Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

• Česko Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů (viac)
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Svätí Konštantín (Cyril) a Metod, dvaja byzantskí bratia narodení v 9. storočí, sa stali významnými kresťanskými misionármi, ich misia ovplyvnila všetky slovanské národy, preto im právom prináleží titul apoštoli Slovanov. Koprodukčný česko-slovenský film natočený na motívy rovnomennej pôvodnej štvordielnej dokudrámy, prináša príbeh kresťanskej, kultúrnej i politickej misie oboch bratov a zároveň oboznamuje diváka s počiatkami šírenia kresťanstva na Veľkej Morave, teda v našich krajinách, v horizonte rokov 826 – 885. (STV)

Johnny.ARN

Skôr by sa to hodilo ako dokument, nie ako plnohodnotný film. Veľa vecí čosi zaslúžilo viac priestoru ho nedostalo, výprava a kostýmy na naše pomery ujdú, Bahúla môžem a príbeh z dejepisného hľadiska odrozprávaný dobre. Ale inak to nemá veľmi čo ponúknuť. 2 z 5 ()

blackJag

Věrozvěstové pod režijní taktovkou Nikolaeva dostávají podobu teplých bratří a Svatopluk pseudo středověké rockové hvězdy. Oživení? Bože ne! Neúčinná a tristní zkratka, průměrné nebo rovnou špatné herectví, toporný scénář a režie jak z prdele... 30% ()

venca163

Jsem takovej velmi línej amatérskej fanoušek naší historie, takže všemu, co o ní pojednává, budu vždycky dost nadržovat. Odpouštim tomu i takový ty všechny možný neduhy těhlech levnějších filmových aladokumentů. (75%) ()

Kuny27

Kvalitně rozhodně vysoce nadprůměrný český film. Vyprávěcí věc není častá. Moc pěkně zpracované, jen je to předatované, přemluvené a převyprávěné. Moc jsem si to užil, ale dost mi trvalo se chytit toho způsobu na začátku. Moc dějepisných údajů najednou, divák ani nestihne pochytit. Jinak moc pěkně udělané, doporučuji! Jinak moc pěkná hudba, ne moje gusto, ale fakt pěkná. ()

honzii

Ach jo.. možná umíme líp točit, ale neuhrajeme to. Dialogy a jejich přednes, to je něco neuvěřitelného. To není ani divadelní herectví, to je naprostý trapas. Milan Bahúl je jediný, který pochopil, že to musí hrát civilně a přirozeně. Ostatní, to je rádoby herectví a kéžby historický přednes, který nudí, otravuje a odcizuje. To jsme si mohli rovnou přečíst učebnici, hoši. ()

janesX

Dovolím si povedať, že to bola až hanebná nuda a že takto nudne naše dôležité dejiny koncom 9. storočia nevyzerali. Hlavne to, ako tieto čiernobiele postavy rozprávajú, ich smrtelne vážne sa tváriace a pritom tak nezáživné (možno len s výnimkou Milana Bahúla) naučené dialógy a monológy v tejto nulovej atmosfére, no kto si toto pozrie až do konca - zopár duchovných a možno aj pár učiteľov? Inak táto história je tak "prostá": Keď sa Svätá cirkev v tejto dobe rozťahovala za získaním stále väčšieho množstva pravidelných "darcov", jej veľvyslanci Cyril a Metod na tomto území zistili, že tu žijú pohania, ktorí majú svojich vlastných Bohov (Perún, Svarog, Chor, Veles, Dažbog ....) a že toto stádo baranov nebude ľahké pokresťančiť, ani ich donútiť čítať bibliu, lebo úradnému jazyku (latinčine) nerozumejú a vlastné písmo ešte stále nemajú. Aby bol každý spokojný, najistejšia metóda ako nám vymeniť Bohov (aj prostredníctvom biblie) bola dať nám písmo. A PRETO nám dali písmo. Za to im samozrejme ďakujeme a uctime si ich nabudúce krajším a zrozumitelnejším filmom. 30% ()

mira007

Story Cyrila a Metoděje ve filmu, který mne překvapil relativně solidní výpravou ( která samozřejmě má daleko do dobového velkofilmu ) ale brutálně to sráží ten všudypřítomný vypravěčský voiceover, který z toho díla dělá spíš hraný dokument a ten jednotvárný bezemoční hlas z toho dělá spíš nějaký pořad v rozhlase na vlnách Radiožurnálu. Jako film to je bída a jako dokument to má informativní hodnotu jako jedna hodina Dějepisu na ZŠ. Fandím domácí tvorbě a oceňuji snahu zpracovávat historická témata, ale tohle by si zasloužilo poutavější formu a samozřejmě desetinásobný rozpočet. ()

brumbrum

Skvele spracovanie vzhladom nato, ze je to relativne domaca tvorba - efektov a velkovypravnych trikov sice nie je ako v amickych akcakoch, a kto tuzi po tisicoch erdziacich konov a hektolitroch krve, nech radsej siahne po gebuzine ako napr. Troja. Ale zato sa dbalo sa na historicke suvislosti a moja dejepisu-znala manzelka tento raz len obcas zasomrala, ze daco skratili alebo zosekali :o). Filmu niet velmi co vycitat, Velke bravo, ze sa toci aj kvalita a uzmoznuje sa tak nasej konzumom osprostetej spolocnosti nazriet do pociatkov prebudenia nasich narodov, ked bolo specialne pre nas vytvorene prvotne slovanske pismo a zacali sme s uzasom zistovat, co to cele ma vlastne byt na tej nasej Zemi. Prve knihy, literatura, viera v Boha. Vdaka bratom Cyrilovi a Metodovi, ze do nas investovali svoj zivot - azda by sme si tu teraz moc nepisali, nebyt ich, pretoze sice piseme latinkou, no ale ta mohla nadviazala na uz otvoreneho ducha nasich slovanskych predkov. 5* nedavam len preto, ze mam aj oblubenejsie filmy. ()

Hogo Fogo odpad!

Zúfalá ahistorická nuda, ktorá sa tvári dokumentárne, ale obsahuje najmä romantické rozprávky z 19.storočia. Herecky aj režijne strašne umelé a strnulé s dialógmi pod úrovňou Ružovej záhrady. ()

Olík

Jako povinný výcuc pro všechny, kteří se se znalostmi našich dějin zápasí, určitě ANO. Bohužel taková látka se nadá dost dobře vecpat do necelé hodiny a půl, aniž by celkový dojem nepůsobil zkratkovitě a místy až chaoticky. Takže bych asi spíše odkázal na původní seriál……pokud však nemáte času nazbyt, tak jen směle. ()

PaRi

Myslím, že problém tohoto filmu nebo cyklu je ten, že si tvůrci neujasnili, jaký tvar mu dají. Zda to bude hraný film nebo dokument s hranými prvky či hraný film s dokumentárními prvky. A nebo si to ujasnili, ale přeskakovali z jednoho tvaru do druhého. Každý z vyjmenovaných tvarů vyžaduje ale zcela jiný způsob scénáře, snímání a hlavně finančních prostředků. Takto vznikl kočkopes, který diváka nevtáhne do děje. Prostě postavám nevěříte a to i přes poměrně dokonalé technické zpracování. Nevíte totiž, do jaké míry vám autoři předkládají legendu, kdy fakta a kdy fabulaci příběhu. Já skončil u prvního dílu a víc nepotřebuji vidět. Škoda, námět měl rozhodně na víc. Bylo také vidět, že tvůrcům, vedle církevních poradců, mluvil do díla kde kdo. ()

biergof odpad!

Veledílo vás uvítá hudbou, kterou si někdo uplácal za 10minut ve frujtilopu (v titulcích se dozvíme, že na to byli DVA!!! a ani jeden neslyšel o reálných plug-in nástrojích), k tomu zarudlé pozadí odfláklé powerpointu a už to jede půl vteřinové záběry na město, přehrávající, nepřirození neherci vypínám a máme tu další CZ sra*ku, zkaženou náladu a jak v České politice tak v Českém filmu jsou hovada, co tam nemaj co dělat! Talent Eva a Vašek style, odpad, nesměšně smutné, 50let Československé snahy pro kvalitní film v hajzlu pro tohodle chcípáka a jemu podobné! du na cígo ()

Athree

Drama, které mi nepřišlo až tak příliš dramatické a navíc mi to přišlo jako absolutní sestřih čistě Metodějova životopisu. Film, který stačí vidět jednou. ()

ostravak30

Na mě to působí tak, že tvůrci chtěli natočit něco o Cyrilovi a Metodějovi, ale zároveň také chtěli, aby to stálo co nejméně, a tak aby to bylo co nejkratší. Tak jsem měl celou tu dobu pocit, že se dívám na sestřih ze skutečného filmu. Vše běží v tak rychlém sledu, že mám pocit, že sleduji trailer a ne skutečný film. Zkrátka, tvůrci to za mě docela odflákli. Buď chci natočit něco kvalitního anebo na to nemám a tak se na to raději vykašlu, ale dělat něco na půl? To raději vůbec. Herecké výkony by ještě šli, ale scénář mírně pokulhává. A děj se točí jednou tam a jednou sem, a jak je rychlý, tak také rychle přeskakuje, že máte co dělat, aby jste stíhali sledovat, vnímat a chápat, co se tam děje. Rozhodně si myslím, že to mohlo být o hodně lepší. Tím spíše, když Jan Hus má pro změnu přes dvě hodiny. ()

miki68cz

I přes znatelně nízký rozpočet, ne vždy profesionální herectví některých postav jde o velmi povedený pokus o přiblížení historického tématu příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu širšímu auditoriu. Film ( i seriál ) mne donutily vzít do ruky encyklopedie a učebnice dějepisu a historii pečlivěji prostudovat. Nelehké téma, na aktuální možnosti velice dobře zpracované. Tři hvězdy za zpacování a jedna navíc za odvahu pane Nikolaeve. Děkuji a tento film doporučuji. P.S. mějte po ruce wikipedii ()