Čierny zoznam

• Česko Černá listina (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Jon Bokenkamp

Réžia:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (viac)

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (viac)

Najhľadanejší kriminálnik sveta Raymond Reddington (James Spader) sa z neznámych dôvodov vzdá do rúk federálov a ponúkne im pomoc. Nie však obyčajnú: je ochotný loviť a chytiť najväčších kriminálnikov. Teda tých, s ktorými doteraz spolupracoval a ochraňoval ich. Jeho jedinou podmienkou je, že bude spolupracovať iba s jedinou, mladou agentkou FBI, i keď s ňou zdanlivo nemá žiadnu spojitosť. (TV Dajto)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (94)

Alistair Pitt (č. 103) (2016) (S03E13)

"Já miluju mafiánské svatby." To já taky a zejména takové, na kterých se mafiáni hodlají postřílet. Ty by se měly konat denně. Nicméně tato svatba nebyla nic moc, padouch s čoklíky byl spíše směšný, kecy o adopci otravné, soudružský agent DEA trapný a tak mi jedinou zábavu přinesla akce Toma s jeho ex. ()

Lady Ambrosia (č. 77) (2016) (S03E14)

"Anje bude dvanáct let. To je konec adolescence. Bude transformována." Trvalo to dlouho, ale už se musím zeptat: Tohle někdo myslel vážně? V první stovce seznamu padouchů se nachází proradná babča, která mění "mrtvé" děti v motýlky? A FBI má otisky prstů všech zmizelých dětí? Vzali jim je takticky před únosem nebo až po něm? Já nevím, ale tohle bylo hodně slabé a pobavila mě přitom jen neschopnost Keenové udělat vafle a Tomova ex se svým poměrně očekávaným řešením. ()

Drexel (č. 113) (2016) (S03E15)

"Buď mi odpovíte nebo tu stěnu za Vámi můžu proměnit v Jacksona Pollocka." Jako člověka, rámcově seznámeného s Pollockovými uměleckými cákanci, by mě ani nenapadlo neodpovědět. Red tentokrát zkrátka dokázal najít slabá místa několika osob a poměrně zábavně zachránil Toma, ale mě nejvíc bavil Megatrojan - kůň na steroidech, který utekl z ohrady NSA a nyní již možná cválá i v mém počítači. Jenže na mě nic nevydělá, protože mi Snowden zakryl webkameru. ()

Správce (č. 78) (2016) (S03E16)

"Nemám nejmenší zájem v dohledné době zmizet ani umřít." Paní Panabakerová mě opět pobavila, s Tomovou ex bych si hrozně rád hrál, potrubní přepravní systém mě zaujal, ale to hlavní nestálo za moc. Další padouch z Redovy TOP 100 tedy Správce mi totiž opět nepřipomínal ztělesnění zla, ale spíše spolehlivého úředníka, o kterého by vlády i mafie nerady přišly. ()

Pan Solomon (č. 32) (2016) (S03E17)

"Zajistit tu jadernou zbraň je důležitější než se dívat, jak si znovu beru svého exmanžela." Já tedy na svatby moc nejsem, ale když už mě pozvali, tak jsem si tu přestřelku v kostele dost užil. A taky mě bavil neustálý Solomonův klid, poťouchlý úsměv teroristky Rowanové i zúčtování Majora s Tomem. ()

Pan Solomon (č. 32): Závěr (2016) (S03E18)

"Obrněná SUV se nevypařují." A hlavní hrdinky seriálu obvykle neumírají dřív než v posledním díle. Takže tohle úplně vážně brát nemůžu, ale dramatičnost této epizody nehodlám rozporovat. ()

Mys May (2016) (S03E19)

"Každý jednou umře." Ale do té doby by měl Red ještě nabonzovat pár zmetků a FBI by je měla zatknout. Tak kdo to bude tentokrát? Nikdo? A to se mi má líbit? Mě tedy sledování Redových halucinací bavilo asi jako dávení kostí z vánočního kapra." ()

Síť Artax (2016) (S03E20)

"Viděla jsem jí dobře do obličeje, když mě mlátila pažbou své zbraně." Tak se nám to začalo skvěle zamotávat a souboj agentů FBI s nefunkčními satelity mě dost bavil. Jenže to zoufalství na pohřbu mě dost nebavilo a rozhovory Reda s pradědečkem zabíraly mnohem víc času, než jsem byl ochoten strávit. ()

Susan Hargrave (No. 18) (2016) (S03E21)

"Nabízím Vašemu šéfovi olivovou ratolest. Pokud ji nechcete, ráda Vám ji vrazím do zadku." Scottie mě dost bavila a Redovo sjednávání schůzek s ní taky nemělo chybu. Navíc si přitom řešil další obchody a přitom mě dost zaujala žena žárlící na porno. To už je dost nebezpečné. Jak má být chlap věrný v takové době? To se ani nesmí vyspat se ženami, které ho o to požádají? To je přece neslušné odmítnout a já jsem slušný člověk. ()

Alexander Kirk (č. 14) (2016) (S03E22)

"Je čas odložit odznaky do šuplíku. Tohle je film o pomstě." Spolupráce FBI s Halcyonem je vynikající a Resslerovo morální dilema, strategické myšlení Scottie či Redovo vedení kroků budoucího amerického prezidenta taky stojí za to. Jen ta nově objevená rodinná pouta to trochu zpomalovala. ()

Alexander Kirk (č. 14): Závěr (2016) (S03E23)

"Nečekám, že si ušpiníte své ruce ilegální ropou." Redova zdržovací objednávka v bistru byla dokonalá, ale o to tu nešlo. Šlo tu o to, že někdo je mrtvý o dost míň než by měl. Kdo to říkal? Já jsem to říkal. Dělat z diváka debila zabitím hlavní hrdinky se zkrátka moc nepovedlo, ale další rodinná pouta vznikají a situace je dost otevřenější než by po skončení série měla být. ()

Season 4 (2016) (S04)

"Nemám nejmenší zájem vést s Vámi etickou debatu o tom, zda mají právo poradit se s právníkem, než jim vpálím kulku do hlavy." Čtvrtá série byla velmi dobrá, možná dokonce i nejlepší a v nejlepším je dobré přestat. Už jsem se patrně dozvěděl vše, o co tady vlastně šlo a další natahovaní seriálu už mě nezajímá. Ještě bych se jednou dozvěděl, že číslo 1 na seznamu je Raymond Reddington a toho se nechci dožít. Dembe a pan Kaplan mi v tomto směru úplně stačili. ()

Esteban (č. 79) (2016) (S04E01)

"Nová hra. Řeknete mi, pro koho ta hlava pracovala a peníze si necháte na pět dílů." Red na stopě Liz neztratil nic ze svého sarkasmu, což je dobře, Resslerova zásadovost mě tradičně pobavila a zklamalo mě jen zabíjení Toma. Nesnáším totiž oddalování střelby větami typu: teď tě zabiju, hrozně si to užiju, budeš strašně trpět, zabiju tě až umřeš apod. ()

Mato (č. 66) (2016) (S04E02)

"Jde o Ágnes. Když při jejím hledání přijde k úrazu někdo, na kom Vám záleží, tak ať." Redova zarputilost se mi líbí a zúčtování s indiánem Matem je vynikající. Taky se mi líbí, že netuším, co bude dál, ale přesto nepovažuju dělání otvoru do hlavy pana Kaplana za rozumné řešení. On byl víc než uklízečka a já se nemohu zbavit pocitu, že tohle bude mít důsledky. ()

Miles McGrath (č. 65) (2016) (S04E03)

"Je to vlak, chcete říct, že zmizel?" Vypařený vlak a "rozčílení" manželé Keenovi při jednání s Úřadem mě bavili. To ostatní tak dobré nebylo, ale Kirk přemýšlející o krok před Redem slibuje zajímavý souboj. ()

Gaia (č. 81) (2016) (S04E04)

"Svět je prostě plný věcí, který nás zabijou." Gaia mě moc nebavil, ale tak už to u ekoteroristů bývá. Prostě je nemám rád, ale Glen Carter tahající Reda na kuželkách za fusekli byl tradičně vynikající. Ale Tomova naivní akce mě otrávila. Na druhou stranu jsem spokojený s tím, že se opravdu něco děje - FBI pátrá, Red hledá cestu k Agnes, Kirk ke zdraví, Aram k Samar a pan Kaplan ... no to ještě bude zajímavé. ()

Firma Lindquist (č. 105) (2016) (S04E05)

"Když nemůžou zabít vynález nechají firmu Lindqist zabít vynálezce." Téma vraždění autorů vynálezů, které by mohly snížit zisky mamutím koncernům mě hodně zaujalo, protože tohle se už nějakou dobu děje v docela velkém měřítku. A protože se mám rád, tak nikdy nevymyslím nic, co by mohlo lidstvu pomoci a raději se nechám pobavit od sympatického zabijáka s vynikajícím nápadem Silase Gouldsberryho, šéfky šéfa šéfa Resslerova šéfa Laurel Hitchinové nebo Reda squattujícího v kostele. ()

Drozdi (č. 53) (2016) (S04E06)

"Ten muž byl zkažený a jeho smrt odpírá pár jistým státům přístup k hotovosti, což navrací zuby sankcím, které Vaše země tak ráda uvaluje." Tak konečně se Red dostal krok před Kirka a to mě bavilo. Ovšem rvačka agenta Mojtabaie s jeho holkou Elise mě hodně rozesmála. Banán! ()

Dr. Adrian Shaw (č. 98) (2016) (S04E07)

"Doktore Rayburne, někdo je někde nemocný a potřebuje Vás." Nikdo se neumí rozloučit tak jedinečně jako Red. A taky si nikdo nedokáže lépe zašpásovat s agentkou Navabiovou o letním divadle Mossadu či aerobicu. A Máše snad už došlo, že je spíš Liz. Bavil mě i Koroner, dělo se toho zkrátka hodně a to je dobře. ()

Dr. Adrian Shaw (č. 98): Dokončení (2016) (S04E08)

"Tenhle barák neexistuje. To znamená, že tu nejste a nikdy jste nebyl." Obecně nesnáším podobná místa, kde nikdo nemá žádná práva, ale když jich využívá i evidentně poctivý agent Ressler, tak bych patrně mohl vytvořit seznam lidí, kteří by si je zasloužili navštívit. Svět by hned byl lepší. Ale vraťme se ke Kirkovi, protože já úplně nerozumím rozdílu mezi být mrtvý a být pryč. Jen doufám, že už to tak zůstane. A taky doufám, že se jednou dozvím, co Red pošeptal Kirkovi do ouška. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (viac)