Film inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najväčších vojvodcov svojej doby, nikým a nikdy neporazeným Jánom Žižkom z Trocnova, ktorý sa stal vďaka svojim činom legendou. (Magic Box)

matous20063

I když nevím jak moc to bylo historicky přesné, tak bych tento film hodnotil kladně. I přes pár nudných scén a dialogů bych film celkem ok, nebylo to nic moc extra ale myslím že když se vyrelaxujete tak si film užijete. Herecké výkony s velkými jmény a velkým potenciálem mě nějak moc neokouzlil, bylo to takové mid. Jediné co se mi hodně líbilo bylo bojové scény které bylo až na CGI velice dobře zpracované. 60% ()

werny

Mně se film líbil...Ben Foster byl výborný, Sophie Lowe sympatická...Til Schweiger mohl dostat více prostoru...Michael Caine super...jinak bych chtěl dodat, že když přepočítáte těch půl miliardy na amerických 23 mega, dostanete rozpočet téměř nízkonákladového filmu....a za ty prachy natočil Petr Jákl velmi slušnou podívanou... využil krásné české exteriéry, hrady, zámky, krásnou přírodu... Záběry z dronu mě také bavily ... A s tou brutalitou...OK...ale už jsem viděl hrůznější záběry...za mě dávám 4 *, aby měl Petr Jákl prostor na zlepšení... ()

UncleMorty

První modernější a nejdražší projekt z Čech je samosebou trnem v oku skoro každého pseudokritika, protože jako prostě jo. Je úplně jedno že ČR produkuje odpadní projekty nonstop retardovaných pohádek, proto prostě budeme jako zlí na první vážnější a větší projekt. Jan Žižka není vůbec špatným filmem i přes pár klopýtnutí a pár špatně dotáhnutých cgi, Žižka je primárně historickou mlátičkou s příběhem zaměřujícím se na Husitskou dobu a atmosféru té doby film vystihl celkem přesně. Problém avšak nastává ve chvíli, kdy se film snaží budovat nějakou větší komplikovanější linku. V tu chvilí má divák pocit, že se začne skákat z leva do prava a nějaká ta kontinuita se na cestě k závěru rozpadne. Jákl těch zkušeností bohužel pořád moc nemá a na celkovém dojmu to jde silně znát, což je v závěru škoda, protože film měl opravdu ambice atakovat červenější čísla. V anglické verzi mám trochu dost problém s nuceným dabingem, jelikož ten lipsinc je naprosto mimo a působí pak daná scéná jak z Céčkový produkce. I přes všechny ty trable tomu dávám tři rozsekaný voči z pěti ()

Standey

Nebudu tady bědovat nad zmateným střihem, kterým se Jákl snažil zakrýt horší bojové scény. Ani nad příběhem, který byl fakt zmatený a dost často nedával smysl. Čert to vem. Jako celek se mi film líbil a jsem pyšný na to že něco podobného vzniklo v rámci naší malé země. Hudba byla dokonalá i herecké výkony nebyly vůbec špatné. A ten konec? Ten mě fakt dostal. ()

CHYREN

Myslím, že tenhle film bude skutečně doceněn, až mnohem později. Na nic si to nehraje, nic nezakrývá. Skvělá kamera, střih, žádné hollywoodské nadpřirozené výkony. Skvělá hudba. Bojím se jen jednoho: že tohle téma jednou "přežvýkají" Amíci kompletně sami za sebe a bude z toho divácky vděčnější, ale podbízivější brak zabalený do barviček, velkoleposti a tak, aby neurazil početné ale velmi aktivní menšiny. Ano mohlo to být lepší, ale taky mnohem mnohem horší. Jákl má u mně poklonu. Mohlo tam zaznít, že proti našemu národnímu hnutí bylo celkem 5(!) neúspěšných křížových výprav.  Mnoho tehdejší evropských národů by neustálo ani jednu z nich. Já jsem velmi spokojený. :) ()

Accuphose

No asi takhle, natočit dneska Žižku by byla nejspíš velká nuda. Teda pokud by to nenatočil Cameron, Aronofsky nebo Trier (každej jinak navíc). Ale buďme realisté. Takže je potřeba nějaký příběh. Jako z Diabla :-) No on ten příběh je trošku jako z těch indickejch velkofilmů, a rovněž vztahy panovnickejch rodů byly vždy napjaté, a bitva o moc navíc zahrnovala kdejakou léčku, ale setkání hlavních postav zde působí jako nějaká dějová proklamace bez děje. Jedné věci si doopravdy cením, pan Jákl do toho dal fakt všechno, je to na filmu vidět. Nechci hodnotit scénář jako celek, jako spíš ty již zméněné dialogy, ty jsou největší slabinou celého filmu. Vzpomněl jsem si u toho na The Green Knight, napětí se totiž nerodí z nějaké předem dané situace, ale z neznáma. Chválím hudbu, kameru, bojové scény (ze začátku dost nepřehledné), Jákl si bohužel neodpustil oblíbený nešvar béčkových snímků (množení nepřátel), je to malinko patetické, ale vyzdvihl bych herecké výkony Matthew Goodeho, Michaela Cainea a hlavní ženské postavy Sophie Lowe, která je napsána možná nejlépe. Je to na 2 hvězdičky, ale třetí dávám jednoznačně za scénu se lvem, to je majstrštyk. ()

baron156

Když opomenu některé scény, které mi do filmu vůbec nepasovaly (jde vidět snaha o Hollywoodský trhák, ale některé momenty film sráží), že Vávrův Žižka je pro mě unikát, tak musím přiznat, že to nebylo špatné. Stačily mi scény vozové hradby a moment v jeskyni, u kterého se lekl nejeden člověk v kině. „Bude potřeba víc kůlů“. ()

Polux

4/10 | Uff, mám to za sebou a to je asi to nejpozitivnější, co o filmu po jeho zhlédnutí mohu napsat. Už ta úvodní premisa "natočíme film o Janu Žižkovi a hádejte co, bude to úplně o něčem jiném, než si divák, průměrně znalý historie, představí pod filmem o Janu Žižkovi" byla, nejen na papíře, hodně mimo, ale tak mohlo to dopadnout alespoň jako fajn pseudohistorické akční béčko s eRkovým ratingem s nějakým ultra generickým názvem, no třeba Medieval (oh, wait:-)), které na jeden večer dokáže fanoušky uvedeného žánru zabavit. Bohužel, výsledkem je mizerné pseudohistorické akční béčko s eRkovým ratingem, kterým se fanoušek, natož obyčejný divák, pronudí od začátku až do konce a pár minut po závěrečných titulcích si už ani nepamatuje o čem to vlastně bylo, nicméně je rád, že filmové utrpení v jeho případě skončilo. | Kde začít a při tom neplakat? Po zhlédnutí filmu si člověk říká, jak je možné, že po těch nevím-kolika-ale-údajně-mnoha verzích scénáře je tohle skutečně to nejlepší, s čím dokážou tvůrci přijít a tím pádem jak moc příšerné asi musely být všechny předchozí, nakonec nerealizované, verze. Úvodní titulek, naznačující, že se film inspiroval skutečným životním příběhem Jana Žižky, považuji za, mírně řečeno, zavádějící. O titulní postavě se v průběhu filmu neznalý divák (tudíž všichni mimo domácí kotlinu) nedozví vůbec nic, z čeho by pochopil, jak se z něj stal "jeden z největších vojevůdců a vojenských stratégů všech dob", natož jak a proč v jeho případě došlo k charakterovému přerodu z lapky a žoldáka, kterému záleží jen na tom, aby získal lup/dostal zaplaceno, k osobě bojující za spravedlnost a práva obyčejného lidu, která přijala učení Jana Husa a nepoznala na bitevním poli porážku (a která vstoupila do dějin právě tímto). Kdyby se hlavní hrdina jmenoval Honza z Horní Dolní, vyšlo by to úplně na stejno. | Dále tady máme geniální MacGuffin v podobě jedné z postav a jejího únosu, ztráty, opětovného získání, další ztráty, následného získání a tak stále dokola, to vše během pobíhání v lese sem a tam na ploše prakticky celého filmu, s občasnými prostřihy na GoT like konspirační pikle v temných komnatách. I ten úvodní heist je proveden naprosto nezajímavě a zkratkovitě. Následné sbližování hrdiny se zmíněnou postavou v průběhu děje moc nefunguje, protože Foster hraje na autopilota a podává svou postavu jako emocionálního robota (ve scéně, kdy znenadání zařve na své spolubojovníky něco o tom, že je to rozkaz, mě doslova vytrhnul z letargie:-)) a vůbec není jasné, proč k němu Lowe začne chovat nějaké sympatie, natož v něm nacházet jakési zalíbení. Tedy kromě toho, že to tak scénář vyžaduje. Rodenův Václav IV. je zde vykreslen jako pasivní a odevzdaný zoufalec ve shodě s dogmatickými historickými prameny (přestože existují dobové zmínky o opaku), až si člověk pomalu říká, proč by tahle tragická postavička vlastně měla být korunována císařem v Římě. Korunu (ehm:-)) všemu pak dává celá pointa filmu (smrt Lowe a závěrečný titulek o smrti Václava IV.), která ve vší nahotě ukazuje, jak zbytečný a prázdný celý děj filmu byl - MacGuffin je odklizen z cesty ("holka je mrtvá, Dejve":-)), jaký to mělo nebo nemělo dopad na korunovaci Václava IV. se nedozvíme, zda byl vlastně korunován papežem taky ne (nebyl, ovšem z podstatně jiných důvodů, než-li kvůli nepodpoře ze strany nějakého Rožmberka) a Foster tak jak do příběhu vstupuje, tak z něj po dvou hodinách také vystupuje. | No, a pak je zde ještě realizační stránka věci. Předně, kde se proboha utopil ten šílený rozpočet (kromě výplaty hvězdám typu Caine a Foster) a s nadsázkou řečeno, jak to, že se příslušné orgány ještě nezabývají možným podezřením na vytunelování celého projektu neznámým pachatelem:-)? Pár záběrů na digitální středověkou Prahu, pár záběrů hradů z dronu, davové scény čítající odhadem tak 30 lidí celkem, jedna vozová hradba (na víc asi nezbyly prachy:-)), jedna jeskyně, jeden lom, jeden digitální (velmi levně působící) lev a v podstatě celý film odehrávající se převážně na jedné a té samé lokaci. | Z herců z toho vychází nejlépe asi Lowe jako představitelka hlavní ženské role, která se upřímně snaží něco hrát, jenže nemá moc co a pak herecký matador Møller, který jediný pochopil v čemže to vlastně účinkuje a svého záporáka přehrává ostošest. Hlavní devíza filmu Foster se celý film tváří jako "na mně se nedívejte, já tady jen pracuju" a nevěřil jsem mu naprosto nic. V případě Cainea mi bylo až líto, v jakém filmu se to vlastně ocitnul, protože má naprosto minimální prostor a jeho roli by mohl hrát kdokoliv jiný a výsledný dojem by se nezměnil. Jen s tím rozdílem, že prachy, které za roli inkasoval, se mohly na place nebo v postprodukci investovat do něčeho smysluplnějšího (třeba do ne tak okatě digitálního lva - proč ve filmu ta scéna vůbec je (kromě toho, že Václav IV. lvy skutečně choval), když cgi živých zvířat stojí velké prachy a vypadá to stejně totálně uměle?). | Nebyl by to film o Janu Žižkovi, kdyby v něm nebyla nějaká ta akce. Akce je sice docela dost, ale je mizerně nasnímána a ještě hůře (nepřehledně) sestříhána. Nechybějí sice detaily na "šťavnaté" gore efekty po vzoru nedostižného vzoru Braveheart, ale to je tak vše, čím se tvůrci filmu mohou s Gibsonovým mistrovským kusem, alespoň vzdáleně, srovnávat. Aneb když nevíš co by, natoč to ve tmě/mlze/kouři/dešti, atd., pochopitelně shaky cam stylem a dodělej to bleskurychlým střihem, který divákovo povědomí o tom, kdo, co, jak a proč redukuje na naprosté minimum. Plus to prostřídat nějakým slow-mo taky není nikdy na škodu. Uvedenou univerzální kombinací filmařských postupů u filmů s nízkým rozpočtem se přece podaří zachránit kdeco, ne? No, v jistých (výjimečných) případech ano, ale ono i to "zachraňování" se musí umět. Když ne, dopadne to jako zde. Blbě. Hodně. | Jediný, kdo se z tvůrčího týmu tady o něco pokouší a není to úplně špatné, je autor OST a sem tam dojde na nějaký slušný kamerový záběr (přelety dronem v to nepočítám). Všechno ostatní je velký, špatný. Pocitově měl film tak 4 hodiny a nuda o sobě dávala, během sledování filmu, vědět až nepříjemně často. Přitom posledních pár vteřin filmu jasně ukazuje, jak moc skvělý film to mohl být a jak moc mizerný film to ve skutečnosti je (s ohledem na vše, co oněm několika vteřinám předcházelo). Velká škoda. | PeZet () (menej) (viac)

Klema82

Obrovské zklamání. A to jsem přál úspěch filmu Jan Žižka asi jako málokdo. Příběh je uspěchaný a nevěrohodný. Laciné bojové scény jak z Bollywoodského akčního filmu, většina peněz padla asi na herecké obsazení, které se jediné povedlo.  5/10 ()

Konstantine

Inu, kdo očekává český historický velkofilm, bude zklamán. Ve snímku vystupují lidé, jejichž jména mnozí z nás pamatují z hodin dějepravy. Tím veškerá podobnost končí. Jistý Rožumberk nechce zaplatit jistému Lucemburkovi výlet do Říma, načež Michael Caine najme Robina Hooda, kterému v tomto filmu říkají Jan Žiška, aby Rožumberkovi unesl snoubenku. Pak už zbytek filmu jedna parta žoldáků nahání druhou partu žoldáků. Ve filmu se objevují kromě všech českých herců, kteří umějí trochu anglicky, i pěkné záběry z dronů naší krajiny. Akce je sice komorní, ale špatná není. Herecké výkony průměrné. Celkový dojem neurazí, ale není to nic, o čem se bude vyprávět. Po měsíci od zhlédnutí si budete pamatovat jen to, jak negrouškovi uřízli hlavu (což byla mimochodem nejvíce potěšující scéna filmu :D). ()

sarulefilm

Jan Žižka je film s velkými ambicemi, který se snažil prorazit tu naši malou národní bublinu. Jenže díky tomu, aby byl film srozumitelný i mezinárodnímu publiku je naše historie ořezaná až na kost. Jak podtitul napovídá jedná se pouze o zrod vojevůdce, což může být pro mnohé tuzemské diváky překvapením, jelikož se děj soustředí na období předtím, než se odehrály nejzajímavější události v životě Jana Žižky. Příběh snímku je opravdu strašně jednoduchý, až tak moc, že působí amatérsky. Těžko uvěřit, že byl jeho scénář tolik let připravovaný. I když je právě tímto snímek srozumitelnější i zahraničním divákům, chybí mu hloubka a osobitost. Ve výsledku to, co filmu mělo nejvíce pomoct, což je jeho připodobnění k americkým blockbusterům, mu i nejvíce škodí. A pravděpodobně by dopadl mnohem lépe, kdyby nebyl s těmito filmy spojován. Ale musí se zde cenit aspoň snaha naši kinematografii někam posunout. ()

DarkViper odpad!

Katastrofa, začalo to slibně, ale kdož sů boží bojovníci to jako vážně ? Tohle měl být zpěv který zahnal nepřátelskou armádu na útěk ? Jákl by neměl už nic točit ubohost co zapadne v dějinách. Nelíbilo se mi to. ()

Sopholojong

Ten uplne posledny zaber so Zizkom (palcat-brnenie-brada) a cvalajucim rimskym vojskom na hrstku odhodlanych "peasants" by nenatocil lepsie ani Ridley Scott. Problem je, ze vsetko ostatne by natocil o dve triedy lepsie... Obesene deti, teenageri napichnuti na koloch, odhryznute nosy, odseknute ruky/nohy, podrezane krky, vypichnute oci, upalovacky, kamenovacky (to s tymi rutiacimi sa vozmi, plnymi skal bola akaze parada), hladny lev, najspinavsie stredoveke hrady, nadvoria, lesy, skvely Ben Foster, este skvelejsi tyran Moller... a polovica medzinarodneho obsadenia, ktora sa nudi, alebo nema co hrat (Caineho najmatnejsi vykon "so far", Goode podpriemerny). Jakl si nepomaha ani tym chaotickym "bourne" strihom (co sekunda, to zaber) pocas bitiek i v mnohymi spominanej scene unosu, ktora je odflaknuta ako v nejakom "van-dammovskom" becku. Dalsi neduh do kolonky negativ je nevyrazna, az nevhodna hudba (u-uuuuu-u spev v emocionalnych scenach uz davno vysiel z mody). Paradoxne ma to ale bavilo, lebo je to zivocisne, surove, ma to krasne panoramy a najma by som to rad videl od samotneho zaveru, kedy isla byt poriadna rubanica. 7/10 ()

dlouheBidlo

Déčkový akční, rádoby historický film. Nedokoukal jsem. Nedůvěryhodné akční scény s mizernou kamerou. Nevidím důvod hodnotit více jen proto, že v tom český Jákl utopil prachy svoje a investorů. Daly se utratit o hodně lépe. ()

dauby

Spíše zklamání. Děj nemá se skutečnou historií nic společného a je dost nepřehledný. Je to hezky natočené, i po technické stránce a hlavní hrdina je sympaťák, ale scénář kulhá na obě nohy. ()

jarmil8

Film, ve kterém i Michael Caine vypadá jako amatérský herec. Když jsem překonal prvotní šok z televizního vizuálu nejdražšího českého filmu, celkem se na to dalo i koukat. Bohužel děj je rozvláčný, trvá to zbytečně 2 hodiny a poněkud mě mrzí, že z takové bohaté látky vyčerpal Jákl jen průměrnou romanci s bitkami v lese. Ačkoli je ústředním motivem chorál "Ktož jsú boží bojovníci" o boha nebo nějakou ideologii tam vůbec nejde. Skoro to vypadá, že za husitskou revoluci může Žižkova nenávist vůči Zikmundovi a Rožmberkovi. ()

damienomen

A ja som spokojný a dávam plný počet! 🙂Moc sa mi do toho nechcelo, vďaka docela nízkemu hodnoteniu a hlavne množstvu,, sundávajúcich "komentov o tom že to nie je podľa skutočných udalostí a bla bla... 🙂. Bolo tam aj niekoľko pravdivých udalostí nakoniec a tento film som si naozaj užil. Plus krásne scenérie hradov Orlík, Křivoklát, Točník a hlavne Zvíkova. 👍 ()

jenspifa

Je v tom ten Holýúd cítit, ale tak či onak, nepamatuju si za hezky dlouho lepší historickej Českej film. Aktualizace: Syrový, brutální špinavý smradlavý středověk. Děkuji pane Jakl, a chci druhý díl! ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

Už po 35. se uskuteční filmový festival Finále Plzeň. Oslavy českého filmu budou v západočeské metropoli probíhat od 23. do 28. září. Během šesti festivalových dní můžete zhlédnout největší trháky… (viac)

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Michael Caine oznámil konec kariéry

Michael Caine oznámil konec kariéry

16.10.2021

Aktualizace: Tak se zdá, že se herec těšil na důchod předčasně. Později svá slova změnil a jeho zástupce potvrdil, že hodlá pracovat i nadále.   Původní zpráva: Smutná zpráva z britských ostrovů.… (viac)