Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

SpaceOdyseus

Fyzicky mrazivy film, pri kterem jsem si rozmyslel potencialni vypravu na osmitisicovku. Skvele se Kormakurovi podarilo zprostredkovat jak utrpeni, ktere lezci zazivaji po ceste na vrchol, chvilkovy zachvev stesti pri jeho dosazeni, ocistec po ceste zpet dolu, neskutecny shitstorm, ktery nastane, kdyz se neco podela a hlavne kdyz se podela neco, co nejde ovlivnit, tak motivaci pro podstoupeni takove hloupe cesty. A cele je to prekvapive civilni. Napeti funguje celou dobu vyborne i bez frenetickych akcnich scen, kamerovych prostocviku a kulometneho strihu. Staci zde "jen" dobre nacrtnute postavy s osudem vysicim na vlasku. ()

Belatris odpad!

Když je dlouhý přepis události na Wikipedii záživnější než hollywoodský trhák, někde se stala chyba. Utahaná, k nevydržení dlouhá přehlídka polopatických hlášek a zeleného plátna, na které se v postprodukci přece dá naklíčovat všechno podstatné. Těší mě, že i má zcela jinak divácky zaměřená polovička film nedokázala ocenit výše než odpad. Takže vlastně dvojnásobné hodnocení. Ever-rest, drahý filmový Evereste. ()

Giggs

Prvé dve tretiny filmu sú dobré tak akurát na unudenie k smrti. To je zvládnuté dokonale. Pár efektných záberov na hory a kopa nudných a zbytočných kecov. Chce to pretrpieť až do záverečnej tretiny, tá to čiastočne zachraňuje. Až tam začína skutočný film. ()

Mičl

Top of horolezecký filmy, natočený on the top of the world. Vyborne natočené drama ó tragickem příběh cestovky co tahala klienty na tuhle střechu sveta. Moc se mi líbilo obsazeni, hráli skvěle teda aspoň tělem do obličeje jim skrz hunaty plnovous, silný nános snehu, brýlím proti slunci a nezbytnou​ kyslíkovou masku nebylo moc vidět, ale to klepání zimou jsem jim fakt věřil. ()

buzzwoody

Mrazivé, suché drama o výstupu na Everest, který se zvrtl v boj o holý život. Příběh jako takový se dá definovat větou "Horolezci bojujou o život na Everestu", ale taky co jiného čekat, že? Filmaři zvolili kvalitní herce i do vedlejších rolí, což je dobrý nápad, jelikož když má za 30 minut od startu filmu vypuknout peklo, tak není dost času na to, aby si člověk vybudoval sympatie k jednotlivým postavám, takže si je vybuduje kvůli jednotlivým hercům. Hlavní trio Clarke, Brolin, Gyllenhaal se mi moc líbilo a ani mi nevadilo, že Gyllenhaal nedostal tak moc prostoru. Drsně realistické (odkazuji na scénu s Brolinovými omrzlinami) a s ne tak úplně šťastným koncem, tohle jsou požadavky, které od kvalitního dramatu chci. Tohle mi přesně sedlo, už dlouho jsem neviděl film s podobnou tématikou. Na IMAX jsem se vysral, radši jsem zvolil obyčejné 2D v nepříliš kvalitním kině, které mi ale bohatě stačilo. Vizuální efekty fajnové. Přál bych tomu nějakou tu Oscarovou nominaci, ale k té nejspíš nedojde. ()

iampatrik

80% Nečekejte napínavé scény kdy záběr míří na lano, které drží pouze na posledních nitkách, nebo kdy nebezpečně pod dobrodruhy křupe led a je jen otázkou, kdy se podlomí úplně. Ani nervydrásající chycení horolezce na poslední chvíli za ruku, jenž by v sekundě spadl do nekončící prolákliny. Nic takového nečekejte. Everest se snaží být realistickým vykreslení události, která se stala. Přesto dokáže vzbudit napětí a emoce. Navíc působí i po vizuální stránce velmi věrohodně a vtáhne vás do nejvyšších míst na zemi. A pak už jen odcházíte z kina s myšlenkami, kam zítra na hory vyrazíte. ()

Lefty86

Tak teda, původně jsem chtěl jít na Legendy   zločinu, ale z nějakého důvodu to už u nás   nikde nedávaj. Ale nelituju. Nespoileroval jsem   před filmem, takže jsem nevěděl jak to bylo ve   skutečnosti. Pořád jsem čekal jak to dopadne a   film ve mě zanechal hluboký dojem. Člověk si   říká, co vede někoho k tomu tam lézt. A k   tomu můj oblíbený Gyllenhaal. I když   upozadněný. ()

mclenin

Vizuálne dychberúce, dramaticky podmanivé, príbehovo oklieštené (žiaľ) linkami skutočných udalostí, hudobne kontemplatívne priemerné (ale je to určite lepší priemer, niektoré stopy soundtracku sú zapamätateľné, resp. zapamätaniahodné), obsadením prvotriedne. Pre milovníkov hôr lahôdka, pre bežných filmových konzumentov chutnejší pokrm. 3/4* ()

peetriss

Technicky precizní dobrodružné drama, které se striktně drží mantinelů žánru bez ambicí pokusit se je posunout o kousek dál. Divákovi se tak dostane kvalitního komerčního mainstreamu, jehož zadání bylo zaměřeno na technickou a efektní stránku pro vyspělejší kina. Intenzita dramatického zážitku, hra s divákovými nervy jsou omezené, scénář a dialogy působí průměrně. Everestu chybí cokoli silnějšího, co by dokázalo zanechat stopy v divákově paměti, a tím se stává pouhým působivým dramatickým dvouhodinovým výletem do Himálájí, který se brzy vypaří z hlavy. Trochu škoda - dvojnásob, že je děj inspirován skutečnou událostí. 70% ()

lucijelucije

Je to k nevíře, ale hodně je Everest připodobňován ke snímku Vertical Limit, což si myslím, že není úplně dobře. Vertical ve své podstatě nezosobňuje skutečnost, která by se rovnala sebevíc realitě, kdežto u Everestu jeho autentičnost cítím. Tenhle film se mi líbil, zaujal mě a myslím si, že jeho výpravnost obohacuje. Já jsem se od začátku do konce kochala skvělými hereckými výkony, a čím víc nad vším přemýšlím, tím víc nerozumím jejich touze, ne zdolat nejvyšší horu světa, ale skonat, pro touhu překonání sebe sama. ()

MatoFILM

Prvá hodina dramaturgicky nezvládnutá, zoznamovanie diváka s postavami a snaha o vytvorenie si vzťahu s nimi nefunguje. Tým pádom druhá, umierajúca, hodina necháva diváka chladným a v podstate ho osud postáv nezaujíma. Túto látku by som si vedel predstaviť ako minisériu, kde bude dostatočný čas na vykreslenie postáv, ich charakterov, motivácií a divák si bude mať čas nájsť svojho obľúbenca. Takto Everest vyznieva ako rozpačitý film s veľa postavami, ktorých osud je vám ukradnutý. ()

Jespi

Stroj na prachy, těžká sázka na jistotu, sázka tak jistá, že i do vedlejších "štěk" rolí obsadíme hvězdy. Každopádně, mně se film líbil. Scény super, i když jsem film neviděl na obrovském plátně, tak jsem stejně měl pocit, že jsem tam na tom výšlapku s nima a ze svého pohodlí peřiny, horkého čaje a 21 stupních, jsem s nima soucítil. Postav jak namrd****, no a co, že skrz ty vousy a sníh nevíte kdo vlastně na koho mluví. Důležité je, že je Everest drsná hora, která má vždy poslední slovo v tom, kdo se z ní vrátí živý a kdo ne. A to se myslím filmařům povedlo zobrazit velmi dobře. 80%. ()

Prochy38

Úžasná podívaná. Za film tleskám ve stoje a plné hodnocení naprosto zaslouží. Možná si to s Balem umím představit víc, ale J. Clarke u mě obstál. Kvalitní obsazení, ohromné záběry a fakt dech beroucí příběh. Daň za to, že chci dokázat sobě i světu, kde jsou moje hranice, nemusím doufám zmiňovat.... Umřeli u toho, co měli rádi, bohužel... ()

Gray Wolfman

Tak tohle bylo hodně špatné. 2 hodiny nic jiného, než nuda, všichni jenom choděj skoro po rovině, pak někdo z nich upadne a ejhle, on zmrznul. Herci vybraný dobře, ale zbytečně, pač se jen někde krčej a většinu xichtu jim zakrývá kapuce a kyslíková maska a s postavama jsem se vůbec nesžil. Radši stokrát trapnej, ale o mnohem akčnější a zábavnější Vertical Limit ()

Hanes88

Jako bohužel drsná realita, která zde byla znázorněna hodně dobře. Herecké výkony samozřejmě super, což se dalo podle obsazení čekat. Filmově to ale na 5 hvězd nebylo. Jinak ale super film. 80%. ()

vander19

Everest bol môj predkrm pred nocou zaliatou vodkou a zábavou. Čakal som klasický US dej, kde všetci od L.A. po N.Y. plačeme nad ťažkým osudom ľudí. Tak za prvé, nikdy by som sa na podobnú hovadinu čo okúsili hlavní protagonisti nedal. Už v scéne kedy tie bláznivé jaky stúpali po schodoch a nepálske detičky si to šprintom šinú zrejme do školy, by ma donútil na veľky COMEBACK na Slovensko. A to vážený predstavitelia bolo len mestečko vo výške cca 4,5 km nad Jadranom. No ani za boha. Po celý čas sledovania mi vŕtala v hlave myšlienka, ako napadne poštára, čašníka, údržbára, hajzelpucera myšlienka, že ja som ten BOH čo pokorí Čumulungma???? Vysolím 60 litrov ťažko našporených doláčov za umývanie hajzlov a miniem ich na toto??? Je na druhej strane fajn, že nám tvorcovia dokázali otvorene ukázať aké to je, keď amatér ide fušovať do remesla profíka. No, nem dobre to dopadne. Kamera vo filme je neskutočná a zábery skvostné. Baltasar Kormákur jasne ukázal z akej to krajiny pochádza, kde sneh a ľad sú na dennom poriadku aj v máji. Marianelliho hudba poteší ucho diváka, ale stále mi vŕta aj po 2 mesiacoch tá otázka, prečo tam loziť???? ()

Paldiny

Film má silného dobrodružného ducha a osudy postáv aké vám nie sú ľahostajné. Bol som s nimi od začiatku, poznal ich rodiny, motivácie, prechádzal s nimi inštruktáž aj skúšobné výstupy. V momente, keď malo prísť na vec, dostavilo sa nadšenie, nervozita, adrenalín. Miestami som nevedel popadnúť dych, či už bolo hlavné osadenstvo v núdzi alebo malo celý svet na dlani. A nevedieť ako to celé dopadne ma doháňalo k šialenstvu. Everest prišiel v momente, kedy som to potreboval, kedy mal chuť na dobrodružstvo, aké mi bez rečí ponúkol a to pekne v papučiach z pohodlia domova. Navyše pomohol pochopiť, aká je táto slečinka nedostupná. Hrá podľa vlastných pravidiel, dovolí plniť sny, rovnako vďačne ich aj berie. Skrátka dokonalá harpya, čo si maximálny rešpekt zaslúži. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)