Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

AlfaNumerO

K hercům. Affleck je pro mě, ač to nerad přiznávám, příjemným překvapením. Cavill lepší průměr. Kdo mě šíleně štval, byla čím dál tím víc stejná Amy Adams. K filmu. Uvěřitelný přechod k bitce mezi dvěma superhrdiny, balancování mezi klaďas vs. parchant zvládnuto na jedničku (já teda klasicky fandil temné straně - Batmanovi. K finále. Zbytečný a 100x v podobných variacích viděný záporák bez pořádných koulí a to doslova. No když už kritizujeme, ve střižně si asi řekli, že nasekáme záběry technikou "Macédoine de legume" (nepravidelné kousky malých rozměrů). Škoda. Snyder Nolanovi nesahá ani po kotníky. 67% PS: Kytarové riffy byly poměrně rušivé. ()

Thomick

Totální diletanství. Superman je obecně o ničem - otravná je na něm spousta věcí od "hrdinky" Lois, přes trapný alterego, až po jeho pochybnou nesmrtelnost v kombinaci se schopností slyšet i trávu růst. Když se k němu ovšem přidá Eisenbergův tradiční tyjátr (šílený, jak se mi po senzačnim Social Network dokázal zhnusit), patrně nejhorší akce, jakou u blockbusteru s obdobnym rozpočtem pamatuju (nemotorná, bez dynamiky, bez invence, zkrátka odfláknutá až běda), a nakonec i Batman, jehož přece jen zlomí teprve šokující zjištění, že po světě běhávaly dvě Marthy... tak to jsem měl upřímně chuť začít v tom kině regulérně ječet. --- Ze všeho nejhorší na tom ale je, že titul "Dawn of Justice" sliboval zajímavou zápletku, že si se Supermanovym morálnim kreditem opravdu šlo krásně pohrát. Jenže tenhle tvůrčí trojlístek Snyder - Terrio - Goyer se na to vykašlal skoro až obdivuhodnym způsobem; jeden Costnerův skřek, maminka a triviální poselství shrnutý do věty "Men are still good" to přece zalepí. Co bysme se dál namáhali? ()

Hurley

I když je samozřejmě spousta věcí, který tomuhle filmu momentálně všichni metaj do ksichtu, z nějakýho důvodu, kterej sám dost dobře nechápu, konkrétně mně Úsvit spravedlnosti jako celek prostě sednul. Sednula mi jeho atmosféra, sednulo mi vystavení jeho rozšířenýho univerza, sednula mi jeho příběhová struktura, která se ze mě nesnažila každejch pět minut dělat totálního dementa, a sednul mi i jeho naprosto parádní soundtrack. A i když ta komiksová autenticita místy fakticky hapruje, ve výsledku mi sedlo aji to, že každá postava byla svým způsobem zajímavá, skvěle zahraná a měla v celkovým příběhu svou logickou roli (ano, dokonce i Superman). víc » ()

SLOTH

Abych se přiznal už mám těch komiksovek dost. Všechno je to na jedno brdo ať už jste DCčkáři nebo Marvelovci (ok DC nemá potitulkovou scénu) ale jinak je to pořád to samé dokola. Batman není o nic horší jak kapitáni amerika, dvojka ironmana, ohodně lepší jak Green lejtrn a hlavně úplně zapoměníhodný jako avengers. Vypadá to teda na kvalitní sérii justice league. PS: Deadpool taky stál za starou bačkoru. U mě prostě jednoznačně ze všech komiksovek vedou Strážci Galaxie PSPS: Ezra miller jako Flash? sice se to vědělo dlouho ale až teď vidím jak je to hloupý nápad ()

ARI50

Chlapci se sešli aby si to mezi sebou pěkně vyřídily a přitom to tak nemá být ale vše chtělo ve filmu čas. Dostal jsem hodně solidní akce a vůbec jsem se nenudil protože to ani nešlo takže tenhle snímek se dost povedl, konec je dobře smutně udělaný, efekty v akci jsou velkolepé tenhle příběh se povedl nezkutečně moc. ()

claudel

Asi nejhorší DC ze všech. Čekal jsem třetinu, polovinu, dvě třetiny, kdy se konečně stane něco zajímavého a scénář nebude tak stupidní. Jesse Eisenberg by neměl raději vůbec hrát, nechápu, proč jej Woody Allen vůbec někdy někam obsadil (a nejednou). Raději zapomenout a pustit se do nového příběhu, případně úplně na začátek. ()

JASON_X

(Extended Ultimate Edition) Mám hodně rád Batmana, Superman mi nevadí (nebo aspoň jeho moderní verze), ale tenhle chaotický filmový kočkopes mě příliš nenadchl. Trochu kostrbatý scénář bych ještě zkousnul, ale skákavou ruční kameru v některých scénách už ani omylem. Další body dolů za ubohého superpadoucha s holčičím vláskem i hláskem, za celkovou nezáživnost, a za už opravdu únavné klišé, kdy při soubojích mezi nějakými supersiláky střídavě jeden druhého stále někam háže. Tahle šablonovitá banalita mě u Snydera zamrzela. Plusy: Docela slušný Affleckův Batman (i když Bale je samozřejmě lepší), zajímavý Ironsův Alfred, překvapivé zjištění, že Holly Hunter má vypracovanější muskulaturu než leckterý dřevorubec, a asi nejlepší scéna z celého filmu - krátká vize z budoucího postapo světa s postapo Batmanem a superzlým Supermanem. Takový film bych si dal líbit, ale tahle limonáda... ()

Will_X

Stále nevím, co si o tom mám myslet... Každopádně mne osobně neuvěřitelně překvapil Ben Affleck, který to zahrál naprosto bravurně a jeho batman nemá chybu!! A Lex Luthor je parádní psycho... Teď k filmu.. Provázanost z MoS je sice pěkná, ale bohužel se tu našlo pár WTF momentů a někdy sem naprosto nechápal, proč tam vůbec jsou. Osobně mi bitva s Doomsday-em přišla spíš na škodu a docela zhoršila můj pohled na film jako celek. Film ale neurazí, určitě stojí za to ho shlédnout, jen Ti "nezasvěcení" nebudou moc nadšeni. Sečteno, podtrženo... Naprosto parádní "Batfleck" a Lex "psycho" Luthor! Jen škoda, že je to spíš "pilot film", který se nás snaží připravit na celé DC universum. "Tell me, do you bleed? You will!" 80% ()

luka4615

Zack Snyder přenesl tyto dvě ikony DC univerza na plátno ve velkém stylu. Jistě, mnohdy je to až příliš uspěchané, zkratkovité či nevysvětlené, ale rozhodně to není taková tragédie, jak někteří zdejší "pisálci" píší. Na film, ve kterém je společně s Batmanem i Superman jsem se těšil od té doby, kdy ve filmu "I Am Legend" z roku 2007 Will Smith procházel okolo kina, kde se nacházel plakát k tomuto spektáklu. Tehdy se tento projekt mohl zdát jako nezfilmovatelný, avšak já už tehdy věděl, že kdokoliv se toho jednoho dne chopí, udělá to se vší parádou. A nyní jsme zde, v roce 2016, kdy vizionářský režisér Zack Snyder, jenž přivedl na plátna kin velkolepým způsobem komiks "Watchmen", přivádí alfu a omegu společnosti DC v jednom filmu. A výsledek? Neskutečně našlápnutá akční jízda, která bez sebemenších problémů drží laťku ve stejné úrovni, takže se ani na sekundu nebudete nudit. Všechno zde funguje jak má, což má za následek to, že se před Vámi na ploše čítající 151 minut rozprostře vlhký sen všech geeků a fanboyů. A pokud se přenesete přes nějaké ty nedostatky, jako je například ořezaný úvod či nepochopitelné, nebo přímo zbytečné scény, film si užijete. Tímto filmem se mi splnil sen, sen, ve kterém spolu tyto dva "titáni" bojují. Je to krásné na pohled, opět to nepostrádá tradiční Snyderův náboj a hutné Zimmerovy rify. Na "Man of Steel" to ale i tak nějak pořád ztrácí. Chyběl mi zde totiž nějaký hlubší přesah, který jsem viděl v jeho starším bratříčkovi. PS: Musím zde vyzdvihnout opojné 3D, které mě do filmu vtáhlo neskutečným způsobem. Rovněž zde musím "vypíchnout" herecký výkon Jesseho Eisenberga, který ale občas nebezpečně překračoval hranice mezi originálním hraním a přehráváním Ledgerova Jokera z TDK. PS: Extended Ultimate Cut předložil pádné důvody, proč zůstat na plném hodnocení! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Maybe it's that Gotham City and me... We just have a bad history with freaks dressed like clowns.“ ()

Bauer

Jeden z mála filmů, který jsem si nechal rozležet v hlavě. Po opuštění kina jsem byl z filmu hrozně zklamaný, ale nedokázal jsem určit přesně z jakého důvodu. Pět dní jsem nad filmem však přemýšlel a došel jsem k závěru, že to nebylo vůbec špatné, jak se z počátku zdálo. Největším problémem je, že další film s Batmanem nerežíruje Nolan a proto jsem měl tomuto filmu značný odpor. Myslím, že trilogie od Nolana o netopýřím hrdinovi nebude nikdy překonána. Teď ale k samotnému BvS. Začíná tam, kde končí Muž z oceli. Ta propojenost se mi velmi zamlouvala. Ze začátku se mi nelíbil ani Affleck. S odstupem času ale zjišťuji, že se hodí na Batmana ale hlavně se výborně hodí na Bruce Wayna. Trošku mi vadilo, že ve filmu je relativně málo Batmana, ale není to film hlavně o Batmanovi, takže co jsem také čekal, že?! Příběh filmu je prostě komiksový, není převratný, či snad geniální. Určitě však neurazí. Někde jsem četl, že finále filmu je zbytečně dlouhé. Mě to přišlo naprosto akorát. Digitální triky byly výborné. Velkým zklámáním je hudba Hanse ZImmera, která je po delší době velmi slabá (pokud by nic nezaznělo z BvS v 02 aréně, tak bych byl možná i vděčný, protože tohle tam vážně slyšet nepotřeuji). Velmi se mi líbil Jeremy Irons jako Alfred. Kdo však na sebe strhává veškerou pozornost je Jesse Eisenberg, jehož výkon je prvotřídní. Měl jsem strach ze stopáže filmu. Ale 150 minut mi uteklo jak 60 minut a já jsem se ani jednou nenudil. Prozatím dávám 4*, kterou je zasloužené. Je možné, že při dalším zhlédnutí filmu hodnocení zvýším! Pro zatím spokojenost! Je jsem si to potřeboval vše srovnat. ()

Beastmaster4

Půl filmu vypadá jak příprava na funus a druhá půlka jako dokument z divoký diskotéky :-D Batman jako Iron Man :-D Nestvůra okopírovaná nejspíš z Pána prstenů. prostě katastrofa :-/ Tohle snad nemůže zaujmout ani náctiletý :-/ ()

mm13

Veľkohubá sračka, ktorá vracia žáner komiksových adaptácií o dekádu dozadu. Ak nie o dve. Neverím ani na režisérsky zostrih. Možno bude ucelenejší, ale všetky hovná ním isto nevytreli. Tvári sa to ako antická dráma, ale je to infantilnejšie než Marvel... ktorí sa na nič netvária a vo svojej veľkolepej show bavia celý svet. (Nolana škoda spomínať. Určite už klopú na jeho dvere, núkajú mu desiatky miliónov a absolútnu slobodu pre akýkoľvek vlastný projekt, len nech im natočí ešte aspoň jeden film z DC univerza. Verím, že sa odmietne zamazať.) Babráci sú to, beznádejní babráci! ()

Lucasion

And now, you will fly to him, and you will battle him to the death. Black and blue. The greatest gladiator match in the history of the world. God versus Man. Day versus night! Son of Krypton versus Bat of Gotham! Ano, mě se to líbilo. Moje jubilejní desátá ČSFD projekce byla přesně taková, jakou jsem jí chtěl. A jsem opravdu rád, že to mohl být Batman v Superman. Začínáme tak, jak už jsme viděli mnohokrát předtím. Temná ulice, bílé korále, pistole a zrod Batmana. Potom se vzápětí přesunem o několik let dopředu a Muž z oceli svádí bitvu uprostřed Metropolis. Díky tomuhle si na něj Bruce (Ben Affleck) zasedne. No a co říct k filmu? Ten kdo čekal akční komiksový výplach, tak bude zklamán. Kdo čekal, dalšího Temnýho rytíře bude zklamán. Vždyť tohle neměl být další Nolanův Batman! Měl to být Batman podle Zacka Snydera a ten točí emoční, temné příběhy. Tenhle snímek je po vzoru Watchmenů (2009) temný a dialogový. Ano, přiznávám, že Watchmen jsou o třídu výš. Každopádně, Snyder chtěl ukázat temnou podstatu komiksu v celé její kráse. A to se mu povedlo. Možná ne na zlato, ale stříbro je to pekelně zasloužené. Jednoduše proto, že ať už mezi Brucem a Clarkem, tak mezi Netopýrem a Supermužem to správně jiskří v každé scéně a konflikt je uvěřitelný. "Do you know the oldest lie in America, Senator? Devils don't come from hell beneath us. They come from the sky.“ I přes dlouhou stopáž mě ale film nenudil. Naopak mě bavil celou dobu. Je pravda, že něco se nepovedlo na stoprocent, ale výsledek je pořád velmi zdařilý. Především Henry Cavill předvádí podruhé skvělého Supermana a Jesse Eisenberg je jako záporák naprosto perfektní. Tohodle klučinu mám rád delší dobu, a každým dalším filmem mi dokazuje jak moc je talentovaný. Jeho přehrávání a šílená krutost na střeše mrakodrapu je k sežrání. Role Lexe Luthora mu padla skvěle a je v ní neuvěřitelný ďábel! Těším se na další film s ním. Finální bitka mezi dvěma superhrdiny mě osobně přišla epická a dostačující. Hudba se mi nejvíce zamlouvala u Supermana a jeho scén. No a samotné finále… Nečekané a velmi dobře sepsané i natočené. Na to se dá říct pouze jedno – Snydere ty starej lišáku! / I podruhé mě Bat v Kal-el bavil. Víc než předtím v tom vidím ten temný, úchvatný komiks na dlouhé večery. Snyder prostě drsné komiksovky umí a tenhle film není výjimka. Těším se na další filmy ze stáje DC. Už aby tu byly! [Csfd projekce10][Ultimate Edition] (88 %) ()

Coleator

Před návštěvou kina mi pořád nebylo moc jasný, proč by spolu měli bojovat Batman se Supermanem... Tvůrci se s tím ale popasovali nakonec docela dobře, dalo by se snad i říct, že to dávalo i smysl... Další "předkinový" otazník, pro mě bylo obsazení Bena Afflecka, který ale u mě v roli netopýřího muže obstál... V čem byl problém? Po úvodní klasice v podobě zavraždění Bruceových rodičů (určitě jedno z lepších zpracování) mě film skoro vůbec nedokázal pořádně vtáhnout do děje - jako by tvůrci měli rozdělit pět hvězdiček mezi triky a scénářem - a rozhodli se pro parádní trikové představení... Navíc s přibývající stopáží je čím dál tím víc jasné, že tenhle film je vlastně spíš jen takovým můstkem pro obrovskou nálož filmů, kterými nás Warneři v nejbližší době zavalí... Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdičky, ale když to teď tak sepisuji, nenapadá mě nic, proč bych chtěl tenhle film vlastně vidět znovu... Takže to necháme dnes jen za tři... ()

MonaSax

Batmanů a Supermanů už je moc, takže kde najít kvalitu a proč? Dokud budou vycházet komiksy, bude pořád, co točit. Takže je to vlastně takový nekonečný příběh, dá se vůbec v tomhle koloběhu najít něco kvalitního a co je vůbec v téhle době považováno za kvalitu? (Mám na mysli i Marveláky) A co dělá Zack Snyder posledních pár let, že je z něj bez nápadů starej kmet? Spousty otázek a zatím žádné odpovědi. Chtělo by to Úsvit úspěchu! Třeba se ho dočkáme v příštím díle, i když je to dost nepravděpodobný, že by po podprůměrné jedničce přišla epická a dokonalá dvojka, ale i to jsme viděli např . v Hunger Games. Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si všiml horší kvality obrazu, asi to byl účel, ale na mě to opravdu nezapůsobilo. Nakonec aspoň pochválím hudbu, která byla místy více než skvělá. ()

Morholt

Největší obavy vzbuzovala otázka, jak si povede Affleckův Batman v porovnání s tím Baleovým. A musím říct, že Affleck u mě vítězí, protože jeho netopýr je temnější a brutálnější, což mi víc než vyhovovalo, ačkoliv je otázka, jestli by dokázal utáhnout sám celý film. Nicméně to je v tomto případě bezpředmětné. Překvapivě mě bavila i postava Supermana, který sice i tady zůstává tím bezpodmínečným správňákem, což je jeden z jeho základních atributů, ale i tak se podařilo Snyderovi vpašovat do jeho charakteru drobné pochybnosti. A třetí do party, Wonder Woman, tady má vlastně jen drobnější roli, ale přesto má její nástup něco do sebe a Gal Gadot mě prostě baví, i když je to možná dáno i tím, že jsme ze stejného kmene. Nicméně vítězem je pro mě Jesse Eisenberg jako Lex Luthor, který si vzal něco nejen z Hackmana, ale částečně i z Ledgerova Jokera, k tomu přidal vlastní invenci a vytvořil vtipného ukázkového padoucha, který ale nepůsobí šablonovitě. Filmu je vyčítáno, že nění dostatečně akční a příliš se v něm mluví, ale s tím jsem neměl problém. Dialogy, byť třeba nevypilované a frázovité, tady mají své místo a neurážejí, což se dá říct i o určitém existenciálním nádechu a co se akce týče, tak ta byla špičková, i když jí třeba bylo méně, než by člověk na danou stopáž čekal. Rvačku obou superhrdinů jsem si vrcholně užil a velká bitka číslo dvé, ve které se přidala WW, mě bavila také, ačkoliv je fakt, že ta CGI blbost se zrovna dvakrát nepovedla. Ale tak člověk nemůže mít všechno. Snyder navíc přidal pár stylizovaných ikonických obrazů, nějakou tu autohoničku, sem tam něco vybouchlo a bavil mě Waynův sen, ačkoliv jsem ho moc nepochopil. Velká spokojenost a natěšenost nejen na Justice League či Suicide Squad, ale i na Aquamana, který tu o sobě dal také vědět. 90% ()

Sawy

Extrémní ambice. Ty představují největší problém, se kterým se střet dvou vůbec nejikoničtjějších superhrdinů potýká. A tlačí se ve mně dva protichůdné pocity, jak výsledek hodnotit. Na jednu stranu se nedá přehlédnout, že celá konstrukce příběhu vlastně nedává moc smysl, chybí uspokojivý background celé řady postav, zkrátka jakoby to celé měly být tři samostatné filmy, které nakonec někdo splácal dohromady (Wait a minute? Ono to tak vlastně být mělo!). Když si ale divák uvědomí, jak nereálné a přeplácané ambice do tohoto filmu Warner Bros. vkládali, že Zack Snyder musel defacto točit sequel Supermana, restart Batmana, origin Wonder Woman a ještě teaser na Justice League... tak je vlastně docela zázrak, že nevznikl úplně nekoukatelný guláš, ale obstojná komiksová zábava plná nechtěně směšných momentů, ale taky s několika dost silnými složkami, na kterých je cítit značný potenciál. Skvělá hudba, temně komiksová stylizace a Cavillův stále skvěle pochybující mesiáš snaživě bojují se směsně zachmuřeným Affleckem, ne úplně fungujícím Lexem Luthorem a scénářem, ve kterém je toho zkrátka moc. Všechny ty linie by se nedaly odvyprávět ani ve čtyřech hodinách, natož ve stopadesátiminutové stopáži (proto moc nevěřím, že prodloužená verze něco extra vylepší). Ve výsledku tak největší škoda tkví v tom, že Warneři se za každou cenu snažili dohnat marvelovské universum v jediném filmu. Kdyby si na svých značkách dali víc záležet, postavy si pečlivě piplali a s tím osudovým marasmem, který tady v závěru zkrátka dostatečně nepůsobil, přišli třeba až za tři další filmy, mohli jsme dostat skutečně skvělé filmy. Takhle tu máme jeden patvar, který je mi do určité míry sympatický, zároveň ale objektivně dost nezvládnutý. Velká škoda. 60 % ()

oLí

(ULTIMATE EDITION kino sestřih neviděn) Po nechvalných ohlasech z kin jsem si počkal na tříhodinovou verzi a vylezl mi z toho po WATCHMENECH ( jeho životní a asi nepřekonatelné dílo ) nejlepší Snyderův film. Vizuál super, Affleck jako Batman no problem, spis naopak - nebranil bych se videt ho tak dal.. hluchý místa nebyly. Když došlo na akci, tak kurva super :) ..... mišmaš až ke konci, ale pořád se na to podívám raději než na avangers. Mám chuť dát pět, ale dám 4 a půl, chtělo to víc srdíčka. 8/10 ()

seale

Na toto kino jsem si koupila lízatka: modré a zelené. A ještě k tomu duhové šumivé. Co bych tak řekla. Natěšilo mě to hlavně na koncert Hanse Zimmera, který se blíží a já se moc těším. ()

ScarPoul

V prvom rade treba povedať že som vždy mal viacej načítané komiksy od DC - doma ich mám slušnú zbierku a temný tón, iné svety a nadľudský hrdinovia kombinovaný z mytológiou mi sedeli vždy viac než rovnaká sorta od Marvelu. Nechcem sa tu strašne rozpisovať o tom čo kto spravil lepšie. Podstatné je, že Man of Steel ma až tak nechytil a trvalo mi niekoľko zhliadnutí kým som si k nemu našiel cestu. A stále mám radšej toho Donnerovho a dokonca aj toho Singerovho Supermana. K tomuto filmu som mal strašne nízke očakávania a som tomu rád. Splnil všetko do bodky. Postupná mytologizácia pre novú generáciu postavená na základoch a stavebných pilieroch minulých filmov a sérií si vyžiadal svoju daň v podobe konzistentného - niekoľkými silnými scénami gradujúceho - a hlavne mytologický vyšperkovaného filmu. Zrod Justice League, ale aj vzájomné prepojenie rozdielnych svetov a motivácií tu naberá až megalomanské kontúry - ale bez tej deštrukcie nového Supermana. Postupné spoznávanie postáv a hľadanie ich miesta v následujúcich diváckych preferenciách je možno ťažký oriešok v rámci komunikácie medzi súčasným slovenským divákom a tým americkým, ale rozhodne sa jedná o líniu temnejšiu, zaujímavejšiu a hlavne omnoho (pre mňa) zmysluplnejšiu. Na Avengers nedám dopustiť.. Ale kvôli Justice League som si zamiloval komiks. Spolu so Zimmerovými hudobnými lahôdkami a hereckým( kupodivu fungujúcim) obsadením sa jedná pre mňa o komiksový film pár excellance. A predzvesť toho čo bude následovať mi znova raz spôsobuje divácke a fanúšikovské zimomriavky. PO ZHLIADNUTÍ DCut. Zatiaľ čo kinoverzia bola zameraná na Batmana. DCut sa zameriava viac na Supermana. Rozvíja motívy kinoverziou načrtnuté a vytvára hustejšiu a komplexnejšiu podobu tohto hrdinu v rámci nového filmového DC univerza. O triedu lepšie ako kinoverzia. Absolútna spokojnosť a hlavne aj po 5 zhliadnutí stále funkčné. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce