Film inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najväčších vojvodcov svojej doby, nikým a nikdy neporazeným Jánom Žižkom z Trocnova, ktorý sa stal vďaka svojim činom legendou. (Magic Box)

M.i.k.e

trailery sice nezaujaly, ale i tak sem přál Jáklovi úspěch a aby se mu povedlo vytvořit "velký film". No a ono se to nepovedlo. Na české poměry jde sice o poměrně nevídaný úkaz a snímek, který tu zase dlouhou dobu nevznikne. nicméně to neznamená že jde o dobrý film. Jákl měl přitom na cestě kterou se chtěl vydat dost otevřených možností, vzhledem k tomu, že o Žižkovi se toho během prvních cca padesáti let jeho života ví extrémně málo až skoro vůbec nic. Jenže Jákl to celé nakonec pojal extrémně divně a během sledování filmu sem byl nejednou zmatený jak lesní včela. Ještě bych byl celkem ochotný prominout to divné skákání postav v prostoru i čase a časté hraní na náhodu, ale co mi fakt vadilo jsou jednak až děsivě nepřehledné a brutálně špatně sestříhané souboje (jakkoliv mnohdy správně brutální) a jednak fakt, že Žižka je tu absolutně plochá postava, u které sem vůbec nepobíral jeho motivace a vůbec nic tu nevede k tomu proč nakonec byl tím kým byl. Finální titulek o tom, jak byl jedním z největších vojevůdců a nebyl nikdy poražen má tak po těch dvou hodinách stejnou relevanci jako kdyby tam bylo napsáno, že vynalezl spalovací motor, nebo že pekl nejlepší dorty ve střední Evropě. Moc si nedovedu představit co si z Jáklova spektáklu odnese zahraniční divák, který o Žižkovi nikdy neslyšel, protože tohle bohužel neobstojí ani jako středověká řežba ve stylu Ironclad. Je tu možná občas vidět, že tvůrci nejednou viděli Statečné srdce a mají ten film rádi, ale to bohužel nestačí...40% ()

Figu

"Jan Žižka z Trocnova, má kuličky z olova! A v prdeli zásobník, KURVA to je bojovník!" Tak kdo si neříkal na základce tuhle říkanku, byl absolutně OUT! Každopádně Jákl určitě nezklamal! Líbí se mi ten nádech Ameriky propletenej českou krajinou! Líbí se mi ta syrovost, kde o krev není nouze! A vlastně i konečně se mi líbí počínání českýho rejži, kterej tím celým projektem a následně bijákem chce prorazit i do "veliké Ameriky"! Za mě O.K. a jen tak dál Peťo! 75% ()

Vyhy

Šíleně se to ve mě bije. Na jednu stranu žasnu nad tím, co Jákl dokázal, protože to nemohlo být nic jednoduchého, a klaním se před jeho odhodláním a odvahou. Na stranu druhou si nemohu pomoct, ale vůbec mě to nebavilo a neobávám se to označit za nudný film. Očekával jsem mnoho krásných lokací, propracované postavy - hlavně Žižku - velkolepost, herecké výkony a příběh, který sice trochu známe, přesto by mě mohl ohromit. No a ani jedno se více méně nestalo. Příběhově nudné, skoro celé dvě hodiny se lidi naháněj jen po lese. Z lokací tam vidíme dokola lom Ameriku, pár hradů a jeden záběr na Prahu. Žižka sice bojoval skvěle, ale mě zajímala jeho osobnost, nikoliv to, že běhá po lese a kosí nepřátele jedna báseň. Jsem zklamaný, ale zároveň nadšený, že takový projekt mohl vzniknout, ale mnoho mu chybí, abych Žižku mohl s klidným srdcem hrdě doporučovat dál. ()

rakovnik

Jan Žižka sice nikdy neprohrál, v tomto filmu ale prohrál dva souboje. Upřímně, čekal jsem více. Občas jsem si říkal, že došlo na záměnu videokazet, jako ve Slunce, seno - tady se pořád někdo modlí... Ztrácel jsem se v množství  postav, až mnoho scén bylo povídání v lese, zahraniční herci nebyli dle mého potřeba. Na druhou stranu oceňuji hezkou výpravu, zajímavé scény boje, české lokace. Bohužel film skončil ve chvíli, kdy bych čekal začátek. ()

Nach

Petr Jákl je ten typ tuzemských režisérů, kterým jsem tuze přál, aby si natočil svůj velký hit. Už Kájínek přímo křičel po tom, že kdyby měl větší rozpočet, byla by to úplně jiná písnička. A tak se i díky Bohu stalo. A jsem za to moc rád. Stejně jako za výběr látky, který měl už dávno být představen veřejnosti po celém světě. Kdo jiný z naší historie, než Jan Žižka. Jenže vyšší rozpočet zároveň ukázal i nedostatky Petra Jákla. Jákl bohužel jen klouže po povrchu kvalitativního filmu. Skládá vedle sebe akční a naturalistické scény. Ovšem vývojem charakteru si tu skutečně projde jen jedna jediná postava: Kateřina. Všechny ostatní jakoby přešlapovaly na místě a ba co hůř, charaktery jsou vystřiženy jak z devadesátek, kdy je klaďas ideálně stále přehnaně kladný (v mezích středověku), nebo záporák přehnaně záporný. Nic mezi neexistuje (což mě mrzelo například u Rožmberka nebo Zikmunda). Což mě skutečně mrzí a výrazně to celý film táhne dolu k béčkovosti. A kdyby nebylo Rodena a jeho Václava IV., filmu by to nijak neuškodilo. Tato postava zde nijak děj neposouvá. Akce je nastříhaná maximálně nepřehledně, že si dlouho nepamatuji film s tak chaotickým střihem. Dvě bitky jsou fajn, ale opět bych spíše popisoval technické aspekty filmu, než scenáristické klady. Ke dnu to prostě táhne onen nevývoj hlavní postavy, který mě postupem přibývající stopáže více a více nudil. O historických nepřesnostech ani mluvit nebudu, ty mi byly zde ukradené, ale pokud hlavní postava, která je děj, je nedokreslená a nezajímavá (že i Ben Foster nevěděl, jak ji pořádně vývojově pojmout), jde to nejen o jednu, ale hned o dvě hvězdy dolů. Což je u takového filmu a potenciálu škoda o velikosti vesmíru. 60% ()

Sinn

Velká nuda, ale povedený casting. Čekala jsem životopisné drama, dostala jsem středověky večer pod lampou, not really impressed. Je tam potenciál, pár solidních scén, co mohly mít atmošku a náboj, ale buď nebyly peníze, nebo to je prostě režisérsky nedotažený. Bojové scény jsou velmi komorní, takže spíš nebyly ty chechtáky. Zjevně taky měly omezený rozpočet na soundtrack, chápu, Kdož su je zásadní, ale cmon, hraje tam asi osmkrát. Nemyslím, že by tohle vydělalo na velkolepá pokračování a nemyslím, že to by to vadilo. ()

Rocky88

Zajímalo by mě, zda si Jákl v dobách, kdy v županu mlátil s lidma o žíněnku, představoval, že se z olympionika stane kaskadér v hollywoodských blockbusterech, a následně i režisér velkorozpočtových fláků (alespoň na CZE poměry). V případě Honzy Žižky se rozhodně on a jeho tým nemají za co stydět. Nicméně neodstatky tu jsou. Té první si všimne každý hned - podfinancování. Kamera se to sice snaží zakrýt zabíráním zblízka (až jsou vidět holubi v nosech), ale přesto je evidentní, že herců jsou dva tucty týpků, který běhají po těch samých lesních lokacích, vnitřní lokace jsou chudé na "exponáty" a příběh se motá pouze u prvních začátků Žižkova zbojnictví, takže o husitských válkách s křižáky nemůže být řeč a z pohledu chytré vojenské taktiky nám toho také moc nenabídne. Když je pak divákům na konci prezentován titulek, že ve vojenské taktice byl mistr a inovátor a že nebyl nikdy poražen, neznalý divák si jistě řekne "A proč jako?". Sice na konci dostaneme teaser na pořádnou melu, ale tím to končí. Druhý nedostatek je kamera při (těch pár) potyčkách - občas velmi chaotická a vytvářející nepřehlednost. Pochopitelně je to ale jeden z následků nedostatku prvního. Našly by se i další, ale nechci, aby můj komentář vyzněl hanlivě, protože krom výše zmíněného se jedná o solidní snímek, ze kterého sálá atmosféra, herci svůj úkol plní na 100 % a film nikdy nesklouzne k nudě. Klobouk dolů před Jáklem, že měl koule do tohoto projektu jít a zrealizovat ho. Přeju mu, aby mu Žižka vydělal tolik, aby mohlo být na pořádné pokračování s křižáckými výpravami, pleněním měst a vnitřního rozkladu husitů, nicméně podle aktuálních výdělků se to asi nestane (po 14 dnech celosvětový výdělek 2,8 mil. $). ()

Streeper

Film doslova nabitý akcí a to je na tom asi to nejlepší. Ben Foster jako Žižka taky funguje a v roli mi nevadil. Nicméně příběh jako takový je místy dost nelogický, například smrt princezny, to mi opravdu mozek nebralo, že po vytáhnutí z vody ještě dokázala normálně mluvit. Za mě by si hned zlomila vaz. Historie Žižky a hustiských válek jde mimo mě, ve škole mě tohle téma nikdy moc nebralo, takže i možná proto na rozdíl od dalších hodnotím výše, ale jako akční historické drama se mi to zamlouvalo a bavilo mě to. ()

Kempe

Po čtení nespoilerových recenzí jsem se bál výsledku, ale i přesto jsem se rozhodl jít do kina. A dobře jsem udělal. Bavilo mě to a ty dvě hoďky uběhly jak voda. Chválím hlavně kameru a přírodu. Ale celkově jsem velice spokojen a nevím, proč ta kritika. Nečekal jsem mnoho, dostal jsem hodně. ()

C0r0ner

Kdo si v tom ty negativa bude chtít najít, si je tam najde, například Foster se na Žižku absolutně nehodí a ta půlmiliarda padla na kdovíco, nicméně jinak je to fajn středověká řežba ve stylu Ironcladu. Pocit promrhaného potenciálu ale visí ve vzduchu. 75% ()

Lanark

Pokud se poprvé podívám na hodinky do půl hodiny od začátku filmu, tak vím, že tohle mě vážně nebaví a začnu intenzivně a vážně přemýšlet nad tím, jestli by nebylo lepší z kina odejít a věnovat vzácný čas něčemu zajímavějšímu. U Žižky se displej rozsvítil po 21 minutách. Nakonec jsem to vydržel, ale vnitřně jsem trpěl víc, než kdejaký vesničan, který měl smůlu, že narazil na družinu zbojníků. A nezáleželo na tom, které z válčících stran patřila. I ve filmu je to vlastně jedno a ve většině scén ani nepoznáte, kdo ke komu patří. Nakolik jsou bojové scény zmatené, tak v rámci ostatního děje jsou balzámem na duši (ehm), protože se v nich aspoň něco děje. Zbytek je totiž čistá poetická nuda, esence české kinematografie, která mě vždy tak rozčilovala. Němé záběry na krásu, jakoby se tím vše vysvětlovalo a nebylo potřeba nic dalšího říci nebo udělat. Pochybuju, že Žižka byl zadumaný intelektuál stejnou měrou, jakože Zikmund byl lehce vyšinutý excentrik. Ostatní postavy nemá smysl moc komentovat. Nedivím se, že Jakl věnoval takovou pozornost a značnou část rozpočtu výběru herců, jelikož bez jejich kvalit a charisma by i průměrný divák prohlédl, že se jedná o nanicovatou lesní romanci, téměř Vánoční pohádku zabalenou do otrhaných hadrů a brutality. Tedy dávám jednu hvězdu za herecké výkony a jednu za precizní práci pánů z More.is.More, kterou bohužel málokdo ocení, jelikož díky své dokonalosti není paradoxně ve snímku skoro poznat. ()

cubajz

Na české poměry obří film, který nijak nechytne za srdce a krom výrazných hereckých tváří a krásné krajiny toho zas až tolik nenabízí. ()

dubinak

Jako jo i ne. Je určitě velký úspěch, že se tohle bude řadit k zářezům té slušnější české kinematografie a že aspoň někdo se snaží dělat ji ve světě jméno. Jáklovi patři zasloužené ocenění jeho snahy, řemeslně zvládnuté stránky, detailně propracované choreografie i celkové výpravy. Herecky je to samozřejmě na špičce, největší zub vidím asi konkrétně ve scénáři, kde jsem prostě čekala něco trochu víc historicky examinovaného. Tenhle příběh mi přišel takový spíš jen Žižkou inspirovaný a to co jsme chtěli, jsme vlastně nedostali. Tenhle příběh je totiž spíš jen o tom zbojnictví, létání a mydlení se po lese a kde nic tu nic.  Takže všechno, co se netýká děje ano, scénář ne. ()

bourec

Jsem spokojen. Petr Jákl se vyhnul obsáhlé tříhodinové stopáži o postavě Jana Žižky. Nesnažil se bez příběhu natočit něco z jeho života. Necpal tam hodinu o charakterech postav. Natočil příběh- historický drama o jedný story z tý doby s postavou Jana Žižky. Natočil to poutavě, profesionálně, se spoustou známejch hereckejch es. A komu se to nelíbí, ať nám prdel políbí. 90%. ()

Cheeter odpad!

Tak už jsem měl možnost vidět tento opus. A věci, které mi přijdou přinejmenším zvláštní, je tolik, že je to na sakra dlouhé vypisování, kde ani nevím, jak začít. Takže škoda slov, rozepisovat se nebudu. ()

FrankSusta

Tenhle film měl nejen z mé strany neuvěřitelný zájem, ale i obavy. Tak... to asi každý Čech, že? Nejdražší český film se zahraničními herci s bývalým kaskadérem jako režisérem, jen a pouze inspirován největším vojevůdcem v českých dějinách, produkován však též i americkými společnostmi. Co by se na tom mohlo podělat, že? Takto nějak jsem to zhruba cítil před začátkem předpremiéry (verze 15+ s cz dab - tak ať to má aspoň nějaký efekt, a když to je český, tak to je sakra český, i kdyby tam mluvili mandarinsky!!!) já. Nu... však byl jsem docela mile překvapen. Petr Jákl se hned od začátku snaží vyhýbat technickým problémům většiny tuzemských současných filmů, a o kameru či zvuk se stará se vší láskou. Kamera je krásně ostrá i po zpomalení a zvuk obstojný a bez ozvěny. Akční sekvence jsou natočeny nápaditě a mají spád. No... a pak se to posere. Kamera se kvůli návalu prachu a kouři začne rozostřovat (odůvodnění pro to si na malé televizi nedovedu představit) a být nepřehledná a postavy se začnou kvůli stálému přeostřování a zmatenému pohybu kamery splývat do sebe. Přitom využití kouře a prachu bývá mnohdy použito dobře k nastolení atmosféry (v jedné scéně až hororové). Kamera však není jediný problém. Problémem je i storytelling, který vyloženě divákovi brání pochopit ten půlmiliardový rozpočet, jelikož scény v lese, které zastak moc nákladné asi nebyly, jsou natahovány, však ta pompézní výprava hradů, zámků a tvrzí vůbec nevynikne, jelikož takové scény jsou točeny strašně rychle a divák musí mít opravdu, ale opravdu rychlé oči, aby tu drahost zastihl. To ale není jediný problém těchto scén s tímto storytellingem. Vadou na kráse těchto scén též je, že se v nich nachází důležité body pro zbytek příběhu. No... a ty prostě nejde zachytit. Stejně jako charaktery důležitých postav, které tedy MUSÍ hrát ti světoznámí herci, jako třeba Til Schweiger, Matthew Goode nebo i ten Michael Caine. Karel Roden hrál Václava a úplně se jim vyrovnal, nebyl-li lepší (i proto že dostal více prostoru). Tím chci říci, že pro některé role nebylo vůbec třeba zahraničních herců, český casting by dopadl stejně, né-li lépe (i když mistr Roden je na úplně jiném levelu). Ale Schweigera jsem si užil, na roli se rozhodně hodil. Tím ale také nechci říct, že by se Ben Foster se Sophií Lowe na role nehodili. Hodí. A moc. Stejně jako Roland Møller, nebo k mému překvapení Ben Cristovao, o jehož roli a obsazení jsem velice dlouho pochyboval (nejen kvůli etnické menšině, ale i proto, že ho kvůli hudbě moc nemusím) a scéna s uřízlou hlavou v traileru mě nadchla. Ale po zjištěný mnoha faktů je historicky neuvěřitelně věrný a dobře tam sedí (a jeho makeup (stejně jako ostatních) je krutopřísný). To se ale bohužel nedá říci o soubojích a využitých zbraních (choreografie stojí za to), které buďto předbíhají svou dobu, nebo jsou využívány úplně jinak. To je ale jenom taková odbočka. Věc, kterou však ale opravdu cením, jsou efekty, které si film neuvěřitelně uvědomuje. Za příklad dejme scény s jedním lvovitým zvířetem (lvem, jestli to někomu nedošlo), kdy je zvíře na záběru buďto rozostřeno, nebo velice ostré, ale v pohybu, tudíž si sem tam horší chloupek na kráse dovolit může. Tuhle uvědomulost na tomto snímku tudíž velice cením. No... co k tomu tedy říci na závěr. Film je to zajímavý, ale pro čechy je to holt citlivé téma. O to více cením Petra Jákla. Ale udělat ho lehce po americku víceméně znamená některé lidi naštvat. A nebo nadchnout. A jsou též tací jako já, kteří filmu klidně dají čtyři hěvzdy a 7/10 už jenom proto, že ocení snahu tvůrců posunout českou kinematografii dál, jiným směrem, velkolepěji. A taky proto, že jsou též trochu zaslepeni pěknou a poctivou tuzemskou podívanou. A filmu trochu nadržují. Více zde .     Víte vy nakonec co? Kašlu na to, tenhle film čtyři hvězdy nezaslouží. () (menej) (viac)

necisty

Hrajete si na kritiky? Který Čech toto dokázal? Jasné, nemá to nějaký drive alá Pán prstenů nebo Warcraft, ale jinak to splňuje vše, co by se mohlo od takového filmu očekávat. Mě tam osobně chybí nějaké větší bitvy, těšil jsem se, jak se tam budou mydlit řemdihy a cepy (kort po hlášce "potřebujeme kováře a velké hřeby"), ale i tak bylo na co koukat a hlavně byla radost pohledět na české kvalitní herce, jak kooperují s těmi předními Hollywoodskými. Při zpěvu "Ktož jsú boží bojopvníci" mi šel mráz po zádech a řeknu vám, že když jsem se o tom na základce učil v dějáku, tak přesně takový film jsem si přál. Třešničkou na dortu mohl být poslední záběr na pásku přes oko, tak jak ji známe právě z dějepisu, ale nevadí Petře, toč takové dál! ... GA Cinema ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

Už po 35. se uskuteční filmový festival Finále Plzeň. Oslavy českého filmu budou v západočeské metropoli probíhat od 23. do 28. září. Během šesti festivalových dní můžete zhlédnout největší trháky… (viac)

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Michael Caine oznámil konec kariéry

Michael Caine oznámil konec kariéry

16.10.2021

Aktualizace: Tak se zdá, že se herec těšil na důchod předčasně. Později svá slova změnil a jeho zástupce potvrdil, že hodlá pracovat i nadále.   Původní zpráva: Smutná zpráva z britských ostrovů.… (viac)