Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

Paldiny

Film má silného dobrodružného ducha a osudy postáv aké vám nie sú ľahostajné. Bol som s nimi od začiatku, poznal ich rodiny, motivácie, prechádzal s nimi inštruktáž aj skúšobné výstupy. V momente, keď malo prísť na vec, dostavilo sa nadšenie, nervozita, adrenalín. Miestami som nevedel popadnúť dych, či už bolo hlavné osadenstvo v núdzi alebo malo celý svet na dlani. A nevedieť ako to celé dopadne ma doháňalo k šialenstvu. Everest prišiel v momente, kedy som to potreboval, kedy mal chuť na dobrodružstvo, aké mi bez rečí ponúkol a to pekne v papučiach z pohodlia domova. Navyše pomohol pochopiť, aká je táto slečinka nedostupná. Hrá podľa vlastných pravidiel, dovolí plniť sny, rovnako vďačne ich aj berie. Skrátka dokonalá harpya, čo si maximálny rešpekt zaslúži. ()

Spacecore

Mě se líbila autenticita s jakou byl film natočen. Jistě, byl trošku nudný a netradičně neakční, ale vlastně to se mi na tom líbí. Bylo to naturalistické. ()

Mitin

Neviděl jsem moc filmů o lezení, ale Everest mě uchvátil. Film umí vtáhnout do děje a člověka přenese přímo na místo dění . Akorát je mi líto, že Gyllenhaal nebyl ve filmu více. ()

luczi

K filmům dle skutečných událostí jsem více kritická, ta do očí bijící záměna postav Fischera a Halla je fakt nepřehlédnutelná, charakterově i herecky. Hallovi se téměř podařilo kromě sebe samotného zabít i všechny své klienty, přesto je vykreslen jako ten nejzodpovědnější horský vůdce. Scott naopak nesoudným opilcem, "Texasan" je už úplně chodící klišé. Tahat na Everest nezkušené lezce, nezajistit lana a dostatek kyslíkových bomb se holt nevyplácí. Vizuálně jde ale o podařený snímek. ()

Gumrice

Namasté. To se musí vidět. Doslova dechberoucí Himaláje, místo, kde se se smrtí musí počítat. Důkaz toho, že člověk proti přírodě nic nezmůže, ačkoli je sebevíc připraven. Úžasná podívaná na buddhistickou krajinu, která je pro mě srdcovou záležitostí. Radost mi udělaly i záběry na nepálskou kulturu. Věrná kopie skutečné události jen umocňuje sílu příběhu, plného adrenalinu, emocí, vůle. Nic není přestřelené, každá scéna kvalitně napraná jak vizuálně, tak zvukově. Bouře v kině působí opravdu autenticky a sakra děsivě. Škoda, že většina výborných herců neměla víc prostoru, Jake byl v případě Everestu už jen ozdobičkou. Emotivně mrazivý zážitek. ()

Renfield

Velkolepé horské dobrodružství, které ovšem v několika momentech přechází i do komorního dramatu. Obě tyto roviny zvládá Baltasar Kormákur skvěle. I když se mi první, spíše seznamovací část zdála občas příliš dlouhá, na druhou stranu bych si bez ní všechny postavy těžko pamatoval, ono to i tak nebylo vždy lehké. Právě počet postav je možná trošku ku škodě filmu, některé zůstávají v pozadí, dozvíme se o nich minimum. Čímž se dostávám k hercům... výkony nejen herecké jsou určitě dobré, stejně jako obsazení, ale z důvodu zmíněného zaměření se jen na část výprav, většina nemá příliš co hrát. Samozřejmě nejvíce vidět je v Everestu (ale i na něm a pod ním) Jason Clarke, ten po Terminátorovi (kam se mi vůbec nehodil) konečně dostal pořádnou roli a zvládl ji výborně. Nejvíce jsem se ovšem těšil na Jakea Gyllenhaala, ale... no co dodat. Raději zpět k režii a ději po seznamovací části... v této polovině je Everest dobrodružná akční jízda, která v několika scénách nedá vydechnout. Silná scéna střídá další silnou scénu a právě v této části je dobře znát, že je tato adrenalinová jízda značně podporována i výbornou kamerou a hudbou, či efekty. Pomalu se dostávám k závěru, ale ještě před ním nesmím opomenout velice povedenou scénu s vrtulníkem, kdy jsem opět zaražen v křesle zíral na plátno, skvěle natočeno! Finále, někým zatracované, někým akceptované... já byl spokojen, záměrně příliš dojemné mi nepřišlo. Tedy zážitek je Everest velký, ale k dokonalosti přece jen ještě kousek chybí. 80% ()

Santino7

Mimoriadne vydarený a vizuálne prekrásny film (či skôr veľkofilm), pri ktorom ma mrzia v podstate len dve veci - tou prvou je, že kvôli svojej lenivosti a osobnému pohodliu som si to neužil v IMAXe, ale "len" v bežnom kine s bežným vybavením, a tou druhou bolo omnoho, skutočne omnoho menej priestoru pre Jakea Gyllenhaala, než som pôvodne očakával, a aj si prial. Avšak, kým za tú prvú vec si môžem sám (a zas až nejako prehnane ma to neštve, film som si náležite užil tak či tak), tú druhú mi Kormákur (od ktorého som z predošlej tvorby dosiaľ mal možnosť vidieť iba podstatne komornejšiu, domácu - rozumej islandskú - krimi záležitosť Mýrin, tá sa mi však páčila) a ostatní skvelo vykompenzovali vynikajúcim zvládnutím pre mňa jedného z najočakávanejších kinohitov tejto sezóny. Plus navyše, aby som im nekrivdil, herci boli taktiež skvelí, a prakticky všetci svoje roly zvládli bez akéhokoľvek zaváhania - či už Clarke, Brolin, spomínaný Gyllenhaal (jeho postavu som si mimochodom obľúbil asi najviac - čo v podstate ešte viac posilňuje fakt, že by sa mu zišlo viac priestoru :-)), Knightley (jej interiérové scény "na dráte" z "pokoja" spálne a obývačky to celé emočne veľmi posilnili, a teda svoj účel akiste splnila) či tiež Worthington, a rovnako tak ostatní, menej známi kolegovia stvárňujúci členov expedície, respektíve podporného tímu. Šikovný casting v kombinácii s dobre napísanými postavami tomu výrazne prospeli aj čo sa týka diváckych sympatií, nakoľko s tou partičkou ste skrátka chtiac-nechtiac museli sympatizovať až do konca, inak to asi ani nešlo. Inak v tomto smere som rád aj za fakt, že o priebehu danej expedície som vopred nevedel absolútne nič, a teda som ani len netušil, ako sa to celé napokon skončí - vďaka čomu bolo u mňa určite zvýšené napätie oproti niekomu, kto vyobrazené reálie a výsledok toho celého už vopred poznal. Čiže obsahová stránka jednoznačne silná (vytkol by som možno ešte ak miestami chaotický úvod, a príliš veľké skoky v rámci prípravnej fázy, ktorá kvôli tomu často pôsobila akosi rozkúskovane či útržkovito - ale je mi jasné, že sa venovali primárne niečomu inému, dramatickejšej časti, a keby sa mali väčšmi venovať aj ostatným fázam, muselo by to byť o poznanie dlhšie), no a tá vizuálna? Tak to snáď ani nepotrebuje komentár, je jasné ako facka, že v tomto smere film jasne dominuje, a akiste sa zapíše (a vlastne už sa asi aj zapísal) medzi najznámejšie a najlepšie filmy na danú tématiku. Časom z toho bude možno aj klasika, ale radšej nepredbiehajme... Zatiaľ je jasné len to, že sa jedná (aspoň podľa môjho názoru) o jeden z najpozoruhodnejších filmov aktuálnej sezóny, u ktorého platí, že ak si ho chcete užiť ozaj plnými dúškami, návšteva kina (respektíve veľké plátno) by mala byť samozrejmosťou. 90% ()

H4ku11

Nádherné zábery na majestátnu horu sú tým pozitívnejším, príbeh aj výkony začali byť zaujímavými až ku koncu. Teda nie, že by som miloval tragédie, ale dovtedy to bola nuda. ()

Mikino00

Hořké zklamání. I leckterý dokument je záživnější než tento film. Ve filmu se hodinu a půl nic neděje, sice se seznámíme s postavami velice důkladně, ale k žádné si nelze vybudovat sympatie (snad kromě Roba). Pak začne jít do tuhého, ale nijak dramaticky to ve filmu není vystupňováno. Děj se soustředí jen na Roba a ostatní zemřou či přežijí jen tak mimochodem někde na okraji příběhu. Film měl zbytečně moc postav na kterých byl děj vystavěn a to se mi nezdálo jako šťastné rozhodnutí. Na druhou stranu ona pestrost charakterů ukázala rozmanitost v typech lidí, kteří se mohou na vrchol chtít vyšplhat (Rob x Scott). Pozitivem je, že na konci rezonují ony silné příběhy v pozadí a divák si uvědomí tragičnost celého příběhu. ()

NJD

Ve 3D fakt parádní zážitek. Sice je asi fakt, že se dala víc rozpracovat psychologie některých postav, ale na druhou stranu, když mám po dvou hodinách pocit, že film trval jenom pár minut a dožaduju se pokračování, tak je to jasný znamení, že to jinak, než za 5* nejde. ()

mosnak

Jde o velice dobře natočený snímek a mě osobně strašně mrzí, že jsem na tom nebyl v kině ve formátu 3D :-( Určitě jsem byl ochuzen o parádní zážitek. Každopádně, jak říká moje žena: "Je to podle skutečné události a ještě k tomu je to smutné...!" Krásných 80%. ()

Magika82

Dle skutečné události. Takové téma má u mne vždy prim. O to přísnější kritička se pak ze mne stane. Jdeme tedy hodnotit: Bezesporu překrásné horské scénérie. Logičnost zde rozhodně nechybí. Dějová linie má správnou konstatní rychlost, která pozvolna přidává na plynu a stane se z ní plynulá jízda až do konce. Mnoho ze známých tváří Hollywoodu překvapivě - a zde mile - hraje druhé housle. Do popředí jsou vystrčeny méně známé tváře, což je snímku jen ku prospěchu. Dialogy, scénář, mají hlavu i patu. A zvláště názorná ukázka náladovosti Matky Přírody, a jejích možných fatálních následků, se také povedla. Jediná malá chyba, kterou lze snímku vytknout, jsou zcela očividné kulisy "Horního zubu" v bouřkové scéně s "Robem" a kolegou, který se pro něj vrátil. Ovšem, ne nadarmo se říká, že kdo chce, najde smítko prachu i na peruti andělské. Takže tuto scénu snímku promíjím a pomíjím. Mohu jen doporučit ke shlédnutí. 80% a tedy 4 hvězdy +. ()

Nethar

Parádní vizuální podívaná na šílence na vrcholcích hor. Pěkné drama, které si jede podle skutečných událostí a nepřidává žádné velké blbiny pro efekt. Čtvrtá hvězdička je za 3D, které se k tomuhle filmu strašně hodí, kam už taky jinam to naprat. Má tady smysl a stojí za to. Jen houšť. ()

Jaro_slav

Bylo to dost zajímavý až do okamžiku, kdy to mělo začít bejt napínavý, protože hora, bouřka, mráz a tak – jenže přesně tyhlety dramata pro mě byly zbejvající víc jak hodina nudy. Bylo mi jedno, co se komu stane, protože mi jednak nestihl nikdo z nich začít bejt (ne)sympatickej, jednak je tam tolik postav, že byl problém se vyznat v tom, kdo kde s kym proč je... A ta spousta záběrů natočená jenom proto, aby to ve třidé hodně hustě cool vypadalo, tomu fakt nepřidala. 60% ()

geimz

Vo svojej podstate solídna dráma s nabitým obsadením. No to obsadenie nevie zužitkovať a dramatická linka je naozaj "len" solídna (rozumej nič extra), neponúka žiaden kvalitatívne nadpriemerný moment či scénu, ktorú som (do určitej miery v obmene) už niekde nevidel. ()

spiritus

Ma to doslova mrazivou atmosferu a neuveritelne verohodne zpracovani, kdy drsnost a nemilosrdnost Himalaji dycha z filmu na kazdem zaberu. Respekt k tem, co Everest pokorili, nebo chteli pokorit. Ja osobne bych do toho nesel ani za zlate tele. Uz je. Proto, ze mam rad teplo... ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)