Stratený v La Mancha

• Česko Ztracen v La Mancha (viac)

Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A zaručujeme, že to pořád bude jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času směšně komické. Takovému množství neštěstí se už nedá nic víc než smát. Snímek ZTRACEN V LA MANCHA podává tragikomický pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu. (oficiálny text distribútora)

Devadesát Dva

„Pokud je něco jednoduché, nedělám to. Pokud je to téměř nemožné, pokouším se.“ -Terry Gilliam // Pravidelně na to čumím, abych viděl, co se může stát, až budu natáčet a že pořád může být hůř. ()

Herráček

Podle čeho se dá hodnotit dokument? Herecké výkony? Režie? Použité rekvizity? Síla příběhu? Síla příběhu, který stvořila jakási „vyšší moc“? Jistě, v tomto dokumentu by to šlo i podle hereckých výkonů, vždyť Johnny Depp a ryba je příběh téměř sám o sobě. Jean Rochefort zase dokonale splňuje moje představy o Donu Quijotovi. Ale tady jde asi opravdu o ten příběh a vyšší moc. Příběh o tom, jak si jeden velký chlapec chtěl splnit sen a všechno mu dávalo jasně najevo, že to je téměř nemožné. Příběh o neuvěřitelné tvrdohlavosti a víře v lepší zítřky. Příběh o tom, že toho, kdo si chce splnit svůj sen nezastaví téměř nic. Na druhou stranu nejsem schopen říct, zdali to všechno nemělo vyznít tak, abychom začali pana Režiséra litovat a přát mu jen to nej. Vždyť, přiznejme si to, komu z nás se už někdy nesplnil sen kvůli něčemu neovlivnitelnému? A koho z nás potom litovat celý svět? Je to tu pořád, jenom někde je to prostě trochu víc vidět. ()

BlackTom

Mám Gilliama rád a príbehy dona Quijota ešte radšej, preto som sa nesmierne potešil, že bude točiť veľkofilm na túto tému. No, čo dodať - nevyšlo to. Gilliam sa nevzdával, ale takej vlne katastrof samozrejme nemohol čeliť stále. Dúfam, že v budúcnosti sa mu tento jeho (a aj môj) sen podarí uskutočniť. ()

Torimmer

Natáčení filmu, se všemi průsery. Producentský mišmaš, kde je filmování dřinou. A stejně z toho jde vášeň a dobrodružství, které si můžeme ve své nespoutané, gilliamovské, nátuře zažít. Je to vlastně super. ()

Hopper

Maximálne zaujímavý dokument o tom, že keď sa niečo se.ie, tak sa to se.ie. Vysmiaty Gilliam zo začiatku dokumentu je až neuveriteľne skúšaný osudom a pravdu povediac si dokáže udržať až neuveriteľný nadhľad pri tom všetkom. Ak bz mal pocit, že sa proti nemu spikli všetky vyššie moci, vôbec by som nebol prekvapený. Od choroby Rocheforta, cez záplavy, stíhačky nič nie je dosť bizarné na to, aby sa to nemohlo stať. Žeby naozaj Quijoteho prekliatie ?? ()

cab

Uzasny dokument ukazuje nehoraznou smulu a nestesti, ktere provazely nataceni filmu "The Man Who Killed Don Quixote" pod taktovkou filmoveho tvurce (Terry Gilliam). Dal bych maximalni hodnoceni, ale verim, ze jednou se film dostane na filmove platno, protoze vse je jiz davno pripraveno a dukladne promysleno v tvurcove hlave a dokument jako tento muze presvedcit producenty k uvolneni potrebnych financi k jeho realizaci. 90% ()

Golltes

Konečne poriadny náhľad do zákulisia natáčania. Konečne žiadne pretvárky autorov či hercov, žiadna falš a zveličovanie. Pretože tak som bol na to zvyknutý z bonusových materiálov vo väčšine DVD. Lost In La Mancha ako jediný ukazuje častokrát (ne)utešenú realitu a podmienky natáčania "nezávyslého" veľkofilmu bez príkras a pozlátka. Naviac je pomerne objektívny v poukazovaní na vinníkov a nenadržiava žiadnej zo zúčastnených strán. Toho "pravého" vinníka si tak môže nájsť každý sám... ()

Hanys_

Fans Giliama si možná ucvnrkli, ale na mě z tohohle dokumentu nepůsobilo, že by měl šílenou smůlu. Spíš byla celá příprava na film odfláklá (nezjištění si nic o lokalitě, ve které budou točit, nezařízení herců, atd). Navíc styl dokumentu je celkem uspávající. 4/10 ()

SpaceOdyseus

What if? Ztracen v La Mancha je skvely co by kdyby dokument, skvely film o nefilmu, skvele okno do podivne a uzasne Gilliamovi duse. Ve svetle nedavneho releasu hotoveho filmu si musim postesknout. Myslim, ze tato verze by mohla byt jeste lepsi. ()

Ezekiel1

Tohle je opravdu SFIGA!Nevim, jak jinak to nazvat!Nelituju tak ani Terryho Gilliama jako spíš hlavního představitele QUIJOTA Jeana Rocheforta, protože tahle role ho mohla udělat nesmrtelného...bohužel!:( Snad se v budoucnu film povede a někdo zlomí prokletí této hry. ()

Itar

Nedrží to pohromadě tak, jako třeba Hearts of Darkness, ale ono to vlastně poměrně věrně odráží celý ten chaos a řadu nešťastných příhod, které natáčení provázely od začátku až do trpkého konce. ()

M.I.K.E.

Odhodlání a vůle neúnavnému Terry Gilliamovi nescházelo. Skvěle připravený štáb, peníze a herci také ne. Tak kde je problém ? Asi tam, když si vyrazíte točit někam do Španělska a začnou vám při natáčení létat nad hlavou stíhačky, až to přejde začne vám lít jako z konve, pak najdenou vám proud vody unáší kamery a všechno náčení. A když se se vším poperete zjistíte, že vám jeden z hlavních herců onemocní a doktůrci vám poví, že pár týdnů se musíte bez něj obejít ..atd. Prostě není štěstí, není film... ()

simply

Už dlouho jsem se u žádného filmu necítila tak špatně. Terryho a jeho režisérskou tvorbu mám hodně ráda. Myslím, že Don Quijote byl pro něj jako stvořený, byl by to jeden z jeho nejlpších filmů. Strašná škoda,že ho nemohl natočit. ()

laserr

Po shlédnutí jsem byl naplněn nekončícím smutkem. Smutkem nad tím, že natáčení mělo takové problémy, že byl Terry nakonec donucen zanechat marných pokusů a uznat, že Don Quijote je prokletý a že pojišťovny prostě nepojišťují proti zásahu vyšší moci. Doufám však, že se Gilliam ještě nevzdal svého snu a již brzy na mě odněkud vyjukne: "The man who killed Don Quijote-Coming Soon!" ()

krypton22

Vynikající studijní materiál pro každého, kdo se hodlá pustit do filmařiny - popis zoufalého boje celého štábu s větrnými mlýny reality je úžasnou studií procesu filmování a ve svých nejsilnějších momentech (bouře nebo zkoumání, zda pojišťovna uzná nemoc Jeana Rocheforta za "force majure" - vyšší moc) doslova bere dech. Z dokumentu je patrné, že snaha, vůle a vize vždycky nestačí - sled neuvěřitelných katastrof nakonec udolá i obrovský entuziazmus všech zúčastněných a zadupe do země jeden sen Terryho Gilliama. Přestože někdo může říct, že si problémy kolem svých filmů způsobuje hlavně on sám svou paličatostí a neústupností, tady to tak docela neplatí. Jak ve snímku trefně poznamenal jeden ze členů produkce, hlavním problémem filmu se naopak stalo to, že Gilliam už na začátku příliš slevil ze svých nároků, ale může mu někdo vyčítat to, že chtěl "The Man Who Killed Don Quixote" natočit s danou hereckou sestavou za každou cenu? Je jisté, že ten film už nikdy neuvidíme; nicméně to, že dal vzniknout dokumentu o jeho natáčení, jenž je možná nejlepším svého druhu, také není k zahození. ()

Pawlisman

Velice zábavné nakouknutí do pozadí filmu. I přesto si myslim, že krach jde hlavně na vrub režiséru Gilliamovi a že tímto ZNC dokumentem chtěl získat zpět alespoň nějaké finance. Jinak druhý pokus se prý už chystá tak gl. 8,5/10 ()

kamil.i

Pekný dokument o tom, ako sa z bežného filmu o filme môže stať autentická výpoveď o zlyhaní jedného sľubného projeku a strate nádejí filmárov. Súdiac podľa minima natočených záberov a nadšených režisérových vízií mohol byť Muž, ktorý zabil Dona Quijota ozajstný Gilliamov tvorivý vrchol. Samotný Gilliam sa skrz boj s produkciou stáva skutočným Donom Quijotom zápasiacim s veternými mlynmi. Takto nám Stratený v La Mancha prinesie nielen rozčarovanie nad neuskutočneným filmom, ale vďaka podarenému záveru vykreše i iskričku nádeje do budúcnosti. ()

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (viac)

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (viac)