Gándhi

Biografie Mohandase K.Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost Indie. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu z postu bojovného právníka v Jižní Africe až na pozici duchovního vůdce v Indii. Po svém návratu do Indie si Gándhí uvědomuje, že Britové udělali z Indů druhořadé občany. Dovede indický lid až k povstání proti Britům, přičemž zpočátku volí pouze formu nenásilných protestů Tento film popisuje život a dobu Mahátmy Gándhího, indického politického vůdce, kterému se podařilo osvobodit svou zemi od britské nadvlády za pomoci nenásilných prostředků a tím dát naději a inspiraci nadcházejícím generacím. (oficiálny text distribútora)

Ramanam

Velmi dobře natočený životopisný film o cestě jednoho muže a s ním i celé Indie v boji za nezávislost, která však měla na konci poněkud hořkou pachuť. Možná i sám Gándhí poté litoval, že neučinil mnohé věci jinak. Jeho metody byly velmi originální, ale účinné jen do té míry, kterou jim vláda dovolila. Poté je uplatňoval i na vlastní lid, pro které byl autoritou, a tak to mohlo fungovat. Každopádně myšlenka řešit problémy i jinak než zabíjením je velmi ctnostná. Hlavní však byla ta masovost a dobré načasování do období, kdy svět trpěl dvěma velkými válkami, kde Velká Británie citelně krvácela a ztrácela proto sílu i chuť držet tak velká území silou. Nechci tu opět filosofovat a opakovat se. Problém vidím spíše v situaci po rozdělení, na kterou nebyla Indie vůbec připravená, i když bylo všem jasné, co se bude dít. Kdyby byl odchod postupný a Britové by dohlíželi na bezpečnost obyvatel, nedošlo by k tolika masakrům, ale jen můj názor. Ben Kingsley se mi jako Gándhí moc líbil. Škoda, že ve filmu nebylo více dat a jiných podrobností, které si myslím do životopisu neodmyslitelně patří. Zvláště, jedná-li se o tak velkou historickou postavu, jenž překročila hranice Indie a zasáhla tak celý svět. Navíc se tvůrci v určitých místech snažili o rádoby dobové vykreslení prostřednictvím filmových záznamů z jeho cesty do Anglie a poté úplně vypustí daleko zásadnější detaily. Čekal jsem i o něco větší duchovní a vnitřní přesah, pozastavení a zamyšlení. I přes kvalitu vyprávění a obsazení jsem místy pociťoval závan nudy. Nikoliv trýznivé, ale přeci jen jsem se i několikráte podíval na to, kolik ještě zbývá minutek do konce. Z těchto důvodů, které jsem vypsal, opravdu nemohu hodnotit maximálním počtem hvězd. Jsem nucen snížit na pěknou a solidní čtyřhvězdu. ()

Circumscriptor

"Oh, God!" Ňo, tak toto bol neskutočný mindfuck. Áno, moje kritické ja uznáva, že Gándhí je naozaj veľmi oldschoolovito a pompézne natočená pocta jednej úžasnej neštátnej autorite a popravde si množstvo vecičiek z filmu mohli tvorcovia odpustiť, aby konečný celok nepôsobil tak umelo a na spôsob divadelnej inscenácie. Ale keď som si nechal všetok ten filmový emocionálny vír prejsť hlavou, tak som sa jednoducho nemohol zbaviť obrovského kultúrneho nadšenia z toho, ako veľkolepé umelecké dielo moje divácke zmysly spracovali. Samozrejme, Ben Kingsley je tu nepochybne geniálny a vážne si cením, že z jeho postavy nutne nerobia akéhosi prevteleného mesiáša a snažia sa ho zachytiť v čo najrealistickejšom svetle. Ale Ben Kingsley nie je sám o sebe nič v porovnaní so všetkými detailíkmi a ohromnou výpravou, ktorá filmovú stopáž sprevádza. Napríklad takí producenti sa s masovými scénami vôbec nekašľali a do každého druhého záberu nadrbkajú tisíce ľudí, aby sa nepovedalo. Gándhí je skrátka tak neskutočne výpravný a obšírny film, že je proste veľmi náročné hľadať na ňom nejaké chyby. A ako bonus je tak krásne zostrihaný, že aj napriek trojhodinovej stopáži ma nenudil ani len na sekundu. ()

chef

Veľdielo vo svetovej kinematografii !!! Posolstvo, na ktoré odkazuje film počas celej minutáže z filmu jednoducho srší a vťahuje aj absolutne nezainteresovaného človeka priamo do problematiky. Tak opatrne dodržaný prerod Gandiho aj ľudí čo ho obklopovali počas 40 rokov neviem zrovnať s ostatnými filmami mapujúcimi také široké obdobie života. Jednoducho, prerody v línii času mali herci na čele s Kingsleym dokonale zvládnuté a film následuje tak kontinuálne, že som jeho zmenu, psychickú ani fyzickú takmer nezaznamenával a nehaval som sa len unášať príbehom a atmosférou. 100% ()

velkyvezir

Film, který musí každého na více jak tři hodiny přikovat k židli. Již tu někdo přede mnou prohlásil, že nikdo si víc nezasloužil kdy Oscara než Ben Kingsley. Troufnu si tvrdit, že ve filmu žádný Kingsley nehraje, tam prostě hraje sám Gandhí. ()

Kracken

Jak bylo řečeno na začátku filmu: Život žádného člověka se nedá shrnout do jednoho vyprávění, každému roku života se nedá přidělit přiměřený čas, nelze zahrnout každou událost ani každou osobu, která nějak ovlivnila směr onoho života ale přesto je to obdivuhodný film s vynikajícím Benem Kingsleym :) ()

bari68

Výpravný životopisný megafilm ako má byť.V počte komparzistov sa skutočne nešetrilo.Priznám sa, že nič podobné som ešte nevidel.Gándhí má,ale bohužiaľ aj obrátenú stranu mince a tým je veľmi pomalé tempo, opakujúce sa udalosti a ubíjajúca dĺžka,ktorá v tomto prípade by zniesla o niečo kratšiu minutáž....No,a nemôžme opomenúť výborný výkon Bena Kingsleyho-oprávnený Oscar. ()

MARTIN*I

"Oko za oko a celý svět bude slepý" Neuvěřitelný příběh neuvěřitelného muže.. Malý tvrdohlavý človíček, který cestou míru a nenásilý dokázal neskutečné věci. Doporučoval bych každému aspoň jednou shlédnout.. Nechápu člověka, který mohl zmáčknout spoušť.. ()

666Carnage

Velký film o Velkém muži. Občas se film sice táhne a je zdlouhavý ale jindy je zase dramatický, že se tají dech. Gándí dokázal velké věci a já se rád koukl na film věnovaný pouze jemu. Ben Kingsley podává neuvěřitelně obdivuhodný herecký výkon. Film má sice přes 3 hodiny ale nenechte se tím odradit jde o poctivou filmařinu. Tenhle film si určitě zaslouží pozornost. 80% ()

Zagros

Gándhí je historickým velkofilmem o osobnosti indického duchovního vůdce, který se dá brát jako zfilmovaná lekce dějepisu 20. století v dějinách Indie. Rozhodně to ale není lekce nudná. Pro někoho je to možná zbytečně dlouhé, také jsme to doma natáhli na několik večerů, ale neberu to jako výtku filmu. Všechny scény měly smysl, tempo vyprávěný bylo v souladu s dlouhými desítkami let Ghándího života a tři hodiny uplynuly v pokojném tempu až překvapivě rychle. Ben Kingsley nezaslouží jen Oscara, ale absolutorium. Do Gándhího se doslova převtělil. Dokázal nasát celou jeho osobnost a vyzařoval z něj vyrovnaný klid i přes nesmírné vnitřní napětí v nejsilnějších scénách. Osobnost Gándhího je krásnou ukázkou toho, že se na násilí dá odpovědět klidem a nastavením druhé tváře. Ani tenhle způsob řešení konfliktu není ideální a také při něm umírají lidé. Možná je jich „jen“ mnohem méně, než když se reaguje na násilí násilím. Dosáhnout svého se tím ale dá také, i když jde o nesmírně náročnou cestu, kterou zvládnou jen skutečné osobnosti… například jako Gándhí. Pak dokáží pohnout celým národem, celou říší, celým světem. ()

Han22

Pův. komentář 7.4.2009: Veliký film o velikém člověkovi, jinak se to nedá říct. Do shlédnutí filmu jsem o Gándhím v podstatě nic nevěděl, po skouknutí si člověk musí nutně položit otázku, jak na tom vlastně svět je. Všude člověk vidí zlo, války, terorismu, za svobodu se bojuje se zbraní v ruce a vypadá to, že to ani jinak nejde. A kdybych nevěděl, že Gándhí byl skutečná postava, nejspíš bych si řekl, že to je pěkná blbost - ale film se drží podle různých článků, co jsem si přečetl docela věrně skutečného života tohoto muže. A ukazuje nám, že všechno se dá dělat i jinak. Gándhí je člověk, za kterým bych dokázal bez váhání jít a vůbec se nedivím tomu, co dokázal. Jeho přesvědčení, odhodlání a víra v lidské dobro je tak silná, že probudí něco i v tom nejtvrdším cynikovi. Zajímalo by mě, jestli by takový muž dokázal dneska totéž - strhnout takhle masy, obrátit je k dobru, jestli by dnes vůbec ještě šlo. Co se filmu týče, má všechno co může film mít - hluboce lidský příběh, strhující životopisné drama, klasické téma boje za svobodu, Kingsleyho, který Gándhího nehraje, který jim je. Překrásnou výpravu, kameru, kostýmy, hudbu a téměř každá scéna stojí za zapamatování. Jestli mě něco nejvíce dostalo, tak to byli lidi, kteří bez obrany, bez šance na úspěch pochodovali proti vojákům do solnovaru. Nebo Gándhího slavnou větu - jsem křesťan, muslim, hindu, žid - v této větě se skrývá nesmyslnost všech náboženských válek. Nebo... ale ne. Tohle prostě musíte vidět, tohle je opravdu velkofilm se vším všudy, velkofilm jak má být, velkofilm který nemá chybu. EDIT 2024: Není co dodávat. Neskutečná filmařina o neskutečném člověkovi, životní role skorodebutujícího Kingsleyho a obrovský smutek na člověkem, který strávil celý život (ne)bojem za svobodu Indie, aby se v jejím závěru musel koukat jak se propadá do pekla náboženských válek. Drama roku 1982 a na 100% nejlepší film toho roku, který si zasloužil všechny Oskary včetně toho hlavního. ()

xmozek

Přemýšlím co mě nejvíce uchvátilo. Jestli Gándhí jako osoba, a jeho činy, nebo zda to byl film. Co vím ale jistě je, že jsem neviděl Bena Kingsleyho hrát Gándhího, ale viděl jsem Gándhího samotného. jeho oscar je zasloužený. ()

Peiper2

Životopisný film o jedné z nejúžasnějších postav minulého století. To co předvádí v hlavní roli Ben Kingsley se snad ani nedá popsat slovy, výborný výkon a zasloužený Oskar. Těch získal film celkem osm a není se vůbec čemu divit. I přes více než tříhodinovou délku jsem se ani chvilku nenudil a s velkým zájmem sledoval životní příběh duchovního vůdce Indie. Jeden z nejlepších filmů všech dob. 5* ()

dopita

Kombinace výpravnosti, silnýho příběhu podle skutečnosti a životního výkonu Bena Kingsleyho dělá z filmu nadprůměrnou záležitost. Richard Attenborough jako režisér už tak fenomenální nebyl, film je předlouhej a chvílema ztrácí na zajímavosti, nicméně pořád odvedl velmi kvalitní práci. Ovšem ve srovnání např. s Amadeem Gándhí neobstojí. ()

F.W.Colqhoun

Gándhího odkaz má hroznou sílu; tak strašlivou, že k jejímu připomenutí není potřeba, jak je vidno, nijak světoborný film. Oskaři - ano, Ben Kingsley - stoprocentně (geniálnější castingový počin mě nenapadá), ale síla filmu spočívá v té osobnosti, která v sobě spojila to nejzákladnější ze 3+ náboženských tradic a měla dost kejklířských schopností a vůle to prodat. Attenborougha šlechtí právě to, že vyklízí pole, neexhibuje, ale možná to v době vzniku filmu působilo jinak. Nejjímavější nejsou po třiceti letech od natočení davové scény, ale okamžiky, kdy Ghándí tká, a hlavně když promlouvá. U scény, kdy Ghándí, zmožený trucovitou hladovkou č.2, uděluje rady na cestu z pekla, jsem prodělával husí kůži zvící lentilek. ()

Scevola

20 rokov snahy majstra zivotopisnych filmov Richarda Attenbourougha stalo za to. Presne podla jeho zameru aj ja som konecne zistil kto bol Gandhi. Otec naroda pomohol k samostatnosti Indie a Pakistanu a znizoval nasilie a krviprelievanie na najmensiu moznu mieru. Clovek by cakal ze najtazsie bude presvedcit Britov o dohode nenasilnou cestou, ale rovnako tazke to mal so svojimi vlastnymi - hinduistami a budhistami. Ben Kingsley az neuveritelne vierohodne zobrazil Gandhio, presne takto som si ho vzdycky predstavoval. 8/10 ()

Litvicek

Jeden člověk změní za svůj život průběh a vývoj v celé jedné zemi. Takový film se nedá popsat nijak jinak, než prostě vynikající pocta velkému člověku a užasné zpracování. Je to něco jako Lincoln. Kecá se tam, probíhá tam těžce obrněný děj a je vidět i dost akce ale většinou je to spíš o kecání, nicméně to člověka vezme za srdce a donutí ho to uvažovat. Nenásilnou formou protestu dokázal opravdu něco výjmečného. Svým hlasem a myšlenkou mohl manipulovat davy, které ho na slovo poslouchaly. Svoji inteligencí mohl své nepřátele pokořit a dát jim najevo svůj názor. Prostě a jednoduše, filmová klasika jak se patří a sluší. Bylo to výborné ! ()

DocBrown

Velkofilm stojí a padá hereckým výkonem Bena Kingleyho. To, jak postupně se svojí rolí stárne, nabývá podoby jak Gándhího známe, přibírá Indický přízvuk (až do míry daleko vyšší, než ten skutečného Gándhího), je prostě fantastické a hlavně díky němu jsem vydržel bez problémů celé tři hodiny. Kingleyho otec pochází z Indie, navíc ze stejné oblasti jako Gándhí, takže Indové težko mohli protestovat. On byl film vůbec spolufinancovaný Indií a je to bohužel vidět na úplné idealizaci Gándhího, za což prostě plný počet dát nemůžu. Zcela jasně jsou tu vynechány méně pozitivní údálosti, jako když odmítl antibiotika pro svou umírající manželku, nebo jeho "rady" Britům a Hitlerovi během druhé světové. Především se ale film snaží navodit dojem, že násilí mezi hinduisty a muslimy skončilo kvůli Gándhího hladovce, ve skutečnosti byl zavražděn během války v Kašmíru a vůbec rozdělení na Indii a Pákistán ho těžce ranilo. Pákistánce hodně pobouřilo vyobrazení Jinnaha, jistě dost karikované, ale vzhledem k tomu že měl na svědomí masakry v Kašmíru, já s tím problém nemám. Naopak je film hodně neutrální v otázce bojů mezi hinduisty a muslimy a nedává vinu ani jedné straně, tak jak se snažil být neutrální Gándhí (ačkoli to si jeho vrah nemyslel) ()

Ondis

Úžasné životopisné drama o Velkém muži. To, co Gándhí udělal pro nezávislost a rozvoj celé 350 milionové Indie je neuvěřitelné a v dějinách nemá obdoby. Dokonalá režie, která nám přesně o životě Gándhího názorně ukazuje jen to, co potřebujeme vědět. Věřím, že na téma Gándhí by se dal natočit i pětihodinový maratón, proto oceňuji tuhle z citem natočenou tříhodinovku. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (viac)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (viac)