Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

• Česko Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů
TV spot 3
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 52–53 min)

Réžia:

Petr Nikolaev

Kamera:

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka (viac)

Svätí Konštantín (Cyril) a Metod, dvaja byzantskí bratia narodení v 9. storočí sa stali významnými kresťanskými misionármi, ich misia ovplyvnila všetky slovanské národy, preto im právom prináleží titul apoštoli Slovanov. Koprodukčná česko-slovenská štvordielna dokudráma prináša príbeh kresťanskej, kultúrnej i politickej misie oboch bratov a zároveň oboznamuje diváka s počiatkami šírenia kresťanstva na Veľkej Morave, teda v našich krajinách v horizonte rokov 826 – 885. Cez detstvo a dospievanie bratov v Gréckom Solúne, cez ich pôsobenie v Konštantínopole a prvé misijné cesty do arabských krajín a k Chazarom, nájdenie pozostatkov sv. Klimenta až po misiu na Veľkú Moravu s vytvorením prvého slovanského písma hlaholiky až po boj o zavedenie slovanskej liturgie v dovtedy po latinsky slúžených bohoslužbách sledujeme i príbeh našich vlastných dejín. Príbeh moravského veľkokniežaťa Rastislava a jeho snahu o nezávislosť Veľkej Moravy od Franskej ríše, zradu Svätopluka i následné odčinenie zrady až po násilné zničenie kolísky staroslovienskej kultúry. Učeníci Cyrila a Metoda boli z územia Veľkej Moravy vyhnaní, ale dielo oboch bratov prežilo. Prostredníctvom ich nasledovníkov totiž vznikli nové centrá staroslovienskej kultúry na území dnešného Chorvátska, Bulharska, Macedónie, Ukrajiny, Bieloruska, Čiech a, samozrejme, Slovenska. Idea úcty ku každému človeku, k jeho kultúre a humanistické chápanie práva založené na kresťanských princípoch, to sú totiž nadčasové atribúty celoživotnej misie oboch slovanských apoštolov.
Jednotlivé časti: 1.-Bratia zo Solúna
2.-Posolstvo
3.-Nepokojné časy
4.-Odkaz (RTVS)

TV spot 3

marvan

Po velkonárodním kýči Lidice devastuje Nikolaev další milník české historie. A je to tak nevýslovně blbé, že ani nevím kde začít. I národněbuditelské snahy, byť z principu sami o sobě vyžadují kvůli široké akceptovatelnosti sníženou míru soudnosti a inteligence, mohou být projeveny alespoň s minimální mírou vkusu. Ovšem to co předvádí Nikolaev je diletanství ve všech myslitelných směrech. Nikolaev se vydává na cestu časem zpět do dob demagogických velkokýčů Otakara Vávry. Ono by to bylo blbé i kdyby to vzniklo padesát let dozadu, ale jak takováhle kravina mohla vzniknout dnes mi rozum nebere. I samotná struktura vyprávění je jen svědectvím totální neschopnosti tvůrců, filmová pohlednice otrocky ilustrující slabomyslnou vyprávěnku. ()

flanker.27

Zvláště v porovnání s Janem Husem od Svobody je to slabé až hanba. Ten sice také není v žádném případě prost nedostatků, ale je ucelený s jasně postaveným příběhem, vývojem postav a podobně. V tom všem toto zpracování příběhu obou bratří co šli do světa selhává na celé čáře. Když v prvním díle třeba vidím Konstantina nějakých pět minut cestovat pouští, načež nám vypravěč stroze oznámí, že "jednání dopadla dobře" a skočíme dějem i místem úplně jinam, mám chuť sám vzít červenou tužku, zmocnit se scénáře a začít opravovat. A tak je to tu se vším, často jednotlivé scény jsou docela dobré, ale jako kdyby patřily do různých filmů a pořádně na sebe nenavazují. Toto je případ, kdy nedám body za téma. ()

yakoob

Zřejmě je těžké z dochovaných pramenů rekonstruovat celou historii bratří Cyrila a Metoděje...Nečekal jsem, že z tohoto seriálu (filmu) bude historický epos do detailů přesný...Vždyť to ani nejde, tak stejně jako i u jiných historických postav (Jan Hus, Ježíš atd.)...Záleží jakým pohledem se na celou osobu díváme a to pak i účes, spisovnost či drobnosti ovlivní hodnocení...Jde přeci o odkaz, který tito bratři zanechali, a jak z něj můžeme čerpat DNES, nikoli to brát jen jako historickou událost...Pro mne široký záběr zkoumání na tehdejší církev, kde charakteristické znaky mohu vidět i dnes, ať už těch, kteří opravdu milovali Ježíše nebo těch, kteří se spíše vezli na tradici a výhodnosti být církevní...Na české poměry dobře ztvárněný seriál, výprava a "modernější" zpracování na mně působily tak, že mám zase jiný pohled na Cyrila a Metoděje... ()

dr.fish

Přes veškeré výhrady k tempu, stylu vyprávění a chování postav ve filmu musím uznat alespoň snahu. Snahu tvůrců teleportovat do naší doby duchovního velikána své doby, který svou rétorikou a vzděláním převyšoval většinu učenců tehdejšího světa. Je s podivem, že zrovna my jsme měli takové štěstí, že se někdo takový zasekl právě u nás na Velké Moravě. Beztak jsme si Konstantina nevážili a Metoděj skončil na tři roky "v díře". Politika je sviňa a to se tu tvůrcům jakžtakž zachytit povedlo. Tak velkolepý projekt bych si sice představoval udělaný poněkud lépe (je to taková leklá ryba), energičtěji, ale co naplat, buďme rádi, že ho máme.70% ()

Arsenal83

Na prekvapenie lepšie ako film a to som neveril. Nie je to dokonalé filmársky, pôsobí to dosť často inscenačne a polodokumentárne, ale prečo nie? Nebolo to vôbec zlé a odhaľuje to, čo o Veľkej Morave vieme pekným pochopiteľným spôsobom. A to treba poznamenať, že vieme toho veľmi málo. Ako pokus podľa mňa úspešný projekt, ktorý môže vylepšiť len obrovský rozpočet. To sa u nás ale nestane. Milan Bahúl ako Rastislav absolútne charizmatický. ()

• Projekt vznikl k 1150. výročí příchodů věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. (Olík)
  • Některé scény byůy filmovány v archeoparku v Chotěbuzi, nedaleko Českého Těšína. (LusSYx)