Diablov advokát

• Česko Ďáblův advokát (viac)

Mladý úspešný právnik Kevin Lomax (Keanu Reeves) obhajuje v rodnom Gainsville učiteľa Lloyda Gettysa (Chris Bauer), obvineného zo sexuálneho obťažovania svojej žiačky Barbary (Heather Matarazzo). Napriek tomu, že počas pojednávania zistí učiteľovu vinu, podarí sa mu napadnúť výpoveď obete a dosiahnuť oslobodzujúci rozsudok. Onedlho dostane ponuku pracovať pre významnú firmu v New Yorku, ktorú prijme. Po tom, ako presvedčí svojho nového zamestnávateľa o svojich schopnostiach, sa s manželkou Mary Ann (Charlize Theron) nasťahujú do prepychového domu, kde bývajú tí najlepší zamestnanci firmy, vrátane jeho majiteľa Johna Miltona (Al Pacino). Zdanlivé šťastie a dokorán otvorená brána k úspechu sa však veľmi rýchlo začne kaliť a manželom sa začínajú diať stále zvláštnejšie a desivejšie veci. Zatiaľ čo sa Kevin začne venovať svojmu novému prípadu černocha Phillipeho Moyeza (Delroy Lindo), obvineného z porušovania hygienických predpisov po tom, ako bol pristihnutý pri rituálnom zabíjaní zvierat, jeho žena Mary Ann postupne zariaďuje ich veľký byt. Keď sa Kevin stane svedkom toho, ako sa naplní Moyezovo prekliatie a sudca stratí hlas, Mary Ann sa začnú zjavovať nepríjemné vidiny démonov. Ich doposiaľ láskyplný a bezchybný vzťah začína dostávať trhliny... Kevinovi je pridelený prípad bohatého podnikateľa Alexandra Cullena (Craig T. Nelson), obvineného z vraždy manželky, syna a služobnej. Kevinova matka Alice (Judith Ivey), ktorá prišla do New Yorku na návštevu, tiež pochopí, že v ich manželstve to nefunguje a varuje syna pred Miltonom. Vidiny Mary Ann sú stále hrôzostrašnejšie, nepohodlní ľudia, pohybujúci sa v okolí firmy, umierajú za zvláštnych okolností. Za všetkým je najpravdepodobnejšie záhadný Milton, ktorý nie je tým, za koho sa vydáva... (TV Markíza)

Mikita

Miluju Charlize Theron a Keana Reevese, takže každému jedna hvězda. Jinak podivná směska, která má pár zajímavých nápadů, ale jako celek mi přišla dost slabá. ()

Maq

Šaty dělají člověka, atrakce dělají film. Příběh je nepůvodní a prostinký, atrakcemi jsou nápadité interiéry a hlavně série provokativních ďábelských monologů ve skvělém podání Ala Pacina. Pro mě byl zajímavější příběh v druhém plánu. Co dělat s manželkou, která začne být nezvladatelná zrovna z toho, že dostane to, co chtěla a na čem se s manželem demokraticky dohodla? --- Nejdůležitější na filmu není to, co autor hlásá, nýbrž předpoklady, na nichž svůj příběh staví. Přesněji, pozoruhodná je samozřejmost, s jakou tyto předpoklady přijímáme. Jsou dva. --- Za prvé, že ďáblovými pohůnky jsou právníci, a v tom jmenovitě obhájci ve věcech trestních. Problematiku znám jako profesionál a mohu vás ujistit, že laické představy jsou mylné. Obhájci žádnou morální rozervaností netrpí. Nebezpečná je zejména premisa, že strana žalující, tedy stát, je bílá, a strana žalovaná je černá. Kromě toho je důležité si připomenout fakt, že zástupy nevinných vždy končily ve vězeních, v koncentrácích a na popravištích, kdykoli bylo obžalovaným upřeno právo na obhajobu, a nebo - pro 20. století typicky - když byli obhájci nuceni počínat si morálně, tedy v souladu s čímsi, co jim někdo - stát, tedy žalující strana - ustanovil. Pravdou je, že „amorální“ obhájci (a právníci vůbec) jsou jednou z nejdůležitějších záruk občanských svobod. --- Druhým pozoruhodným předpokladem je, že ďábel nerozbije svůj hlavní stan v Kongu, Baghdádu, Severní Koreji, nebo v Moskvě, nýbrž v New Yorku. Největším zlem tedy nejsou ti, kdo masově loupí, zotročují a vraždí, kdo z celých zemí udělají jeden gigantický koncentrák, pozemské peklo. Kdepak! Ztělesněním zla jsou ti, kdo sedí na největší hromadě peněz. Je-li největším ďáblovým úskokem přesvědčit nás, že neexistuje, pak hned na druhém místě je trik, že uvěříme, že ďáblem je jeho největší nepřítel. Stalin se směje až se plácá do stehen a z rudého pole ohnivě září pekelná slova: PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ, SPOJTE SE! ()

topi

Strhující výkony Reevese, Al Pacina a hlavně Charlize Theron - její proměna z krásné ženy v schizofreničku je úchvatná! Skvělej snímek a výborné rozuzlení na závěr. Když připočtu vynalézavou kameru a působivou hudbu, tak k dokonalosti chybí jen maličko. ()

YURAyura

7/10 Odpustit si to zaverecne "povystrelove" rozuzleni mohlo byt i hodnoceni lepsi - takto zmastit super film ;[[ Pravda i stopaz by mohla byt kratsi - misty jsem se nudil, ale ne moc, bo takove to nenapadne znepokojive napeti bylo ve filmu temer v kazdem zaberu. Ted kdyz jsem to videl, docela chapu vyber Keanua do Constatina, i kdyz ten uz tak dobry nebyl - misto demonickeho Pacina mu tam sekundovaly jenom pocitacove triky... ()

MATADOR

Opět vynikající Keanu Reeves ve svých nejlepších letech, perfektní žánrovka a navíc s pekelným Pacinem, tak se mi to líbí! ()

Aiax

Další solidní hollywoodský thriller se satanovskou tématikou. Co do smyslu a pointy příběhu sice pitomý, ale herci v čele s Al Pacinem tenhle flák tahají hodně nahoru. ()

Hamaradža

Na prvé zhliadnutie síce nie čistých 5*, na tie som sa spočiatku necítil úplne vtiahnutý do deja (možno aj preto že som mal trochu iné očakávania) ale spätne pripúšťam, že šlo o masterpiece. Druhé zhliadnutie bude verím ešte lepšie. ()

JohnMiller

Na konci 90´s rokov išiel Keanu Reeves ako drak. Táto komorná dráma, ktorá nemala Hollywoodske ambície, ani efekty v nej neslnia, má však dobrý príbeh a hereckú elitu spolu s Al Pacinom, že iba ignorant nemôže uznať kvality tohoto diela. Nie som veriaci ale malo to aj istý filozofický a morálny presah právnického kódexu. Páčilo sa mi to, podobný film ktorý zachytáva svedomie advokáta som ešte nevidel. ()

dom156

Vše stojí na pevných nohách hereckých výkonů celého ansámblu. Jeden výborný výkon střídá druhý, jen se aktérům vyhnula nějaká ta nominace či ocenění, které by si hlavně Reeves či Al Pacino velmi zasloužili. Nejvíc se mi líbilo vyvrcholení děje, ta závěrečná rozmluva, tohle já mám moc rád. Bez další plků, doporučuji. ()

salalala

Vynikající kombinace satanského hororu a soudního dramatu, která zraje jako víno a absolutně nezestárla. Taylor Hackford od počátku nastoluje poměrně hutnou atmosféru s nesympatickou ústřední postavou, které morálka a spravedlnost vůbec nic neříkají a láká na tradiční snímek o prohnilých právnících, s nimiž jeden nechce mít nic společného. Postupem času ale převezme vládu mysteriózní a hororová linie, během níž se objevuje několik děsivých vizí a život na vysoké noze je vykoupen naprostým morálním bahnem a ztrátou jakékoli soudnosti. Bravurně funguje orchestrální hudba Jamese Newtona Howarda, která film posouvá přesně tam, kam je potřeba a v kombinaci s velmi dobře vykonstruovaným příběhem o ztrátě sebe sama z něj dělá vysoce zajímavý a napínavý počin. K tomu přispívá i obsazení v čele se skutečně démonickým Al Pacinem, jehož Ďábel je jednou z nejlepších postav filmové historie, výborným Keanu Reevesem a neméně skvělou a navíc až lolitkovsky krásnou a tenkrát začínající Charlize Theron, za zmínku ale stojí i svůdná Connie Nielsen a velmi dobrý, i když upozaděný Jeffrey Jones. Jestli něco vytknout, tak snad jen přehnanou délku, kdy se opravdu první polovina zbytečně táhne a možná ještě SPOILER trochu prvoplánovou a ne zcela nutnou linii se "synem Satana" KONEC SPOILERU. Devil’s Advocate je i po letech parádní záležitost, která naštěstí vznikla v devadesátých letech, kdy se ještě tvůrci nemuseli úplně ohlížet na nějakou extrémní korektnost a mohli si dovolit do děje přidat i několik lehce erotických momentů. 80 % ()

kajas

Tak dlouho mi trvalo, než jsem se k tomuto filmu dostala. Al Pacino je opravdový Ďábel a i když nepatřím mezi jeho nejvěrnější fandy, velice si ho za jeho herecké výkony vážím. Ještě více mě ale zaujala fantastická Charlize, které jsem věřila každičký pohyb, každé slovo. Úplně 100 % nadšená nejsem (ten první "konec" by působil mnohem úderněji), ale něco mě zkrátka nutí hodnotit nejlepší známkou ;). ()

Anglie

Nečekal jsem nějakou bombu, ale nadprůměrnou záležitost rozhodně. Nakonec jsem se dočkal špatného scénáře s totálně debilním koncem. Na herecké výkony dvojice Pacino-Reeves si stěžovat nemůžu, zato postava Lomaxovy manželky (Theron) mi přišla dost nevěrohodná (opravdu si nemyslím, že pokud by někdo propadal šílenství, tak by začínal skoro každou svou scénu jako rozumně jednající člověk (od určité doby, samozřejmě) a teprve v jejím průběhu šílel/a) - to je ale (jak už jsem napsal) chyba scénáře. Na druhou stranu se režisérovi docela podařilo vystihnout atmosféru. Inspirace Ztraceným rájem je více než zřejmá. Sečteno a podtrženo - první hvězda za hlavní dvojici, druhá za atmosféru, ale ani o chlup víc. ()

Fanucci

Kdo viděl Rosemary má děťátko, musel mít pocit, že kouká na jeho remake. Shoduje se v tolika věcech, že to nemůže být náhoda. Budu vyjmenovávat: přitomnost Satana, stěhování a přátelský manželský pár v novém bydlišti, který Lomaxovým pomáhá, stavy zoufalství Mary Ann (postupně o dost drsnější než u Mii Farrow, ale je tam podobnost), Lomaxova nedůvěřivost vůči ženě, snaha o dítě, zvláštní sen Mary Ann, scéna s nožem, rok 1966 zmíněný Lomaxovou matkou - Rosemary se odehrává v roce 1966...Je toho STRAŠNĚ moc. Neviděl bych to ale jako mínus. Tvůrci vzali to nejlepší z Rosemary má děťátko a ještě to vylepšili. Především o dost lépe podali a vymysleli zápletku příběhu. A ten konec? Fantazie! ()

Tygrys

Skvělý Keanu Reeves a ještě lepší Al Pacino. Tenhle filmek má pro mě takovou zvláštní mrazivou atmosféru. Pacinovy monology jsou parádní. Zatím nejlepší snímek ve kterém se Reeves objevil. Věděli jste že: Lomaxe měl původně hrát Brad Pitt, později se spekulovalo o Edwardu Nortonovi a nebo Johnu Cusackovi a Charlize Theron trávila před natáčením hodinu denně 3 měsíce s psychoterapeutem aby "trénovala schizofrenii". Producenti taky potřebovali pro některé záběry mladší vzhled Ala Pacina, pro tento efekt použili materiály z filmu Zjizvená tvář z roku 1983. ()

Frenegonda

Al Pacino je dokonalý ďábel! A nezapomeňte - celý 20.století je jen jeho. Monolog o tom jaký je Bůh byl pro mě vrchol filmu. Cítím to totiž stejně!!! ()

Sheldra

Tenhle film miluju - když Al Pacino v závěrečné a zároveň nejlepší scéně spustí litanii na Boha (dívej se, ale nesahej, sahej, ale neochutnej, ochutnej, ale nepolykej...), jsem u vytržení - to je prostě herecký koncert. Charlize Theron je úžasná a její zoufalství působí neskutečně opravdově. Dokonce i Keanu Reeves tu předvádí, že vážně umí hrát, nejen rozvážně civět (škoda, že to takhle nerozjel ve více filmech). A ta pointa je taková perfektní třešinka na dortu - a ten dort je zatraceně dobrej! ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (viac)