Gándhi

Biografie Mohandase K.Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost Indie. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu z postu bojovného právníka v Jižní Africe až na pozici duchovního vůdce v Indii. Po svém návratu do Indie si Gándhí uvědomuje, že Britové udělali z Indů druhořadé občany. Dovede indický lid až k povstání proti Britům, přičemž zpočátku volí pouze formu nenásilných protestů Tento film popisuje život a dobu Mahátmy Gándhího, indického politického vůdce, kterému se podařilo osvobodit svou zemi od britské nadvlády za pomoci nenásilných prostředků a tím dát naději a inspiraci nadcházejícím generacím. (oficiálny text distribútora)

Ezekiel1

Od životopisu významného politika nemůžete čekat extrazábavnou podívanou. Zvlášť když stopáž trvá bezmála 3 hodiny. Přesto Richard Attenborough servíruje divákům úžasnou podívanou plnou krásných záběrů, velkolepé výpravy a příjemné hudby. Mimochodem výkon Bena Kingsleyho je si troufám tvrdit jeden z nejúžasnějších z celé historie kinematografie. Jeho vizáž Gándhího je fascinující. Opravdu jsem věřil, že na plátně vidím samotného osvíceného Mahátmu. ()

Jespi

Naprosto dokonalý film a Kingsley se pro tuto roli narodil. Někdo může namítat, že je nudný a táhlý, ale když jste naladěni na správnou vlnu, tak dostanete krásný snímek a přece nemůžete čekat, že 3. hodinový film o duchovním vůdci bude mít akčnost Star Wars. Klobouk dolů před tím komparzem, protože sehnat ty stovky, možná tisíce lidí, do některých záběrů, asi nebylo snadné. Moc krásný film, který doplní i historické znalosti. 93% ()

orkadimenza

Velkofilm jako kráva, zaslouženě oceněn několika Oscary, ale nesmírně utahaný a zdlouhavý. Věta v prologu sice podobné životopisné filmy naprosto vystihuje, nicméně já věřím, že tohle šlo udělat rozhodně zajímavěji, a pojmout Gándhího život poněkud jiným způsobem. Také ale věřím, že na tu dobu byl Gándhí s precizním Kingsleyem atmosféru navozující natolik, že zdlouhavost mizela (tak jak jsem to cítil u Kmotra), jenže právě Gándhí je pro mě názorným příkladem navozující skepse, kvůli které jsem si dosud nepustil staré dlouhé filmy jako Jih proti Severu, Sedm samurajů nebo Ben Hur. Gándhí je opravdu propracovaný film ve všech detailech a záběrech, ale ve mně nějaký specifický pocit nezanechal, naopak, spíš ve mně zanechal ono kopí nejistoty. ()

angloumene

Gándhi názorně až dokumentárně zobrazuje život jedné z nejpřednějších osobností 20. století. Film se své úlohy ujímá zručně a tak divák skutečně dostává spoustu informací o životě a politických postojích této zajímavé postavy. Na druhou stranu mi chybělo bližší přiblížení jeho filosofických a náboženských názorů, které jsou načrtnuty opravdu povrchně a tak nenadálý post indického duchovního vůdce působí trochu na sílu. Celkově je ale tohle dílko zpracováno dobře a skutečně nabízí hlavní Gándhiho myšlenky a postoje. ()

Rozjimatel

3,5  Či si to človek pripúšťa alebo nie, je to výsostne politický film a ako taký to nie je práve môj obľúbený žáner. Napriek tomu musím priznať kredit za informačnú hodnotu a za osvetu, ktorú film robí. Gándhi bol určite geniálny vo svojej taktike. Na útoky utláčateľov neodpovedal ani jedným z 2 spôsobov, ktoré by oni očakávali: 1. ústup spôsobený strachom (utláčatelia dosiahli svoj cieľ), 2. odveta vyvolaná hnevom (utláčatelia majú ospravedlnenie pre následné represie). To, že si vybral tretí spôsob a to nenásilný vzdor, nepriateľa totálne zmiatlo, čo postupne viedlo k jeho porážke. Malo to totiž silný psychologický efekt - agresor bol priamo konfrontovaný so svojimi zločinmi, čím sa u neho prebudilo niečo ako svedomie. A tým, že to bolo vo svete dostatočne zverejnené, zapracovalo aj svedomie ľudstva. Žiaľ, napriek Gándhiho skvelej taktike a nesmiernej vytrvalosti a tvrdohlavosti, sa to napokon aj tak zvrhlo do vĺn násilia, ako na konci britskej vlády, tak aj po tom ako Briti odišli. Záverom by som ešte vyzdvihol Bena Kinglsleyho, ktory je ako Gándhi jednoducho dokonalý. ()

hammerhead

První hodinu jsem si tak trochu zoufal, že tříhodinový film bude pouze o politice. Později mi došlo, že jsem se zkušeností naučil oddělit ideje politiky a lidskosti. Mám slabost pro filmy, které svými nadčasovými idejemi mají sílu učinit, alespoň na okamžik, člověka tak nějak světlejším. Podobné pocity jsem měl i u Scorseseho Kunduna. Výtečný herecký výkon Bena Kingsleyho, výprava… Výborný film, kterému ubírám hvězdičku za přece jen jednoznačnou idealizaci hlavní postavy v rozporu s historickými fakty. Ale život žádného člověka nelze shrnout jen do jednoho vyprávění... ()

ekomo

Nádherné vylíčení života jedné z nejvýznačnějších osobností dvacátého století. Úžasný herecký výkon Bena Kingsleyho dodává filmu věrohodnosti až si občas skoro myslíte, že se díváte na pravého Gandhiho. Opravdu velkolepá pocta a památka velkolepému mimořádnému muži. ()

dehlie

dlho som sa na film o gándhím chystal. najmä pre dlhú stopáž, ktorá ma často odrádza od súvislého sledovania. musím povedať, že 3 hodiny (s vhodnou prestávkou v strede filmu- btw. s tým som sa ešte nestretol) o jednej z najväčších postáv 20. storočia som si užil dokonale. naozaj neviem čo tomuto filmu vytknúť. jednoznačne treba vyzdvihnúť réžiu- nenašiel som hluché miesta a výkon bena kingsleyho, ktorý prakticky splynul s hlavnou postavou. vskutku famózne dielo a pocta človeku o akom albert einstein povedal: "generácie, ktoré po nás príjdu, ťažko uveria, že niekto taký, človek z mäsa a kostí, niekedy chodil po tejto planéte." ()

Delaney

Skvělý film, který ani chvíli nenudí i přes ty 3hodiny. A opravdu úžasný Ben Kingsley... Takhle skvělý herecký výkon jsem už dlooooouho neviděl... ()

Jorge-Z

Skvělý výkon Bena Kingsleyho jako Mahátma Gándhí. Jen tak mimochodem, co bylo pro Indii lepší? Britská nadvláda nebo následná svoboda a občanské války mezi hinduisty a muslimy? Gándhího činy a skutky byly zcela výjimečné! ()

Movie Gourmet

Tříhodinový a 8oscarový životopisný epos o jednom z nejvýznamnějších a nejvlivnějších lidí 20. století v podání Bena Kingsley(ho) v jeho životní roli. S tím málem, co jsem o Gándhím kdy četl se tento film ztotožňuje ze 100 %. Jedná se o velmi citlivě a kvalitně zpracovaný životopisný snímek, který je skvělý i dnes. Slavný režisér Richard Attenborough, bratr minimálně stejně slavného, ne-li slavnějšího sira Davida Attenborougha, nejslavnějšího dokumentaristy a mého velkého oblíbence si za svou režii Oscara rozhodně zaslouží. Stejné je to s kvalitním scénářem a výkonem hlavního představitele. Úchvatná hudba George Fentona film jen skvěle dokresluje. Verdikt: 5* a 90 %. ()

lukasd

Zajímavý životopisný snímek, který životní příběh vypráví s úctou, ale bez patosu a přebujelé sentimentality. Ben Kingsley v hlavní roli je úchvatný. ()

Garch

Ben Kingsley dokáže být věrohodný v každé roli, tak jako málokdo. tenkrát jsem ho viděl hrát poprvé. A on byl Gándhí. ()

Brejlil

Nemůžu tvrdit, že to je úplně dokonalé, protože Attenborough samozřejmě Gándhímu velice straní. Ale je to ztrhující. Boj nenásilím je podán napínavěji, než nějaká válečná operace a Kingsleyho výkon je velice bravurní. ()

bellicek

Skvělý film o idealistickém hrdinovi, který kdysi dokonce existoval. Hudba výtečná a nádherné záběry. Chybí mi však něco, co by mi dodávalo emoce; sice je film přirozený, ale nechal mě chladným. ()

RomanHyde

Do tohodle filmu jsem šel hlavně proto, abych si doplnil mezery a informace o jednom z velikánů minulého století. Životopisné filmy mají ten handicap, že se musí samozřejmě držet fakt a spoléhat se především na pestrý a dramatický život ústředních postav. U Gándhího to měl Richard Attenborough o to těžší tím, že Gándhí bojoval pouze slovy a rány nevracel, jen přijímal. Veškerá dramatičnost byla tedy ta tam a Gándhího život se víceméně smrskl na cesty po Indii, do vězení, k soudu a zpět. Samozřejmě že záměrně zlehčuji. Jednoduše portrét masového vraha dává tvůrcům větší možnosti :) Každopádně Attenborough se s tím vypořádal velmi hezky a staví především na výborném Benu Kingsleym, jehož podoba a ztvrátnění Gándhího jsou fantastické. Tímto bych však udělování Oscarů tomuto filmu ukončil. Jedná se o dobře zvládnutou práci po všech stránkách, nikoliv však veledílo. ()

martalini

Napadá mě jenom jedno slovo, který perfektně vystihuje tenle kousek. Slovo, který je v zahraničních recenzích tak často neoprávněně užívaný bylo snad stvořený pro tenhle film: Epic. Snobuení mistrovství hereckýho a režisérskýho ani jinak dopadnou nemůže... ()

Nolanofil

Po formálnej a technickej stránke je film bezchybný, herci, MEGA -výprava (toľko komparzistov nemá ani Ridle Scott vo svojich historických rozmachoch), hudba, kamera, všetko dokonale sedí. Ano film je nudný, iba pokiaľ vám príde aj Gandhiho život nudný a pokiaľ ste jeho veľkými obdivovateľmi, alebo niečo na ten štýl (milovníci životopisov), bez hanby tomu vypálite plných 5*. A ešte čo by sa dalo snímku vytknúť je, že nerozlišuje časové obdobia rokmi, čo niekedy splýva v celok a nerobí to dobrotu. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (viac)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (viac)