The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Janko_Vlyrd

Ak by niekto nechápal, o čom je The Last of Us, či nevidel v ňom veci, v ktorých publikum vidí čaro, nemusí ho to trápiť. Príbeh v tejto sérii, resp. hernej predlohe nie je zložitý. Záleží len od schopnosti každého z nás, ako sme v niektorých situáciách schopní čítať príbeh medzi riadkami, a či v ňom chceme hľadať širšie súvislosti. Ak toto nejaký divák nedokáže splniť, nie je tento príbeh preňho a možno by mal hľadať vo svojom živote viac lásky. The Last of Us pred nás nastoľuje požiadavku, koho si vyberieme, ktorú stranu, komu budeme fandiť a naopak, koho nenávidieť. Postavy nám ukazujú, čo zostalo z nich, ich rodín, priateľov a z celého sveta, pričom každá má opodstatnený motív svojho konania a majú silný vplyv na hlavnú dejovú linku. Pred postavy sú kladené prekážky, čo sú ochotné obetovať, čoho sa vzdať, či dokážu prijať následky za svoje činy a vysporiadať sa s nimi. Spoločnosť je v rozklade a hľadá rovnováhu. The Last of Us pred nás kladie otázky "Zachoval by som sa rovnako, ak by som sa ocitol v podobnej, alebo v obdobnej situácii?", "Dokážem prijať, akým spôsobom sa vyvíja dej a osudy postáv?", "Chcem, alebo dokážem nejakej postave odpustiť, čo napáchala, ale viem, čo ju k tomu viedlo?", "Zaslúžila si tá a tamtá postava radšej smrť, alebo mali prežiť?", či "Mám vôbec právo ich súdiť?" a pod. Z The Last of Us priam žiari odvaha jeho tvorcov a scenáristu rozprávať príbeh takýmto spôsobom. Je to príbeh o hodnotách a láske. Na vzťah medzi dvoma hlavnými postavami by si mal každý vytvoriť svoj vlastný názor. Kto vidí, prežíva a všíma si ich vývoj, tak cíti. Tvorcovia sa mimoriadne vyčerpávajúco snažia v seriály vyhovieť, čo najširšej skupine divákov a "kričia", aby takto, alebo aspoň v podobnom zmýšľaní boli vytvárané ďalšie seriály podľa videohier. A čo emócie? Pripadám si ako na horskej dráhe. Dokonca v niektorých situáciách sú silnejšie, ako v predlohe. Herci a hudba? Par excellence. Tempo? Rozhodne nepoľavuje. Mám však pocit, že mi to ubieha (a ubehlo) akosi rýchlo. Subjektívne, až na zriedkavý pocit vyššieho tempa v niektorých epizódach a ich krátkosť, nemám inak seriálu čo vytknúť, a ak budú takto vyzerať ďalšie série, tak budem o to spokojnejší. Už teraz je však jasné, že boli spochybnené akékoľvek úvahy a diskusie o tom, že adaptácie podľa videohier na filmovom plátne nefungujú. 5/5. ()

maty39

Hru jsem nehrál, ale slyšel jsem na ní spousty chvály. Po první sérii seriálu jsem ale zklamaný. Buď byly ódy na první Last of us přehnané, nebo tvůrci nedokázali zadaptovat hru tak aby se její kvality přenesly i do seriálu. Začněme ale pozitivy. Produkční kvality jsou nesporné, herci bez vyjímky odvádějí maximum a obecně, některé scény a interakce jsou napínavé, nebo emocionálně dohrané do maxima  (když je vezmu izolovaně od zbytku). Problém je, že jako celek je Last of us scénáristicky rozklížené a nedotažené.  Problém není jen to, že se věnujeme vedlejším postavám, nebo linkám, které se ukáží slepé pro další vývoj děje. Problém je, že nevěnujeme dostatek času hlavní dějové linii a vztahu mezi Ellie a Joelem. Celé to vyvrcholí v závěrečném díle, kde tvůrci vylejou příběhovou, vztahovou i emocionální vaničku divákovi na hlavu během několika scén (Joelův monolog o jeho dceři, Ellie o její kamarádce, celé vyvrcholení její linky o imunitě) a mě to bylo naprosto ukradené i když chápu, že to mělo být vrcholem. SPOILER Nehezkým koloritem seriálu se stalo i představování postav, které "vyklidí scénu" ještě v tom samém díle. Když se to stane poprvé tak to funguje, ale když je to popáté, tak už je to očekávané. Konec SPOILERU Za pár týdnů má vyjít Last of Us na PC. Možná si to zahraju, abych zjistil jestli je seriál jen věrná adaptace přeceňované hry, nebo mizerná adaptace. ()

TheSpearCZ

Tahle dlouho očekávaná záležitost vyšla na povrch a pro fanoušky adaptace je to velice vděčných pár hodin sledování, Druckmann s Mazinem moc dobře věděli, že by tu neprospělo mít tady v každém díle tunu akce, zombie a mrtvých, takže se cílí na drama, což samozřejmě kdejaký lajcký divák neskousne, ale ve výsledku to podle mě byla správná volba. Je pravdou, že ne každý díl je úplně vyvážený, někdy mohli dostat více prostoru Ellie a Joel (EP3), někdy se to díky spoustě i zbytečných dialogů opravdu táhne, ale jako celek se tomu kvalita upřít nedá. A z hereckého i vizuálního pohledu se jedná o dokonalou podívanou. První sérii vnímám jako začátek něčeho velkého, jestli se tak stane se uvidí až v té další. /1. série - 75%/ ()

Sunny.69

Pochybuju, že letos ještě vyjde něco lepšího než toto. Měla jsem obavu, že se bude jednat jen o nějakou další zombie hororovku/vyvražďovačku, ale nene. Tak to teda vůbec. Gro příběhu je v úplně něčem jiným než je horor nebo zombie. wow! jednoduše wow, to jakým způsobem jsou všechna témata zpracována, a to, že u většiny z dílů člověku ukápne nejdna slza, je až neuvěřitelný. ()

poet

Walking dead fuck Quite place... Tento seriál mal až príliš silne promo takže som tomu dal šancu ale po tretej epizóde ma chuť toto sledovať ďalej prešla. Začiatok bol ale ozaj  slušný to ako rýchlo sa nakaza rozširila do sveta aj ten pohlaď do minulosti vedel zaujať... Žial navrat do reality roku 2023 priniesol len kopu žánrového klišé a nudne putovanie po spustošenej krajine... Nefunguje to ako nejaký postapokalyptický thriller ani ako komorná dráma. Dialógy ústrednej dvojice sú úplne odveci a pôsobia dosť rozpačito. Od scenáristu dokonaleho Chernobylu by človek čakal trošku viac. ()

Flopik

Last of us mala byť udalosť roka a z jednej časti je to aj pravda. Pravdepodobne najlepší seriál podľa hernej predlohy, bohužiaľ nemôžem na konci prvej série povedať, že som z toho odvarený. Začiatok je famózny, prvá epizóda mi nedala vydýchnuť a ja som len kukal s úžasom. Druhá ma opäť vtiahla a možno práve preto som čakal aj od zvyšku brutálnu jazdu. Tá miestami zahaprovala, hlavne teda v "obchoďákovej" a finálnej časti. Finále je zbúchané hrozne na rýchlo, chýba tam osudovosť, epickosť a okrem stmelenia postáv a výborného Pedra masakrujúceho všetko tam nič poriadne nie je. Hororové scény sú skvelé, Klikery sa podarili neskutočne, škoda, že ich je tak málinko ( Tvorcovia ich sľubujú viac v druhej sérii tak som zvedavý). Ako z komentáru vyplýva, ten seriál je vynikajúci, no v dosť ohľadoch má svoje ale. Pedro ako Joel na jednotku, na Bellu si treba zvykať. 5* istých, druhá séria bude jazda to verím, ale k dokonalosti niečo chýba. ()

lardko

Nebylo to špatný. Příběh byl skvělý, ale já jako dost velký zombie fanoušek jsem čekal mnohem víc akce a mnohem víc krvelačných zombie. Za mě celkem sklamání. *** ()

andels

Nemůžu jinak, ale původní zpracování příběhu se mi dostalo až příliš pod kůži, abych se nevyhnul srovnávání. Možná by bylo lepší, kdyby se tvůrci zaměřili na psychologickou stránku postav a původní příběh tak rozvinuli originálním směrem, aby pak významné zvratové části měly větší emocionální impakt. Seriál totiž působí velmi zkratkovitě. Některým scénaristickým obměnám jsem taky moc nerozuměl a spíš jsem si ťukal na čelo. Druhou sérku vynechám, nestálo to za to. ()

kluk z Na

Na těch pět hvězd mi tam vadilo poměrně dost věcí, proto je nedám. Ale prostě ta velkolepost, syrovost, herectví. Akorát prostě v postapu nepočítáte s tak silným důrazem na sexuální orientaci. Co je moc, to je moc. ()

Chundys

Počítačovou hru jsem nehrál, takže až na úvodní intro, které jsem viděl u kamaráda je opravdu stejné i v seriálu! Parádní pokoukáníčko a moc moc se těším na 2. sérii :-) ()

heihatchi

Nechci tu ten seriál očerňovat, to už zvládli tvůrci u většiny postav, já jen doufal, že to nebude tak hrozné, ale přecenil jsem se. Na tu ženskou se fakt nevydržím dívat. ()

pirko7

Jako hra to byl skvělí příběh, pergektně vymyšlený, spoustu akce, spoustu zombíků. Jako filmu tam děsně pokulhává logika, přidali si tam jak zombíci komunikuji zkrz různě "kořeny" ale defakto tento nápad nijak extra nevyužili. Čekáte serial se zombikama, kde opravdu budou zombíci. Tak tady bohužel né. Zahrajte si raději hru :))). ()

melloun

Nevím, jestli je to nejlepší herní adaptace, co kdy byla, ale jako seriál to bohužel není nic extra. Spíš jen zbožné přání než skutečnost. Scénář někdy drhne a je to po většinu doby hodně pomalé. A to nemyslím jen tolikrát proklínané flashbacky, ale prostě všechno. Zoufale tomu chybí tempo. Má to i světlé chvilky, mezi něž počítám vykreslení post-apo světa a hlavní postavy. Casting Joela a Ellie se docela povedl, oba hrají svoje postavy se zápalem. Dvě tři epizody lepší, dvě tři epizody slabší, zbytek průměr. Vysoká očekávání zůstala (opět) nenaplněna. ()

Cermbo

Málokomu asi uniklo, že vyšel “úspěšný” Last of Us seriál. Ať už jste hru hráli, nebo nehráli, tak jste o týhle rádoby vysokorozpočtové HBO bombě, která trhá absolutně všechny rekordy, určitě slyšeli. Hru jsem hrál několikrát a považuju se za velkého fanouška. Velké rozhořčení přišlo po oznámení castingu, jelikož ani Pedro Pascal, ani Bella Ramsey se mi na Joela a Ellie zkrátka nehodili. Nechtěl jsem však dělat předčasné závěry a počkal si na celý seriál. Věřte, že jako herní fanda jsem doufal, že mé obavy se rozplynou. Pedro Pascal určitě není špatný a zahrál to obstojně, nicméně nemůžu si pomoct - až přehnaně se přeceňuje. Možná kvůli jeho aktuální oblíbenosti na sociálních sitích, možná kvůli vyššímu počtu zajímavých rolí, špatný herec to určitě není. Nicméně jako Joel nefunguje tak dobře, jako herní Joel. Možná to není úplně jeho vina, jako spíše scénáře, ale Pedro je v této roli takový nudný, nezáživný, pasivní a rozhodně ne tak intenzivní agresivní zvíře jako byl herní Joel. Projev jeho emocí zvlášť ve finále seriálu také nic moc. Bella Ramsey je za mě to nejhorší, co tenhle seriál mohlo potkat a trpěl jsem u každé její scény, přestože jsem si strašně moc přál ji začít jako Ellie akceptovat. Nešlo to. Casting zkrátka musí odpovídat roli, jak ta postava vypadá, jak se chová, zvlášť když jde o adaptaci. Bella sice fungovala jako drsná vůdkyně v Game of Thrones, ale tady je to jedna velká katastrofa a jen díky ní je seriál automaticky o 1-2 hvězdy dolů. Hezká, charismatická, sympatická, lehce drzá herní Ellie je pryč a místo ní je odporná, nesympatická, šíleně drzá a zkrátka ta nejhorší Ellie, kterou fanoušek Last of Us mohl dostat. Vztah Joela s Ellie je naprosto odfáklutý ve srovnání s hrou. O naprosto suchých postavách jako Tommy ani nemluvím. Upřímně když bych si zkusil představit v roli Ellie třeba Jennu Ortegu, nebo Sadie Sink ze Stranger Things, tak je mi do breku z toho, jak moc katastrofální casting tohle je. Nedokážu respektovat názory, že je úchvatná, nebo nedej Bůh, že si zaslouží cenu Emmy. Tady zkrátka nedokážu vyjádřit všechny své myšlenky, ale ve stručnosti Bella Ramsey Ellie ze hry Last of Us není a nikdy nebude.  Seriál je dost zrychlený, značně ochuzený o akci, chybí spoustu ikonických herních momentů. Zranění Joela bylo opravdu trapný. A ať se tvůrci ani nezkouší vymlouvat na rozpočet, nebo že na to nebyl čas. 2 epizody z 9 jsou flashbackové, které děj nikam neposouvají dopředu a jen se věnují LGBT. Bohužel jedna z mála věcí, co se zde podařilo tak výprava, vizuál, atmosféra celého post apo světa a poměrně luxusní vyobrazení “zombíků”. Také smysl pro detail, najdete zde spoustu odkazů a celkově rekvizity, lokace a kulisy jsou skvostné. Tím bohužel však končíme, protože zápory převažují - obsazení, odfláknutý scénář, nulové emoce nebo často opakující se nuda seriál dostává pod průměr… Škoda a na závěr mi nezbývá říct, že se děsím adaptace druhého dílu, kde už tuplem Bella Ramsey nemůže fungovat. ()

Pidzey

Last of US. Seriálová adaptace, jedné z nejlepších videoher co jsem kdy hrál. Je to povedená herní adaptace? ANO. Je to nejlepší herní adaptace? NE, protože tu máme skvělý Arcane. To by bylo na úvod teď k LOU. V čem je to skvelé? Především herci. Pedro Pascal a Bella Ramsey mají mezi sebou skvělou chemii a jejich společné scény jsou asi to nejlepší co nám seriál dává. Ostatní herci, na pár výjimek, zvládají své role skvěle. Především bych chtěl vyzdvihnout Scotta Shepherda, jehož David (ep.8) je geniální. Scénář je na vysoké úrovni. Hodně scén se logicky popírá o herní předlohu, ale i tak se tvůrcům podařilo nám předložit pár věcí co jsou úplně nové. Je to zkrátka jiná alternativa stejného příběhu. Super. Tvůrcům se podařilo výborně vykreslit atmosféru zničeného světa, kdy hrdinové přicházejí troskami zničených měst nebo nehostinnou krajinou. A tady se dostávám těm záporům. Jak tak hrdinové přicházejí tou nehostinnou krajinou a městy, tak to po většinu času působí prázdně. Na to, že má být svět doslova zaplaven nakaženými, tak sme se s nimi setkali, tak 5-6x. A to je trochu málo. S tím souvisí i poměrně málo akce. Která když přijde, tak je taková nic moc. Snad až na pasáž se sniperkou. Chápu, že chtěli vyprávět hlavně lidský příběh o dvou lidech co si hledají cestu, ale víc nápadité akce by neuškodilo. Jenže. Já se po všechny dílů skvěle bavil a rozhodně se jedná o nadprůměrný seriál, kteremu by měli dát šanci všechny fandove hry a i ti hrou nepolíbení. Nejlepší postavy: David, Ellie, Joel. ()

Bozvav

hru neznám, neb žádné hry nehraji, ale seriál se mi líbil.Místy více, místy méně, ale skvělá ústřední dvojice, výborná kamera, patřičně deprimující vizuál, o vše skvělé. Méně dobré byly dialogy a občas mne štvala hudba. Jako celek 65%. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)