Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

laik_60

Mišo , Mišo !!!! jak som ja nemal rád tohto herca ... ten vodnatý pohľad očí a zmyselná huba .... vo filme Funny Games, (kurnik ten film mu neodpustim) .... tu si troška svoj reputát poopravil :) Film - I Origins - mal veľmi zaujímavú myšlienku, ktorej sa v scenári mladý herec chytil, a zahral sa tak troška "na Boha" chcejúc presvedčiť seba a celý svet , že "všetko je inak" Ale predstava že sa mi molekulky "buchli" do molekuliek inde a už dávno pradávno pred tým je naozaj chutnučká. :) HRA "NA BOHA" (S BOHOM) , JE AKO HRA S OHŇOM, NIEKEDY ŤA POPÁLI NIEKEDY KRÁSNE OHREJE. ()

Pitam

Velmi zvláštní film. První polovina si mě zcela získala jak příběhem, tak i svou atmosférou, kterou i přes vědecké téma mocně brnkala na romantickou a spirituální strunu. Celé to setkání dvou světů (racionálního s emocionálním) fungovalo skvěle, v čemž měla podle mě prsty hlavně postava Sofi, představovaná okouzlující Àstrid Frisbey. Poté přišel zvrat (v danou chvíli nebyl zas až tak nečekaný) a děj přejel na jinou, poněkud rozvleklejší kolej, věnovanou hledání odpovědí a vysvětlení nevysvětlitelného. Už tam nefigurovala taková přirozenost a ona zvláštní atmosféra z první poloviny se kamsi vytratila na úkor ryzího pragmatismu. Samotný závěr měl svůj smysl, ale jeho zpracování mi připadalo nepřirozené, rychlé a poněkud nucené (snaha skočit zase zpět do iracionálního světa na mě prostě nezafungovala). Co bych naopak rád vyzdvihl v celém filmu, byl výborný (ač velmi nenápadný) soundtrack. Podtrženo sečteno, i když se mi "Výchozí bod" nelíbil tak moc, jako prvotina Mika Cahilla nazvaná Jiná země, musím uznat, že ve mně zanechal dobrý dojem. ()

C0r0ner

Po Jiné zemi přichází další pecka na zamyšlení, která má stejně jako první Cahillův film subjektivně stopáž někde kolem tří hodin, nicméně se při sledování člověk nenudí. Na plné hodnocení to není, ale zajímavé to každopádně je a já bych si přál, aby se takových neschematických snímků točilo víc. 85% ()

Flynn

Krásný film, když na sebe v životě narazí pragmaticky a spirituálně smýšlející člověk (věřte nebo ne, stává se dnes a denně). Krásná mysteriozní linka a hezké usazení do prostředí Indie. Film jsem si v kině náramně užil. Doporučuji. ()

sulimo

Mike Cahill je pán, co má koule na to, aby za malý peníze točil dech beroucí originální sci-fi s nepředvídatelným dějem, velkým příběhem, skvělými herci a ještě to dokáže udělat tak, že to všechno působí skromně. Jedinou vadou je, že točí sakra málo. ()

Morzael

Pro mě jeden z nejzajímavějších počinů roku 2014. Jen mě trochu štvala rozpolcenost filmu. Zatímco začátek působil jako osudový romantický film s příměsí nadpřirozena, druhá půlka je naopak vědecky strohé drama vyúsťující ale v silný konec. Mám přesně rád příběhy, kde se střetává věda a nadpřirozeno, ale zde mi něco chybělo. Film měl našlápnuto jakousi zajímavou elegantní cestou, kterou pak bohužel nezvládl udržet. Škoda, tvůrci to asi neměli tak promyšlené, jak se to divákovi snažili prodat. ()

zette

Vychozi bod si buduje pomerne zdarile atmosferu a divaka drzi v ocekavani a jiste tajemnosti. Bohuzel, me posledni ctvrtina filmu zklamala, nic originalniho ci dokonce prevratneho se nekonalo. Ustredni trojice hercu me potesila, velmi dobre herecke vykony a to jsem ani od jednoho nevidel jediny film. Namet a zpracovani zajimave, kus k dokonalosti vsak chybi poradny. ()

Martrix

Nenechejte se mýlit tím zařazením do sci-fi. Jediným sci-fi prvkem, je tady totiž pouze neprokázaná teorie. Výchozí bod je velmi lidský příběh o prolínání vědy a spirituálna. Pro někoho netrpělivého, kdo "má jasno" a má tu smůlu, že se jeho svět smrskl jen do toho hmatatelného a pojmenovaného, to bude jen hromada žvástů o ničem. Ano, film stojí na teorii, kterou je divákovi potřeba vysvětlit. Ale ve skutečnosti nám tvůrci ukazují něco jiného. Teorii nezásahu vyšší moci do našeho vývoje, ani její vyvrácení divákovi nevnucují. Scénář je tak chytře napsaný, že ty diváky, kteří věří, povzbudí a potěší, a ty, kteří připouštějí, že něco mezi nebem a zemí opravdu může být, přiměje k další revizi. Tvůrcům se podařilo vyhnout se blbým kecům a filozofování o ničem, vystačili si pouze s dobrým příběhem. To je u spirituálně laděných filmů opravdu výjímečné. Nejsem úplně strašně nadšený, ale jsem spokojený. PS: pokud se vám píseň Dust it off od The Do vetře do hlavy jako mě, tak doporučuji sehnat si celé CD...je plné skvělých songů. ()

PROCESOR

Tyhle filmy mám rád. Kde se těžká racionalita setkává se zdánlivě křehkou mýtickou silou. Kdy logika je připravena rozcupovat i slabý náznak něčeho tajemného. A přesto to do sebe všechno hezky zapadá. Kdyby se dalo všechno spočítat a nalajnovat, umřeli bychom nudou. Začátek je trochu slabší, ale pak už to nabírá ty správný obrátky. Na snímku se mi libí, že nikomu nic nevnucuje, nechává na divákovi ať se rozhodne. ()

necisty

Jediné, co tomu chybělo, kdyby to třeba založeno na skutečné události. Nebo nějak lépe uzavřít konec. Ono to sice má něco do sebe, že to skončilo takhle a mě to jen nasralo a donutilo tomu dát plnou palbu, ale ... vypadá to, jak kdyby otevřeli hlubokou zajímavou myšlenku a prostě to nedotáhli do konce. ()

kvasiva

Oceňuji hlavní myšlenku filmu. Sice ten postup, jak k tomu přišli mi nepřišel úplně dobrý, ale budiž. Ačkoliv nejsem zastáncem těchto teorií o tom co se snámi stane až umřeme nebo jestli existuje nějaké převtělení, tak v tomto filmu to bylo pojato tak nenásilně (kromě úplného konce, to mi zase přišlo až smutné, špatné, že by tu měl být skoro každý znovu). Zajímavá existenciální myšlenka se v tom filmu objevuje. Slabší 4* ()

ic

"víra ve vědu", takto může fungovat nové náboženství, ale k vědeckému přístupu to má hodně daleko. Těžko pak věřit hlavní roli, nevědeckému vědci, jeho autentičnost. A vše završeno zcela vadným experimentem. ()

Juto

Film k svojim postavám pristupuje ako k zástupným symbolom filozofických argumentov a väčšinu svojho času sa snaží „vyriešiť“ existenciálne záhady bez toho, aby ich adekvátne skúmal. 6/10 ()

dresi

Nakonec spíš převážilo zklamání. Na můj vkus až příliš patosu, nedotažených myšlenek a stupidních dialogů z úst údajně velmi chytrých lidí. Proto je asi lepší u toho moc neuvažovat, což je u filmu, který proti sobě staví dvě protichůdné filozofie špatně. ()

forsythia

Asi bych se zlobila, kdyby byl závěr jiný, než byl. Hezký příběh o hledání, i když člověk vlastně pořádně neví, čeho. Výchozí bod je dost hloupý český název, když už nějaký bod, tak možná záchytný, protože v celém tom tápání ohledně věcí, které vás přesahují, netoužíte po ničem jiném. A jak tak člověk často podvědomě hledá, čeho by se chytil, zjišťuje, že potřebuje dospět k tomu, co si nejvíc přeje. A pak mi povídejte něco o objektivní realitě. Pche. ()

filmharmony

...dobrý nápad, jak zazrcadlit některé skutečnosti, přesto se nenaplnil ve svém celku... některé scény byly nadprůměrné, ale vše pro mě poškodil "americký" závěr... konečná scéna byla jednoduše otřesná... ()

campix

Mike Cahill mi padl do oka už díky nenápadnému tíživému dramatu Another Earth, který rozhodně nepostrádal nápad a něco podobného jsem očekával i od I Origins a opět nejsem rozhodně zklamán. Film na hraně mezi indie produkcí a mainstreamem, který rozhodně nepostrádá myšlenku a určité poselství. Díky čemuž je vidět, že se Cahill opravdu posouvá stále dál. Pointa je jasná, rozuzlení není šokující, ale premisa filmu je, že vás nikam netlačí a nic vám nepodsouvá. Hodně magická podívaná doprovázená skvěle padnoucí hudbou a pro mě opravdu lákavým hereckým obsazením. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)