Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? (Itafilm)

DoNotCross

Těšil jsem se. Stačil jediný film aby se Villeneuve stal mým oblíbeným rejžou a tady moje sympatie jen potvrzuje. je to přesně takové, jak by člověk od othohle cápka očekával - takže pomalé a atmosférické. A samozřejmě - naprosto dokonale pohlcující. Netroufnu si říct, že jsem to dokonale pochopil, ani že film nemá chyby, ale, podobně, jako třeba u Zmizení je mi to dokonale buřt, protože jsem dvě hodiny napjatě čučel na plátno a hltal každý záběr. Měl jsem to štěstí, že se mi vyhnuly trailery, protože tady platí, že čím méně toho víte, tím více vás to rozseká. Film je sympaticky "malý" a k velkému dojmu si vystačí s málem, za což rejžovi a celému tým vysekávám poklonu. Určitě na to mrknu ještě jednou, abych si ujasnil některé detaily, ale rozhodně můžu už teď směle doporučit všem milovníkům dobrých bijáků. Parádní vymazlená sci-fi. Blade Runner nemůže být v rukách povolanějšího. ()

kiros179

Denis Villeneuve nám konečně zavítal do vod sci-fi filmu s štědrou s áčkovou produkcí a dopadlo to dobře, ale nenaservíroval nám takovou pecku, jako přednedávnem Nolan s jeho Intersellarem. Příchozí staví celý svůj "zážitek" na nekonvenčním natočení časových linií filmu, což je působivé, ale pro mě jako velkého fanouška sci-fi toto nestačí aby se to rovnalo již dříve zmíněnému a pro každou duši fanouška žánru excelentnímu Interstellaru. Po prvním shlédnutí Příchozích odcházím ze sálu s naprosto jinými pocity než bych jako u každého zásadního sci-fi chtěl. Což nedělá tento film špatným, naopak je to moc zajímavý filmový materiál, který vás donutí ze nad mnoha věcmi zamyslet. Asi jsem měl nastavenou laťku až příliš vysoko (Interstellar), ale dne mého Villeneuve natočil dva lepší filmy než jeho aktuálně poslední dílo. Sečteno podrženo - kvalitní kus filmařiny, který stojí zato vidět v kině, bez debat. Čekal jsem víc? Asi ano, ani ne tak z pohledu filmového fanouška jako takového, ale spíše z pohledu velkého fandy science fiction. 75% ()

MaxForValue

Mám pocit, že posledné bezmála polstoročie sa režiséri naprieč rôznymi krajinami snažia o to nakrútiť film, ktorý by sa svojou hĺbkou a myšlienkovým posolstvom vyrovnal Tarkovskému Solarisu či Kubrickovému 2001: Vesmírna odysea. Pred dvomi rokmi sa k tomu azda najlepšie priblížil Christoper Nolan so svojim Interstellarom, no i on zostal pokorený. V boxerskej terminológii, prehral po technickom knockoute v ôsmom z dvanástich vypísaných kôl. --- Interstellaru kritici oprávnene vyčítajú jeho (a myslím, že toto je ten najlepší výraz) mainstreamovosť. Teda fakt, že sa v niektorých miestach až príliš naivne a okato prispôsobuje konvenciám a očakávaniam väčšinového diváka. Interstellar preberá z teórii Kipa Thorna len to, čo sa mu hodí a zvyšok, samozrejme pôsobivo, dotvára prostredníctvom dobre zvolených motívov a funkcii. A tak motív rodiny akcentuje v príbehu oveľa viac, než by bolo možno nutné. --- Zrovnávať Nolanov Interstellar a Tarkovského Solaris je ťažké, už len pre to, že od druhého z filmov nechcel jeho režisér, aby sme ho vnímali v rámci science-fiction žánru. Jeho ambícia však zostala nenaplnená, čo nepriamo potvrdzuje aj remake Stevena Soderbergha z roku 2002. Pokiaľ nič iné, tak Nolanov Interstellar naplno odkryl fakt, že vytvoriť nový „kultový“ film v žánru science-fiction bude oveľa ťažšie, než sa dovtedy myslelo. Príčina toho všetko je jedna jediná – peniaze. ---- Z filmu sa stal obrovský biznis. I pre to musia režiséri rozprávať takou filmovou rečou, aby jej porozumeli väčšinoví diváci. Konvenčné „čítanie“ filmu je to moderné, kým to, ktoré priniesol Tarkovskij, Kubrick a ďalší je dnes už považované za to archaické. Namiesto originálnych a hodnotných titulov vznikajú „sériové“ produkty, ktoré sú si zrkadlovito podobné. Filmovým štúdiám a investorom zarobia peniaze, divákov krátkodobo potešia, no z dlhodobého hľadiska neprinesú nič nové. ----Počet režisérov, ktorí môžu naplno a bez obmedzení realizovať svoje autorské vízie spôsobom, ako oni sami uznajú za vhodné, klesá. Dnes žiadny režisér nestrávi dva roky v strižni ako Terrence Malick pri Strome života. Na niečo ako je premyslená kompozícia záberu či rozumová montáž nie je ani príliš čas. Všetko musí byť zrozumiteľné, čitateľné, jasné a pokiaľ možno ešte aj zábavné. Sme v zajatí mainstreamu. Nie, to nie je ani kritika, ani konštatovanie o smutnom fakte, to je realita. ---- K zástupu tvorcov, ktorí sa snažia vymaniť z mainstreamu, sa radí aj 49-ročný kanadský režisér Denis Villeneuve. Ten už mysterióznom Enemy z roku 2013 naznačil svoje ambície neponúkať len produkt sériového filmového konzumu, ale niečo s pridanou hodnotou v podobe originality. Jeho posledný film Prvý kontakt, ktorý práve teraz ide v slovenských kinách, (ne)právom nadobudol status jedného z najlepších science-fiction v posledných rokoch. ---- Tento status je zároveň poklonou i triezvym obrazom stavu žánru. Prvý kontakt je výborný film a nepochybne jeden z najlepších reprezentantov svojho žánru za posledné desaťročie, ale srdce prísneho diváka si zrejme nezíska. Villeneuveov film lavíruje medzi dvomi stranami podobne ako Nolanov Interstellar. Na jednej strane je autorská vízia a snaha nakrútiť inteligentné science-fiction a na strane druhej mainstream, ktorému sa musí prispôsobovať. ---- Azda najlepšie tento moment v Prvom kontakte dokumentuje scéna s vojakmi jednajúcimi na vlastnú päsť (mám pocit, že táto časť v literárnej predlohe ani nebola). Villeneuve až príliš prísne pracuje s veličinami ako kladný a záporný hrdina. Nenecháva ako Terrence Malick v Strome života či v Novom svete či ako Nolan v Interstellare (v osobe Profesora Branda v podaní Michaela Caina) rozhodnutie o postave na divákovi. Popiera to, že v každom z nás je to dobré i to zlé. ---- Slabinou jeho filmu je i to, že na niektorých miestach je Villeneuve až príliš doslovný a nenecháva doplnenie pomyselnej tajničky na rozume diváka. Práve tieto drobné nedostatky uberajú filmu kanadského režiséra na pôsobivosti. Naopak, sústredený výkon Amy Adams i kamera málo známeho Bradforda Younga (tak trochu amerického „Chiva“ Lubezkého) zrejme neujdú pozornosti v rámci rôznych súťaží. ---- Vidieť Prvý kontakt je pre filmového fanúšika povinnosťou, ale absolútna extáza sa opäť nedostavila. Aspoň zatiaľ nie. Ale pri niektorých filmoch jedna projekcia nestačí. Prvý kontakt si zaslúži i dva divácke kontakty. Aby sa prvoplánovitosť odlíšila od premysleného zámeru. () (menej) (viac)

DassemUltor

Něco jiného než jsem čekal, což mě zprvu zklamalo, ale posléze právě naopak potěšilo. Kolik tak odvážně pojatých Sci Fi filmů se dnes točí? Hezky procítěné a dojemné na konci. Krásná hudba. Pustím si to ale znovu? Aaaa.. nvm jistě. :) ()

mrclTV

Musím sa priznať, že som trochu sklamaný. Po tom, čo Arrival drvivá väčšina užívateľov a aj mojich známych chválila do nebies, som sa konečne vybral do kina. A musím vám povedať, dejovo žiadna sláva. Ničím výrazne originálny dej (fúzia Kontaktu a trošku aj Interstellaru + niečo ďaľšie sa určite nájde), ktorý je len pekne zaobalený, preto sa mi na prvý pohľad zdal, že je to niečo nové, ale nie je, a hlavne očakávaný záver, ktorý ma vôbec neprekvapil (rozmýšľam, že v dnešnej dobe je sakramentsky ťažké natočiť úplne originálny film). Iba podľa deja by som to ohodnotil na lepšie 3*. Niektoré scény sa mi nepozdávali, ako napríklad stretnutie Luisy a veliteľa Webera, tá by sa zišla spraviť lepšie. Všetko ale ťahá vyššie hudba. Hudba a zvuky ako také sú BOŽSKÉ. Jóhann Jóhannsson, ja som hneď tušil, že hudbu nerobil nikto normálny, skladateľ Level - Islanďan, jednoducho super. Škoda zvyšku, ako hovorím, napríklad spomenutý Kontakt s Jodie Foster bol podobný (nielen podľa názvu) a o niečo lepší. Vďaka hudbe som ale ochotný zvýšiť hodnotenie o jednu úroveň. PS: Vtipná príhoda z kina: Ako skončil film a naskočili titulky, letmo som nechcene začul hodnotiacu vetu vedľa sediaceho maníka: "To bola strašná pi*ovina..." pravdepodobne čakal niečo iné.... a musím sa priznať, že aj ja (niečo trošičku lepšie?). Ale takto by som Arrival nečastoval. ()

FrediaK

Pohyblivé sci-fi obrázky jak mají být. Atmosférou mě to v kině vcuclo, nechalo prožít a vyplivlo naprosto spokojeného. Dušička si jenom říkala "Yes! Yes! Yes!" Už se těším na druhou projekci, kde doufám odpadne těch pár nejasností, které teď mám. Souhlasím s přirovnáním ke Kontaktu. Je to ten samý pocit nadšení a nervozity, co se stane a co by bylo kdyby. Fantasie jede na plné obrátky a jedna myšlenka střídá druhou. Juchů! ()

tombarider

Velmi silné 4*, možná si to 5 zaslouží. Po zkouknutí se dá hodiny debatovat nad všemi možnými dotčenými tématy. jako slabinu jsem viděl propojení s osobním životem, to byly zbytečně časté a nudné scénky. Ale velké plus za neotřelý pohled na možný vzhled všeho, co nepocházelo ze země. Amy Adams hrála jako o život. Je ale už stará, raději bych někoho, na koho se kouká lépe..:) P.S. SPOILER - nepřijde Vám sobecké mít dítě, o kterém víte že bude trpět a umře než dosáhne na občanku, můžete-li to zastavit? ()

RafaKrakal

Rozhodně se jedná o kvalitní film, v žánru sci-fi o nadprůměrné dílo, avšak po přečtení recenzí jsem očekával o trochu více. Rozhodně se nejedná o nejlepší Villeneův film, neboť Sicario bylo mnohem kvalitnější, avšak i tak je to Villeneův nadstandard. Tempo je rozvláčně, pomalé, avšak filmu to prospívá, ovšem problémem je hlavní zápletka, ze které se dalo vytěžit mnohem víc a velká očekávání tak nejsou naplněna, což je ostrý protiklad k žánrově podobnému transcendentnímu Interstellaru. V celém souhrnu se však jedná o velice dobrou sci-fi, jíž však k dokonalosti něco chybí. 75% ()

PAVLIS

Od začátku chladné, pomalé, komorní až nestředněproudé sci-fi, které si ale postupně dokázalo získat mou pozornost a napjatě jsem očekával, kam se vyvine. Bohužel konec stojí z velké části na obratu ala Shyamalan, který mě jen tak ze srandy napadnul už v prvních minutách filmu a to pak nelze necítit určité rozčarování, které mi ostatní složky příběhu nedokázaly vynahradit. Možná napodruhé… ()

Mistr_Moon

Zajímavá myšlenka filmu připomíná skromnější a upřímnější Interstellar. A co vy? Kdybyste znali celý svůj život od začátku až do konce, změnili byste něco? ()

Hedy

Co na to jenom říct? Stačí jen nakreslit kruh ve stylu předškoláka a je to. Momentálně jsem vám vyzradil děj celého filmu. Vraťme se ale na začátek kde jsme uvítáni lingvistkou z vysoké školy která jako jediná na světě dokázala komunikovat s chobotnicemi, které místo bílé tekutiny stříkají na sklo tekutinu černou. Film je napínaví od začátku až do konce. To je právě jediná kladná věc celého díla. Když už každou chvílí čekáte na meziplanetární válku dočkáte se pouze nudného konce. To je ta záporná část celého díla. Důvod proč film nehodnotím kladněji je ten že mě film (co se citové stránky týče) minul mnohakilometrovým obloukem a ještě se vzdálil. Aby nás ale film nenudil věčným nic neděláním postav tak jedné propůjčí schopnosti cikánské kartářky aby nám její vize protáhly už tak dost protahovaný film. Za mě tedy pouze 3 inkoustové kruhy na skle. ()

Stranger77

Jednoznačně jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Tempo je sice místy až vražedně pomalé, ale rozhodně se na Příchozí ještě znovu podívám. Kvalitních sci-fi s myšlenkou, které nejde napoprvé snadno pobrat není mnoho. Více zde. 9/10 ()

ervina

Tenhle film mě dost zklamal.Poslední dobou se točí sci-fi snímky moc filozofický.Dřív prostě přilítli mimozemšťani,zaútočili,my je přeprali a bylo hotovo.Nekomplikovaný pokoukání.Tady byla zajímavá myšlenka,ale bylo to hrozně zdlouhavý. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (viac)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

09.03.2018

O comicsovém nakladatelství Valiant Entertainment jste možná nikdy neslyšeli. Podobně jako Marvel a DC ale má svůj propojený vesmír s tisícovkami postav, který se teď převádí na velké plátno.… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson