Dráma Kolónia režíséra Floriana Gallenbergera je inšpirovaná skutočnými udalosťami odohrávajúcimi sa v kolónii Dignidad v Chille v období Pinochetovho režimu. Dignidad založil a viedol bývalý nacistický lekár Paul Schäfer. V 70-tych rokoch, keď z uzavretej kolónie utieklo niekoľko jej členov, sa uchádzalo, že v sekte dochádzalo k mučniu Pinochetových odporcov a k sexuálnemu zneužívaniu detí. (CinemArt SK)

sedm.1

Určitě tedy zajímavý a poutavý film, který mě ovšem velice zklamal, co se emocí týče, neboť v tomto ohledu jsem, vzhledem k tématu, čekal skutečně mnohem silnější kávu, ale ve výsledku šlo o vyloženě chladný snímek, kde emoce zkrátka a jednoduše nefungovali. Nevím tedy, čím to bylo způsobeno, neboť jak jsem se již zmiňoval, samotné téma bylo výrazné, navíc natočeno dle skutečných událostí, což je vždy jen ku prospěchu věci, příležitostí díky působivým scénám též bylo dostatečně, ale přišlo mi, že tvůrci nikdy nešli až vyloženě na dřeň, jen tak pozvolna poletovali po povrchu a snad se až báli, aby se nedotkli nějakého citlivějšího tématu, který by se snad mohl obrátit proti nim, nebo já prostě nevím. Jinak je ale Kolonie slušná podívaná, hluchých míst je minimum, atmosféra je skvělá, napětí je díky postupné gradaci též ucházející, samotný závěr mi pak sice přišel až příliš přitažený za vlasy, navíc s ohledem na reálný podklad vyzněl snad až směšně, ale ok, a samozřejmě opomenout nemohu ani silné obsazení, v čele s půvabnou Emmou Watson a výrazným Danielem Brühlem a škoda jen velmi malého využití démonického Michaela Nyqvista, který mohl odehrát veliký part, jen mi ale též přišel dost nepochopitelně upozaděn. Kolonie je zkrátka film, který s klidným svědomím mohu doporučit, jen se ale nemohu zbavit dojmu, že pod rukami jiných tvůrců mohla vzniknout daleko sugestivnější podívaná. ()

JADIM

Sú mi sympatické filmy, ktoré pojednávajú o mieste mimo bežnej civilizácie a so svojím špecifickým fungovaním. Či už je to väznica, psychiatrická liečebňa, detský domov alebo v tomto prípade kolónia pre odporcov režimu, alebo bláznov, ktorý tam prídu dobrovoľne. Není to síce tajomné, ako to mám rád, ale kolónia bola ukázaná v plnej kráse, s minimom drsných scén a možno s väčšou historickou presnosťou? Do postáv sa človek asi nejako extra nevcíti, ale film disponuje vecami, ktoré to akosi dokážu prekryť a tým je aj politický prológ a epilóg. 7/10 (Videné 16.2.2021, Originálne znenie) ()

velkyvezir

Zklamání. Daniel a Emma dobří, ale kolonie rozhodně nebyla podána tak hrůzně, jak se o ní píše. Prostě mi to přišlo takové nedotažené... ()

Lukoboss

Jsou tam momenty, u kterých doslova mrazí, nedívá se na to dobře - ostatně, komu by se dobře koukalo na mučení, mlácení atd. Samozřejmě představa takovýho zařízení je hrozná, nicméně je třeba si uvědomit, že to bylo za diktátorskýho režimu, kde lidská práva, svoboda a jim podobný jsou zadupaný do země. Bohužel to má i druhou stránku, řekněme tu horší, a to milostnou linku, bez které by to evidentně nešlo. Způsobuje to pak dojem toho, že "pravda a láska zvítězí nad lstí a nenávistí". Samozřejmě nastane i několik úplných nelogičností, kde si říkám "proč?" (jeden malej nástřel - chce ukrýt fotku a nedostane lepší nápad, než to dát po kýbl před sebou, namísto třeba za šaty, do kapsy atd., pochopitelně se kýbl zvedne a je problém). A na závěr bych rád řekl, že D. Brühl zcela jasně převyšuje (herecky) E. Watson, která je taková strnulá, nevyjde z jedné herecké pózy. Ale tak je mladá, třeba to ještě přijde. P.S.: Jo a ten konec... tak to je Amerika ve velkým stylu. ()

matolas

V podstate absolútne tuctové, ale neskutočne napínavé a dramatické až do samotného záveru. Postavičky v Kolónii sú pritiahnuté za vlasy, ale Nyqvistov Pius obsadený perfektne. ()

Barb.

Poutavé téma, které se zakládá na skutečných událostech a poutavé zpracování, které zapůsobilo dokonce i na německého ministra zahraničních věcí tak, aby nechal prošetřit porušování lidských práv v bývalé Colonii Dignidad. ()

KoRner

Romantický napinák s občasnou absenciou logiky. Ale to mi nejak nevadilo, depresívne zvládnutá atmosféra podčiarknutá výbornými hercami na čele s Nyqvistom a veľmi sympatickej ústrednej dvojice, ktorým nešlo nefandiť. ()

klukluka

Námět výborný, ale zpracování za ním značně pokulhávalo. Nejen že bych se toho chtěl dozvědět víc o kolonii Dignidad, nejen že bych si přál, aby ten film působil mnohem civilněji, a ne jako tahle teatrální parodie, ale hlavně bych si nemyslel, že to skončí honičkou á la Fantomas na letišti a patetickými záběry na milence v letadle stoupajícím ke sluncem zalité obloze..? Tímhle ty Piovi žijící odpůrce asi moc nepotěšili... Myslím si, že to mělo ohromný potenciál na vynikající film. Tím Kolonie není ani náhodou. Nelze jí upřít atmosféru, ale zúžit tak závažné téma na mileneckou dvojici, to vůči těm vězňům a obětem Dignidadu rozhodně nebylo fér. ()

Benedygtus

Nevim proc, nabyl jsem dojmu, ze film se odehrava v 19. stoleti, takze jsem byl uz od prvnich scen dost prekvapen a zaroven to znaci, ze jsem o filmu vedel jen to, ze by mel byt dobry na zaklade nejakeho doporuceni. Prekvapeni jsem zazival i v tom ohledu, ze jsem uz cca po 5 minutach nevedel, ze koukam na Hermionu. Opravdu se z Emmy Watson stala Lena a spolu s Danielem jsem jim neuveritelne pral jen to dobre.. Trochu jsem zklaman ze zaverecnych titulku mohlo byt jeste vice a do podrobna vypsano, co se delo dal i treba prave s touto ustredni dvojici jakozto velmi povedene romanticke linky filmu. Je to pro me na hrane mezi 4* a 5*, ale tim, ze to je zalozeno na skutecne udalosti, na udalosti o ktere by se urcite melo vice vedet, tak dam 5 :) P.S.: Jeste abych nezapomnel, asi se taky slusi rici, ze se mi libilo, jak se film vyvaroval nejakemu sklouznuti k sadismu a prehnane krutych scen a i presto dokazal dokazal nastinit hruzu a des, atmosferu. ()

Zagros

Kdybych od začátku nevěděl, že jde o film inspirovaný skutečnými událostmi, přišla by mi Kolonie jako zvláštně ujeté a nevýrazné sci-fi. Což je asi má hlavní výtka. Přes velmi silnou předlohu, kterou dodal opět sám život, nedokázali tvůrci vytěžit vše, co se dalo. Obsazení a herecké výkony přitom nebyly špatné. Námět také ne, tak kde byla chyba? Slabší scénář, možná spíše režie na mě úplně nezafungovala. Některé scény byly podivně nevýrazné a jiné naopak zbytečně přepálené (samotný útěk). Chile v sedmdesátých letech rozhodně nebylo pěkné místo a kolonie Dignidad bylo takové malé peklo na zemi. I když se podobné věci odehrály v lidských dějinách už mnohokrát, asi mě nikdy nepřestane překvapovat, jak je to vůbec možné. Nicméně je škoda, že podobně silnou látku nedokázali tvůrci přetavit v lepší film. ()

Wally

'Těžký' film se silným příběhem. Převratu v Chile se moc filmů nevěnuje, i když to bylo všechno jen ne idylka. Pinochetova éra obyvatelé Chile velice bolela. Byl jsem zvědavý na E. Watson, která snad i za 30 let bude vypadat na 20, ale to ji neubírá na hereckém umu a tuto roli zahrála skvělé. A D. Bruhl? Škoda psát...jako vždy skvělý 👍 ()

EKLEKTIK

"Jakmile se k nám přidáš, musíš zůstat." Vzrušující, napínavé, přesvědčivé, mrazivé a strhující. Měl jsem u sledování podobný pocit jako u filmu "Přelet nad kukaččím hnízdem". Až mi bude někdy mizerně a vzpomenu si na ty lidi, tak už mi nebude mizerně. ()

jakeer

Je to také Argo (porovnaniu sa nevyhnete), len v sukni a odohrávajúce sa v Čile. Taktiež využívajúce všetky filmové klišé a umelé naťahovanie a dramatizovanie (pritom aj tak viete, ako to celé dopadne). To všetko mi kazilo dojem z inak veľmi kvalitného príbehu, ()

Hanys_

Místy možná trošku naivní, ale ke konci každopádně hodně silné, herecky docela přesné a celkově dost tíživé drama. Po skončení filmu jsem neměl zrovna ten nejlepší pocit. ()

Corpsegrinder

Tak trochu nuda. Hermelína neni zrovna dobrá herečka a vojín Zoller nedostane moc prostoru. Život v kolonii je drsnej ale nic šokujícího. Za celej film se nestane nic co bych už neviděl jinde a líp provedený. Jednou z mála dobrejch věcí tak zůstává Nyqvistův vůdce sekty kterej je maximálně slizkej. ()

VOD tipy na konec srpna

19.03.2016

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)