Stávka na neistotu

• Česko Sázka na nejistotu (viac)
USA, 2015, 130 min (Alternatívna 125 min)

Réžia:

Adam McKay

Predloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (viac)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

Blackhawks

Skvělé natočeno a taky dost dobře vysvětlené jisté praktiky bankéřu lidem, kteří tomu zase tolik nerozumí.. no jeden z nejlepších filmu co byl letos na Oscarech. A bylo pro mě zajímavé vidět Stevea Carella ve vážné roli a byl skvělý. ()

Monisek

Dost jsem se v těch zkratkách ztrácela. Ve chvíli, kdy jsem si už už myslela, že tomu rozumím, tak se tam zase objevilo něco dalšího, co bylo potřeba pochopit.. A i když to ve výsledku tak složité není, kazí to celkový dojem. ()

drozdy1

Musí se nechat kvalitní režie a obsazení, ve kterém byl takové malé překvapení Steve Carell, který je známý především pro svoje většinou průměrné komedie. Tady Carell ukázal, že hrát opravdu umí i ve vážné roli. Bohužel pro člověka, který moc nemusí ekonomiku (marketing , účetnictví apod.) to bude nuda jako pro mně. Navíc je zde mnoho pojmů, které nejsou vysvětleny a člověk, který se v ekonomice moc nevyzná vůbec nemusí vědět o co v tomto filmu vlastně jde. Párkrát jsem se ztrácel a to jsem se fakt snažil snímku těch 130 minut věnovat na 110%. Řemeslně je to všechno okey, ale já si tento film moc neužil. Hodnocení: 66%. ()

Kvítek

Okouzlena nebývale silnou skvadrou kvalitních samců jsem opomněla, že narozdíl od Michaela Burryho si s čísly vůbec, ale vůbec nerozumíme! To je tak, když se necháte přemoct silou líbivého testosteronu na úkor toho, co je vám vlastní. Ztracena mezi nicneříkajícími finančními termíny jsem došla k (šokujícímu :) závěru, že ne každý film s Goslingem je pro mě! ()

sirien

Jakože... neni to špatnej pseudo-dokument, ale popravdě, je to pojatý tak nějak... divně. Přišlo mi, že to je jen nuceně áčkově hollywoodská variace na tyhle dva skeče: Hypotéční krize a Morální hazard. S tím rozdílem, že tady jsou přidaná nějaká jména a storky pár lidí a víc to tlačí na emoce, ale nějak jsem od toho vlastně čekal o dost víc. ()

Narciska

I když by mi sedělo jiné pojetí, jsem ráda, že film vznikl, protože připomíná světovou událost, která se stala nedávno a přesto už skoro upadá v zapomnění, možná proto, že jak se ve filmu říká, vina těch nahoře zůstala nepotrestána a tak by v jejich zájmu měla být zapomenuta. Tomu navzdory se nám snaží vysvětlit, co hospodářskou krizi vyvolalo, zavádí nás do světa financí a bankovních spekulací, a volí formu, kdy jednotliví aktéři promlouvají k divákovi. Nejsem si jistá, jestli se jim to podařilo předat správně, tak, abych onu známou bublinu pochopila, ale alespoň jasně zaznívá, že to byla vysoká hra s penězi cizích lidí, v níž viníci jen ještě více zbohatli a vždy se hodí vědět, jak si tváří tvář světu stojíme. ()

Mackoun

Cením si snahy zjednodušit burzovní svět a finanční slovník vstříc pochopení i méně fundovaného diváka, ale stejně jsem měl problémy udržet tempo a vysvětlit si za pochodu všechny souvislosti, které kolem mě nevybíravě lítaly jak šípy z ostrova nepřátelského kmene. Více zainteresovaní jedinci nebudou mít jistě problém se čtyřmi či pěti hvězdami, ale pro mě to bylo trochu jako sledovat polský film bez CZ titulků - chytal jsem se obstojně, ale nedivil bych se, kdyby se mi dobrá pětina toho dobrého ztatila v překladu mezi řádky. ()

cmuchalprvni

Hutný film, ale ne tak silný, že bych se na něj někdy podíval rád znovu. Všichni čtyři úhlavni protagonisté se bez potíží kvalitně zasloužili o to, aby ukázali komplexní problematiku businessu široké veřejnosti. Steve Carell, Christian Bale a ostatní věrně předvedli jak bizarní vlastnosti dokáží lidi mít, jak troufale a bezostyšně se chovají a jsou zvyklí se pohybovat v chaotickém prostředí. Film mě často nudil, když se řešili obligace a postavy vyslovovaly termíny, které znají jen o ekonomiku se zabývající jedinci. Mnoho výstupů z natočeného výsledku vypadá jako snaha přednášet i přes přítomnost výtečných herců. Snaha McKaye vyprávět o mnoha problematikách je pozoruhodná, ovšem nedokázal správně převést Lewisovu předlohu citlivě na filmové plátno. ()

Hapretor

Herci dobří - jak jinak při jejich formátu - ale dějově mě to minulo. Ekonomkou jsem neposkvrněný, takže pro mě akorát maglajz termínů a nuda. Ani podobné téma neshledávám záživným. Viděno jen do poloviny, z čiré zvědavosti. ()

Majkak

Velmi chytré chytrý a hořce zábavné. Lehkomyslnost bankéřů je až neuvěřitelná. Je to celé velmi triviální, ale pokud se to zabalí do obzvláště sofistikované podoby, najednou se všichni chovají, jakoby měli vypnutý mozek. Někdo možná tuší, ale raději nechce domýšlet. Anebo především neřeší budoucnost. Proti tomuto způsobu myšlení stojí Burry, který má jistotu, že jednou bude průšvih, a jen se svým autistickým přístupem úplně nechápe, že se jej podařilo tak dlouho oddalovat. McKay namixoval zajímavé spektrum několika osudů probíhajících nezávisle na sobě a na nich ukazuje podstatu problému a přístup jednotlivých zainteresovaných. Servíruje velmi lidský přístup s perfektním psychologickým pohledem. Všichni nejsou svině. Dokonce někteří z nich řeší i morální otázky. ()

hazaba

Tenhle film je potřeba vidět několikrát, aby si ho člověk pořádně vychutnal, ale už první shlédnutí mě nadchlo. Není to úplně dokument, není to úplná fikce, a je to spíš zápisník událostí, které se odehrály, ale to, co prodává, je hodně zajímavé, hodně frustrující (obzvlášť závěrečné titulky) a hodně poučné. Jsem si jistá, že to shlédnu minimálně ještě jednou, ne-li víckrát. ()

petokucho

Ked som v programe kina objavil tento nenapadny film s hviezdnym obsadenim, tusil som, ze to pre mna bude "stavka na istotu". Originalny koncept filmu dokaze aj z na prvy pohlad suchoparnej a narocnej financnej tematiky vyrobit atraktivnu filmovu zabavu kde vam nebude vadit ze sa obcas tych swapoch a dlhopisoch stracate, ale urcite po skonceni filmu budete ekonomicky gramotnejsi. Celkovo ide o vynikajuci film, skvelo vykreslujuci a zhrnujuci okolnosti vzniku znamej financnej krizy a hlavne je to mrazivo-pravdivy pohlad na ne... ()

Rokle

Ano, je to složité. Ano, někdy se mi stávalo, že jsem nevěděl, která bije. Jenže ten film je tak proklatě dobře a výživně natočenej a skýtá takovou hlubokou pravdu, že i když se na to kouká jako na komedii, je to vážné a závažné. Krásně je na tom ilustrována debilnost systému, lhaní, neschopnost se orientovat v základních finančních věcech a nenažranost finančního sektoru. ()

koniklecka

Tak kdyby takhle probíhalo vzdělání na VŠE, tak bych byla expert na vše :-) Přes počáteční rozpaky a obavy z nudy, to nakonec mělo grády. Ač jsem si filmu všimla hlavně kvůli Christianu Baleovi, Ryanu Goslingovi a Bradu Pittovi, nejlepší výkon podával Steve Carell. Ekonomické překvapení letošního roku. PS: Konečně nemusím mít jen jednu "chytrou" frázi k tématu o ekonomické krizi. ()

Axident

Svět financí, ekonomiky, burzy, akcií a příbuzných radovánek, kdy na pozadí kliků myší a blikání monitorů šustí haldy virtuálních miliard, mi říká asi tolik, jako nemluvněti jaderná fyzika. The Big Short je právě o tom (respektive o krizi amerického trhu s hypotékami v roce 2007, kdy došlo ke kolapsu burzovních trhů v důsledku rizikových, nekrytelných hypoték a následnému pádu americké i celosvětové ekonomiky v roce 2008, na čemž se pár trpělivých bystrých, stihlo pěkně napakovat). Přesto mě bavil dost. Většinou jsem nevěděl, co všechny ty zkratky v názvech akcií znamenají, proč se o to a tamto ten který bankéř snaží, a proč se vzteká, když by měl jásat atd. Zajímavé a hvězdné obsazení Pitta, Bale exhibuje v jedné ze svých typových metamorfóz, Gosling téměř k nepoznání, šašek Steve Carell v překvapivě plnokrevné roli cholerického makléře... Navzdory mě neblízkému tématu se Sázka... velmi povedla. ()

KNTRFKT

Když jste byli v roce 2005 bezďák s herpetickými opary všude po ksichtě a chtěli jste si vzít hypotéku na barák za deset mega s tenisovým kurtem a měli jste možnost ji splatit pouze z obsahu svého ukradeného nákupního vozíku, který stejně obsahoval jen další herr pes a možná třicet litrů krabičáku, stejně jste ji dostali. A tak se mezi nejmajetnější jedince ve sféře nemovitostí mohli s klidem řadit i striptérky, které si v noci lepily stodolarovky na bradavky a střílely na své zákazníky ping pongové míčky z míst natolik intimních jako je soukromí Charlieho Sheena. To ale bylo zřejmě v pořádku a svět se točil v klidu dál. Jenže to muselo prasknout. Pokud vás tedy zajímá, jak to celé bylo, nebo nebylo, v Sázce na nejistotu vám to vysvětlí natolik důkladně, že to pochopíte i v případě, že jste si do teď mysleli, že zmrzlina se před požitím musí ohřát a nebo že vibrátor je pomůcka k vaření. Dalo by se říct, že šlo o herecký koncert v čele s Balem, kterému ale sekunduje Carell a o tu vtipnější část se stará Gosling a sem tam se mihne Brad. Naštěstí nechal starou doma, takže po dlouhé době není ve filmu žádná otravná piča. Zkrátka to patří k tomu lepšímu, co v roce 2015 vzniklo. ()

owwidius

Super herci, zaujimava tema a velmi stylovo natocene. Aj ked sa snazia to vysvetli (a treba uznat ze fakt originalnym a zabavnym sposobom), je to stale podla mna neprehladne, trochu unavne a asi az moc fakticke. Ale mozno prave presne taky je aj svet financnych derivatov :) Takze tazko povedat ci to uplne odporucit, neni lahke nestratit sa v tych pojmoch.. a ze sa teda fakt cely film vlastne len rozpravaju! Ale aj napriek tomu, stale sa na to dobre pozera, minimalne na ten herecky koncert. V kazdom pripade, v trochu menej zabavnej forme, som sa v Inside Job dozvedel viac. [#5/2016] ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz