Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

TheSpearCZ

Pro člověka, který se narodil až po smrti Emila Zátopka, ale zároveň pro člověka, pro kterého je sport takřka vším mi bylo hned jasné, že Zátopka v kině vidět musím a ve výsledku jsem dost příjemně překvapený, jak to David Ondříček ukočíroval. Jasně, není to perfektní, pro většinu lidí bude 131 minutová stopáž hodně, mně se tu zase nepozdávala chemie mezi hlavními postavami (i když Neužil ml. sakra překvapil svým hereckým umem, narozdíl od Marthy Issové, která mě rozhodně nepřesvědčila) a v poslední řadě tak trochu zmatená dějová linka s Australanem Ronem Clarkem a mentorem Zátopkem, která byla nezáživnější, ale na konci účel splnila. Ale mně se tu na tom především nejvíce líbí to, že tohle je film, který s klidem může konkurovat zahraniční tvorbě. Tohle je film, který by mohl, jak příběhem, tak zpracováním zaujmou velkou část publika a tam patřím i já. Radost to sledovat. Čisté 4* ()

nonick1

Hmmm...no já vám nevím… když to srovnám s tím výletem na Kokořín... tak mi přijde Zátopek (kromě obecně známé sportovní linky) dost povrchní, plytký a v hodnoceních silně přestřelený. Jedna hvězda za Neužila, který se s rolí velmi dobře popasoval, druhá za slušný retro-vizuál. Ale nemůžu si pomoci - pokaždé, když na obrazovce spatřím reklamně provařenou Issovou, leknu se, že mi od EON přijdou zkontrolovat kotel. ()

Chudobka

Film se mi líbil. Václav Neužil byl skvělý, Martha Issová je výborná v každé roli, je vždy uvěřitelná. I další role byly velmi dobře obsazené, líbila se mi i hudba Beaty Hlavenkové. . Vůbec bych Ondříčkovi nezazlívala, že některé momenty ze Zátopkova života vynechal. Zaměřil se na sportovní kariéru, která narušovala jeho rodinný život. Dana to s ním vůbec neměla lehké, a přesto spolu byli celý život. Obdivuhodná žena. Že byl komunista a spolupracoval s StB ? Všechno by se do filmu nevešlo a většina lidí o jeho občanských postojích informace má. Film byl o legendě našeho i světového sportu. Běh byl celý jeho život. ()

husokachna

Životopisný filmy nemám rád! Sportovní filmy nemám rád! Český filmy...mám rád tak, jak si zaslouží. A přesto, když jsem sedl k Zátopkovi, že jen chvilku kouknu, jak se jim to povedlo, zůstal jsem sedět až do konce. Výborný řemeslo a v mnoha ohledech dobrej film, kterej se tak úplně nerozhodl, o čem chce vlastně vyprávět. A tak nakonec dostaneme úplně standardní vyprávění o Emilově životě, do kterého občas problesknou snahy ukázat marasmus komunismu a přidat nějakou filozofickou hodnotu o tom proč vlastně běžet. A v tomhle ohledu bohužel tristně selhává. Tak nakonec pod vší tou filmařskou kvalitou zůstává hlavně promarněná příležitost a úplně průměrný film. Ale za to, že mě dokázal přes všechny předpoklady udržet u televize, trochu přidám do tempa a vymáčknu čtyři medaile....ale pouze stříbrné. ()

Chundys

Jelikož také rád běhám, tak jsem se docela dokázal vžít do pocitů Emila Zátopka, ale to dejme stranou, já musím vyzdvihnout parádní herecký výkon jak Václava Neužila ml. tak i Marthy Issové. Do toho připočtěte úžasnou práci s kamerou Davida Ondříčka a skvělou hudbu a střih a také, že je to víceméně podle skutečné události a ještě že my jako Češi se jediní držíme historie co se týká postav jak vypadali, myslím tím vzhled, jako že ženy neznaly úplně holítka, tudíž podpaždí vypadalo tak jak vypadalo. Jen se koukněte na nějaký americký snímek, to je ženská vyholená jak dětská prdelka! No to jsem jen stranou takhle řekl, že jsem se zaměřil i na tento detail. Prostě tleskám a abych zažil v kině takové ticho při začátku i konci filmu, jsem dlouho nezažil! Jo a ještě závěrem komunisti jsou zmrdi, ale to doufám hodně lidí ví! ()

popelka595

Ne prostě ne, fakt mě to nebavilo, bylo to takový celý nedotažený. Zbytečně dlouhý, místy dost nudný a nakonec i depresivní. Jediný, co mi přišlo zajímavý, bylo vidět svět vrcholových sportovců za komančů. Za to dávám první hvězdu. Druhou za to, že jsem díky Emiloj dostala obrovskou chuť vytáhnout ty svoje zaprášený kecky a třetí Martě Issové, která hrála fakt skvěle. ()

Brtniik

Film mě trochu zklamal. Dle ukázek se jevil velmi povedený, leč ukázal šíleného sportovce a uťáplou manželku, co ani jedno nebyla pravda. Ťala mě scéna, kdy na ulici dva sportměni potkají Danu vlečoucí kabele s nákupem a žádného nenapadne jí pomoci. Ostatně, kde byla týden a proč, kdy cizokrajný kolega stážoval u Emila? ***** Než na Emilovu zarputilost, nezdolnost a všudypřítomný (byť specifický) humor, filmaři se zaměřili na vykreslení zrůdnosti režimu, ne že by nebyl. Nabízelo se prostřihnutí dobovými záběry a chyběl mi i emotivní komentář slovenského reportéra při Emilově maratónském vběhnutí na stadión. Škoda, že to autory nenapadlo, ba že se Slováků zalekli. Rozhodně to nebyla oslava nepřehlédnutelného sportovního páru. Jo, životopisné filmy se v ČR nějak nedaří. Škoda. ()

Milwa

Skvěle řemeslně natočený a zahraný film. Bohužel až na pár drobností byl pro mě děj notoricky známý, sebral mi pomyslný vítr v plachtách, chybělo mi napětí a vlastně i zvědavost. Celá pražská zápletka s Ronem Clarkem mi moc nedávala smysl, přátelství bylo pro mě těžko uvěřitelné. Snad jen jako prozření, že vztahy jsou důležitější než medaile. Možná to bylo poselství této dějové linky. Herecky skvělé. Vašek Neužil perfektní. Ale nemám důvod se na tento film koukat ještě jednoh, proto 4*. ()

Majkak

Uvěřitelná sonda do duše krásného cvoka, který se zamiloval do běhu. Trochu český Forrest Gump. Mimoň, od kterého nemůžete očekávat zásadové hrdinství, ani podrazy. Pro milovaný běh slevuje hodně, na druhou stranu se dokáže vehementně postavit za parťáka. Nechápe touhu po dětech, protože během si vystačíme. Chemie mezi Neužilem a Issovou funguje bezvadně včetně solidně vyobrazených okamžiků, kdy to zase taková idylka nebyla. Po necelé první hodince, která uběhla rychle, se trochu flákal střih, ale pak už to zase ubíhalo příjemně. Helsinky jsou natočeny skvěle, až mrazivý zážitek onoho pohybu na hraně a skryté hrozby, co by se stalo, kdyby nevyhrál. Film necílí na představení Zátopka jako hrdiny, na druhé straně mu fandí a taktně zakrývá tu údernickou část jeho života. ()

anatheman

Dávám tomu plnou palbu, byť poslední výstřel považuji za poněkud tišší. Především oceňuji, že film efektně spojuje dva na první pohled protichůdné přístupy. Na jednu stranu působí se svou výpravou na naše poměry dosti monumentálním (takřka hollywoodským) dojmem, na tu druhou netlačí příliš na pilu ve své expresivitě a emocionalitě. Díky tomu na nás dýchá snímek svou realističností, přirozeností a hlavně pohodou. Tak pozitivní a optimistický film jsem v našich končinách neviděl dlouho. Jistě, takřka celý děj se odehrává v období totality, jejíž drápy neustále ovlivňovaly Zátopkův život. Sám slavný běžec zde díky tomu není vykreslen nějak absolutně idealisticky a je znát, že v určitých ohledech byla pro něj konexe ke straně přínosná. Nicméně odvrácená strana tohoto spojení se začala projevovat v jiných oblastech sportovcova života. Ale i přes tyto neblahé životní peripetie si přinejmenším filmový Zátopek uchoval lidskost a chuť k životu, paralelně vyjádřenou i samotnou sportovní tematikou filmu. Musím však podotknout, že určitou problematickou složkou filmu jsou zobrazované běžecké pasáže, které jsou sice zpracovány chirurgicky se smyslem pro detail. Na druhou stranu mnohdy působí docela samoúčelně. Ale to je jen nepatrný mínus. Co dále říci. Po herecké stránce fenomenální. Neužilovi i Issové přeji medaile se Lvem. Líbila se mi i kamera se stylizací obrazu. Hudba se poslouchala dobře a adekvátně vystihovala atmosféru filmu. Takže tedy skvělá práce, pane Ondříčku. Tleskám. ()

P.J.2

Když nemůžeš, přidej. Jsem vlastně rád, že i v tuzemských hájích vznikají takové filmy. Václav Neužil se regulérně stal Zátopkem, jelikož jeho podání bylo až bravurní. Martu Issovou moc nemusím, spíš míň než víc ale tady jsem jí jako zázrakem překonal a vlastně mi ani nevadila. Co mě osobně docela mrzí je linka přítomnosti, která mi tu přišla tak násilně natlačená a vlastně vyzněla dost do ztracena, dalo by se to uchopit i lépe, naopak co mne osobně nadchlo je jak šikovně převedené jsou Emilovy tréninky, běhy a nedivil bych se, kdyby se po shlédnutí pár lidí šlo proběhnout. Rozhodně to lepší, co se u nás urodilo a to beru jako úspěch. ()

CaptainCzech

Životopisný film o největší běžecké legendě historie Emilu Zátopkovi jsem vyhlížel s velkým očekáváním a jsem rád, že se to nakonec povedlo. Pokud budu na film nahlížet střízlivým okem, tak ano jsou tu chyby. Děj je sem tam zdlouhavý, skoky v čase jsou občas matoucí a také se zaměřují na něco méně podstatného. Avšak, já jim to mile rád prominu, jelikož tohle je tvorba, která si zaslouží velkou podporu a doufám, že do budoucna vznikne více podobných snímků v naší vlasti. Herecké výkony jsou skvělé, Neužil ml. i Issová předvádí precizní práci a s nimi i vedlejší postavy. V průběhu jsem se nemohl zbavit úsměvného úšklebku, což je známka zábavy. Nenechte se ale zmást má to i dramatické části, které dokážou vybudovat určité napětí. Nejvíc však musím vypíchnout choreo závodů, které jsou jak kdyby zrestaurovali staré záznamy. Perfektní práce od celého štábu i Neužila ml. Pokud bych měl film ohodnotit nezaujatě, tak bych mu dal lehce silnější 4* avšak tu hvězdu navíc mu dávám za to, že je to naše tvorba a je o mé oblíbené sportovní ikoně. Konečný verdikt tedy 5* ()

oli009

Velmi silné čtyři hvězdy. Kdybych byla fér a hodnotila Zátopka tak, jak hodnotím většinu českých filmů, kterým obvykle hvězdu přidávám prostě proto, že neustojí srovnání se světovou kinematografií, tak by dostal plný počet. Ale vzhledem k proklamovaným světovým ambicím i vzhledem ke všemu tomu povyku okolo jsem byla trochu přísnější. Nic to každopádně nemění na tom, že se jedná o mimořádně zdařilý český kousek, za kterým je vidět obrovský kus poctivé práce a hodin dřiny nejen dvou hlavních protagonistů. Dobová atmosféra na jedničku, vynikajici kostýmy a kulisy, o hereckých výkonech ani nemluvě. Solidní sportovní drama, stejně jako obstojný byť poměrně stručný vztahový obrázek pravděpodobně nejznámějšího českého sportovního páru. Na pět hvězd ve srovnání se snímky světového formátu tomu ale pro mě přece jenom chyběla ještě špetka nějakého toho zajímavého koření. ()

stepankoby1

Závěr děsně rozšmodrchal síť nakladených motivů. Prozatímní příběh o muži, který chtěl jen běhat a dosáhl takových úspěchů, že pro jeho okolí přestal být život zcela pohodlný, se zvrhl v pokárání ve stylu Big Lebowski aneb tvůj život bude šťastnější, když se nebudeš tolik starat, následované poněkud nezaslouženě optimistickým happy endem. Až do poslední chvíle jsem si myslel, že to na mě tvůrci hrají, jenže pak naběhlo jméno Václav Neužil a mně došlo, že to bylo všechno. Na hranici se čtyřkou, ale s čistým svědomím ji dát nemůžu. Od filmů chci asi něco trochu jiného. ()

agassi68

Po dlhšej dobe znova český film prudko pozerateľný. Blahoželám k tomu a dúfam, že to nie je len výnimka potvrdzujúca pravidlo.. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)