Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

akvatam

S01 Goyer zobral svet Nadácie a rozhodol sa vybudovať veľkolepú ságu. A zatiaľ sa mu to darí. Len sa na to treba pozerať ako na seriál Nadáciou inšpirovaný, nie ako na prevedenie kníh na televízne obrazovky. Zmien je bohato, aj keď základná dejová linka sa drží. Avšak väčšina zmien je ku prospechu veci. Prináša to veľké množstvo nových myšlienok, svet to obohacuje a rozvíja (náboženstvo, viera, terorizmus, boj za slobodu a extra špeciál: klonovacia dynastia, to je kapitola sama o sebe). Vlastne je len jedna zmena (možno dve), ktorá mi vadí, respektíve podľa mňa je horšia ako v knihe. A to postava Salvor Hardin. A teraz vôbec nehovorím o tom, že je to černoška a žena  (btw, zmien pohlaví je tu kopu, ale zase v knihe mám pocit, že nebola  jediná ženská postava. A mne to vôbec nevadí, nemá to žiadny vplyv na príbeh ako taký). Ale skrátka táto postava je v knihe ikonická, svojim správaním, svojim prístupom. Mne nevadí, že sa postavy menia, pre lepšie zasadenie do príbehu a formátu média, pre ktorý sa robia, tu mi vadí, že je to zmena ku horšiemu. Salvor Hardin bol legendárny geniálny prvý starosta Nadácie a má úplne ikonickú citáciu o tom, že násilie je riešenie pre nekompetentných. A Hardin v seriály? Ochrankyňa Nadácie, ktorá ma kvér doslova vždy po ruke. Aj tá jej linka, kedy je odtiahnutá na loď, je vlastne ako z nejakého lacnéh sci fi seriálu (až na koniec tejto linky, ten bol opáť skvelý). Ale okrem tohto je všetko ostatné (dej odohrávajúci sa v hlavnom meste, príbeh cisárskych „bratov“, náboženská linka, či uz jedna alebo druhá, teroristický útok, súd (ktorý je ako jeden z mála v podstate skoro doslova prenesený z knihy  ), paráda). Tým sa dostávam k vizuálu, ktorý je, no, proste úchvatný. Nadácia je epos, respektíve môže byť, ak sa v nej bude pokračovať, pretože toto je len úvod. Vlastne sme sa v deji dostali iba po prvý problém, ktorý sa riešil v knihe asi v tretine  , ale je tu tak veľa pridaného ďalšieho deja, že to vlastne vôbec nevadí. Avšak tým sa dostávam ku druhej moje výtke, oproti knihe. A tou vyriešenie toho zásadného problému v Nadácii. To, čo je ten tajomný monolit na Terminuse je tým, čo knihu čítali jasné od začiatku, ale vôbec to nevadí (keďže aj toto je oproti knihe obohatené o ďalšie nové prvky). Vadí mi, ako sa to celé vlastne nakoniec vyriešilo (niekoľko storočný konflikt ukončí proste 2 minútový preslov? Ale no táááák...) Ale to je tak nejak pre tetno seriál typické. On a síce volá Nadácia, ale to všetko čo bolo pridané (cisár, náboženstvo, politika, dejová linka okolo Gaal, ktorá patrí k vrcholom seriálu (na konci druhej epizódy sa stane niečo, čo vás doslova pribije ku sedačkám a tým, čo o čítali je jasné, že od teraz sa ide mimo deja kníh, lebo toto je taký šok a taký rozpor oproti knihe, hm, mňamka)), tieto  veci sú úplné skvelé. Potom tu však máme dej na Terminuse a priamo Nadáciu, ktorá je tak nejak najbližšie ku knihe (a pritom tak ďaleko  ), a to je vlastne najslabšia časť seriálu. A ďalší problém je, že je to evidentne veľký projekt, ktorý si autori predstavujú robiť niekoľko rokov. A naozaj to má potenciál byť vo výsledku jeden z naj seriálových eposov vôbec, keď to bude celé vonku. Avšak, musia tvorcovia vydržať. A  vydržať musia aj dnešný netrpezlivý diváci, ktorý chcú všetko hneď. Sám som už čítal niekoľko hodnotení „seriálu“ po vídaní prvej epizódy. Toto je maratón, nie šprint. Ak na túto hru pristúpite, a akceptujete taktiež to, že toto je adaptácia na motív Nadácie, nie jej doslovná prerábka (ak chcete toto, pustite si audioknihu), tak dostanete jedného z adeptov na seriál roka a príležitosť, byť od začiatku prítomný jednej možno legendárnej ságy. Alebo počkajte a pustite si to za pár rokov, až to bude vonku celé  . 8,5/10 a rozmýšľam, či to bude môj tip na seriál roka, ale v top 3 tohto roka to je určite. () (menej) (viac)

quelhar

(Po první sérii:) Nejsem militantní příznivec předlohy, ale četl jsem ji. Nevadí mi změna pohlaví hlavních postav ani vymyšlené milostné vztahy. Kdyby tyto okolnosti autoři pojali zajímavě, klidně by z toho mohl být velmi dobrý sci-fi seriál. Tady však vyletěly peníze komínem. Zajímavá vizuální stránka je doslova to jediné, co je na seriálu alespoň ucházející. Největším problémem seriálu jsou scénář, který doslova ze všech hlavních hrdinů dělá naprosto nezajímavé postavy, a herecké výkony, které těm špatně napsaným postavám nepropůjčí ani trochu charismatu (čestnou výjimku tvoří Jared Harris a Lee Pace, první z nich ale není hlavní postavou, což čtenáře předlohy nemůže překvapit). O další sérii fakt zájem nemám. Tento seriál by měl co nejdříve upadnout v zapomenutí. Třeba to za pár let zkusí někdo jiný nějak jinak. Na závěr: Pokud je na vašem seriálu daleko nejpoutavější úvodní znělka, je něco opravdu hodně špatně. ()

Eterninox

S Asimovovou předlohou to mnoho společného nemá, a většina "kladných" postav (snad až na Harrisova Seldona) mi přišla značně nesympatická a nezajímavá. Naštěstí to dost zachraňovaly mocenské hry tří císařů, v čele se skvěle obsazeným Lee Pacem, a také vypiplaný vizuál a speciální efekty. Na vysokorozpočtovou adaptaci jednoho z nejzásadnějších děl moderní sci-fi je to ale i tak značné zklamání. 65% ()

DaeGurth odpad!

Absurdní výplach černé feministky... až se budu chtít styděť za to, že jsem běloch a chlap, tak si udělám lobotomii a pak se určitě ozvu. Teď mě ale omluvte, jdu si znovu přečíst opravdovou Nadaci. ()

Hadati

S knižní předlohou toho moc společného nemá. Seriál si vypůjčil Asimovský vesmír, několik postav a nápad psychohistorie a stvoření Nadace. Proto si seriál více užije ten, kdo původní román nečetl. Ti, co znají Nadaci knižně, se musí smířit s tím, že z původního nápadu zbyly jen základy. Velmi musím pochválit vizuální stránku seriálu, které se nedá vůbec nic vytknout. Stejně tak herecké výkony, kde se mi osobně nejvíc líbil císař Kleon I. (Úsvit, Den i Soumrak). Horší už to bylo s hlavním příběhem, kdy už od počátku se princip psychohistorie začal značně odklánět. Principem psychohistorie totiž je, že nesleduje jednotlivce, ale velká společenská uskupení. Jenže už od začátku se klade důraz na budoucnost Nadace na jednotlivce. A to je popření hlavní myšlenky románu. Do dvou třetin seriálu se to dá ještě snést, ale v posledních dílech již logika padá dost na hubu. Je smutné, kolik seriálů si nedokáže smysluplnost udržet až do konce. Přesto se jedná o dobrý seriál, který bych nedoporučil pouze ortodoxním Asimovcům. ()

warrenur

1.seria: Nepoznajuc knizny original, siahol som po sfilmovanej verzii. Mozno tvrdit, ze mnohe casti su velmi dobre a vo svojej podobe i originalne a technicky kvalitne natocene. Herecky, az na drobne vynimky tiez v pohode. Neokukane sci-fi, ktore odporucam nie len fanusikom zanru. Rozpoctom sa zrejme nesetrilo....uvidime. 65%            2.seria: Opat kolisava kvalita epizod. Velmi kolisava. Celkovo vsak urcite nadpriemer. Viac diania na cisarskom dvore, lepsie pochopenie postavy Demerzel, ci opis zakladov a prezivania Seldon-ovho odkazu v zakladoch "nadacie". Rozporuplne, co je skoda, cakal som rozhodne zdvihnutie latky, pretoze niektore originalne sci-fi myslienky si ma ziskali uz v prvej serii. Snad predznamenany vyvoj v tretej serii nebude taky nalinkovany, ako by sa dalo predpokladat. I tak odporucam. 65% ()

Grizzly

Absolutni shit. Tesil jsem se moc, ale zvladl jsem jen tri dily a i to je zbytecne moc. S Asimovem to nema lautr nic spolecneho. Chapu, ze v dnesni dobe se tezko toci predloha, ktera uplne nesplnuje jednoduchou zabavu pro troglodyty a navic se totalne vymyka vsem woke standartum. A neni to povinny negersky genderbend, ktery by mi vadil. To ze je Hardin cernoska neni to, co to posralo. Je to totalni prekopani (mozna nepochopeni) charakteru postavy kde se vsechno hrouti (plus to, ze herecka je naprosto strasne toporna, ale budiz). A ten dil, ktery se odehrava na lodi mirici k Terminu byl obzvlast vydarenej. V pribehu kde se resi osudy Galaxie v horizontu tisicu let mne opravdu nezajima, kterou ufnukanou cernosku vyjebal nejaky mistni retard a ona je z toho ted smutna. Mimochodem ono je hezky a emancipovany udelat z muzskych postav zeny, ale je k tomu taky potreba udrzet tu silu postavy a ne ji kvuli tomu predelat na precitlivelou chudinku, jejiz dulezitost v pribehu je pouze ta, ze ji nekdo ojede. To je naopak celkem dost velkej navrat ke stereotypu. A to rikam jako nekdo, komu vubec, ale vubec nevadi stereotypy v kinematografii a obzvlaste pak ty gendrove. Mozna je to moji nekritickou laskou k predloze, ale proste nechapu proc tocit neco, co se vydava za adaptaci, kdyz to nema s predlouhou spolecneho nic nez nazev. Snazil jsem se od toho odprostit a koukat na to jako na proste scifi. Ale nejde to. Nefunguje to ani tak. Krom trojpostavy cisare. To bylo cool. ()

gumbo

Bohužel to dopadlo tak, jak se k tomu celou sérii schylovalo. Hodně slabým "cliffhangerem", který měl asi upoutat na další řadu, ale většinu diváků odradí. Musím pochválit vizuál, hudbu a některé pasáže, kdy to začínalo vypadat zajímavě. Ale celkově to je nuda k uzoufání. Bohužel to nemá moc momentů, které by diváka vtahovali, děj je zmatený, chování postav nesmyslné, prostě to tak nějak bez vedení plyne od ničeho k ničemu. Škoda, předlohu jsem nečetl, ale pochybuji že by Asimov napsal takovou nudnou soap operu, bez hlubokých myšlenek postavenou na hliněných nohách. 55% ()

loki5

Takhle uťal jsem to v půli první série. Knihy jsem kdysi četl ale již si z nich tolik nepamatuju. Ale tohle je prostě velké vizuálně navoněná a vlekoucí se nuda. Nemá to nic zajímavého co by to mohlo nabídnout. A je to velká škoda. 40% ()

papaguy

Based on the novels by Isaac Asimov. A tím by mohla recenze skončit. Ale člověku to nedá.... Fanoušek knížek, z nichž část jsem četl, zřejmě zažije rozkol osobnosti. Na jednu stranu plesá, že milovaná sága doputovala i do filmového nebe. Druhá část, ta věčně nespokojená, bude hledat mouchy a řešit, jestli to je málo/dost podle předlohy. Není. A je to dobře. Obě holky své role zvládly a přirostly mi k srdci. Poněkud "shakespearovské" dialogy či monology možná mohou někoho uspávat. Mě se líbily. Dávaly pokusu o převod monumentální knižní ságy do televizní řeči až literární kvalitu.... PS.: Ty digitální opening title á la marvel by se měly už zakázat. ()

E lan

Jaj, to je slabota. Vcelku slibný začátek a potom natahovaná nuda s blbým příběhem na pozadí nejlepší sci-fi ságy všech dob. Za zmínku stojí charizmatický Day a naopak nudný Harry Saldon. Skoro vše zle😔 ()

Listyx odpad!

Pokud jste četli původní Nadaci tak vězte, že seriál s ní nemá nic moc společného. Je to taková multipokurvená, tubovyvážená kravina se shodným názvem. Měli jste nadaci rádi? Přišla Vám zajímavá? Tak máte slušnou šanci si zazvratec, případně alespoň ukroutit hlavičku od tělíčka, páč tomu fakt nebudete věřit. Nic proti hercům, ba musím přiznat, že Seldon byl fajn. Ale ten moment na který se tam mihne to prostě nijak zásadně neovlivní. A tím také končí podobnost s nadací. Psychohistorií se to vlastně nezabývá, ta kdyby tam nebyla tak to ani nikdo nepoznal. No za mě dále nesledovatelné. ()

kukkik odpad!

Po první sérii můžu říct leda tolik, že nejde o nic víc, než o další zásek v pomyslném prkně na oltáři západního společenského hnutí zvaného původně pejorativně, později však i oficiálně "Woke". Na tomto oltáři už se válí velká hromada obětin v podobě bestiálním způsobem zprzněných výborných literárních předloh, a toto pseudonáboženství se zdaleka nechystá tyto počty nijak redukovat, čehož je i tento seriál smutným důkazem. V tuto chvíli už se to nedá brát jinak, než jako jakousi náhradu ateistické společnosti za náboženská hnutí minulosti, jak jinak si totiž vysvětlit toto fanatistické tažení napříč kulturou, které má jediný cíl a sice šířit se a získávat co nejvíce nových následovníků a to jakýmikoli prostředky a za cenu doslova jakýchkoli ztrát. Co na tom, že tak vznikají snímky o ničem a pro nikoho? Věrní fanoušci předlohy jsou zpravidla zlatonosná cílová skupina a vlhký sen každého producenta, jelikož jsou za věrnost předloze ochotní solit peníze celá desetiletí - viz Ringers, Whovians, Trekkies, Potterheads, Marvelites, 3-Pin Fans a další - tenhle typ fanoušků ale takové zběsilé adaptace vytírající si s předlohami pozadí zpravidla z duše nenávidí a podobná díla nejdříve strhají a poté raději ignorují. Předlohou nepolíbení diváci, kteří ale ocení kvalitu díla, takový patos taky neosloví, jelikož tvůrci sice hrdinně vyškrtali vše, co drželo předlohu pokupě, jenže už nebyli schopni nahradit chybějící části vlastními nápady a dějem; pro člověka neznalého předlohy tedy takový snímek nedává smysl a připadá mu hloupý, zmatený, nesoudržný a naivní. Poslední významná skupina jsou diváci neznalí předlohy a zároveň nenároční na kvalitu obsahu (ideálně navíc oddaní "woke" hnutí a tedy vděční za každou pansexuální černošskou šlechtičnu v historickém dramatu ze středověké Anglie či transsexuálního trpaslíka na barikádách Velké francouzské revoluce), ti sice budou z takového snímku nadšení.. nicméně ti by se spokojili i se 100× levnějším projektem sepsaným partou stážistů. Pro koho tedy tyhle filmy a seriály vznikají a kdo do nich investuje, to je skutečná záhada. Co se tvůrců týče, hlavní je, že tato díla jsou plná potřebné agitace a splňují přísná kritéria kulturních kvót. Očividně už studiím nezáleží na tom, že je strhá odborná kritika i běžní diváci, dokonce už nevadí ani když ty snímky prakticky nic nevydělají a mají problém se vůbec splatit. Tyhle trendy naštěstí nikdy netrvají věčně a jakmile pomine současný hype kolem nich, upadnou zkrátka v zapomnění, což je přesně to, co si tato vyložené pitomá adaptace Asimovovy Nadace zaslouží. Nejvíc mě ale mrzí, kolik lidí tuhle hovadinu uvidí a pojem "Nadace od Asimova" si budou spojovat právě s ní.. odpad! ()

wixet

Achjo...proč jen jsem tomu věnoval čas. Asi proto, že jsem bohužel nečetl knihy. To bych to nejspíš vypnul už po druhém dílu. Ale né, ja to musel dokoukat do konce, jestli z toho přeci jen nevyleze něco víc. Ale tím koncem zabili i to málo pozitivního, co jsem v tom viděl. Dvě hvězdy za výpravu... ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)