy, chci tuhle právničku. Při první sérii jsem si občas rvala vlasy, proč se na to někdo nepodíval, nevytvořil si vlastní pořádnej vyšetřovací tým a v duchu jsem si říkala argumenty, které měli použít. A tahle ženská to všechno udělala. Téměř sama. Fakt jí přeju, ať ho dostane ven a usvědčí ty šuliny z jeho rodiny, co to na ně svedli (možná bych to viděla i na toho ex, nevím, nemám v ruce všechn důkazy, ale stejně toho vím asi víc než obžaloba). Druhá série je chvílema zbytečně natahovaná, ale i přesto- pět hvězd. Ten příběh je neuvěřitelnej a Netflix si s ním dává fakt práci. ()

zahadum

Videli ste prvú sériu a plakali ste a boli ste zúfalý ? chceli ste niečo rozbiť alebo letieť prvým lietadlom do USA aby ste osobne motykou, sekerou alebo holými rukami urobili spravodlivosti konečne koniec? tak druhú sériu ani nepozerajte..excelentná ..dravá...krajne inteligentná Kathleen Zellner ktorá obhajuje NEPRÁVOM zavretého človeka ide bod po bode ..milimeter po milimetri za tým aby tej čvarge a kurvám ktoré to skutočne spôsobili ukázala ako sa to robí !!! vedie vyšetrovanie až za hranice ľudských schopností a zvlášť v USA kde ak vás raz lapia ste komplet ale načisto komplet v prdeli...bez ohľadu vinný nevinný...a tu sa hrá neskutočne špinavá hra..kedy aj ten posledný bulo z IQ 45 vidí..vie..cíti,že Steven Avery ani jeho synovec nie sú zodpovedný ani za zlé parkovanie...vidíme všetky dôkazy...fakty..testy..vedcov..odborníkov a znalcov.....ale ako je tam sto krát spomínané...ísť proti štátu je smola...a hlavne ak ten štát dobre vie,že zlyhali jeho ľudia...že zlyhal on na plnej čiare...kryje tie kurvy z vlastných radov...kašle a vedome prehliada dôkazy a fakty...dokonca v tejto sérii máme možnosť vidieť aj pravdepodobne skutočných páchateľov ..resp..páchateľa...ktorý s prispením miestnej vildáckej polícii a fašistov v prokuratúre si bude žiť na slobode ...toľko k demokracii v USA....ďalšia séria bude na sto percent a stavím sa,že mama a otec Stevena už tam nebudú...lebo zomrú žiaľom a bezmocnosťou ..... Dodatok: Ak si spomínate tak prvé obvinenie Stevena a jeho následne prepustenie bolo potom vyšetrované, všetci zúčastnení boli očividne a nepopierateľne v tom namočení a bolo to SPRISAHANIE kedy musel za každú cenu sedieť...potom poisťovne oznámili,že na takéto úmyselné zlyhanie štátnych orgánov sa poistky nevzťahujú...to znamená,že by šli nielenže sedieť ale by ešte aj cvakali finančnú náhradu Averymu...od 400 000 do 36 miliónov USD !!! slušná pálka...ostávali už len dni od toho aby začal proces..týždeň nato zmizla Tereza...toto bude alfa a omega vecí...tie kurvy to celé nakamuflovali, pripravili a naplánovali tak aby jednoznačne Avery zmizol z povrchu zeme...zabiť ho nemohli lebo by museli aj tak platiť odškodné jeho rodine..potrebovali ho totálne očierniť..nielen znásilnenie..ale vraždu..verím,že na 90 % ju zabili oni..všetko narafičili na Steveho...pre krátkosť doby narobili kvantum chýb a celé to vŕzga ale dosiahli svoje...Terezu zabili neznámo kde..jej telo zničili...tie kosti neboli jej ! dievča naveky zmizlo...súd sa potom už nekonal...nešli do väzenia ani neprišli o prácu a ani neplatili ani dolár...totálne dômyselne uskutočnený plán na zakrytie stôp...toto bude na dlho...je možné ešte to,že ak niekomu z tej bandy prasknú nervy alebo svedomie tak niečo na svetlo sveta sa ukáže...moc tomu neverím...oni nesmú nikdy cúvnuť ani sa vzdať ináč potopia polovicu okresu...toto neveští nič dobré pre Averyho... ()

Hpatrik

Druhá část/série už logicky není tak šokující jako ta první, nicméně protože je případ stále aktivní, nabízí spoustu překvapivých zvratů a důkazů, a kvalitativně je téměř stejně vysoko, jako ta první. ()

Dm1tr1j

Tak nahnevaný som nebol ešte pri sledovaní seriálu. Mne sa ani nechcelo veriť, že to sú autentické zábery za 13 rokov a starnutie robili makeupom a starú kvalitu záznamu filtrami. Nie je tomu tak. Majstrovské spracovanie, dokumentaristika nevídanej úrovne. Tie skurvené špiny čo to na neho našili si v pohode dožijú kým ich stihne spravodlivosť a zatiaľ Steven bude dedo v base....Neskutočná krivda a neschopnosť americkej verejnosti je aspoň z časti vykompenzovaná zobrazením pravdy v takomto formáte. Ak tento seriál budete sledovať pripravte sa, že budete znechutení, nahnevaní a neustále v napätí čo ďalšieho si kto ešte vymyslí. ()

Evny

A stalo se to zase. Dobrovolně i tak trochu nedobrovolně (protože to jinak nejde), se 10 hodin téměř v kuse, vystavujete rozporuplným pocitům, pocitu nespravedlnosti, zmaru a vzteku. Takže doporučuji i tak trochu nedoporučuji... Zároveň však musím říct, že druhá série znatelně ubrala na tempu a silné emoce cítíte pravděpodobně proto, že si průběžně vybavujete emoce z předchozí série. ()

hazdrova

Druhá séria Making a Murderer vás na začiatku takisto nenechá chladnými a priblíži sa ešte viac prítomnosti. Seriál sme pozerali hneď po dopozeraní prvej série s vervou a dúfali v šťastný koniec. Ale toho sme sa, keďže ide o realitu, nedočkali. Veľmi ma sklamalo, že príbeh neskončil tam, kde mal, ale budeme len dúfať, že tretia séria prinesie Katheen Zellner, nový súdny proces a spravodlivosť. Po dopozeraní som začala sledovať celú kauzu aj na internete a vývoj budem sledovať naďalej. Vidíme sa pri rozsudku -not guilty! - #FreeStevenAvery ()

celticek

Tak v první sezóně se mi zdáli právníci od Averyho dobří, ovšem Kathleen je ještě jiná liga. Zarputilost a inteligence. Když si je stát tak jistý svou neomylností - nechápu proč jí nedají šanci testovat holeň Terezy a úmyslně to schovávají za dar rodině Halbachových, snaží se to zahrát do autu. Je tam tolik dír v celé posloupnosti událostí = něco smrdí. Neříkám, že Avery je nevinný, ale kdoví, jak se vše odehrálo. Kdyby ale nevinný byl, tak by asi vypovídal. Těžko říct. Forenzní věda mě úplně rozbila, je to parádní věc. Jo a Kratz je největší zmrd. Nesympatická vyžraná hlava, která ještě navíc obtěžuje mladé holky a má ty koule vykládat něco o morálce. Kokot. ()

AnthropOcean

Druha seria dostava novu dimenziu a medializacia Averyho pripadu po prvej serii na seba pritahuje pozornost a nadherne rozdeluje mienku USA, ludi zainteresovanych, aj tych, ktori nevidia mimo svoje zorne pole. Zaujimavy sociologicky vyskum, ktoreho autorky mam pocit uz viac sleduju z dialky udalosti, ktore serviruju divakovi aby si vytvoril vlastny nazor. Rovnako ako v prvej serii, divak dostava aj "neprijemne" fakty a serial sa snazi zostat neutralny do miery ako sa to len da ked sa snazite vypovedat tragicky pribeh cloveka, ktory podla vsetkeho je uvazneny nepravom. V konecnom dosledku, ked vidite tie do oci bijuce nepravosti a pochybenia vysetrovatelov a zatajovania informacie obzaloby, tak cisa Avery niekedy dostane z vazenia alebo nie, vacsina ludi pracujucich na tomto pripade by mala sediet vo vazeni. ()

jackalsc

Zase je to tady. A zase člověk nestačí kroutit očima. Tato sezóna se zaměřuje hlavně do hloubky na zkoumání důkazů a zase nadále ukazuje možná čistou definici tzv,, marné snahy". Od začátku do konce tohoto celého seriálu je zde tak moc momentů, které by naprosto měly zvrátit průběh tohoto příběhu, avšak nikdy se nic nestalo. Stát bojuje úplně stejnou taktikou jako předtím, odvolává se naprosto ke všemu co jde proti nim a umlčuje vše co by mohlo být nepříjemné. A pořád to zabírá, je to opravdu neuvěřitelné, že tolik lidí už tento příběh zná a pořád tahle taktika funguje a nikdo nic nedělá, protože když se něco takového neděje vám, zacpete si prostě uši. Člověk by si řekl, že by se to mohlo stát jedině někde v tichém koutě, kde by se to nikdy nedostalo na veřejnost. A tady je čistý důkaz, že to není pravda a přivádí nový pohled na naprostou prohnilost právního systému, ať už to je kdekoliv jinde. Tohle určitě není jediný případ. Ohledně minulé sezóny s Butingem a Strangem, je zde vidět, že hodně lidí je zde kritizuje, že nedělali svou práci dobře a že něco neobsáhli. Ale já s tím nesouhlasím, kdo mohl tehdy vědět jak celkově prohnilý tento případ je. Dělali svou práci natolik dobře, že tohle se nikdy nemělo stát avšak stalo se. Protože prostě Stát. Tzv marná snaha. Kathleen Zelner je kritizuje, ale sama už asi vidí jak moc těžké je jít proti někomu kdo má skoro veškerou moc. Jako ano, Zelnerová je opravdu výborná, určitě lepší než oni hlavně ohledně těch pojistek, furt sbírá nové a zásadní důkazy, které by to opravdu měly otočit. Ale k čemu vám to zase vlastně je, když vás nikdo nechce poslouchat a soudce vám zase vše zamítne, aniž by řekl proč. Zase se odvoláte. Je to furt dokola a dokola. Nakonci vás zamítne nejvyšší soud a jste zase na začátku. Jak řekla ,,Všichni od státu si přejí aby vše už proběhlo tiše a Steven umřel tiše ve vězení, neštourejte se nám v tom". Zase klasický Kratz, který už nemá nic společného s tím případem, ale nadále v něm tvrdě bojuje. Jak může člověk vyšachovaný ze hry bojovat za něco o čem už nemá žádné info? Sám to řekl, ale nadále bojuje. Halbachovi jsou doposud naprosté chudinky, kteří mají klapky na všem a pořád křičí smrt těm dvěma. U státu to samozřejmě vždy skončí u citů, jak si přejí aby její rodina dostala už pokoj. Výpověd koronera už tomu všemu naprosto dodala korunu a kdo byl snad doteď přesvědčen v naprosto čistý a správný soudní případ teď už asi musel aspoň trochu procitnout. Avšak pořád zde máme náš syndrom marné snahy. Nezáleží co vše se vlastně stane, protože to pořád bude ta samá písnička. Jako opravdu už teď si neumím představit co víc by s tímto případem mohlo hnout, když už tolik obrovských věcí bylo naprosto k ničemu. A kdyby už něco s tím hlo, celý tamní sbor by se asi sesypal jako domeček z karet. Proto si všichni chrání krky jako na život a na smrt a vypadá to jako obrovské prohnilé podhoubí. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Troufám si říct že tento seriál nějak částečně dává možnost cítit to co cítí on a jeho rodina, avšak oni s tímto žijí celý život, což si člověk ani nedovede představit. Neskutečně surový příběh kde nejsmutnější fakt je ten, že hlavní postava tohoto příběhu pořád sedí v té kleci a každý den se ptá proč. Neskutečná trpělivost, kterou opravdu obdivuju. Škoda ale že Branndan neměl nějakého zkušenějšího právníka u toho soudu. Podařila se jim opravdu velká věc a udělali velký kus práce. Ale u soudu šlo bohužel vidět velkou nevyrovnanost ve výřečnosti mezi státním žalobcem a obhájcem Branndana. Škoda, protože si myslím, že kdyby ho obhajoval někdo zkušenější, který by objasnil všechny body, a nenechal se zahltit tím chaotickým překřikováním, dopadlo by to opačně a opravdu už by se něco mohlo hnout. Státní žalobce jak šlo vidět toto zahlcení naprosto ustál a proto to dopadlo jak to dopadlo. A tak jsme zase na začátku. Jinak Zellnerová prudce dodává štavnatost dokumentu a je vidět že pro filmaře někdo jako ona je materiál nad zlato. Všechno je zde zdokumentované, všechno je nám vysvětlené. Buting a Strang s tím měli trochu problémy a tak se to spíše nahradilo něčím jiným. Osobně nová sezóna je určitě aspoň tak dobrá jako minulá, né-li lepší. () (menej) (viac)

oli9

Hltáte jeden díl za druhým a chcete vědět co přinese další a další den a jaký další důkaz....V koutku duše doufáte , že konečně vyjde pravda najevo a skvělý tým obhájců dělá co může a jejich důkazy začínají být neprůstřelné....A jak říká Steve Avery ...A stát vám dá další a další ránu....... ()

WugWugs odpad!

Výborne. Prvej sérii som dal 4 bez ďalšieho komentára, veľmi ľahko vás presvedčí o Averyho nevine. Po pár dieloch druhej som neveriacky čumel, ako som sa zrejme s masami nechal ľúbivo klamať. K druhej sérii som si dal odstup a bez toho, aby som ju dopozeral, je fascinujúce sledovať vlastné rozčarovanie a manipuláciu jeho tvorcov. Polícia má za ušami, Avery má za ušami, Zellnerovej neverím nos medzi nimi, dokumentaristi sa úplne topia v rokoch a rokoch svojej práce v prospech nahlúpleho psychopata a chladnejší odstup je pre nich už dávno uzavretá cesta. Vidím, že aj tu sú ľudia stále spravodlivo rozhorčení:) Pozor, ja netvrdím, že pravda je striktne len na jednej, či druhej strane, tvrdím však že tento dokument sa stal niečím, čím sám vôbec neplánoval - tým ako veľmi podrýva (pôvodnú) vlastnú snahu o nájdenie pravdy a až patologickým stotožením sa s (domnelou) obeťou.https://www.newsweek.com/documentary-convicting-murderer-making-sequel-biased-filmmaker-1285187 https://www.reddit.com/r/StevenAveryIsGuilty/comments/9s461p/the_way_i_became_convinced_of_guilt_spoilers/ https://www.reddit.com/r/StevenAveryIsGuilty/comments/9q5u46/sticky_lies_in_mam_season_2_lets_start_to_collect/https://www.reddit.com/r/StevenAveryIsGuilty/comments/axvm03/framed_or_not_steven_avery_is_a_serialraping/ ()