Nils sa so svojím snežným pluhom preháňa zasneženými cestami v okolí chladného nórskeho mestečka. Preráža cesty pre svojich spoluobčanov, čo  považuje za veľmi zodpovednú prácu, ktorú ostatní dokážu náležite oceniť. Jedného dňa je dokonca menovaný za Občana roka, no zároveň sa v ten deň dozvie o smrti svojho syna. Predávkovanie drogami pre Nilsa nie je dôveryhodným vysvetlením, a tak vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Vyhrať krvavý spor s mafiou nie je ľahké, ale Nils už nemá čo stratiť. Navyše má v zálohe oveľa silnejšie zbrane - mohutný stroj a šťastie začiatočníka. Príbeh "spravodlivej" pomsty s lavínou mŕtvych tiel rozpráva režisér s poriadnou dávkou čierneho humoru, prekvapivých zvratov i elegancie, a výsledkom je zábavný a inteligentný akčný thriller z prostredia zasnežených drsných nórskych hôr. (Film Europe)

zdenny

Švédskou (nebo v tomto případě severskou) kinematografii mám rád, zasněžené filmy mám rád, mám také rád, když někdo zničí celou mafiánskou skupinu a taky mám rád Stellana Skarsgada. Celé jsem si to ale představoval trošičku jinak a hlavně jsem nečekal tu celkovou utahanost. Mrzí mě to, protože podle doporučení kolegy a podle názvu to na čtyři hvězdy bylo určitě. ()

vyfuk

Abych pravdu řekl je to zvláštní norská symfonii. Je to souhra zvláštních nesrovnalostí a neemočních stavů, ale co byste ve výsledku čekali od norského filmu. Postupně vlastně zjišťujete, že to ani tak není drama jako hodně mrazivá, satirická a černá komedie s prvky drastiky. S tím že tento popis to podle mě vystihuje jak nejlépe může. Scény, kdy postavy jen umírají a Stellan se tomu už pomalu jenom směje je už jen kapitola sama o sobě. Nejdříve nezáživný film. Ale když jsem začal chápat, co se mi snaží ukázat a jak začalo se mi to líbit čím dál víc. Hodnocení asi lehce přeafektované, ale mně to takhle asi ve výsledku přijde super. ()

Autogram

Zabíjanie s humorom, to severanom ide. Je to značne prehnané, ako jeden našvaný tatko zničí celý nórsky drogový biznis, ale film to robí takým absurdným spôsobom, že sa za to naňho nedá hnevať. ()

giovanni3

Opět musím zopakovat, že mám hodně rád "severské filmy" a to skrze exteriéry, herecké výkony a mnohdy syrové příběhy. Zde to vše tak nějak bylo, ale v nedostatečné míře. Exteriéry opět mohu jen a pouze chválit. Herecké výkony již ne, ale u nich to bude o scénáři jak o kvalitě/nekvalitě herců. Nejlepší výkon podal hlavní hrdina a to hlavně ve chvílích kdy nemluvil a i to bylo dostatečně výmluvné. Co se děje týče tak to je hlavní problém filmu. Sněžný pluh je dějově jen výstelka, ale film si jej dá do názvu, aby byl více zajímavý. Samotný děj je dosti okoukaný a u mnoha situací si divák, který viděl vícero "kriminálek", řekne "Co se tady jako stalo?" či "Proč tam jako šel sám?", "Proč k němu nastupoval, když ho nezná a nemaká u jeho otce?", "Proč tam jsou zase homosexuálové" (význam to nakonec dostane, ale to šlo i jinak.. já nevím třeba bratr?). no prostě dějově slabé a ještě to trvá 2 hodiny. I tak dávám ještě 3z5 ()

zsn

Bez komentáře. Film roku. A následného roku. A následného roku. A následného roku. Jen Seveřané dokážou skloubit humor s masakrem ("Šel byste prosím pryč z toho koberce?" - RIP Takashi - "Dobré jarní závitky.") a Pål Sverre Hagen - sakra, kdo to je? - je geniální!!! Skarsgårdovic klan je zárukou kvality. Holt geny jsou geny. ()

blackkocour

Možná moje chyba, že na to koukám skoro o 10 let později, v době kde máme za sebou čtyři Johany Kvóty, tři 96 hodin v doktorské čekárně, nebo tři tisíce separátů Rychle a chlupatě, protože kdybych dokázal přežít bez těchle hřebíků do rakve ve světě akčních filmů, a nejkozatějších blondýnek, co kvér váží víc než jejich ploché tělo jepice, kteří solí dardy do koulí víc než plechovej ksicht Johna Ramba, možná by se norské Fargo líbilo o to více, ale já mám s tímhle žánrem více neštěstí než prospěch, a rymejk mě oslovil více, protože jsem ho viděl dříve, a je to laciná napodobenina, a kámen úrazu když amíci kurví evropské originály. Sníh neodpouští, a pomsta se podává nejlíp ledově, s hrnkem grankem. Skarsgård je fajn, ale moc mu jeho pomstu nevěřím, a tupě každému jebat tečku do hlavy, a na straně těch mafiánů, bylo moc snadné je zabít, když nekladli žádný odpor, ale nejsem Cinema Sins, na to jsou jiný odborníci. Na severu se s těmi emocemi moc hlavu nedělají, toť asi vše. ()

netahlo

Norska odpoved na Tarantina, Ritchieho a spol. Pojata hodne svojsky a s hodne velkym nadhledem :-) Radovan Zupan tomu na konci nasadil korunu :-) Norove, Danove, Srbove, Albanci, Zidi, bukvice - vsichni za blbce. Skvela zabava! K tomu hromada snehu a vyborny soundtrack. Tleskam! ()

sedm.1

Severská kinematografie je velmi specifická a i můj vztah k ní by se dal označit za poměrně složitý. Přestože totiž nemohu tvrdit, že by mě skandinávské filmy nebavily, natož abych je snad považoval dokonce za nekvalitní, tak až na skutečně jen pár výjimek si je ale zároveň nedokážu ani opravdu naplno užít a tak nějak podobně to mám nyní i právě s touto podívanou, kde je vážně těžké cokoliv kritizovat, neboť prakticky ve všech směrech funguje přesně tak, aby mohl být divák ve výsledku fakt spokojen, ale já si přesto při závěrečných titulcích skutečně nemohl říct, paráda, to byla ale jízda, ačkoliv jsem se vážně bavil. Každopádně, tvůrci zde z poměrně tuctové zápletky dokázali, díky mnoha originálním nápadům a scénám, vytěžit opravdu svěží žánrový mix, plný černého humoru, násilí, napětí a zvratů, kde se závěrečných titulků nedočkala skutečně většina postav, co se tam vůbec objevila, hodně mě jinak oslovily ale i nápadité a především opravdu vtipné a sarkastické dialogy, akce je pak fakt parádně nekompromisní a není ji vůbec málo, a mrazivé a zasněžené Norské prostředí udělalo pro samotný film též maximum. Veškeré postavy jsou pak kapitola sama o sobě, hlavně ty vedlejší je tedy vážně zábavnou směskou pošahanců a zábavných tajtrlíků, nicméně i ty ústřední postavy jsou výrazné a zajímavé figurky, které dodávají filmu ten správný šmrnc. Závěr pak mohl být sice krapet více vygradovaný a možná i divočejší, ovšem to nemění nic na tom, že jde jinak o vážně nevšední a zábavnou gangsterku, která se nebere příliš vážně, což je jen dobře, ale opakuji, sice mohu určitě doporučit, ale že bych si to já osobně užil nějak opravdu úžasně, to tvrdit rozhodně nemohu. ()

klukluka

Umíraly tady děti, ale mělo to vtip a nesklouzlo to do trapnosti. Úžasný závěrečný titulky, málem ze mě vymámily ještě o jednu pecku navíc. Ale nedám! :) Tohle je maximum. Bavil jsem se u toho ale dobře. ()

Zagros

Tady jsem se také stal obětí svého očekávání. Čekal jsem něco více originálního (dle názvu) s daleko větší porcí černého humoru (komedie v popisku). Přesto, že byl film o dost jiný, zklamán jsem určitě nebyl. O příběhu se dá říct, že je přímočarý. Víceméně od začátku víte, co se stalo, jak to asi bude pokračovat a pokud si tipnete, jak to skončí, pravděpodobně se trefíte. Přesto se mi to líbilo. Přímočará režie je vhodná, postavy a herecké výkony uvěřitelné a humoru tak akorát. Vyzvedl bych jednu věc a to sice, jak přibývá mrtvol, ubývá krve. Samotné zabití jednotlivých postav prakticky není vidět, vždy se jen objeví jméno s vhodným symbolem, což je výborný nápad. Boj sněžného pluhu s mafií se tak stane dalším důvodem, proč mám rád severské filmy. ()

Loki_Six

"It's the welfare. There isn't any hot country that has welfare. When the weather is great you do not need the welfare state. Then you gather a banana and is done with it. In Bali, Thailand, Vietnam... people has to fend for themselves. Spain is on the ass. Portugal is on the ass. Greece is on the ass. Italy is on the ass. It is hot countries. Hospitals have no personnel. The families must come with food. South America is a hole. Africa is a hole. California soon go bankrupt. Sun or welfare." ()

Azurose

Mistrovská kombinace černého humoru, dramatu a akčnosti. Nils, normální chlapík, otočí kartu po vraždě svého syna a stane se z něj zabiják, a to ve ztvárnění Stellana Skarsgårda. Stylizované postavy děj odlehčují, přesto scénář neztrácí na síle a napětí. Philip Øgaard, kameraman filmu, odvedl výbornou práci a v kombinaci s norskou zasněženou krajinou jde o parádní podívanou. Tuhle hvězdně obsazenou norskou pecku si musí pustit prostě každý! ()

RichardLev

Název slibuje něco, co ve skutečnosti není tak úplně pravda. Přesto potlesk překladatelům - díky názvu mě film zaujal a šel jsem na něj do kina. Nebýt názvu, asi bych ho přehlédl, což by byla obrovská škoda. Je to super gangsterka, ve které je velké množství hodně zvláštních momentů, které se prostě vidí jen v severských filmech (sbírání hovínek?? wtf??). Norská krajina je úžasná a mám chuť projet se ve sněžném pluhu. ()

Romario

Stellan Skarsgård, norská mafie, sněžný pluh, srbská mafie, Bruno Ganz (známý svou rolí Adolfa z Pádu Třetí říše), brutalita a k tomu černý humor. Z těchto ingrediencí mohl vzniknout pod taktovkou Hans Pettera Molanda pouze velmi dobrý film. Pobavilo :) ()

kolemjdouc

Skarsgard nezklamal celou dobu má zasmušilý výraz moc toho nenamluví vlastně nemá co ztratit a jede jak tank,pardon pluh..Dokonale natočená severská gangsterka.Nikdo jim do toho nekecal protože si k tomu do koprodukce nepozvali namachrovaný zbytek světa.Jenom srbské herce pro jejich specifickou tvář a temperament.Hagen byl skvělý protipol SkarsgardoviVšichni herci byli skvělí ale tihle dva nejlepší.A opět žádné velké nepřehledné exteriéry vše se spíš odehrává v interiérech a vše je na hercích,absence vedlejších ruchů ,takže se můžete soustředit na jejich práci,skvělá kamera - to vše vám dá mimořádný zážitek ()

F.W.Colqhoun

Vyřiďte prosím Marit, že... eh... je hrozná píča. Moland mě už dvakrát nenadchl a do zápolení se technikou na odklízení sněhu se mi nechtělo. Nebýt nutkání nějak stylově filmově ukončit zimu, neodhodlal bych se. A byla by to chyba. Železný zákon asociace tomu ale chce, že když vidím Stellana Skarsgårda, kdesi ve druhém plánu slyším Orinoco Flow, a to se počítá. 'Kam se hrabe Liam Neeson', napadlo mě, aniž bych tušil, že se vážně hrabal. Víc než příhodně lineární příběh, komplikovaný pouze příhodnými náhodami, právě Skarsgårdův tlumený, 'hrušínský' výkon umocňuje diváckou radost z jednotlivých zastavení krvavé msty, který by jinak zůstal trochu banální. Kromě skvělého výkonu v hlavní roli povyšuje severský western nečekaně působivá kamera při scénách odklízení sněhu. Už nějaký čas jsem se nevyděsil před obrazovkou tak jako v okamžiku, kdy zcela očekávaně vyjel Stellanův pluh zpoza zatáčky, nemluvě o dalších nestandardních využitích jinak lidumilné techniky. V Boji jako v jiných snímcích si Moland neodpouští rýpání do středové a levicové politiky, které může být v tak sociální zemi jako je Norsko vtipné a na místě, a výrony absurdního humoru, záměrně shazují mafiánskou vážnost. Tentokrát ale tvůrce vyvažoval daleko uvážlivěji a vtipy umisťoval mnohem účelněji než v explicitních Soudruzi, třeste se!, kteří ke své škodě neměli ani míru, ani Skarsgårda, ani Bruno Ganze v roli srbo-ženevsky hovořícího bosse srbské mafie. ()

Disease

Komediálních momentů jsem se nakonec dočkal, ale ta správná řachanda to je asi jen pro Nory. Nicméně celkový dojem více než dobrý. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (viac)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů

12.01.2016

Druhý ročník festivalu Scandi nabídne od 13. do 19. ledna přehlídku špičkových severských filmů v komplexním distribučním „cloudu": 13 filmů v deseti českých kinech, 41 VOD titulů na portálech… (viac)

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014