Odkaz vo fľaši

• Česko Vzkaz v láhvi (viac)

Na policajnej stanici v západnom kúte Škótska stojí už dlho na okennej parapete zabudnutá fľaša. Vo vnútri je slabo čitateľný lístok. Zreteľne prečítať ide len prvé slovo, ktoré je napísané dánsky a znamená POMOC – a že je odkaz napísaný krvou. Keď sa konečne táto zvláštna správa dostane na stôl kriminálneho vyšetrovateľa komisára Carla Mørcka z oddelenia Q, ktoré sa zaoberá odloženými prípadmi zvláštnej dôležitosti, začnú sa diať desivé veci. Carl Mørck a jeho kolegovia – svojrázny asistent Asad a drzá Rose sa ponoria do hrôzostrašného prípadu unesených detí, ktorých rodičia ich zmiznutie nikdy neohlásili. Čas sa kráti a život dvoch detí visí na vlásku... (Continental film)

ER

I v tomto díle se používají ingredience, známe z předchozích filmů a tak je na co se dívat. Tentokrát však akčněji podaná závěrečná půlhodina trpí dramaturgickými "bolestmi" (sledování předávání peněz, likvidace policistů v nemocnici nebo závěrečná bitva v moři). Osudově podaná scéna v hausbotu ale ukazuje,kde je síla těchto kriminálek. ()

haWranka

Nemůžu si pomoct, ale tenhle styl vyprávění mi prostě sedne. Vše se děje celkem pomalu, vraha člověk zná od prvních minut. Přesto jsem se koukala celou dobu s chutí a ani chvilku jsem se nenudila. ()

E lan

Ač napínavá (ve své druhé části) podívaná je to prostě jen průměrný thriller, který nepřináší vůbec nic nového a zajímavého. Severský drsná podívaná už prostě tolik netáhne, herci jsou trochu moc nevýrazní. ()

Fido

Vzhledem k předloze zpočátku určitě slabší, spíše "inspired by book". Ale od poloviny to už tak nevadí a film "žije vlastním životem", má obdivuhodný spád a předložená otázka hybatele věcí i víry v Boha je určitě zajímavá a - přiznejme si to - nepříliš pro Evropana lichotivá, zejména pokud ji musí obhajovat muslim před křesťanem... ()

Inozuka

Po laťce posunuté nahoru Zabijáky se tento případ Oddělení Q drží dosažené úrovně. Dokonce bych řekl, že mě to bavilo ještě víc než minulý díl. Carl o fous ulítlejší než dřív a kus případu dost táhne Assad, ale celkově mnohem lépe vystavěné s výrazně akční druhou polovinou a zajímavou motivací vraha. Tipuji, že s knihou má společného máloco a tak si asi někdy přečtu, mohla by být zajímavá ... ()

maddictive

Temný a obrazově skvělý, ale těch pár wtf momentů, proč? Jak ho může při honičče v lese jen trochu postřelit, když je metr za ním a je tam najednou sám, kde je vrtulník a posily, který by se měly pustit do pronásledování? Proč pak sedí s klidu v nemocnici, vrah je v pohodě doma, nechali ho odjet a rozstřílené auto napadrť nikdo neviděl a nehlásil? Jak na základě obrázků v kufru auta a nápisem Becky zjistil, kde bydlí ta jeho sestra a najednou tam byl, když ani neznali vrahovo příjmení? Proč v závěrečné scéně v boudě na moři tam běží Karl za vrahounem, který tam evidentně je a drží děti, úplně sám, když při předání výkupnýho byla angažovaných 28 lidí? Jak může úchyl vylézt z moře zpod mola, přes pláž kde není nic než písek, a nepozorovaně se Assadovi schovat za záda do rákosí? Buď mi něco unikalo, nebo nevím, proč tam byly takovéhle nelogické momenty...a docela často. Jednička a dvojka za mě teda lepší. ()

Psycho.R

Jussi Adler-Olsen píše velmi originální severské thrillery. Tento film jsem viděl ve stejný den, kdy jsem dočetl knihu a nejen, že jsem byl zklamán, ale slušně řečeno i nasrán. Že půjde o odklon od předlohy jsem čekal, ale tohle je tak jiné, že už to s ní nemá nic společného. Měl jsem pocit, že scénárista ani knihu nečetl, pouze mi někdo vypsal na papír pár záchytných bodů, které by měl zakomponovat. Počítám, že zdejší vysoké hodnocení je dáno tím, že i místní členové to nečetli, tak nemají jak porovnávat. Postavy opět také úplně jiné. Carl není věčně naštvaný hláškař, Asad je zde policista a umí perfektně dánsky, Rosa není skoro podivínka, natož aby prožila to, co v knižní podobě a záporák má úplně jinou motivaci. Takže za mě NE. Na začátku jsemchtěl dát 3*, od půlky jsem věděl, že si to zaslouží maximálně 2* a na konci jsem měl jasno - 1* za řemeslně dobře natočený film. ()

RajAthen

Chemie Severu a Jihu funguje dobře, jakkoli zarputilý seveřan má někdy výraz k pohledání. Vizuální stránka táhne, patří k dalším nezaměnitelným plusům. Co však úplným plusem není je z mého pohledu nerovnoměrné tempo snímku. Zatímco první polovinu jsem si užil, druhá je spíše protaženým utrpením způsobením spíše nedůvtipností hlavního dua. Intermezzo z nemocnice bych se nebál dokonce označit za blamáž. Je to škoda, jelikož rámec i náplň jsou dobré, jen obsah odpovídá spíše zdařilé seriálové epizodě. ()

Panacek

Bože, proč mě takto zkoušíš? Nenech mne, prosím, uvěřiti, že Dánsko je obydleno z půlky devianty a z půlky kretény. Byla mi ta země vždycky dost sympatická. I když...Andersen...Možná už jim tam jebe z toho zvuku, co ho vyluzuje obnovitelná energie. POZOR SPOILER: bílý kabriolet nepatří nikomu ze zaměstnanců nemocnice. ()

Nix

Tyhle případy se prostě nezmění o tom jsem přesvědčený a vzkaz v láhvi to jen dokazuje. Ono prostě musíte se na to podívat a zjistit sami, jestli vás to bude bavit či nikoli. Je to jiný, je to severský, temný, pomalý a pokud vám krimi žánr nic neříká, je dost možné, že o tuhle sérii ani nezavadíte. A nikdo vám to nebude mít zazlé, vyloženě převratný to není. Ale zajímavý to rozhodně je. ()

rublik05

Předchozí Zabijáci mě před několika lety vyloženě nadchli, byla to klasická, poctivá, dobře natočená severská kriminálka. Vzkaz v láhvi je na tom v mnoha ohledech podobně, avšak kvalit svého předchůdce bohužel nedosahuje. Začnu tedy u těch kladů. Opět se jedná o mrazivě děsivý příběh, atmosféra by se dala krájet, kladné i záporné postavy jsou docela dobře ztvárněny. V určitých chvílích však snímek působí strašně nelogicky až nereálně, což je z mého pohledu asi jeho největší slabina. Jinak ale víceméně spokojenost, Zabijáci se mi líbili o trochu víc, i tak je ale Vzkaz v láhvi dobře natočená kriminálka, kterou nelze nedoporučit. Čeká mě ještě Složka 64, tak jsem moc zvědavý, jestli se i napotřetí bude jednat o tak povedenou záležitost. 7/10. ()

Hellknight12

Minule som si to pozrel po rokoch a stále skvelé pokračovanie. Ja mám dojem, že čo diel to lepšie spracovanie a tiež aj príbeh je zaujímavý. Čo k tomu dodať? V skratke skvelé herecké výkony, scenár, charakteristika postáv. Proste nemám veľmi čo vytknúť.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné dámske kriminálky. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Miagy

Veľmi rád by som takto kvalitne natočenému thrileru dal plný počet hviezdičiek. Film je výborný - má veľmi dobrú zápletku, atmosféra severských krajín dodáva filmu poriadne grády. Sú však aj veci, ktoré ma dosť vyrušovali a aby filmu pridali skôr mu ubrali. A to boli najmä herci a ich zvláštne chovanie - jednak správanie v daných situáciach a jednak celkovo nie extra sympatické obsadenie. Herci svojou mimikou skôr pripomínali polobláznov. Záver filmu :SPOILER: priletí vrtuľník, ktorý vyloží jedného policajta a vrah sa im stratí - namiesto toho aby ho zhora pohodlne sledovali a videli - no tak táto scéna bola pravdepodobne natočená na prvý šup, mám pocit, že je aj zle zostrihaná...). To sú detaily, ktoré filmu ubrali asi poslednú hviezdičku. Plný počet si film síce nezaslúži, ale hodnotím ho ako nadpriemerný, divácky príťažlivý film s pomerne zložitou témou a kvalitnou zápletkou. ()

Pulper

Seveřani v sobě mají jistou naléhavost. Asi je to počasím, drsnou historií, kdy se snažili přežít za každou cenu a uzavřenou povahou, která s tím souvisí. Když už mají dávat najevo emoce, prožívají je o to víc. Něco podobného je u Japonců, kteří jsou zamrzlí z trochu jiných důvodů. Ale opět, když se mají nějak vyjádřit, stojí to za to. Ať jde o jakýkoliv druh umění. Vzkaz v láhvi se snaží působit (v rámci možností a mnohokrát zpracovaného tématu) neotřele a opravdově. Když jde o city, povahu a dialogy, nemá to chybu. Podstatně horší to je v uvěřitelnosti situací jako takových. U některých scén je vidět, jak jsou prostě pitomé a tohle a takhle v reálném světě nefunguje. Asi bych se příště nesnažil tolik podobat hollywoodským filmům a víc se držel zpátky. ()

PetiRe

Pro mě osobně jsou příběhy spojené nějakým způsobem s dětmi, jejich únosem a podobně, silně emocionální. Stopy na mě zanechal i příběh Vzkaz v láhvi. Film plný napětí, zajímavý příběh se spádem a dramatickou atmosférou. Některé scény mi přišly lehce přehnané, věřím, že profesionální detektivové by byli na podobné zásahové akce lépe připraveni, předvídali by více nepředvídatelné okolnosti a tudíž i lépe zasáhli. Každopádně celkově silný zážitek. ()

Zombiepod

Carl a Asad už potretí krát, v ďalšej výbornej severskej detektívke, a mám pocit, že sa stávajú mojou obľúbenou detektívnou dvojicou, aká v súčasnej dobe okupuje filmový priemysel. Pravdou síce je, že film už ničím nejak neprekvapí a pôsobí ako radová a rutinná záležitosť, no stále si zachováva povestnú temnú atmosféru a surovosť. Tretí prípad má trochu pomalší rozjazd, no od polovice je jeho spád taký dramatický a dynamický, že som v niektorých momentoch zatajoval dych. Olsen má vo svojom knižnom repertoári ešte viac prípadov oddelenia Q, a neviem sa dočkať filmového spracovania nejakého ďalšieho. ()