Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

easaque

+3* po delším odkládání jsem dostal chuť na tuhle filozofickou nevšední sci-fi, která je svým způsobem originální a staví oslí můstek mezi vědou a spiritualitou. Pomalejší způsob vyprávění není na škodu a příběh si pohrává s tématem reinkarnace bez tlačení na pilu a spíš jen navozuje otázky. Zkoukněte a třeba Vám tento artový snímek otevře oči. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Ok, takže první (zamilovaná) polovina mě strašně nudila a pořád jsem doufal, že konečně dojde k nějakému zvratu. Taky že došlo (i když to bylo dost odhadnutelné, jako celý vývin děje) a chvilku to bylo zajímavé, teda dokud nejel do té Indie, kde to byla jedna náhoda za druhou. Jo, hned přijedete do Indie, neznámé ženě ukážete fotku očí a zeptáte se jí, jestli neví, čí jsou a ona vám hned odpoví, že ví... A pak když se tam ptá někoho jiného, tak tu holku zná... V tom je asi ta sci-fi, že se mu povede hned na první pokus v miliardové (!) Indii najít někoho, kdo pozná holku podle fotky očí (!!!). Ve finále je to chvilku napínavé, u výtahu mě trochu zamrazilo, ale jenom na chvilku, dokud to nezačalo být pedofilní. Jak tady někdo píše - nemuselo se to posouvat o 8 let, ale třeba o 18 let a finále by pak nevyznělo tak pedofilně (ačkoli...). A z tohohle tu jsou všichni tak uchvácení? Já jsem viděl jenom nudný příběh o reinkarnaci s nějakou divnou teorií o lidských očích, která se mi zdá přetažená za vlasy, ale co já vím, třeba by to mohlo být možné, v tomhle se nevyznám. Úchvatné ani emociálně silné mi to ale fakt nepřišlo. Kameru to sice má pěknou, herecky to špatné není a něco to v sobě přece jenom má, ale to je tak všechno. Navíc nerozumím tomu, co tolik lidí přitahuje na teorii reinkarnace - člověk zemře a narodí se znovu, jenom někde jinde a svůj minulý život si nevybaví - jo, to strašně chci, zemřít a zase se narodit na téhle planetě, jenom někde jinde. Jo, já chápu, je to v tom, že smrtí život nekončí, ale pořád se tu bavíme o teoriích a mě je milejší a sympatičtější ta o Ráji. Ale to už se dostávám někam úplně jinam. 2* ()

LaRhette

Jako divák od filmu očekávám, že se na jeho konci budu cítit jinak, nejlépe budu mít pocit, že vím víc nebo alespoň pocitově plnější. Stejně jako u předchozího Cahillova filmu Another Earth mi připadalo, že jsem s koncem filmu k něčemu dospěla. Ať už tím bylo přitakání lákavému světu, nad kterým jako lidé nemáme moc, či prozření, že právě ona věda může být prostředkem, který vás provází na této cestě. Jak jinak by hlavní hrdina zjistil, že kdesi v Indii žije dívka, mající mnoho společného s jeho láskou? Nebo je věda právě jenom klamem, který má v plném řízení jakási vyšší moc? Filmová stopáž končí momentem zvratu v přesvědčení hlavní postavy. Tímto krokem uzavírá jednu cestu, ale zároveň se stává koncem otevřeným. Vpouští diváka do další dveří a slibuje, že za nimi může objevit mnohem víc, ale pouze a jedině pokud bude chtít. Řekla bych tedy, že celkový dojem záleží na tom, jak se k filmu postavíte. Pokud ho budete brát jako příběh, se začátkem a koncem, nejspíš vás zklame. Pokud k němu ale přistoupíte jako k začátku, mohl by být pro vás příjemným zážitkem. A pokračování už pak třeba pocítíte na vlastní kůži. ()

Aljak

Mike Cahill prišiel po výbornom Another Earth s ďalšou pozoruhodnou psychologickou sci-fi drámou. Oči ma vždy fascinovali a už tento prvotný fakt bol pre mňa základom úspechu. Sci-fi nepatrí medzi moje obľúbené žánre, ale presne takýto typ sci-fi pokladám za nesmierne prívetivý. Vynikajúco vystihnutý kontrast odvekých protiváh veda vs. viera (racionalizmus vs. spiritualita). Akákoľvek pochybnosť si žiada dôkaz, ktorý buď všetko potvrdí alebo poprie. Ale čo ak človek žijúci v istom presvedčení zrazu narazí na niečo, čo pohne všetkým v čo doteraz veril a snažil sa dokázať? Naozaj výborný príbeh, hoci mal aj niekoľko slabších fáz, ale ako celok bol naozaj znamenitý. Hoci je to sci-fi, no rovnako ako pri Another Earth, aj toto donúti človeka premýšľať a zamyslieť sa nad tým, čo všetko je (ne)možné. ()

M.i.k.e

film,který je možná mainstreamový pro festival,ale pro domácí projekci pokud na to člověk není připraven těžko stravitelný.Osobně mám podobně laděné filmy docela rád,ale na I origins jsem nebyl připraven ani správně naladěn a trvalo mi minimálně půlku filmu,než jsem tomu přišel na chuť...což se nakonec stalo,ale pro to pravé hodnocení budu potřebovat ještě jednu projekci...70% ()

Marqta

Nápadité, originální, poetické a chytré. Plné emocí i pasáží, které by se daly označit jako "rozumové a vědecké". Film obsahuje celou škálu nejrůznějších motivů od vědy, přes "číselnou magii" (:D) po víru. Zpracování snímku je syrové a nekomerční (plné detailních záběrů, bez vizuálních efektů, důraz je na to co se děje a ne jak se to přikrášlí v počítači). Přestože se právě tahle syrovost projevuje převážně v první polovině filmu, stejně mi pomohla udržet si realistický pohled na věc i později, když film pokročil. Tím chci říct, že zpracování filmu podle mě hodně pomohlo na uvěřitelnosti toho, co se dělo (jakkoli nerealistické a absurdní to je, když se nad tím zamyslím teď) a proto celá hlavní myšlenka (která je převážně sci-fi a jen okrajově by se dala nazvat filozofickou) působila hlavně jako filozofická a ne tolik jako sci-fi. To je určitě hlavní cíl všech science fiction tvůrců! Nebo by alespoň mělo být. Celé kouzlo a dojem podtrhuje velmi povedená hudba a herecké výkony. Mám ohromné dilema jak film ohodnotit. Nemůžu se rozhodnout mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, protože jakkoli by to snad racionálně bylo na hodně silné čtyři hvězdičky, tenhle film mě celkem okouzlil ;) ----"You know a scientist once asked the Dalai Lama, "What would you do if something scientific disproved your religious beliefs?" And he said, after much thought, "I would look at all the papers. I'd take a look at all the research and really try to understand things. And in the end, if it was clear that the scientific evidence disproved my spiritual beliefs, I would change my beliefs." "That´s a good answer."---- ()

kaposlav

Tak toto je parádny film a ešte by som ho vydržal pozerať aj ďalšiu hodinu. Výborný nápad a ohúrilo ma to. Najlepší film za posledné týždne aký som pozeral. Film sa mi páčil po všetkých stránkach 5*. ()

Havaj8

Pro obyčejný lidský oko vcelku nezáživný, minimálně po vědecký stránce. Objevovala se jedna teorie za druhou, která nám mohla bejt ukradená, ačkoli to s dějem souvislost mělo. Tudíž ta třičtvrtina filmu byla obdobná se spoustou jinejch. Ale stály za to ty největší okamžiky ve výtahu, kdy při prvním totálně zatrne a při posledním až zamrazí. Finále sice lehce předvídatelný, ale přesto působivý, co všechno je potencionálně možný. Nicméně, jenom na velkým finále celej film nemůže stát. ()

Hees

Tento film sa na nič nehrá je malý, ale zároveň veľký a diváka núti premýšľať o tom, aký je vlastne náš svet a ako funguje. I Origins núti premýšľať o tom, že v čo veriť či sme tu pre nejaké poslanie, alebo sme tu len tak, aby pokračoval kolobeh života. Na začiatku to vyzerá ako klasický romantický film plný všetkého možného, ale keď film pokračoval zistil som, že to tak nie je a opak je pravdou a nie je to vôbec romantický film a nie je plný všetkého možného ide mu totiž len o jedno (vysvetlím). Treba sa zamyslieť či naozaj to čo nedokážeme pochopiť nie je niečo viac a sleduje to istý zámer, alebo je všetko dielom náhody. Táto veta čo som teraz napísal, o tom je vlastne tento film, o tom aby sa divák zamyslel a pochopil ako danú vec vidí, ale nikto si nemôže byť úplne istý a to je presne to čaro. Samozrejme film nemá takú kvalitu bez svojej finálnej scény, bez nej určite nedosahuje kvality na plné hodnotenie. Finálnou scénou myslím presne tú, ktorá je úplne na konci filmu. ()

Nach

Technickým zpracováním i atmosférou mi to místy připomínalo rok starý snímek Lásky čas, ovšem pouze jen technicky. Výchozí bod má blíže ke snímkům koketující s myšlenkou nesmrtelnosti duše a reinkarnace. Nutno podotknout, že k této myšlence se postupně (jak plyne stopáž) dostáváme skrze žánrové změny. Nejprve tu máme melodrama, kde začínající vědec najde krásnou slečnu a zamilují se do sebe. Náhoda tomu chce, že se po prvním setkání opět najdou a máme tu vztah prolnutý filozofií o směřování života. Tato melancholická (proti melancholii ve filmu nemám nic, ostatně Lásky čas si ode mě odnesl plný počet hvězd) část filmu je dle mého nejslabší. S postupujícím časem však kvality Výchozího bodu rostou. Druhá část filmu je detektivním hledáním stejného páru očí. A tedy i odpovědi na otázku, která vzniká s koncem melodramatické části (nebudu spoilerovat). Jelikož v tomto bodě postavy směřují ke konkrétnímu cíli a mají méně času filozoficky debatovat, stopáž utíká daleko rychleji. Dokonce opustíme lokace města a vydáváme se i mimo americký kontinent. Co se postav týče: hlavní i vedlejší své úlohy zvládají na výbornou. Casting byl též trefný. Hlavní hrdinové se postupem času vyvíjejí a tento jejich soukromý, profesní i partnerský vývoj je hlavním hybatelem děje. Ve výsledku Výchozí bod není filmem, který by se snažil aspirovat na Oscara, ani dělat revoluci v kinematografii. Jde spíše o artově pojatý snímek se zajímavou myšlenkou, kterou rozvádí a následně nechává diváka odpovědět si sám. 80% ()

Rodriguez

Originální drama o oční duhovce. Znak každého člověka, záměna není prakticky možná! Ale přesto se stane, že Dr.Ian po ztrátě manželky narazí na informaci, že by mohla žít. Skutečnost nebo chyba databáze? Po strašně nudném rozjezdu se začne po polovině filmu konečně neco dít. Nebýt té druhé poloviny filmu, tak bych si snad nudou okousal nehty. 60% ()

joker.george

Už se mi to v hlavě trochu uleželo, ale stejně bude film ve mně rezonovat ještě docela dlouhou dobu, než ho úplně vstřebám. Potřebuji to hlavně u dvou emočních vyvrcholení, přičemž to první mě uvnitř neskutečně rozemlelo, což je ještě zvýšeno tím, že se mu to podařilo i přes mé očekávání... A vyplatí se počkat do konce titulků. ()

vykur!

When the big bang happened, all the atoms in the universe, they were all smashed together into one little dot that exploded outward. So my atoms and your atoms were certainly together then, and, who knows, probably smashed together several times in the last 13.7 billion years. So my atoms have known your atoms and they've always known your atoms. My atoms have always loved your atoms. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)