Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Larrysbride

Téměř tříhodinová verze dvou a půl minutového traileru konečně dorazila a komiksoví geeci si konečně mohou mnout ruce. A ostatní to snad v kině jakž takž přežijí. Lex jako naprostý šílenec, plochý Cavill a Snyderova okatá odpověď na kritiku Muže ze železa (vskutku, jak může říci, že nedělá filmy pro kritiky, když hlavní kritikou Man of Steel bylo v podstat zničení Metropolis samotným Supermanem (...) - a Supes najednou bojuje proti Batmanovi v opuštěné továrně, příhodně z vesmíru spadne na opuštěný ostrov - samozřejmě za hlasitého poznamenání vojska, bojuje proti hlavnímu zloduchovi ve městě "po pracovní době, takže je centrum v podstatě vylidněné"...). Snyder má beze sporu svůj vlastní styl, ve kterém pokračuje i zde. Avšak zatímco "filmoví znalci" u jeho snímků v podstatě onanují, já bez jakékoli bázně a hany přiznám, že jíst jednu a tu samou polévku každičký den mi opravdu nechutná. Ne, Snyder není Tim Burton. Snyder si nemůže jako jeho (talentovanější a kreativnější) kolega dovolit sázet na jeden přístup neustále dokola... Batman v Superman tak zachraňuje především hrdinka mimo titul - Wonder Woman. S jejím nástupem na plátno film konečně nabývá pořádné grády a energii. Největším překvapením večera je však Ben Affleck. Ačkoli se jeho obsazení setkalo s kritikou, kterou lze srovnat snad jedině s tím, co nadcházelo po obsazení jeho předchůdce Michaela Keatona, stejně jako on svým kritikům dokázal, jak šeredně se mýlili. Je to právě Affleck a Gadot, kteří drží film nad vodou s třešničkou na dortu v podobě camea Justice League. TLDR: Nice try, Snyder, nice try... (Advance screening at TCL Chinese Theatres, Hollywood, CA; 24/03/2016; 3D IMAX Laser Experience) ()

Chrustyn

Zack Znyder se režijně vyšvihl tak rychle, že se mohl pouze držet ve stabilní poloze, nebo klesat. Teď jen jestli prudce, nebo pomalu. A má to tak trochu na střídačku. Každopádně tímto digitálním a roztahaným maglajzem si stávající fanoušky neudrží a nové určitě nezíská. Vše podstatné je vidět v traileru a nemá cenu se rozepisovat o ději, každopádně, komu se nelíbilo Snyderovo zpracování Supermana, zde bude zhnusen. Mně se "Muž z oceli" dost líbil, ale u tohoto duelu jsem byl hodně na vážkách, zda nepůjdu s hodnocením ještě níže, ale nakonec se film udržel v průměru a hodně tomu vděčí překvapivě padnoucímu Affleckovi. Zbytek už je bohužel bída i včetně hudby, která jen ohrává vše známé. ()

klerik

Uvedomujem si kvality marveláckych filmov. Ale zároveň si uvedomujem ich určitú schématičnosť a pomiestnu sterilitu - napriek tomu väčšinou privriem oko, a tie štyri hviezdy im fuknem. A nevidím dôvod, prečo by som oko neprivrel aj pri dísíčku. Pretože keď chcete vidieť fakt veľký superhrdinský film, musíte skrátka siahnuť po DC vesmíre. Snyder (opäť) ukazuje, čo je to veľkolepá akcia a jasne deklaruje, že Whedon, nech ho máme akokoľvek radi, je "len" televízny nadšenec. Preto pokojne odignorujem scenár, a budem sa aj nabudúce baviť na úžasných akciách. Preto zabudnem, ako veľmi nemusím Afflecka a budem žasnúť nad jeho skvelými súbojmi (čo bol vždy doteraz u Batmana tak trochu kameň úrazu). Nebude mi vadiť, že Supermanovi vôbec nedržím palce, lebo je tam skvelá Wonder Woman. A bez problémov zabudnem na všetky okolité negatívne reakcie, pretože som sa minimálne trikrát od nadšenia nahlas zasmial, čo sa mi ani pri jednej marvelovke nestalo... ()

korbitch22

Po tom, co Nolan udělal z Batmana vlastně kriminální mafiánský epos bez špetky fantasy a gothické atmosféry (hlavně všemi přechvalovaný druhý díl, který může stavět leda tak na výkonu Ledgera a tím to asi končí) je návrat netopýřího muže do vod mimozemšťanů, obřích zmutovaných opic a naleštěných brazilských modelek hrajících si na nepřemožitelné divoženky trochu silný kafe.Snyder sám řikal, že neví, jak by to mohl natočit lépe a ani mě to nenapadá.Z očekávaného megahitu je dost ukecaná digitální jednohubka bez jediného silného momentu, kterou si užijí asi snad jen největší komixoví fanoušci.Při ohlašení castingu většina nadávala na Bena Aflecka, ale ten je úplně v pohodě a je snad nejmenším problémem celýho filmu, osobně sem se ale málem posral smíchy, když sem vyděl vychrtlou Gal Gadot, která má představovat symbol drsné Amazonky, tenhle castingový fail byl děsivý a nepochopitelný.Příběh je mdlý a rozvleklý a jediné co v něm funguje, je nepřekonatelný výkon Jesseho Eisenberga, jenž předvedl neskutečnou show a jeho Lex Luthor je snad nejsympatičtější postavou a pokud fandíte v komixovém filmu plném bájných hrdinů vyšinutému šílenci, je něco špatně.Bohužel i jeho záporák má dost chatrné motivy a jak se tam vlastně objevila ta digitální opice vůbec nechápu.Snyder udělal i pár luxusních scénáristických debilit a to hlavně na konci, kdy Batman po jedný větě přestane mrdat Supermuže kopím z Kryptonu a je s ním ve vteřině nejvíc nejlepší kamarád, to sem se málem posral a nejvíc mě rozbila Lois Lejnová, která vůbec nemohla tušit, že bude potřeba to kopí a úplně bez jediného podnětu pro něj jde. (Asi jí Batman telepaticky vnuknul myšlenku, ''hej kóčo, mazej pro kopí'').Mno...Marvelu už mám sice plný zuby, ale když vidíte jak se jim vlastně normálně povedlo všechny ty mimozemské invaze, bohy a super vojáky začlenit do normálního příběhu a našeho světa, musíte je respektovat.DC comix se tohle prostě nedaří a když vidim toho buzíka v pláštěnce tančit meziplanetární tango s obřím opičákem, chce se mi spíš smát té zhovadilé infantilnosti a to asi nebyl tvůrčí záměr.Promarněná šance, které snad spraví reputaci Sebevražedný oddíl.60%. ()

classic

Zack Snyder je fušersky režisér, ľahostajný vizionár, ktorý ma účinne uspával v Ultimate Edition, kde som musel absolvovať 3. hodinovú jazdu s debilnými hrdinami, Batmanom a Supermanom, kde Bruce Wayne nenávidí Clarka Kenta, až tak, že ho chce zničiť, čo nie je jednoduché, tak títo chlapci si pôjdu po krku, pokiaľ sa nezmieria medzi sebou, keď bude v sádzke ľudský život - Supermanovej, nevlastnej matky, Marthy Kent... Niečo sa v tej chvíli zlomí v Brucovi, lebo Clarkova priateľka, Lois Lane, vysvetlí, že na Supermana všetko narafičil Lex Luthor ( Preboha - živého, koho nápad bol do tejto úlohy angažovať Eisenberga ? Hádam, že vôbec najhorší herecký výkon vo filme ! ). Toľko k deju. Superman je vlastne v NEMILOSTI občanov, ktorí ho vinia za množstvo zabitých ľudí v jeho ťažení, naprieč mestom v likvidovaní svojich nepriateľov, zanecháva za sebou - hotovú spúšť... Takto z toho ťaží Luthor, ktorý vymyslí geniálny plán, ako proti sebe poštvať sokov, aby sa zničili navzájom, On by potom ovládol svet. Potom po 2. hodinovom zívaní, ako zo španielskej telenovely, prichádza i očakávaná a krásna AMAZONKA - WONDER WOMAN, aby týmto dvom chalanom POMOHLA zastaviť húževnatého protivníka, vystrihnutého, ako z Pána Prsteňov, v podobe veľkého ZLO - OBRA, ktorý ničí a ničí mesto, toľko deštrukcie sa len tak nevidí !!! GAL GADOT, je čarokrásna, ale zbytočná postava, ktorá tu je len pre oko. Ben Affleck, je vskutku, výnimočne dobre zahraný CHARAKTER, Brucea Wayna, za to Henry Cavill, je tradične - nezaujímavý. Film by mal ohúriť vizuálnymi efektmi, čo na mňa neplatí, všetko na jedno KOPYTO ! Ako zo šablóny. Ja by som si skôr dal Batmana s Michaelom Keatonom, či Supermana s Christopherom Reevesom, keď ešte neboli spoločne na plátne, vtedy to malo aký - taký potenciál a význam, teraz chcú tvorcovia napchať do filmu, čo najviac všelijakých hrdinov, aby spoločne bojovali proti presile, ale vadí mi to, čo sa potom z toho - vykľuje... O-T-U-P-O-V-A-N-I-E M-O-Z-G-O-V, ktoré sa nedá len tak zastaviť ! Je tu pár pekných scén, ale len pár. Veľa hlúpych postáv, áno a veľa... Zdôrazňujem - veľa ! ()

Papekus

Pro mě osobně trochu zklamání. Netuším proč je potřeba do všech komiksů poslední doby tahat nějaké vnitřní démony, artové scény atd. Ač se to dle komentářů kolem někomu líbilo, pro mě bylo prvních pár minut k nepřežití (tj. zabití rodičů). Dále už to tak strašné nebylo, ale zpomalených záběrů i tak bylo až moc. Update: po druhém shlédnutí o cca rok a půl později musím přidat dvě hvězdy. Asi jsem nebyl předtím v nějakém dobrém rozpoložení ()

Stanislaus

Batman v Superman je dalším z řady komiksových filmů o superhrdinech, který to rozhodně nemá v dnešní době, která je na filmy podobného rázu dosti bohatá, vůbec jednoduché. Co se technického zpracování týká, tak se jedná o řemeslně odvedenou práci a osobně jsem si nějak nevšimnul nějakého do očí bijícího temného až otravného vizuálu, na který zde naráží nejeden uživatel. Nicméně musím říct, že ve srovnání s jinými filmy přece jenom BvS tak nějak klopýtá pozadu. Na rozdíl od Avengers zde chybí taková ta humorná stránka, lehce odlehčený pohled na věc a hravá interakce mezi hrdiny, a ve srovnání s Nolanovou trilogií zase chybí takový ten více hluboký a promyšlenější příběh a rovněž lepší vykreslení postav. Zkrátka snímek, který není vyloženě špatný, ale v rámci konkurence bohužel tvoří spíše šedý průměr, který sice neurazí, ale ani neohromí. ()

BMW12

Viděno v 4DX kině. Úvod filmu byl nic moc, ale to byla tak jediná slabá pasáž ve filmu. Zbytek byl výborný. Ben Affleck v roli Batmana byl super, což jsem si před filmem nedokázal vůbec připustit, ale byl fakt dobrej. A Henry Cavill jako Superman si mě také získal. Totiž v Muž z oceli se mi ne úplně zamlouval, ale tady mě přesvědčil. Příběh byl fajn, nejdřív takovéto seznamování a pak se konečně začali dít věci, začal úřadovat skvělý Jesse Eisenberg jako Lex Luthor. Následkem toho jsme se dočkali očekávané bitky mezi Supermanem a Batmanem a tato bitva měla překvapivého vítěze. Byla ovšem jen předzvěstí daleko větší a epičtější bitvy proti no nebudu prozrazovat :-) No a konec filmu, tam musím říci, že to mohli trochu zkrátit, ten konec hrozně protáhli. A čekal jsem až do konce, až přejdou všechny titulky, že se dočkám nějaké potitulkové scény, ale bohužel jsem se nedočkal. Jinak tenhle film si budu muset ještě jednou zhlédnout až vyjde na dvd, protože jsem byl hodně ovlivněn tou technologií 4DX, na které jsem byl poprvé v životě. A byl to pro mě nezvyk, jako líbilo se mi to, ale hrozně s náma ty sedačky házeli, takže z těch akčních scén jsem toho až tolik neměl, jelikož to se mnou házelo a já místo abych se soustředil na film, tak jsem se musel soustředit, abych nevypadl z té sedačky při těch prudkých nárazech :-D ()

Darneth

Největším průseršvihem byl střih. Tak úděsnou klipovou stránku se u filmu vidí opravdu málokdy. U Snydera tento nezdar není zvykem, proto bych řekla, že je na vině spíš až neskutečně drsný tlak studia. A je to ohromná škoda, protože Zack je prostě prvotřídní machr a já baštím veškerou jeho tvorbu. Film stojí na několika pilířích, u kterých zde až slyšíte to praskání pod tíhou jáchcíčkování. Totiž dokázat, že i potemnělé DC je rovnocenným protivníkem Marveláckých omalovánek. Jenže jak už jsem se zmínila, film postrádá jakoukoli plynulost děje, místo poučení z Muže z oceli maximalizuje toto skákání sem a tam a támdle taky, aby se náhodou neřeklo. Ten chtíč odvyprávět úplně vše ničí celkový vjem. Přesto to není taková katastrofa a trojlístek z Justice League je opravdu zdařilý (číča Wonder Woman válí) + zamindrákovaný Lexík navrch. Mě se to zkrátka líbí. Někomu jinýmu by to asi neprošlo, ale Zack to umí podat svým stylem, kterému já ne a neodolám. ()

Flego

Kolotoč akcie je roztočený do nevídaných rozmerov a v tomto ohľade je práca filmárov na vysokej úrovni. Obávam sa, že to je asi tak všetko čo som chcel povedať. Zábava na jedno pozretie. ()

MontyBrogan

Už aspoň 20-ročný nepretržitý komiksový boom znamená, že diváci potrebujú hrdinov viac než Bonnie Tyler. Niektoré filmy o nich potom pôsobia nasilu. Napríklad Batman vs. Superman mal síce silné momenty, a po Man of Steel som tentokrát čakal určite menej, ale aj bez znalosti predlohy či iných informácií o predmetnom univerze, mi bolo jasné, že postavy, ktoré názov stavia proti sebe, sa nakoniec spoja v boji so skutočným záporákom. Vydržať dve hodiny, kým tento evidentný proces prebehne, bolo preto úmorné. ()

hrona

Batman vs Superman, pokračuje v duchu Muže z oceli. Opět je zde kvanta výbuchů, velkých honosných záběrů, hodně střepů a velké tmy, Musím znovu vyzdvihnout vynikající hudbu páně Zimmera, je pravdou, že nebýt jí, asi bych po půl hodině filmu odkráčel s pocítěnou těžkou nudou. Film pravda po té nabere obrátky, ale co naplat, scénář je až moc dětský, osud obou hrdinů mě byl od začátku do konce volný. Když jsem se dozvěděl po zhlédnutí, že v Americe označili toto dílo jako lepší film, než Temný rytíř, hodně jsem se nasmál. Pobavil Eisenberg, jako záporák a přiznám se, že na Afflecka jako Batmana se mě koukalo také podstatně lépe, než na jeho předchůdce Balea. Ovšem jako celek - šedý průměr v duchu amerických velkolepých blockbusterů. ()

Jinny

Film má dvě a půl hodiny a přesto zvládnul být na jednu stranu natahovaný a na druhou stranu zajímavá témata (Supermanovy potencionálně nebezpečné schopnosti, vztah Batmana a Supermana) zůstávají zpracovaná nedomrle. Batmanova zaujatost vůči Supermanovi se zdá až osobní, jenže se po tom, co ta averze poslouží k bitce, zázračně změní ve skoro okamžité přátelství. Henry Cavill a Amy Adams jsou roztomilý pár, ale Lois Lanová nemá nic jiného na práci, než se nechat zachraňovat. A Lex Luthor tu není nic víc než málo schopný šílenec, slabý odvar Jokera. Zkrátka líně napsaný komiksový spektákl, který se bere příliš vážně a vypravěčské nedostatky se snaží zakrýt triky a burácením orchestru. Leccos by se dalo zachránit, kdyby Batman v Superman dal divákovi nějaký důvod emocionálně investovat do postav, ale jejich interakce je vždycky tak nějak... plochá. Pokud se DC snaží se svými hrdiny konkurovat Marvelu, tak takhle rozhodně ne... ()

honajz

Možné SPOILERY - Fakt zbožňuju, když ploché komiksové postavičky řeší existenciální témata. "Superman je jen sen farmáře z Kentucky." - "Můj svět neexistuje." A takové ty kydy. Mám zachraňovat svět, nebo sebe? Nejsem moc násilný? A co na to zákony, neměl bych před každým zásahem projednat své úmysly zachraňovat svět s vládním představitelem? Sice mezi tím ten barák shoří i s děckem, ale já dostojím legálním zákonitostem a nebude ze mne padouch. On už samotný koncept superhrdinů je puberťácká hra na statečné a nezranitelné jedince, zachraňující svět. A když začne takový puberťák řešit ještě hyperkorektnost, no potěš. Film navíc moc divákovi nepomáhá - chvíli se tváří jako těžké depresivní drama, pak ale nahodí jeden dva fórky, které věc odlehčí, ale zase změní zcela náhled na příběh, jenže z té rádoby kritiky se to zase hopky šupky rychle vrátí do té existenciální roviny, až bolí. Motivace postav jsou prostě pitomé a konflikt je uměle vyvolaný. A to jako divák musím přežít několik desítek úvodních scén, které zde vlastně nemusely být. Jistě, triky jsou vymazlené, ale třeba ta honička s auty mi přišla taková - chladná jak frigidní blondýnka, a podobně vášnivá. A to nemluvím o podivně natočených akčních scénách, kdy hromada vojáků se samopaly stojí v kruhu kolem Batmana, ale místo, aby po něm stříleli, jdou až k němu, aby je mohl pěstí sejmout. Inu, a taky mě napadlo, že by byla bžunda, kdyby Martha byla současně matkou Supermana i Batmana - a třeba jo. Jinak nám tady vzniká další hrstka X-Menů a Justice League a Heroes - a jednou, až už fakt nebudou mít filmaři ani jeden nápad, tak uvidíme Extra X-Men Justice League Heroes všechny naráz v jednom filmu, jak demolují nějaké město a s ním i nějakou tu z prstu vycucanou příšerku. ()

TheEvilTwin

DC považuju za dospěláckou verzi Marvelu, Afflecka za nejlepšího Batman představitele a Dawn of Justice za fanouškovský orgasmus století, protože natřískanost z něj jenom číší a já nemůžu být spokojenější. Jesse Eisenberg se zhostil role záporáka výborně, za mě nemohli vybrat lepšího představitele a místy mi připomínal šíleností Jokera. Mimo skvělou akci, kdy se dočkáme jak souboje Bat x Superman, tak i války s dalším kryptoňanem (která byla absolutně velkolepá), nabízí film i neskutečně zamotaný, promyšlený a chytrý příběh, což u podobných filmů rozhodně není pravidlem. Zack Snyder opět dokazuje svoje kvality a ačkoliv 3hodinová extended verze byla neskutečný záhul, čuměl jsem na to s otevřenou pusou a ani chvíli jsem se nenudil, a za tohle si to plnou palbu jednoznačně zaslouží, protože tam, kde mají i 90minutové filmy problém udržet si pozornost, Dawn of Justice bez problému drží. ()

rikitiki

Zmatek a chaos. Wonderwoman se objevuje zjevně jen jako příprava na další film, jinak je dost zbytečná. Vcelku slušný frackovitý padouch Jesse Eisenberga. SHRNUTÍ: Pro zaryté fandy. ()

Deschain

Neodrádzali ma ani tak tie negatívne či rozporuplné ohlasy ako skôr to, že Man of Steel sa mi fakt nepáčil. Ale toto áno. Ako som našla niekde na internetoch - Snyderov horúčkovitý sen. Potešil Neil deGrasse Tyson, ďalší meta-humans a odkaz na The Wizard of Oz. (Cinema City Polus - 16.4.2016) ()

Othello

[ultimate cut] Napsal jsem k tomu fakt výbornej komentář, který by změnil můj i vaše životy, nicméně pak jsem chtěl překliknout taby u prohlížeče a omylem jsem si ten rozepsanej zavřel. Nechám zde tedy jenom první větu "Nedalo se to vyhrát." ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce