Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

neoBlast

Alex Garland byl zase tak blízko... tak blizoučko. Asi se všichni shodneme, že jeho scénáře do jednoho mají pokaždé nakročeno k velmi atraktivní zápletce, ale závěry mu moc nejdou a Ex Machina jenom v trendu pokračuje, v závěru ztrácí dech a hlavně i tempo rozhodně negraduje. Bohužel doteď se mohl schovat za režisérská esa typu Dannyho Boylea či Marka Romaneka, kteří - řekněme si to na rovinu - utáhnou i tu nejtenčí špagetku. Ex Machina je přesně jak Garland zamýšlel, pomalá, komorní, vizuál s důrazem na design. Ale filmu chybí duše - jak příhodně k ději jehož hlavním motivem je koncept "uncanny valley". Rozhodně nelituji (toto téma uvidíme ve filmech jen častěji), ale na přehrávajícího Oscara Isaaca si počkám do Hvězdných válek. 65 % ()

marvan

Další garlandovská banalitka, putující po předem vyšlapaných cestičkách, která se neprávem tváří jako cosi objevného. ()

Pavlínka9

Již trailer mě hodně upoutal, tudíž jsem se na film opravdu těšila...a jsem nadmíru spokojena. Film má hodně pomalé tempo, které mu ale skvěle sedí, jelikož tohle přesně potřeboval. Vynikající obsazení - Gleeson a Isaac - v jednom filmu pro mě dvojice chlapů, kteří mě za posledních pár let dost zaujali :) A.I. pro mě není již budoucnost, ale současnost a to, o co jde v tomto filmu je skvělý způsob jak koexistenci člověka a "robota" otestovat. Již po pár minutách jsem si nebyla jistá, komu věřit a kdo je tu vlastně ten hlavní záporách. I sebemenší nepozorností Vám mohla uniknout důležitá myšlenka či čin z filmu...Těžko říct, zdali bych chtěla být ten výrobce či testovatel...Film má skvělé interiéry a vybavení - ale jak bylo řečeno na začátku - pro mě by to bylo asi obtížné v tom domě být - klaustrofobické příznaky by se objevily asi hodně rychle :D ()

Bobik9

Velmi originální a naprosto nečekané, skoro až šokující. Alex Garland znovu stvořil něco působivého. Naprosto odlišný druh sci-fi než na jaký bývám zvyklý. Skvěle herecky zvládnuté od Gleesona a Vikander a totálně bravůrně od Isaaca. Má to napětí, má to šmrnc, má to specifickou atmosféru a skvěle zvolenou hudební kulisu. Navíc překrásná skandinávská příroda. Za relativně málo peněz myslím hodně muziky. ()

noriaki

Film plný paradoxů. Vizuálně uklidňující (čisté linie domu a nádherná příroda jsou nedílnou součástí zážitku) a emocionálně bouřící. Intelektuálně provokující, ale přitom nikterak objevný. Film se chytře jen tváří a efektně diváka staví do role pochybujícího, aniž by ho nutil opravdu myslet, tím méně se dobrat řešení. Zhruba od poloviny snímku je jasné, jak dopadne. Ani ne že by jinak dopadnout nemohl, ale protože to byla nejsnazší cesta, jak zapůsobit. A o to šlo v první řadě. Odpovědi na nastíněné složité otázky musíte hledat jinde. Výborná Alicia Vikander a tradičně slušný Domhnall Gleeson. ()

terunka003

Sci-fi, blízká budoucnost, vychytralost, depresivní, zajímavé, uchlastané, technické, zrádné. Vcelku depresivně laděné drama o nových technologiích a vývoji UI. Filmovému šéfovi jsem nevěřila hned zezačátku a to počínaje bradkou, jeho chlastání taky nebylo úplně svaté. Caleb byl až příliš čistý, což byl vlastně úmyslně. A Ava, to byla pěkně vyčůraná robotice. Děj je napínavý, poutavý a konec je teda nečekaný. ..příroda to teda byla pěkná, to teda žádná.. ()

Thommie

Parádní, vypointované, znepokojující. Je tu jediný problém - jediný dílek jinak dokonalé skládačky nesedí a sice fakt, že se Caleb zamiluje do stroje. To je hodně přitažené za vlasy. Bohužel na tomto dějovém uzlu stojí smysl celé zápletky. Bylo by to pochopitelnější, kdybychom nahlédli do Calebovy psychologie trochu víc, což se ale neděje. ()

romajz15

Celkem koukatelné sci-fi, s celkem realistickým nápadem a celkem dobrými hereckými výkony. Na pět hvězd to ale rozhodně nestačí, o čtyřech jsem uvažoval akorát během jednoho momentu uprostřed filmu (kdo viděl, ví o čem mluvím), ale když se ukázalo, že se žádné překvapení nekoná, byl jsem zklamán. ()

Mishqo

80% ... Ako sa dozviete, že umelá inteligencia skutočne dokáže samostatne myslieť a emocionálne vnímať? Tak, že s vami vyjebe. Ale viac nechcem spoilerovať. Téma umelej inteligencie má nikdy neomrzí pokiaľ je dobré spracovaná. Tiesnivá atmosféra doplnená výbornou hudbou a hercami. Futuristický vizuál. Z minima vyťažené takmer maximum. ()

Pump

Nafouknutá bublina kterou jsem měl problém vůbec dokoukat a brát vážně. Sci-fi miluju, ale tohle bylo takové slepené něčím co připomínalo .... a hrálo to na jednu notu. Jakmile se objevila ONA, začal jsem být nadržený. Co k tomu dodat? Takové hodně soft Penthouse late night! ()

hroubek

Tak tohle byla pro mně naprostá lahůdková záležitost. Ex Machina mě nalákala na svoje trailery a doslova komorní sci-fi atmosféru, kterou pak taky ve filmu náležitě prodala. Alex Garland jde na to dost chytře, protože si ve svém námětu půjčuje zajímavé věci z jiných sci-fi filmů a povídek a rozehraje si vlastní povídku, kde není nic takového jako se na první pohled zdá. Hodně moc se mi líbilo, že Garland nikam nespěchá pečlivě buduje atmosféru a krásně se věnuje dialogovým výměnám mezi herci, která posouvají příběh z místa na místo(obrazně řečeno). Už jen kvůli těm slovním výměnám a tomu perfektnímu umístění, ve kterém se film odehrává, stojí za to film vidět. Plus parádní herci a sci-fi zápletka, která je dost zajímavá, aby udržela pozornost po celou dobu. Alicia Vikander je nádherná a ke všemu má napsané perfektní dialogy, a tak nějak chápu hlavního hrdinu, že tomu propadl. Domhnall Gleeson opět dokazuje jak moc je talentovaný, a že se v neztratí ani v předaleké galaxii před dávnými časy. Totéž platí i doslova i Oscara Isaaca, který v každé roli čím dál lepší. Tady se opravdu nevyplatí nic prozrazovat a ani koukat na trailery, jelikož by mohly toho dost vyzradit. Jediným nedostatkem je trošku přepálené finále, které se dá trochu odhadnout. Ex Machine je parádní komorní sci-fi a já jsem zvědavý s čím příjde Garland příště. ()

Yoda sama

Film ktorý má dušu, myšlienku a o tom, o čom rozpráva, rozpráva na jednotku. Naviac je to skvelo natočené, dokonalo zvrátené a desivé. ()

VanTom

I komorní dialogové sci-fi se čtyřmi herci může úžasně vypadat (viz celé to supermoderní sídlo / laboratoř, design Avy), znít a především v sobě nést takovou tenzi, kterou meditativní tempo nejenže neuspí, naopak ještě zesílí. Vybroušený scénář s prostou premisou "testuji nesmírně pokročilou (a sexy) robotickou UI, ale něco tu nehraje" se díkybohu dočkal i padnoucího vyústění. ()

dANo

S prižmúreným elektronickým okom ;o) dávam plný počet, keďže sa mi veľmi páčil samotný nápad, vizuálna stránka filmu a v neposlednom rade hudba, ktorú má na starosti člen mojej obľúbenej kapely Portishead. Je však pravda, že je vo filme pár vecí, ktoré by sa dali vytknúť. Je tu zopár nelogických konaní hlavných postáv, ale nie je to také rušivé, aby to pokazilo zaujímavý a prekvapivý záver. ()

Eleanor05

Aneb co se stane, když zapomenete svému robotovi nainstalovat Asimovovy Zákony robotiky... ;-) Ale jinak zajímavé, vcelku chytré (až na pár kiksů), zábavné a hlavně originální. ()

VasaX

Přiznám se, že jsem čekal něco většího, hlubšího. A pak se střetl s něčím komornějším, ač výpravou skvělým, kdy příběh je poměrně jednoduchý, zápletka taktéž ale myšlenky a některá nenápadná poselství mají značnou váhu. To, že si vystačíme s komorním obsazením, je skvělé. Je to chytré, svižné, poutavé a po chvíli si člověk zvykne jak na charaktery, tak jejich představitele. Člověku to vnukne myšlenku, na kolik je to ještě sci-fi a na kolik už thriller... Ale nečekejte od toho superchytré úvahy či hluboká poselství. Spíš decentně, v mezích zábavy... ()

nevermore

Stokrát provařená otázka, jestli nás "počítače" jednou převezou, je znovu diskutována i v tomto filmu. Dívalo se na to dobře, ale jen jednou. ()

fefee

Veľmi zaujímavé a pozoruhodné sci-fičko už s klasickou ničím neobvyklou témou v tomto žánru ale zrežírované precízne a odborne citlivo tak, že pôsobí pútavo a tajomne až do svojho záveru. Rozhodne odporúčam pozrieť. (3,5*) ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)