20. apríla 2010 došlo na ropnej plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive k jednej z najväčších človekom spôsobených katastrof na svete. Tento film rozpráva príbeh, ktorý sa neobjavil v nijakých správach a väčšina ľudí ho nepozná. Je to príbeh 126 členov posádky, pracujúcich na palube Deepwater Horizon, ktorí tam v teň deň prežili skutočné inferno. Skúsení profesionáli, muži aj ženy, bojovali s ohňom do úplného vyčerpania v nádeji, že prežijú a čoskoro sa dostanú na breh k svojim rodinám. V jedinom okamihu sa ocitli v najhoršej nočnej more a museli pozbierať všetku svoju odvahu, aby zastavili rozpútané peklo, a vo chvíli, keď všetko vyzeralo stratené, zachránili aj jeden druhého. (Forum Film SK)

SaNcHeZ_cz

Katastrofu, která média propírala před lety, vydává pod Bergovým dohledem překvapivě strhující film. Atmosféra, napětí i emoce, to vše tam je, navíc bez zbytečných keců a nafukování okolo. Peter Berg zkrátka natočil jeden z nejzajímavějších a nejlepších katastrofických snímků posledních let.[75%] ()

Praxis

Až na ten kýčovitý závěr, který si Amíci prostě nemohli odpustit, jde vesměs o celkem parádní napínačku, která z vlastního výbuchu a záchraně neudělá hlavní prim, nýbrž spíš sledujeme pozadí toho, co k výbuchu tuto neslavně proslulou vrtnou stanici přivedlo. Řemeslo parádní, herci vcelku sympatičtí a vlastně mě to celkem hodně bavilo. Jak říkám, jen ten zbytečně kýčovitý závěr a mohlo to být ještě o chlup lepší. 75% ()

MikO_NR_1909

Chlapácky film nadväzujúci na generácie Gablea či Bogarta a úspešné katastrofické projekty (myslené žánrovo :)) ako Sklenené peklo a pod. Prvá polovica zaujímavá, vzťahy rozvetvené, nejednoznačné. Druhá polovica sa však prílišne sústredí na apokalyptický zosuv plamenných lúčov z Deepwateru a kategoricky si zjednodušuje určité logické súvislosti. Veľmi dbá o to, aby katastrofická udalosť predčila skutočnú hĺbkovú depresiu dotknutých a nech sa ma nik nesnaží presvedčiť, že kľúčom na odokrytie toho sú Wahlbergove peripetie s Ginou Rodriquez. Berg sa skrátka štylizuje do pozície výkladu svojich filmov spôsobom, ktoré nepovažujem za snahu priniesť človeku ľudskú tvár, ale skôr jej skreslený, dobre vyznievajúci akcent. ()

Freemind

Těšil jsem se na katastrofický film, dostal jsem katastrofální nudu - jednotvárný, schematický a polopatický film jen mírně překračující úroveň průměrných televizních produkcí. Zív. ()

buldock

Přímočarý, dechberoucí, audiovizuálně excelentní katastrofický zážitek natočený dle skutečných událostí. Peter Berg ukazuje, že zkrátka umí. Casting hlavních rolí na jedničku. Film: 80% ()

Makky

Poctivý film plniaci svoj účel bez zbytočného patosu alebo glorifikácie. Polopatisticky zahraný korporátny Malkovich, poctivá stará škola Russell a duchaprítomný robotník Wahlberg robia dobrú robotu. Emočné zrútenie na záver vynikajúce a tam mal nastať koniec. Úprimne, pocta všetkým tým dovtedy bezmenným mŕtvym mohla nastať aj počas záverečných titulkov. Prvá polka bezchybná, horiace peklo strihom a neprehľadnosťou chaotické. 4 mínus. ()

Tirion

Solidní žánrovka, která ale nepřekročí stín žánru. Jenže podle mého soudu tvůrci právě že hranice překračovat chtěli, ale kvůli nedostatku odvahy zůstali zavření v krabičce s názvem "katastrofický film". A v téhle krabičce se "udělovači" cen většinou nepřehrabují. Na druhou stranu kvituji, že tu nedošlo k nějakému zametání stop, vedoucím k viníkovi tragedie - tedy k BP. Ukázali to tam v plné nahotě. Jsem zvědav, kolik žalob už mají na kontě ;-) ()

kaylin

Tenhle film se mi nelíbil proto, že byl herecky skvělý, i když takový Kurt Russell se mi tu hodně líbil, ale především mě dovedl zaujmout tím, jak skvěle byla celá havárie i neštěstí zpracovány. Tady jsem měl skutečně pocit, že jsem na ropné plošině, že tam všechno je, jak by mělo mít. O to byl pak prožitek silnější, i když víte, co se stane. ()

Kaluž

Výborná a zručně nasnímaná rekonstrukce jedné ošklivé havárie a zároveň důstojná pocta padlým těžařům. Nic víc, ale ani nic míň. Pro nadšence do vrtání je to malý svátek. ()

slunicko2

Největší ekologická katastrofa Spojených států v kostce. 1)  Připadal jsem si, jako když sleduji fotoromán v čínském časopise: vidím, že se něco děje, ale vůbec netuším, co vlastně. Tolik k technickým podrobnostem katastrofy._____ 2)  První hodina byla docela svižná. Jakmile ovšem začala katastrofa, začala i trochu nuda._____ 3)  Menší výhrady bych měl k černobílým charakterům a ke zřejmé orientaci na mainstreamové publikum._____ 4)  Zaujali 44letý Mark Wahlberg (hlavní role Mike) a 24letý Dylan O´Brian (Caleb, Mikův spolupracovník při záchraně)._____ 5)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení 2015._____ 6)  Neuctivý, zato však vtipný koment napsal Gilmour93***. ()

stration

Jednu hvězdu přidávám za to, že je film podle skutečné události a že jde v podstatě o katastrofický film, což já rád. Jinak je to příliš americké, hrdinské, patetické, herci nehrají, jen se tváří, hudba jak z Transformerů. No, průměr. A ještě k tomu ekologická a politická agitka. ()

dom156

Snaha o co největší realistické vyobrazení se zde velmi povedla. Nad některými záběry jsem slintal, hlavně při scénách, kdy celá plošina hoří je vidět krásná vizuální práce. Když k tomu přidáme ještě fajn hudební podtext, měli bychom super film. Bohužel si z nás amíci dělaj opět prdel, jelikož se na konci snaží hrát tak vehementně na city až mě solidně otrávili. Nebýt dodatečného rozklíčování celé události, šel bych z kina s velmi rozpačitými pocity. Takto převládají spíše pocity pozitivní. Dokonce i Mark, který se občas v předešlých filmech a primárně v dramatických pózách choval jak slon v porcelánu, zde chytil správnou notu a s Kurtem vytvořili dvojici, na kterou se dá dívat. Nebýt konce, dal bych možná i 5*, takto se není o čem bavit a dávám 4* a mé doporučení. ()

JohnMiller

Príjemné prekvapenie. Na to, že to nakrútil režisér Peter Berg to bolo fakt slušné. Niektoré jeho filmové výtvory neznášam (ako napríklad Battleship) preto ma prekvapilo, že Deepwater Horizon je celkom podarený kúsok. Jeden z tých lepších Thrillerov roka. Prvá komornejšie polovica sa mi páčila viac. Druhá akčnejšia síce nebola nejako extra preplácaná ale v chaose som sa strácal. Musím pochváliť špičkový výber prvoligových hercov. Zahrali to skvele, akurát sa nedostanú divákovi pod kožu takže ich boj o život až tak neprežíva. Hudba bola tiež celkom obstojná. ()

salalala

Naprosto nezasloužený propadák, který možná zavře Bergovi dveře k dalším projektům, přitom je to velmi dobrá podívaná. První zhruba hodina je tedy hodně roztahaná a pomalá a je v ní hodně nezajímavých technických dialogů, které neznalý divák nemá šanci zcela pochopit, pravděpodobně tu ale musí být. I klasické představování charakterů se díky tomu omezí na minimum, což je na jednu stranu dobře, na tu druhou ale tak úplně ne. Když ale nadejde chvíle katastrofy, ukazuje se síla samotného filmu. Celá akce je naprosto strhující, výborně natočená, a především opravdu povedená po trikové stránce a je na ní znát, že rozpočet byl hodně štědrý. Berg si dal záležet na každičkém detailu, a i když je někdy dění nepřehledné, pořád má svěží tempo a je natolik skvěle zrealizované, že to milerádi odpustíte. Je dobře, že výbuch trvá hodně dlouho a divák má šanci si vše "užít" a prožít společně s postavami. Wahlberg je tu standardně dobrý, což bohatě stačí, Russell tu sice není moc, ale svého předáka zvládá naprosto s přehledem a taktéž Malkovich v dalším ze svých slizkých záporáků nepředvádí nic zvláštního, opět to ale stačí. Závěrečný patos je trošku za hranou a odhalení skutečných tváří obětí a hrdinů u titulků sice trochu "kazí" iluzi, ale Berg podobné chlapské žánrovky umí jako málokdo. O to větší je škoda, že Deepewater Horizon dost propadl. 70% PS: Je smutné, kam se současná doba řítí, když peníze jsou nad lidské životy..... ()

Blackhand47

Takové emoce ze mě na konci vytáhne málokterý film. V době nehody šla informace jaksi mimo mě, ale věřím tomu, že se situace probírala pěkně dlouhou dobu. Lidé na plošině Horizon si museli projít řádným peklem, za které samozřejmě vděčí kapitalistickým hovadům bez špetky rozumu. První polovina filmu je klasicky klidnější a seznamujeme se v ní s jednotlivými pracovníky a jejich rodinami. Osobně mi úvod na rozdíl od ostatních nevadil, alespoň jsme měli možnost se lépe vžít do jednotlivých postav. To pravé ořechové ale přichází v druhé půlce filmu, kdy se na plošině začne srát jedna věc za druhou, až nakonec přijde o život jedenáct nebohých pracovníků. Víc takovýchhle filmů, co se týče kvality samozřejmě. 80% ()

kajas

O ropných vrtech vím jenom to, že hrály docela velkou roli i v "Armageddonu", takže první polovina filmu pro mě byla kvůli všem těm technickým pojmům dost špatně stravitelná. Okamžikem havárie ale nastává mnohem zajímavější a napínavější podívaná. Mark s Kurtem jsou navíc sympaťáci na jedničku s hvězdičkou. Svým reálným předobrazům ale moc podobní nebyli ;). ()

hygienik

Divák sa vo filme nedozvie, ako funguje vrtná plošina, výsledky vyšetrovania, ba ani explicitnú príčinu požiaru. Zato je svedkom osobných príbehov robotníkov, celý film to všade len horí, padá, až si človek uvedomí, že keby to nemalo žiadny scenár, rozdiel by nebol veľký. Film má po technickej stránke výpovednú hodnotu rozprávok bratov Grimmovcov. Emocionálne je to ale nářez. ()

Wahlberga čekají roboti a El Dorado?

Wahlberga čekají roboti a El Dorado?

21.12.2014

Čtyřka Transformers sice neposbírala moc nadšených reakcí, protože se ale jedná o nejvýdělečnější film roku, pokračování nás nemine. V minulých měsících se hojně spekulovalo o tom, jestli ságu… (viac)