The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

JamesSi

Vždy když se mě někdo ptal, která je moje nejoblíbenější postava z Lást of Us je ten týpek, co spáchal sebevraždu. V TOMHLE SERIÁLU O NĚM UDĚLALI CELOU EPIZODU. ()

Finskej

Člověk má utkvělý dojem, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší, jenže dlouhé stopáže, kdy se neděje prakticky nic nebo se někdo hnípe donekonečna v pocitech a minulosti, z toho dělají dílo tak koukatelné, jako je čitelná klasická ruská literatura: chvílemi prakticky vůbec. ()

kery-

V mnoha ohledech kvalitní a (ne úplně vždy) věrná adaptace hry, která bohužel upadá na režijním stylu, který v Černobylu sice fungoval, ale tady už tolik ne. Tvůrci si navíc několik zásadních momentů více či méně pozměnili a některé se neváhali vyškrtnout úplně a nahradit jinými, což mě ne úplně pozitivně překvapilo. Když si navíc představím situaci, že bych příběh hry neznal vůbec, tak bych nejspíš měl dost velký problém s délkou série, protože díky všem odbočkám od hry a línému tempu celého seriálu jsem tu správnou chemii Joela a Ellie popravdě nestihl pořádně ani zacítit. První sérii by rozhodně prospěly takové 2-3 díly navíc, které by nám nabídly nějakou tu omáčku okolo. Po finále se navíc nedokážu zbavit pocitu, že to na mě celé působilo trochu uměle a křečovitě. Nicméně jo, je to spíš dobrý a rád si počkám na druhou sérii u které věřím, že negativní ohlasy budou vyslyšeny a seriál začne být trochu více akčnější a hravější a půjde ještě více do vztahů postav. 75% ()

Mafiapau

Můžete si povšimnou že nepíšu recenzi na první řadu, nýbrž na celý TLOU seriál. Má to dost zásadní důvod. Ano, toto je seriálová adaptace The Last Of Us 1 (+ DLC), avšak existuje ještě hra The Last Of Us Part II, která právě vyjde na druhou sérii.. a pochybuju že takovej marxist-lover Neil Druckmann se odprostí od předlohy, a vynechá jak už woke-istické hajzlárny která byla hra TLOUII prolezlá skrz naskrz, tak sepíše logičtější příběh, což znamená: bude to ještě horší. Tudíž, Shrňme si, co nám tento paskřivec předvedl v tomto seriálu, a pojedeme episodu po episodě. EPIZODA PRVNÍ: V podstatě první co vidíte v episodě, je negr AKA Sarah.. Ano, Joelova dcera, je černá, už cítíte tu konzistenci? Ano? Tak jste debil nebo úmyslný ignorant, protože já cítím jen inkluzi a kurvení předlohy. (Kterou mimochodem opravdu dělal Neil Druckmann avšak si on řekl, nebo někdo mu řekl, že hra není moc inkluzivní, a pak už se to od TLOUI DLC a TLOUII rozjelo a všichni víme jak moc do hajzlu to vše poslalo..) Základní kámen příběhu byl pozměněn na základě inkluze, pokud vám o tomto seriálu nic neřekne víc jak tohle, nevím co více by mohlo. Jsem zvědavý jak Joelovy bude logicky Ellie připomínat "jeho" dceru.. Každopádně první episoda se drží předlohy, samozřejmě až na přidané negry, negerské strong female charaktery a neschopné bělochy. EPIZODA DRUHÁ: Výborný začátek který nám ukáže worldwide pohled, episoda se roztáčí skvěle, jedeme dobře dle předlohy, negři nejsou snad nikde, herectví v pohodě, zakončení stále při hře. výborně. EPIZODA TŘETÍ: Začátek který dá prostor Ellie A Joelovy, kde si můžeme všimnou progresu v jejich vztahu jak zrnka mouky. Pak avšak jdete do té nejmíň potřebné části této série, který bych označil snad jen jako filler. U her či seriálů mě v dosti případech štve to, že když už vidíme gay lásku, tak je to lesbický krajíček chleba. Též jsem řekl, proč se někdy nepustí do lásky muže k muži, zvlášť když tu máme post-apo a někdy prostě pochvu penechen nenajde? Well, tady to mám, epizoda na kterou jsem částečně čekal, a musím i dokonce říct, je dobrá. Avšak, k čemu mi to k*rva je?! Jak již psal Verbal.. Příběh je hlavně o Ellie a Joel, kteří si razí cestu přes státy, a tento filler nám řekl jen jedinou věc: Ellie a Joel přišli do "městečka" kde najdou zásoby, poberou pušku, najdou dvě buznokostry, natůrujou auto, a uhání dál ve své pouti. Jak jsem již psal, epizoda je dobrá, ale obhajovat jí nemůžu, takže to nechám jako další výplod inkluze do kasičky Izraelské pítchi co tento bazmek psala (mimochodem, doteď nemůžu uvěřit, že jedna z postav není čern.. ajo vlastně, white man weak!). EPIZODA ČTVRTÁ: Rozjížďka Joel&Ellie dále pokračuje, držíme se předlohy avšak přijedeme do města kde byla AKORÁT PŘED CHVÍLÝ REVOLUCE lid vs. FEDRA, a kdo lidu šéfuje? STRONG FEMALE CHARACTER! Který má evidentně menstruaci, nenávidíte od začátku do konce. Vztah J&E se začíná progresovat avšak ending.. Dva negři je přepadnou ve spánku a zatmývačka! JÓÓÓ! A tak mi dal seriál poprvé krásně najevo, že když už si myslím že koukám na normální seriál, ruka milovníka marxismu a negrů, mě vezme přes xicht lopatou která na sobě má furt krámy strong female charakteru a usadí mě zpět do reality. EPIZODA PÁTÁ: Šestnáct a půl minuty absolutní otravy, a rvaní do vaší držky to, že vás dva negři které již teď vím že nebudou pokračovat s Ellie a Joelem, mají zajímat. Avšak, normální negři by teď už moc netáhly tuhle nudnou sratchku, TAKŽE JEDEN Z NICH BUDE HLUCHÉÉJ! Tpč.. Tady už jsem začal téct a měl jsem těžkou krizi. Takže už jsem musel přetáčet části, které jsou vyloženě jen na brdo: "Jsou tam černý, poslouchej je protože jsou černý a musej tě zajímat ty bělochu!" Svrhne se k bitce, revolucionáři zařvou, a náš tým diverzity může pokračovat dál. Plot-twist na konci! Neslyšící negr je kousnutej! Poznámka autora: "v týhle části jsem vyskočil ze židle, a oslavoval to, že nemusím na ty negry čumět další epizodu". Konec mě vykouzlil další úsměv na rtech, toď vše z EP páté. EPIZODA ŠESTÁ: A máme tu setkání v Jacksonu s bráchou Joela. Jede to dobře dokud.. oh hell no.. ČERNÝ STRONG FEMALE CHARACTER! Čekal jsem na něj věčnost! Ale ok, pokud by nebylo tohoto, je to dost solidní epizoda a Joel s Ellie už začínají být grimmed. EDIT: Googlujte "Maria Miller" z TLOU hry a z TLOU seriálu.. ano, má jít o tentýž charakter.. zajímalo by mě z koho si chtěli udělat p*del.. EPIZODA SEDMÁ: Na začátku jsem se těšil na onu část "Joel caring simulator" avšak, světe div se, nejdříve tam musíme dát STRONG FEMALE ČERNEJ A EXTRÉMNĚ OTRAVNEJ CHARAKTER! Tato epizoda je v podstatě reenactment herní TLOU DLC. Ne, nemohl jsem, musel jsem to přeskakovat, a z epizody co má 55 minut, jsem měl tak 20. Ono DLC jsem viděl jen tak podobně přeskakovaně, avšak už si nepamatuju co se stalo. Zde jsem si už začínal sám všímat onoho největšího ďábla série, a to je "Šablona". Šablona je asi takováto: "negr se objeví, dá bílejm bílou vinu a dokáže že je nad nima, negr umře, diváci brečí (až na to že vůbec pokud nejste dement), pak dáme tu episodku s těma hnusnýma bílýma aby lidi mohli říct že se to drží předlohy". A nebojte, to nás ještě čeká. Každopádně umře černej charakter, nic necítíte, další epizoda úplně k h*vnu. Jedeme dál. EPIZODA OSMÁ: Zde budu citovat ze své recenze přímo na EP8: "Zatím nejlepší episoda, kde se dokonce inkompetentní režisér milující negry, araby a indy, držel vlastní předlohy a je to královský. Bohužel, jsme v předposlední episodě takže.. dle již zažité seriálové šablony, v EP9 bude negrů jak nas*áno." FINÁLNÍ EPIZODA: V této chvíli už jsem měl od seriálu jen posledních pár proseb po tom co jsem musel přetrpět za celou sérii, a to scénu s žirafou, alespoň akurátní scénu v nemocnici a co nejmíň negrů. K mému překvapení mě seriál vyslyšel ve všech bodech, potkáme jen černý strong female character a zároveň efektivně vůdce Fireflies. Když jsem jí tam viděl tak jsem si říkal, yep, you are dead. K mému nepřekvapení se tak stalo. Ahoj šablono, zdravím do Izraele. Finále bylo dobré a diváka co alespoň zná jak TLOU končí, uspokojilo. To tedy bylo zatím k příběhu a politickým splaškám. Pojďme si teď probrat jak je na tom technická stránka seriálu. Výprava naprosto na výbornou, kamera dobrá (přičemž tady se v dosti částech využívalo technických scénářů právě ze hry TLOU), soundtrack podmašťující né špatnou atmosféru seriálu a doplňuje ji dobře. Bohužel, kdyby jste toto ze seriálu osekaly, možná by si ti debílci kteří tento seriál hodnotili nadprůměrně jako celek všimnuly toho, jak moc na sílu je alespoň průměrný příběh znásilněn natvrdo bez mazy tím zpítchencem co i tak dokurwil TLOUII jakožto hru. Fillery, inkluze, politická korekce, to jsou bohužel věci co tento seriál zabily (zhruba ze 40-50%) né jako celej, ale částečně, a seriálovou sérii jako takovou polovičně nemůžu hodnotit. Tudíž, i když v nějakých částech byl seriál až odvaz, a dost respektoval předlohu, nemůžu mu dát vysoké hodnocení. Tudíž dávám jednu jedinou hvězdu, za zde zmíněné pozitiva. Pokud by někdo vydal oficiální verzi seriálu kde by bylo vystříháno zmíněných 40-50%, nebál bych se seriálu hodit 4 hvězdy. Bohužel taková verze neexistuje, a sám si jí každý stříhat nebude chtít. Tedy hvězda mínus za fillery, další za vnucování "bílý špatní" a další za mrvení příběhu autora, který si zmrvil sám svůj vlastní příběh, protože si řekl, že ten seriál tak bude úspěšnější. Ano je, úspěšnější, jelikož levotní stránky jako polygon mu můžou dát odznáček poslušného zamítače lidství kvůli poselství lidí, co seriály nedívají a hry nehrají. Dočetl jsem se i, že seriál TLOU je jedinou velkou bombou od seriálu Game Of Thrones. Dobrej vtip. Pokud se tedy nemyslí bomba inkluze, feminismu a dalších tehle marxistických pojmů. Každopádně pokud jste dočetli až sem, rád bych vám dal za odměnu čokoládovej penízek, ale už mi došli, tak si z krize slízněte pár čokolád které najdete v epizodách TLOU. Co se týče charakterů jako takových, Pascal jede Joela docela úctyhodně, sic bych stejně chtěl v té roly Hugh Jackmana. Bella Ramsey měla s Ellie opravdu málo společného, osobně mi do té role neseděla a už od prvních ohlášeních TLOU seriálu jsem chtěl do role Ellen Page (z evidentních důvodů už to nešlo..), Kaitlyn Dever či Chloë Grace Moretz. Párkrát její hlášky i dokonce iritovaly, sic gagy s duem hlavních postav občas byli zábava solidní. Avšak tady jsem Ellie spíš viděl jako neurvalou neustávajícně klející pítchu kterou ani ve hře nebyla. Avšak, stejně to nebyla nejhorší a už se stalo takže, s postavamy jsem nakonec alespoň spokojený. Postavy a jejich charaktery a pouto mezi nimi však blíže a blíže finále rozhodně finále plytké nezanechá, a možná si i dokonce někdy v budoucnu zase vzpomenete jak to herci zahráli. KONKLUZE: Pokud neznáte ani částečně příběh hry The Last Of Us 1, a nesnášíte politickou korekci, rozhodně na to nedívejte. Pokud znáte příběh TLOU a dokážete přimhouřit oko nad wokeismem seriálu, zkousnout počerňování, kurwení postav a užít si jeho světlá místa, dokážu to doporučit. Pokud jste plesnivá suckeres smetáka která patří do komunity 4%-ní se 41%-ní tendencí na sebevraždu stejně jako Bella Ramsey, budete si z toho mastit vaše non-binární mezi-nožní košťata, zvracejíc nad smradem lógru odporného neschopného bílého muže a budete psát do Izraele toužíc po ještě více čokolády a vzdání holdu při memoriálu vaši poslední menstruace. DĚKUJI ZA POZORNOST. () (menej) (viac)

radik92

Je léto 2013 a na mé PlayStation 3 zrovna dojely závěrečné titulky téhle úžasné hry a já si říkám, že jsem patrně prožil ten nejlepší příběh, jaký kdy byl napsán. Už tenkrát mne příběh Joela a Ellie hluboce zasáhl, a říkal jsem si, že bych tohle rád viděl zpracované jako filmovou adaptaci. Od té doby jsem TLoU hrál snad 100x a stalo se mou srdeční záležitostí. Hru znám velice dobře, projel jsem ji na všech generacích na nejtěžších obtížnostech, takže znám každou lokaci a dialogy bych mohl citovat klidně i ve spaní. Maně vzpomínám jak jsem si v hlavě představoval, jak by vypadaly všechny ty úžasné momenty ve filmové adaptaci.  Takže, když Naughty Dog pár měsíců před vydání Part II oznámilo, že ve spolupráci s HBO vyvíjí seriálovou adaptaci, měl jsem z toho ohromnou radost. Říkal jsem si, že tohle by opravdu mohl být mezník v adaptování videoher. Kór, když jsem se dozvěděl, že showrunnerem bude Craig Mazin, který nejen, že stojí za brilantním Černobylem ale hlavně je fanoušek hry č. 1 v Hollywoodu a Neil Druckmann, bude aktivně dohlížet na celý proces tvorby seriálu. Byl jsem si jistý, že to musí vyjít. Co jiného než TLoU by mohlo ono prokletí herních adaptací prolomit. Od té doby jsem velice aktivně odebíral každou sebemenší informaci spojenou se seriálem.  Přiznám se, že když byli oznámeni představitelé Joela a Ellie, tak jsem byl lehce z toho v rozpacích, protože Pedro ani Bella nevypadají, že by byli 1:1 podobní svým postavám z jedniček a nul. Ale teď po odvysílání celého seriálu jejich obsazení naprosto chápu, a neumím si představit dvojici s lepší chemii. Prosím cenu Emmy pro oba protagonisty. To, co Pedro s Bellou tady předvedli bylo něco úžasného. Já jsem jim naprosto věřil jejich charaktery. Oni opravdu jsou JOEL s ELLIE. Jasně taky bych byl nejradši, kdyby je hráli Nikolaj a Sadie, ale Craig s Neilem postavy obsazovali ne podle vzhledu ale talentu. A to jde vidět i na zbytku hereckého obsazení. Co z toho, že si postavy jsou podobné jako vejce vejci, když máte pocit, že hrdinům na obrazovce něco schází. V tomhle já taky vidím docela velký problém u adaptování videoher, kde (na rozdíl od knižní adaptace, kde je ta představa o vzhledu postav u každého diváka jiná), máme vizuální představu, jak nejen postavy ale i lokace a jednotlivé scény vypadají a otrocky to srovnáváme s předlohou. Tohle je, ale jiné médium a přirozeně tady nemůžou fungovat stejné principy a způsob vyprávění se taky musí přizpůsobit. Pokud si tohle neuvědomíme, tak nás žádná videoherní adaptace nemůže nikdy uspokojit.  To ale není případ The Last of Us. Jde vidět, že Craig s Neilem znají předlohu velmi dobře, jsou si vědomi toho, co jsou její největší přednosti - tedy příběh a postavy. To je základ na, kterém TLoU stojí. Já z každém záběru cítím lásku a naprostou úctu k originálu. Ta pozornost každému detailu je obdivuhodná. Od vzhledu téměř identických herních lokací až po naprosto dokonalé vyobrazení nakažených. Já jsem v každém dílu napočítal minimálně 50 různých easter eggů či pomrknutí. Čím víc toho o hře, ale i obecně o hrách Naughty Dog víte, tím víc oceníte každý sebemenší detail. Tvůrci úžasně převedli ty emočně vypjaté momenty a zvraty, které BTW jsou 1:1, jak vystřižené ze hry, na jiný druh média. Ba co víc, hezky rozšiřují myšlenku toho, kam až jsme ochotní zajít, abychom ochránili ty, které milujeme nejvíc. Jde vidět, že tvůrci si už během této série připravili půdu pro pokračování - jednání postav a některé zvraty mne zde zasáhly snad víc než ve hře. Hrozně mně bavilo, sledovat tyto menší či větší rozdíly, které v seriálu jsou. Bylo to jako bych hru hrál znovu. A přiznám se, že jsem byl ve stejné pozici jako noví diváci. A když na obrazovce začne hrát Gustavův jedinečný hudební doprovod, tak jsem byl z toho opravdu hodně naměkko. Bohužel pořád žijeme ve společnosti, která v drtivé většině pořád není schopna akceptovat, některé motivy hry/seriálu. To by asi nebylo TLoU, kdyby nerozděloval fanoušky na dva tábory ale když vidím kolik zášti se nám tady vyrojilo z hlav některých zabedněnců, zejména po 3. a 7. epizodě, tak si říkám, že by jste možná měli sledovat něco jiného, protože to jak bude příběh pokračovat nerozdýcháte. To samé by se dalo říct i druhé skupině diváků, kteří hru na první pohled asi hráli, ale soudě podle stížností na nedostatek nakažených či akčních sekvencí moc nepochopili, že TLoU je především o postavách, vztazích mezi nimi a jejím vývoji, než o tuctu akčních sekvencí - tyhle herní mechaniky tady opravdu nemůžou fungovat, tak dobře jako ve videohře. Proto se to jmenuje The Last of Us - je to o tom, co nás ještě dělá lidmi a paradoxně tou největší hrozbou jsou právě ostatní lidé a to čeho jsou schopni. Pokud vás tohle nebaví, tak si pusťte pitomý The Walking Dead, tam najdete asi to, co hledáte. Tím nechci říct, že seriál je dokonalý masterpiece, vidím zde rezervy, hlavně co se týče stopáže. Některé epizody by si zasloužily aby byly delší, pár dějových linek byly na můj vkus lehce uspěchaných, a přišlo mi, že ve hře to fungovalo lépe, takže by neškodilo, kdyby do příště tvůrci klidně zvolnili tempo. Ale nejvíc mne asi mrzí, že v některých scénách nehraje ta samá hudba jako ve hře, asi jsem možná jen moc velký fanboy ale chybělo mi to tam. To je vlastně asi moje jediná výtka a věřím, že příště to bude zas o něco lepší. The Last of Us je nejlepší hra všech dob a teď se může pyšnit i nejlepší herní adaptací. Takhle to má vypadat - s úctou k předloze ale zároveň smysluplně k povaze filmového média. Já jsem moc rád, že to klaplo zrovna u něčeho, co tak zbožňuju. Rád bych si přál, aby tohle byl TEN zlom a budoucí adaptace jako Horizon nebo God of War, byly zpracovány se stejnou láskou a péči jako příběh Joela a Ellie, ale v očekávání budu raději opatrný. Já jsem si tuhle adaptaci moc užil, dostal jsem přesně, to co jsem chtěl. Seriál jsem prožil s těmi samými vjemy jako hru, a myslím že to byl záměr tvůrců, abychom to prožili znovu, trochu jinak ale se stejnými pocity. Možná kdybych hru nehrál, tak by si ji užil o něco víc, ale už teď se těším, na to co bude dál. A tiše závidím těm divákům, kteří tenhle příběh prožili úplně poprvé. Těm bych rád vzkázal, že se máte dál na co těšit. Jestli jste měli během téhle série zlomené srdíčko, tak "You have no idea what loss is". 🌿 () (menej) (viac)

merit1

Herné adaptácie majú tú smolu, že bez priamej interakcie hráča je ich dej obnažený a väčšinou sa ukáže jeho prílišná jednoduchosť a plochosť dialógov. Posolstvu a myšlienkam nie je veľmi čo vytknúť, spracovaniu rovnako, ale rýchle striedanie lokácií a protagonistov neumožňuje emotívne sa naviazať na príbeh. Paradoxne epizóda, ktorá je tu najhoršie hodnotená, vystihla postapo svet najviac. "Výlet" do obchodného centra zasiahol krutosťou, v ktorej mladí ľudia žijú. Na pozadí bývalého fungujúceho sveta neustále visí vo vzduchu bezútešná budúcnosť ... ()

MnamBuchta

Za mě jedna z nejlepších videoherních adaptací a to nejen díky skvělému převedení hry do seriálu, ale také díky výborným hereckým výkonúm, nádherným kulisám a clickerúm. Tento seriál dokazuje, že není potřeba do každého záběru cpát zombieky jen pro akci ale sází hlavně na postavy což absolutně stačí a vás to baví. Také dokazuje, že není třeba převést hru přesně do detailů ale také přidat něco svého, co napomůže porozumět příběhu. Mám jen jediný problém a to je, že tu někdy jsou až moc dlouhé záběry na přírodu či postavy a místo nich bych uvítal více dialogů či akce. Ještě jednou smekám nad hereckými výkony a pokud máte rádi hru či postapokalyptickou tématiku tak tenhle seriál byste neměli zmeškat a hned na něj vlítnout. 9/10 ()

BuddyO

Zombie příběhy nemám rád a ani mě nebaví, ale tenhle seriál je pecka. Líbí se mi, jak vyobrazuje alternativní realitu postapokalyptické společnosti bez neustálých výbůchů a zombíků schovaných za každým rohem. Je to takova moc povedená road movie. ()

Lefty86

Lepší 3* . Ač jsem se snažil najít nějaký další pozitiva a dát víc. Nemůžu! Hodně se nabízí a přetřásá srovnání s Walking dead. Je na místě, s ohledem na žánr a typ. I když nějakýho mrtváka, nebo Houbáka v tomhle případě , tu za osm dílů vidíte asi 3x. To by ani taková chyba nebyla , ve zmíněných Walking dead se ze zombíků taky stala po čase jen kulisa. Ale na osmidílnou první sérii, případnou tři úplně zbytečný díly o ničem. Je to načančaný, je vidět pumpování peněz. Je to takový bohatý, ale znuděný vzdálený bratranec, co neví co se sebou protože prachy mu spadly do klína z dědictví . Na druhé straně je takový ten chudší bratranec , který si užívá života, paří, je furt vysmátý , jen občas se pobleje z kocoviny. Přes to umí vzít za práci, dokáže vydělat a mít se časem líp- tak to je Walking dead. ()

santiamén

Zklamání. Hra je úplně jiná liga. Nevyniklo vůbec nic - obsazení, herecké výkony, mdlá kamera. Monstra jsou tu asi 2 za celou sérii, zbytek jen fůra plků. Produkce působí tak lacině, až má člověk pocit, že vyšší rozpočet by schrastily i nezávislé filmové společnosti. Ironicky jediný díl, který vyvolal emoce, byl ten, co odbočil a děj si dovymyslel (S1E3). ()

Warhorr

The Last of Us bude pro mě ( nebo zatím je ) asi jeden z nejrozporuplnějších seriálů, které jsem kdy viděl. V mnoha ohledech mě neskutečně štve ale taky se dokážu kolikrát výborně bavit. Hru jsem nehrál, takže nemohu porovnávat. Často jsem se však setkával se srovnáním s The Walking Dead, které jsem naopak zkouknul. Jako hlavní a primární rozdíl vidím v akčnosti scén a hlavně zombíků. Zde je toho bohužel jako šafránu. Nakaženi vypadají sice skvěle, ale moc si jich tady neužijeme. Se vším všudy snad 2,3 větší akční scény za 9 dílů ? Na to, jak mě někteří připravovali a ujišťovali, tak je tohle pro mě žalostně málo, i oproti TWD, tam jsme si jich užívali snad v každém díle. S hlavní herečkou jsem teda zápasil první díly dost těžce, než jsem si na ni navykl. Pak už jsem se s ní nějak smířil, ale casting tady mohl vyjít daleko, daleko lépe. Naopak Pedro Pascal je jistota, ten to celý táhne a nebýt jeho postavy, tak s čistou myslí mohu říct, že bych minimálně jednu hvězdu ubral. Chvílema velmi citlivý člověk a chvílema nekompromisní zabiják, přesně tohle jsem čekal a taky chtěl. Vizuálně je TLoU taky na výbornou, tady si tvůrci pohráli a jde to znát. Nejvíce si toho samozřejmě užijeme v zarostlých a opuštěných velkoměst. Seriál jde hodně do žánru drama, ne že by mi to vadilo, ale někdy je toho až přespříliš, s několika hluchými a až nudnými pasážemi, kdy jsem čekal na konec. Celkově však hodnotím pozitivně a uvidíme, co přinese druhá série. 75 % ()

Klajnik odpad!

S1: Adaptace je to zbytečná, protože Last of Us už jako hra filmově podané. To co bylo přidáno, nestálo za ten čas a co bylo uděláno jinak, fungovalo blbě. Proto odpad. __SCÉNÁŘ: Námět a příběh možná dokáže ocenit ten, kdo nehrál hru, ale já ji hrál a tak za tyto kvality seriál pozitivně hodnotit nehodlám. Tvůrci se rozhodli vyházet akci s houbáky na úkor psychologie postav. Ta se však vyvíjí i skrze ony encountery, kterých je zde minimum. Svět takto nepůsobí dosti nebezpečně a je to škoda i proto, že houbáci jsou sami o sobě docela tahákem díky svému originálnímu designu a pojetí, jež renovuje okoukaný zombie žánr. Scénář mi ale obecně přišel slabší (navzdory té snaze se více věnovat psychologii a látku ještě rozšířit). Epizoda 7 mě extrémně nudila, protože tvůrci roztáhli 10 minut nezáživného obsahu na 50. Ve třetí epizodě se tvůrci rozhodl rzšířit příběh jedné postavy ze hry (Billa) a diváci tak dostali směšnou homoromanci. Proč? Snad proto, abychom viděli, jak by se LGBT lidem žilo lépe po apokalypse než se jim v USA musí žít před ní... Já už fakt nevím... Pojďme si to rozebrat: Tvůrci mají ryze tradičně maskulinní látku, ale nacpou tam homoromanci, která od hlavní linky jenom zdržuje. To by nevadilo, kdyby šlo o jiný i kvalitnější typ zdržení. Tento je však blbý (Bill najde budoucího partnera v díře v zemi, což je symbolizuje, že sám sexuálně neuspokojený a zmatený Bill touží po tom, aby jeho vlastní díra byla něčím naplněna). Tvůrci chtějí, aby divák k postavám cítil empatii, ale nijak nereflektují nepříznivou výchozí pozici. Proč bych s postavami měl sympatizovat? To si myslí, že stačí něco divákovi předložit a on k tomu automaticky přilne? I kdyby tomu tak bylo, tak snahy selžou v momentě, kdy z Billa udělají úplnýho dementa tím, jak zpracují jeho postřelení. Bill se nekryl - stál uprostřed ulice a střílel po nepřátelích, dokud sám nedostal kulku do břicha. Tvůrci se tedy rozhodli pro takto choulostivý krok, ale nebyli schopni si pohlídat naprosté základy. Kurva, vždyť jsou to jsou filmaři. Člověk by čekal, že jejich citlivost vůči tomu, jak co vypadá, bude vyšší. Každopádně E03 dala divákům debilní teplouškou idylku namísto toho, jak se městem snaží dostat k povahou hrubému Billovi a spolu s ním pak pro autobaterii/auto, které držel jiný přeživší té lokality. Seriál zkrátka podlehl vysoké míry redukce a nelogických vyobrazení, díky nimž u mě nedošlo k divácké imerzi. Další příklad: Postřelený Joel v E08 se zas na nohy postaví nevěrohodně rychle. Stačila injekce proti infekci... Ve hře je to zpracováno tak, že se o něj Ellie nějakou dobu starala, protože Joel se na nic nezmohl a až po nějaké době se byl schopen postavit. Zjistil, že Ellie je pryč a vydal se jí hledat. Jejich následné shledání je opět zpracováno o něco hůře v seriálu, protože Joel se za ní random objeví až tehdy, kdy Ellie opustí hořící budovu. Ve hře opět funguje o něco lépe. HERECTVÍ: Obávám se, že i proto jsou výkony Pedra Pascala a Belly Ramsey tak umělé. Pedro moc tlačí na pilu, takže prakticky nevystupuje z pózy zádumčivého, mrzutého muže postaršího věku. Póza je ještě umocněna tím, jak mluví. Chápu, že mu šlo o hloubku a hrubost ale jde poznat, že jako herec tlačí na pilu a nepřesvědčuje mě o tom, že je to jeho pravý hlas. Na Bellu Ramsey se jako na Ellie dívá docela těžko už kvůli tomu jejímu downovskému vzezření a herecky to taky nedává. Zprvu se mi zdálo, že má jen dvě polohy (1. Naštvanej fuckující fracek 2. Goofy kido), ale ani později mě moc nepřesvědčila. Měli raději obsadit Jackmana nebo Butlera do role Joela a třeba Sadie Sink do role Ellie. VIZUÁL, PROSTOR a DOJEM: Kupodivu se mi na to koukalo docela špatně. Tvůrci to celé natáčeli s kamerou na rameni, díky čemuž to má vypadat realističtěji, spíš to ale vypadá levně a monotónně. Snad se mi to tak nelíbilo i díky nasvícení a barevnosti. Komentář k S01 uzavírám tím, že tato látka neměla být vůbec adaptována, protože funguje lépe jakožto videohra, kde není nesoulad mezi reálnými objekty a efekty, které zde rovněž kazí celkový dojem (pro doložení pravdivosti svých slov přidávám krajní případ onoho nesouladu). Ve videohře je však popředí i pozadí v jednotě, jelikož oboje jest digitální. Je pravda, že může hrozit nesoulad mezi různou úrovní kvality různých textur atd. ale v tomto případě byl produkt vyvážený. Hráč měl navíc k onomu zajímavému světu lepší přístup, páč tím světem procházel (ač pouze v předem vytyčeném koridoru). Seriál působí jaksi stisknutě, protože to prostředí reálně neexistuje, ale herci se v nějakém prostoru pohybovat musí. Výsledek působí hůře. Otázkou je: "Proč dělat něco hůře?" a odpověď je nasnadě: "Lidé jim to žerou a tvůrci na tom vyrejžují, aniž by se moc nadřeli." () (menej) (viac)

ac3r

Vyhypovany jak prase, při tom je to nuda k uzoufaní a totálně bez akce. Ta nebinarní kravka dle očekávání hrůza. Jako fanoušek hry, jedno z top zklamání posledních let. U tohohle může onanovat fakt jenom totální panic, které hru v životě neviděl. ()

mazadlo

TATO RECENZE BUDE PLNÁ SPOILERŮ, TAKŽE POKUD JSTE SERIÁL NEVIDĚLI - NEČTĚTE JÍ. Předně je nutné říci, že TLOU a TLOU II je moje nejoblíbenější hra. Hra, která mě donutila přejít na konzoli abych si jí mohl zahrát. Hra, kterou jsem hrál nejméně třicetkrát a vždycky se k ní rád vracím. A byť její příběh nepřináší nic moc dříve neviděného, taka s tím, co už známe pracuje velmi vkusně. A emoce dávkuje tak, jak má. Dává prostor tichu...strachu...ale i obrovské akci. Kdybych byl prvotně divákem seriálu zřejmě bych ho hodnotil jinak. To je možná důležité říct na začátku. Seriál začíná zdatně scénou, která je hodně signature Craig Mazin. Podobná scéna je pak i ve druhém díle a obě tyto prologové scény ukazují, že Mazin má talent na vyprávění "katastrofických" scénářů. Kdyby se točil prolog TLOU byl by to určitě nejvhodnější tvůrce. Bohužel ale Craig Mazin neumí vyprávět příběhy po katastrofě. A byť říká, že je velkým fanouškem hry, tak na seriálové látce to není vidět. Bohužel! Chápu, že přenos herního média do toho filmového je prostě těžký. Hráč má přeci jen větší prostor zažívat určité emoce, které nepřenesete na plátno. Nemáte tu prostě takový vztah k jednotlivým postavám, jako ve hře, kde jste právě prožili brutální scénu ve které jste nebyli jen divákem. Nicméně nemyslím si, že to je nemožné. Tvůrci seriálu se ale podle mě rozhodli pro tři zásadní věci, které zničili celkový dojem a ono "vtažení" do těch správných emocí. 1) Odstranili spóry - důvodem je prý to, že herci by polovinu seriálu běhali v masce (Což je bullshit, protože ani ve hře neběháte polovinu hry v masce a to je hra jednoznačně mnohem delší, než samotný seriál) Právě spóry totiž tvoří ve hře neuvěřitelnou atmosféru - to sevření strachu z faktu, že vlézt do jakékoliv budovy může znamenat jistou nákazu a proměnu v "cosi" neuvěřitelně stísňuje realitu, kterou ve hře zažíváte. V seriálu se tímto krokem ochudili o ohromnou součást vlastního univerza. Asi jako kdybyste ze Star Wars odstranili sílu nebo z Indiana Jonese nácky. Prostě jako jo - je to fajn ale není to skvělý. 2) Nikdy jsem předtím, než jsem seriál nenadával na obsazení. Naopak jsem cenil odvahu tvůrců přivést do těch rolí úplně jiné herce. Jenže Bella Ramsay prostě není dobrá herečka. Její Ellie neprojevuje emoce - je to ledová královna, která umí dvě polohy - tu ustrašenou a nebo tu agresivní. Vzájemně se to tak moc vylučuje, že si říkáte...proboha, takhle se nikdy žádný člověk nechová. Vůbec bych se nebránil tomu, kdyby Ellie ve druhém díle přeosbadili ale to se bohužel nestane. Každý herec se musí nějak vyhrát - mladičká Ramsay na to prostě nestačí. Stačí si pustit záběry ze hry, které jsou 1 ku 1 se scénami z filmu. Ta animovaná Ellie, která není člověkem na vás prostě bude působit více lidsky. Jeden dodatek k tomu: tvůrci se rozhodli, že do seriálu obsadí i původní představitele postav ze hry. Joela a Ellie. Oba dva herci (tedy tři počítáme-li Marlene) prokázali, že mají k látce mnohem větší vztah než nově obsazení herci. A ten vztah není vidět jen na tom, jakým způsobem vstupují do tohoto světa. Pomalu, zvolna - nepřehrávají ale nechávají prostor. Právě ten prostor je totiž třeba ve druhém díle zásadní. Tolik věcí tam totiž není vyřčeno slovy ale jen pohledy, že je to až obdivuhodné, uvědomíme-li si, že jde o hru a nikoliv o skutečné lidské herce. Ačkoliv je Pedro Pascal svůj Joel a určitě není špatný, tak Troy Baker dokazuje, že by byl mnohem lepší Joel a to prosím na prostoru vedlejší postavy, která nemá tolik prostoru. Ashley je ještě lepší - jako matka Ellie dostane sotva pár minut. Přesto jsou její emoce, pohledy a strach v očích uvěřitelnější. Odvaha tvůrců se může cenit...ale ještě nemusí znamenat, že to vyšlo! Zároveň - ona znalost původních herců je totiž daná tím, že oni vědí jaký svět to je. Vědí jaká má pravidla. Oproti novým hercům tak vstupují na hřiště připravení. A opravdu hodně dobře připravení.  3) Tvůrci se rozhodli některé linky vyhodit, některé změnit a některé nahradit. Škoda jen, že v důsledku se jim povedlo přinést něco nového oproti předloze jen ve třech případech. Úvodní sekvence prvních dvou epizod. Třetí epizoda s Billem (která je dobrá ale ve hře má lepší tempo i vyznění). A na závěr přidání původních herců a zapracování do děje. V dalších případech změn ale došlo spíše k prostřelení vlastních nohou. Za zmínku stojí naprosto imbecilní změna v klíčové epizodě, kdy je jeden z bratrů hluchoněmý. Chápu, že Craig Mazin viděl tiché místo a přišlo mu to hodně cool ale tady to nemělo vůbec žádný přínos. Kromě toho, že to prostě udělali. Celkově celá střední část seriálu se vlastnoručně pověsila na vlastních nedostatcích. Film není hra - nicméně s rozpočtem, který seriál prý měl moc nechápu, proč se přeci jen nepustili tvůrci do větších scén s nakaženými a zároveň s lidmi.  Teď v rychlosti hodnocení epizod: 1 **** Za úvod a přechod do nové doby. 2 **** Za Clickery a věrnost předloze 3 *** Odvaha se cení, ale mohlo to být lepší (zároveň právě zde přichází Bella Ramsay o zásadní a klíčové události formování charakteru Ellie, takže pokud jste hru nehráli a viděli jste jen seriál najdětě si nějaký gameplay a mrkněte na tuto pasáž) 4 ** Nejstupidnější a nejzbytečnější epizoda, která funguje jen jako výplň. Kdyby byla spojená s pátou epizodou vůbec nic by se nestalo a naopak by to možná alespoň trochu fungovali. 5 **  Zabitý potenciál nejsilnější scény z TLOU je prostě neodpustitelný. Zároveň moc hezky udělaná monstra. Škoda jen, že jejich příchod na scénu působí hloupě. Na závěr chci dodat, že slepej sniper to bylo jako vysmívat se sám sobě, že jsem napsal dobrý scénář a vím, že by to šlo udělat i hůř. 6 *** Příjemná návštěva místa, které bude hrát svou roli ve druhém díle. Tommy funguje dobře. Marta je přeobsazená za mě nelogicky. Kvóty chápu a nemám proti nim vůbec nic ale v tomto ohledu to rozhodnutí nedává žádný smysl. Do budoucna do druhého dílu to bude velmi zajímavé - Mischon dvě. Propíchnutý Joel který si vyndavá pálku z těla je prostě dobrá komedie. Zase - udělejte si comparsion se hrou. Nevím proč tu scénu nenatočili stejně. K ničemu lepšímu to nebylo. 7 ** DLC epizoda ze hry - ani ve hře to není světoborný. Malá love romance dvou malých holek v zajímavém prostředí creepy obchoďáku. Klíčová scéna, která měla koule ve hře je tu nahrazena polopatickým Mortal Kombatem. Proč? Protože diváci jsou retardovaní a nemají fantazii? Kdo ví...Tím, že tu chybí akce i fakt, že Ellie hledá mezi retrospektivními scénami v současnosti antibiotika pro Joela dělá z této epizody jednu z nejnudnějších epizod celého seriálu. 8 **** Jednoznačně nejvěrnější epizoda herní předloze. Navíc se zde můžete podívat jak by to vypadalo kdyby Joela hrál Joel ze hry. Přeci jen to tu má ale zásadní díry. David a Ellie se při čekání na antibiotika dostávají pod útok nakažených. Právě zde, se ukáže, že David měl celou dobu zbraň. Ellie ale nemá čas to řešit, protože se společně musí bránit hordě nakažených. Tím se zdánlivě sbližují, protože bojují za společnou věc. V závěru se ale dozvídáme, že David není takový frajer jak se dělá a následuje hovor u ohně a příchod parťáka. Ve hře tohle prostě působí uceleně a více WTF - víc vás zabolí, že tenhle hodnej pán vlastně asi není hodnej pán ale naopak. V seriálu se můžou herci snažit jak chtějí ale právě tohle tu není, takže ze zásadních momentů příběhu se stává fraška. Funguje to - to ne že ne. Ale opravdu to nefunguje tak hluboce jako ve hře. 9 * Za mě nejhorší epizoda celého seriálu hned po sedmém díle. Vlastně se tu nic nestane a jednu hvězdičku dávám jen Ashley za roli Ellie matky. Opět tu je vynechaná garáž před nemocnicí a nakažení. V poslední epizodě bych čekal, že se tvůrci nechají alespoň trochu unést napětím a pár jich tam dají. Kromě jednoho, který jde kousnout Ashley tu ale jiný nakažený není. Scéna se žirafami opět si dejte comparsion - to je prostě nebe a dudy. Jakoby jim tu došli peníze a prostě už to chtěli mít za sebou. Závěrečný moment Joela s podmanivou hudbou je fajn až do doby, kdy přijde na operační sál. Právě zde, totiž tvůrci museli drobně upravit pár drobností v remaku z minulého roku. Ti co znají druhý díl vědí. Tady na to ale tvůrci seriálu asi zapomněli a tak nám dávají v klíčový moment jen krátký záběr na zakrvácenou podlahu. Já to chápu - oni to chtěli tajemný aby měli co vyprávět v druhém díle. Ale nepovedlo se - naopak bych tady byl klidně víc adresný a dal mnohem větší prostor doktorům na operačním sále. Pro druhý díl to mohl být klíčový otevírák.  Suma sumárum - seriál působí levně. Podobně jako Walking of the Dead, které mám rád ale vlastně taky působí v mnoha momentech směšně. Vykreslení komorní atmosféry si zabili tvůrci vymazáním spór (oni je tam ale možná vrátí - Neil Druckman řekl v rozhovoru, že se jich nezbavili na dobro a že je možné, že se jich ještě dočkáme) Dává to logiku, protože ve druhém díle hrají dost zásadní roli v mnoha zajímavých momentech. Možná že Seattle prostě bude místo, kde jsou trochu jiná pravidla nakažených. Bohužel po první sérii která zpracovává celkem lineární a ke konci směřující jedničku si neumím představit jakým způsobem chtějí vykreslit druhý díl, který vypráví vícevrstvý děj založený na příběhu mnohem více postav, frakcí ale i nakažených. Obávám se, že to protáhnou minimálně na dvě série, kdy jedna bude z pohledu Ellie a druhá z pohledu Abby - a možná to by byl jediný způsob jak z toho neudělat frašku. Jenže po první sérii je mi jasný, že citlivost jde stranou - tady jde prostě o nějaký experiment, který ale nevychází. Je mi to jedno. Je to seriál a ne ta hra. Bojím se ale trochu, že Neil si nechá kecat i do vývoje TLOU 3 aby to pak šlo lépe zfilmovat....a to by byl průšvih. Není to určitě nejhorší počin roku ale zázrak se nekoná. Z pohledu fanouška hry jde o zklamání. Z pohledu obyčejného diváka o průměr. Určitě nechápu ty přeceňované výroky některých lidí, že se jedná o seriál roku. To určitě zdaleka ne. PS: Z Joela udělali postupem času emaře - takový Joel ve hře prostě není. A ne - má tam ohromné emoce a ohromné city ale ne tak prvoplánové jako Joel v seriálu. () (menej) (viac)

Ant_Antony

Celkově vzato seriálu uškodilo vysoké očekávání, zamrzlé tempo a časté skákání i o měsíce v timeline... Vytvořit si vztah k hlavním postavám bylo naprosto nemožné... Devět dílů je současně málo i moc (dá se i říci, že dva díly - 3 a 7 - jsou zbytečné a mohly být využity ve vyprávění jinak) První sérii jsem dal ze zvědavosti, na další se nechystám... ()

mira007

Já to asi nepochopil,  ale i když uznám technickou stránku tohoto seriálu,  třeba i dobré herecké výkony a vizuál postapa tak mi to přijde dle scénáře naprosto průměrné a nechápu ten odvaz v hodnocení.  A to musím přiznat,  že z některých těch  zombie mi bylo na blití. ()

Zombi

Slabší 4 hvězdy, první dva díly mě hodně navnadily, ale celkově mi přišlo škoda, že se v seriálu více nepracuje s houbolidma. Hru jsem nehrál, takže nesrovnávám, jen mi to přišlo jako zásadně nevyužitá příležitost a téma. Herci jsou fajn a vztah obou postav a vykreslení světa včetně dopadu na lidskou morálku a společnost jsou vykresleny hezky, ale čekal jsem od toho větší inklinaci k hororu, nebo akci. Závěrečná akce je zase natočena schválně poměrně neakčně, což mi přišlo taky škoda. Jsem zvědavý na druhou sérii. ()

simply

Z Last of Us mám celkem rozporuplné pocity. Nejvíc se mi líbili části bez ústřední dvojice. Moc mi nesedla postava Ellie a pár dílů mi trvalo, než jsem si na ní zvykla. Taky mi vadilo střídání tempa seriálu, například flashbacková epizoda těsně před koncem...Na druhou stranu 3. a 8. díl byl skvělý. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)