Alphaville

• Česko Alphaville (viac)

Alphaville je hlavné mesto galaxie, kde všetko riadia počítače a láska a emócie sú zakázané. Život sa odohráva len v súčasnosti a spojenie s minulosťou bolo zničené. Do tohto prostredia prichádza tajný agent, aby obnovil spojenie s minulosťou a zničil technokratickú diktatúru exaktného myslenia. (STV)

Raven0

Další kritika totalitních systémů, která nehýří akcí, výbuchy a všemožnými zvraty, jak je dnes zvykem. Zaměřuje se spíše na pozorování a fungování celého zvráceného režimu, jak vlastně funguje, proč, jak metodicky ničí lidskost, jedinečnost... Škoda, že jde opět jen o jednostranou kritiku... ()

Pavlínka9

Ano, přijímám, že tento "film" je pro mnohé těžšího rázu, jak dokazoval výraz mého spolusledovatele, který cca po 15ti minutách neměl šajna o co v tom filmu jde a jen na mě vrhal pohledy s výrazem - "Ty to sakra chápeš?" :D S experimentálními výtvory problém nemám a z mého pohledu existují i horší filmy než je Alphaville. Nemyslím si, že by to byla zas až taková hrůza - dokonce si myslím, že jsem si to dokonce i užila a to nejen z utýraného výrazu osoby vedle mě :) Holt existují i další světy, jiná "realita", jiné prostředí a jiný způsob komunikace, než na který jsme zvyklí :) "Mám se dobře. Děkuji. Rádo se stalo." ()

Endyis

Na tento film se budu muset podívat určitě znovu. Snímek má určitě své kvality, ale těžko se mi dostávalo do děje. Moje pozornost furto opadávala a hodně chvil jsem přestával sledovat. Možná to byl jen první vjem. Některé filmy jsou napoprvé těžko střebatelné, tak možná že někdy po opětovném shlédnutí přehodnotím. Každopádně vizuální stránka a atomsféru filmu se mi líbila... 80% ()

pursulus

Pro koho to slovo padne.¬         "Alphaville" (podle jména hlavního města galaktického) je trapárna proslulého intelektuála a Francouze z 60. roků 20. storočí — tím by tak mělo býti pro poněkud zasvěceného řečeno vše. (Není divu, že dotyčný spolupracoval s Truffautem — tahle dvojice patří k sobě.)¬                 Pro okamžitou potřebu rozdělím lidi do třech skupin. První — pojídači buřtů. Druhá — pojídači kaviáru. Třetí — pojídači chřestu. Rozbor: Pojídači buřtů jsou onou průměrnou masou, která chodí do kina nejspíše na trháky bez zvláštní přidané hodnoty; pro ty "Alphaville" není. Pojídači kaviáru jsou ti, jimž vytříbený smysl pro krásu a jedinečnost nedovolí bez utrpení dívati se na… Alphaville; pro ty snímek rozhodně též není. Pojídači chřestu jsou intelektuálové ražení toho, že jim intelektualita natolik ovlivnila myšlení, že už nejsou schopni intelektuálního rozvažování; tak pro tyto poslední Alphaville rozhodně je.¬                 Zajímavý pohled na věc: uživ. mortak. ()

fefee

Pozoruhodný snímok reflektujúci tú dobu. Aj keď som zo začiatku iba kukal ako blázon nechápavo. Eddie Constantine bol vynikajúci. ()

strelenaL

Jean Luc Godard je pro mě génius své doby. Spolu s FrançoisemTruffautem patří mezi režiséry před kterými smekám. Alphaville je slušným filmem i přes otřesný příběh. Jeho zpracování je ale brilantní. ()

Dreadd

Dav nadšeně tleská. Další narušitel systému padá po několika výstřelech do bazénu, kde ho pro jistotu dorazí skupina akvabel. Plakal nad smrtí své ženy. Pláč není racionální, ničemu neprospívá. Kdo se nepřizpůsobí nebo nespáchá sebevraždu, je popraven. Alphaville je sci-fi, které odmítá být vědecko-fantastickým obrazem (všichni používají běžné zbraně, interiéry se povětšinou netváří futuristicky a mají k tomu zřejmě velmi dobrý důvod), ale především myšlenkami. Epilepticky problikávající reflektory, nápisy i nejslavnější Einsteinova rovnice společně s velmi dlouhými záběry (často i přes minutu) a rozvážným strojovým hlasem počítače Alpha 60 vytváří hutnou hypnotickou atmosféru lidské civilizace ztracené v izolaci, pro níž svoboda už neznamená vůbec nic, láska je zakázané slovo a jejich čas řídí jedničky a nuly podle zákonů logiky. Nikdo se nesmí ptát proč. Hlavní hrdina je kombinací nekompromisního bogartovského charismatu a mcclaneovské nedůvěřivosti k technologiím a účastní se Godardova intergalaktického experimentu ve svém Fordu Galaxie. ()

Autogram

Filozofické sci-fi, ktoré ma nenudilo, a to je čo povedať. Je tu medzigalaktický dvojitý agent 003, ktorý fotografovaním všetkého značne predbehol dobu a príbeh v cudzej krajine, ktorá navonok vyzerá normálne, ale ľudia majú odstránené emócie, takmer ako od Orwella. Naviac sú krásne francúzske ženy, či už zvodkyňa tretieho rádu alebo programátorka druhého rádu. Zostáva len dúfať, že ľudia a svet nezmutujú do tohto technologického stavu bez lásky a svedomia a na neónových pútačoch nezostanú len rovnice. –––– Chcem telegrafovať. – Do galaktickej alebo do miestnej siete? –––– Mám sa dobre, ďakujem, prosím. –––– Za možnosť omylu budem bojovať! ()

mohamedsfinger

Ze začátku se divák opravdu neorientuje, a aby pronikl do celého příběhu musí se opravdu hodně namáhat, ale úsilí se určitě vyplatí. Na první pohled se k nám dostává sci-fi-noir film, ale když se opravdu pokusíme dostat pod povrch, tak najdeme nejen kritiku přetechnizovaného světa, ale hlavně jsme upozorněni na skutečné potřeby člověka. Těm, kteří obdivují sci-fi tak, jak ho chápe dnšní filmový průmysl, se Alphaville pravděpodobně líbit nebude, ale, přiznejme si, relativně úzká skupina diváků, jež netouží po akci, si přide na své, pokud přistoupí na Godardovu hru. Odměnou nebude jen objevení hlavní myšlenky snímku, ale i krásná Anna Karina a její oči. ()

tempus

Na začátku je hudba (spíš jenom hudební podkres) hodně otravná, ale později si zvyknete. Poprvé to není nejhorší (něco takového už jsem viděl). Pohnutky jednání agenta mohlo být lepší. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu: „Námět tohoto filmu sloužil k Equilibriu“. ()

bila.tecka

Jednu hvězdu za nadpozemskou krásu seveřanky Anny Kariny, jednu za výtvarnou koncepci a třetí za neuchopitelné cosi, co mě dráždí a provokuje. Nedokážu tuhle záležitost ani považovat za regulérní film, spíš experiment nové vlny, který mě chvílemi míjel mílemi daleko, místy metry. Ale celkově pořád míjel, excuzes-moi monsieur Godard... ()

F.W.Colqhoun

Agent Causion nemilosrdně provrtá bříško každému, koho potká na chodbě, a obohacuje chladný svět projasňující se logiky drtky hrubozrnné poezie. Goddardova vize společnosti někde mezi Orwellem, Husserlem a Clarkem, kde se každým dnem ocitají na blacklistu nová slova a CML / Hall na vás nepromlouvá uklidňujícím sameťákem, nýbrž krkavým slavíkem, je zajímavá bohužel jen neokázalým novovlnným zpracováním. Jednoho ta pomýlená vize budoucnosti skoro rozesmutní tím, že dosud nenastala. Se slzou v oku se ptám: Za kolikátým rohem času čeká společnost racionálního teroru? Dočkáme se? ()

Myshkin

Film připomíná jakousi variaci na Orwellovo 1984, a to variaci ne úplně nezajímavou, alespoň atmosféra je opravdu vydařená. Oproti Orwellovi je tu možná o něco víc vzletných slov, ale oproti němu Alphaville zkrátka nedosahuje takové působivosti. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I'd like to make a call." "Galaxy or local call?"     Sci-fi strihnuté noir atmosférou, zaradené do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Bavil ma ten znepokojivý futuristický svet, v ktorom vládne tvrdá logika a na nejaké emócie, či lásku absolútne nie je miesto ("I'm fine, thanks. Don't mention it."), bavila ma vizualizácia toho sveta (výborná kamera Raoula Coutarda), z dnešného pohľadu hodne retro a bavili ma aj herci, hlavne veľké smutné oči Anny Kariny, v ktorých som sa neustále strácal.     "No one has ever lived in the past. No one will ever live in the future. The present is the form of all life." ()

Mikino00

Veliké zklamaní, neskutečně přeceněný film, hrající si na sci-fi a přitom s ním nemá nic společného. Ten reflektor s ventilátorem je jediný prvek sci-fi v celém filmu. Takže je to drama, ale drama, které nemá smysl, je nudné a v němž jsou scény jako přestřelky a honička tak trapné, jako v nějakých Béčkových filmech. ()

Martinius odpad!

alphaville sa da s kludom oznacit za priekopnicke dielo postmoderneho umenia (zazivajuceho svoj rozmach v kinematografii v sesdesiatych rokoch vo forme zanru, ktory nazyvame alternativny film). a to aj napriek skutocnosti, ze v nom mozeme objavit naznaky dejovej linie a dokonca aj happy end. americky veteran z guadalcanalu navstivi futuristicke mesto alphaville (aky pekny anachronizmus), kde zije ludstvo bez citov, lasky ci kultury, ovladane akymsi vsemocnym a vseveducim pocitacom. pocitac alpha 60 neustale krmi svojich poddanych nejakou abstraktnou zivotnou filozofiou a oddovodnuje svoj absolutizmus vysoko intelektualnymi argumentami, ktorym nerozumie ani on sam. vo francuzskom originale dokonca hlasom pripominajucim nejakeho potravinoveho hygienika kratko pred infarktom, ktoremu prave zabehol vyvar zo slimakov. alphaville si vdaka zlemu osvetleniu nepravom robi narok na film noir, nenavodzuje ziadnu atmosferu, interiery parizskych predmesti posobia lacno, klubovo a uz vobec nie futuristicky. film je popretkavany spletou uplne nezmyselnych iracionalnych scen nijako nesuvisiacich s pribehom a divak sa nimi doslova pretrpi az ku koncu. ked chcete zabit jeden a pol hodiny vasho zivota, upierajte radsej zrak na presypacie hodiny, co je z hladiska kulturneho zazitku podstatne obohacujucejsie ako dojem z alphaville. tym, ze je nieco stare, rebelantsky nemainstreamove a z dovodu plesnivenia obsahu 8mm kotuca vnimane ako klasika, automaticky neznamena, ze je to aj dobre. sugescia kvality okolo tohto filmu je podstatne sofistikovanejsia ako film samotny... ()

Brejlil

Ne, že bych tento film chápal do detailu. Vlastně až na základní myšlenku "poezie vítězí nad bezduchou technikou" jej nechápu skoro vůbec. Jde o svéráznou kombinaci sci-fi a filmu-noir pro intelektuály. Tomu také dost odpovídá provedení (např. automobilová honička), které si s lecčím hlavu neláme. Ale já mám slabost pro 60. léta, jejich svéráznou poetiku technicistního okouzlení a proto za 4. Hvězdičky tedy. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

13.09.2022

Na filmovém nebi nad Francií dnes přibyla další velká hvězda, ve věku 91 let totiž ve Švýcarsku zemřel významný francouzský režisér, scenárista, střihač, herec, producent a jedna z nejvýraznějších… (viac)