Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

RAFT

Režisér Ondříček natočil film zátopek.Václav Neužil ml. jako Zátopek zahrál dobře.výprava, herecké výkony.Film nenudí,na jedno zhlédnutí bohatě stačí.60% ()

pushover

Nekonzistentní střípky ze života Zápotka, z kterých bohužel kontinuální příběh Ondříček nevykřesal. Zkušený australský bard tady hraje otřesně. ()

Maniik88

Film o jednom z najlepších športovcov histórie. Ako prvý a ako jediný vyhral na jednej olymiáde pretek na 5, 10km a Maratón. Neskutočné čosi. Pokoril rekordy a priniesol domov 4 zlaté Olympijské medaily. A pri tom začal behať ako dospelý, proste talent niekde z hora. Herci boli super a Neužil zahral Zátopka skvelo. Bolo to viac zamerané na športovú ako politickú stránku a za mňa to je dobre. Tie rozhovory s Kanaďanom Anglicky boli trochu rušivé, deti nestíhali čítať titulky. ()

syphoon

Převládá pocit velkého zklamání. Kdyby nebyl tento příběh tak proflaknutý, tak by mě takto nedůvěryhodně natočený film stěží přesvědčil, že se jedná o příběh skutečný. Bohužel, jedině čemu jsem tak uvěřil, že už byl konečně konec! 45% ()

Amonasr

Po řemeslné stránce výborně natočený film, který má příběh, napínavé momenty i spád. Pokud tedy odhlédnu od toho, že to měl být životopisný film o našem nejslavnějším atletovi, tak nic proti němu nemám. Horší už je to asi s pravdivostí zobrazení samotné Zátopkovy osobnosti - čekal bych sice ještě víc nalakování na růžovo, ale i tak toho je až dost. Neznám sice detaily Zátopkova života, ale nemyslím si, že to kromě toho, že to byl fenomenální zjev na poli sportovním, byl také až takový hrdina, jak je zde v některých momentech vylíčený. Naopak ho mám zařazeného jako člověka spíš prostšího ducha, z nějž celý život vyzařovala určitá naivita, který se ve složitosti momentální politické situace moc nevyznal a nejvíc ho zajímal právě jen sport. Ostatně právě jeho sportovní úspěchy z něj dělají onu ikonu, které je třeba si zaslouženě vážit - za sport a hlavně za sport, ne už za jeho politická škobrtnutí a snad i přemety, které pramenily spíš z jeho naivity a jednoduššího založení, než že by se jednalo o zásadové projevy jeho občanské odvahy. V tomto ohledu mi i linka s Ronem Clarkem přijde poněkud násilně do filmu implementovaná, vykonstruovaná a z hlediska Zátopkova života naopak zcela marginální.  Čtyři hvězdičky tedy spíš za řemeslné zpracování a herecké výkony, než za pravdivost příběhu. ()

topi80

Já vlastně tvůrcům vytknu něco, za co je současně pochválím. Slouží jím ke cti, že se nepouštěli do žádných konstrukcí a politiku udrželi ve snesitelných mezích a nevymýšleli si pitomosti, jak bývá u podobných projektů zvykem. Jenže na druhou stranu ten film doplácí na absenci jakéhokoli dramatického oblouku. Sportovní příběh Emila Zátopka všichni známe a nic dalšího se nedozvíme. Poznáváme ho tedy jako fajn veselého chlápka, který nemá potřebu se do něčeho plést, a pokud od něho někdo něco chce, tak si nehodlá komplikovat život. To jediné vlastně filmu přináší návštěva australského běžce v Praze.  Ani snaha o partnerské konflikty nenaruší plynulý ničím nerušený běh nenáročného děje. Ale výprava, ať už jde o tuzemské prostředí či atmosféru závodů před 70 lety, si určitě pochvalu zaslouží, stejně jako výkon Václava Neužila, který ten Zátopkův běh, který nikdy nebyl reklamou na radost z běhání, ztvárnil naprosto dokonale. ()

dkas

Měl bych pár výhrad, ale celkově film velmi slušný, zvláště na CZ poměry. Bylo pěkné sledovat, jak to tenkrát "asi" bylo, každopádně jak se závodilo bylo super. A ten strhaný běžecký výkon v podání pana Neužila byl famózní :) ()

Azrail

Skvělý životopisný snímek o jednom z největších sportovců všech dob. Precizně zrežírovaný, scénáristicky přesný, ale obzvlášť herecky dokonalý. Žádný herec mě nezklamal, všichni téměř bezchybně odvádějí svou práci, ale všechny je také o několik úrovní převyšuje naprosto famózní Václav Neužil, který ne že Zátopka hrál, on se jím skutečně stal. Fenomenální výkon. Nebýt poněkud rozvleklejší osobní linky s Ronem Clarkem (která rozhodně nebyla zlá, jen se jí za mě věnovalo trochu moc času na úkor podstatnějších věcí), asi by to bylo na plné hodnocení. Takto "jen" nějakých 85%. ()

Joedas

Nechci znít jako věčně nespokojenej kverulant, ale prostě to tam neni. Možná reaguju spíš na ty fanfáry než na samotnej film, ale zkrátka jsem čekal víc. Zátopek rozhodně není špatnej film. Přinejmenším je to velmi vkusná biografie český legendy, která ale ve snaze o co nejmenší patos (která jde sama o sobě tvůrcům samozřejmě ke cti) tak trochu ztratila tvář. A jak se tak vehementně snaží držet při zemi, jakákoliv výchylka působí nemístně a tak člověk místo husiny a zrychlenýho tepu řeší, kde že se stala chyba. Bavilo mě to, dojalo mě to a jestli takhle má vypadat standard český kinematografie příštích let, tak se asi zlobit nebudu, jen mi prostě chybí osobitost a charakter. ()

ilias

Sympatická postava Dany, docela zajímavě vylíčený vztah i dilema ohledně zakládání rodiny - je ale věrné realitě? Podle jiného zdroje (Čes. olympijský tým - nekrolog Dany Zátopkové na yt) děti mít nemohli a prostě se s tím vyrovnali. Rozhodně super po vizuální stránce. Ale jinak tam bylo vlastně míň příběhu a informací, než bych čekala. Jako by tvůrci o Zátopkově životě, názorech a tréninku nevěděli víc, než co je na wikipedii. Vítězné okamžiky byly dojemné, jak asi mají být, ale dalo se přitlačit v otázce překážek, dřiny a mentální stránky sportu - mělo to být víc na dřeň, zvýraznilo by to význam těch výšin, kam se dostával. A detail - trať maratonu v Helsinkách je ve filmu místy do kopce, přičemž olympijské maratony jsou striktně po rovině. Nebo to tehdy ještě neplatilo? Celkově je to pěkné - ale nakolik je to fabulace a nakolik je to skutečně o Zátopkovi, jaký byl? ()

Agáta

Tento film je vhodné pojednat jako završení "Zátopkovského tria" - začít Ondříčkovým dokumentem z roku 2016, vystoupat na vrchol poslechem Kosatíkova Emila Běžce s autentickými nahrávkami a navíc skvěle interpretovaným Ivanem Trojanem a  jako zlatou tečku si dát Zátopka 2021.  Moc prima disciplína a nejen sportovní... ()

Gamekeeper77

Po technický stránce to je fakt pecka. U finálových scén závodů jsem měl až husinu, jak autentický to bylo. Naopak trochu mě zklamal film jako takovej. Doufal jsem v hlubší náhled do Zátopkova sportovního života, jeho tréninkový metody, proč byl tak jedinečnej. Děj běžel celou dobu jen od závodu k závodu, od olimpiády k tý další. Žádný výrazný zpestření se nekonalo, takže bohužel... chvílema jsem se nudil.73%. ()

George8

Neblněte a mazejte na to do kin ! Naprosto skvělý herecký výkon Václava Neužila. Na české poměry nadstandartní… Ondříček opět nezklamal. ()

marek29

Ťoupek, ale hlavně paní Ťoupková nejen v prcací scéně klobouk dolů.. Je to dokumentární veledílo a musím smeknout. Opět tématika komunardů, která se mě dotýká a vždy mě neskutečně naštve, kde bychom mohli být, kdyby nebylo útrap způsobených jednou stranou. ()

Dejvecd

Najočakávanejší československý film roka u mňa celkom uspel. Bola to zábava s vtipnými postavami a dobrým hereckým obsadením (hlavne Marthou Issovou, ale aj Neužil a ostatný ma slušne pobavili) Tiež musím pochváliť veľmi pekný vizuál a zaujímavú hudbu. Aj napriek tomu, že som sa bavil, tak tu je aj niečo čo musím vytknúť. Zátopek nemá prakticky žiadne napätie a skoro ani nič čo by ma nútilo neustále pozerať na plátno. Vždy keď sa tu stretneme s nejakým zvratom, ktorý by mohol ohroziť bežcovu kariéru, tak sa behom pár chvíľ vyrieši a ide sa ďalej, ako keby sa nič nestalo. Tiež som mal minimálne v prvej polovici pocit, že sa tvorcovia snažia rozpracovať obrovské množstvo tém, takže namiesto toho aby sa venovali malej skupinke z nich a poriadne, tak sa venujú veľkej kope a neporiadne, takže sa tam často skáče z jednej veci na druhú a než stačí divák poriadne porozumieť jednej veci, tak tvorcovia už sú v polovičke ukazovania ďalšej. Tieto negatívne aspekty ponorili Zátopka v mojich očiach trochu bližšie ku dnu, avšak ja som si film aj tak celkom užil. Myslím si však, že by to išlo spraviť aj lepšie. 7/10 (Videné v kine) ()

Fabe

Filmařsky velmi povedené sportovní drama, kde Václav Neužil skvěle vystihuje Zátopkův entusiasmus pro běh a život včetně jeho naivity vůči dění v tehdejším ČSSR. ()

Carlie

Tak opravdu nevím co si o filmu myslet. Je to perfektně odvedené a kamera překrásná, ale nějak mě to prostě za srdce nevzalo. Od tří hvězdiček mě opravdu dělí jen fakt, že jsou tam bezvadní herci a ta kamera je, jak už jsem napsala překrásná. Je to zaměřeno na Zátopkovu kariéru, kooperaci s režimem, závodění a také se tam pokoušejí hrát na emoce. Problém mám s tím, že neužil vypadal na tu mladou verzi Zátopka dost staře a nedělalo to přesvědčivý dojem, ale na druhou stranu tu roli zahrál skvěle a tak to přehlížím a Issová také báječná. Na nový český film je to opravdu fajn překvapení, protože na ty nové “komedie”, kterých se tu tvoří hafo je nějaký dobrý film fakt překvapením a tak si snad ani nemůžu stěžovat. Nebylo to špatné ()

Jehan

Jo! Tak hlavně jsem rád, že ten film vznikl a mohli jsme ho vidět v kině. Už jen to je úžasné, kolik se najednou vynořilo odborníků na Zátopka. A že jsou to fakt kvalifikovaní znalci všeho, co s Emilem souvisí, atletikou počínaje, mravními aspekty konče! Za mně je to ze všeho nejvíce velmi kvalitní biják, čili filmová podívaná. Zátopek prožil několik hnusných dekád historie této země. Žít a běhat za šťastnějších okolností mu nebylo dopřáno, což film naznačuje. Měl by to být oslavný heroický film soustředěný jen na jeho neuvěřitelnou sportovní kariéru? To by bylo prima. Měla by to být její analytická demontáž? Raději ne. Film osciluje mezi obojím, ale hlavně je to prostě dobrý film o fenomenálním sportovci, který skvěle běhal a žil jak uměl - a nebyl to přitom žádný blbec. Chtěl jen běhat a vítězit, což se mu vesměs dařilo. Klobouk dolů před všemi v čele s Neužilem a Issovou (ta se mi obzvláště líbila!). Linie s Ronem Clarkem mě trochu zmátla, ale asi to tak mělo být, byť do Prahy přijel už v roce 1966; a tu zlatou medaili mu Ťopek fakt dal. Já dávám medaili tvůrcům filmu. Stříbrnou, ale vlastně tak trochu i zlatou. Díky. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)