Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

Jane18CZ

Pro mě jednoznačně zklamání. Zdlouhavý rozjezd filmu byl naprosto k ničemu, neboť během toho vůbec nedošlo na vykreslování postav, tudíž jsem ani neměla za celou dobu šanci si ty postavy oblíbit (snad kromě Douga) a když už se film od druhé půlky rozjede, tak je to vlastně taky naprosto k ničemu, protože jakmile začnou lidé umírat, je mi to úplně jedno. Tenhle snímek šel rozhodně zpracovat lépe. A obsadit známé herce? To film rozhodně nezachrání... Trailer byl bohužel lepší, než celý film. ()

YoZo8

Na tento film som sa veľmi tešil, lebo túto horolezeckú tragédiu som mal načítanú, no to čo som videl bola jedna veľká filmová katastrofa. A to som si myslel, aká to bude pecka, keď kino bolo skoro plné. Tento film hodnotím ako zdĺhavú nudu so slabšími hereckými výkonmi. Celkovo zisťujem, že nemám rad filmy kde je viac postáv, no tu to nebol ten najhorší problém. Malér bol v tom, že k žiadnej postave som si nevytvoril citovú väzbu a to už je čo povedať. Slabší uvod stred priemerný a na zaver filmu som si myslel, že sa to aspoň trochu vypeckuje, že aspoň naznak slzí a súcitu zo mňa vyjde. No nestalo sa absolútne NIČ. Dokonca tie úmrtia vo filme mi prišli dosť primitívne, bez náznaku nejakej hlbšej a hrdinskej smrtí. Veď tam padali ako zhnité hrušky z toho Everestu. Viem, že tí skutoční horolezci čo zomreli si nezaslúžili, aby bol o nich film natočení tak plytko. Keď sa pozriem na tu reálnu situáciu, tak to čo ta partia špičkových horolezcov predviedla nebol horolezecký supervýkon, ale skôr situácia rovnajúca sa idiotizmu. To, že ťahal Rob Hall na najväčšiu horu sveta človeka, ktorý nie je fyzicky a ani psychicky v poriadku rozhodne nie je múdry krok. Viem, že ta túžba a vášeň pre hory je v každom z nás a u horolezca dvojnásobne, no na streche sveta sa chybné kroky neodpúšťajú. A to čo urobil horolezec Fischer bol vrchol hlúposti. Isť hore, prejsť viac základných táborov na jeden šup bez veľkej prestávky je vrchol neslušnosti k hore samotnej. Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Sam Worthington, Keira Knightley, Emily Watson - to všetko je výkvet Hollywoodu, no viac-menej podali všetci podpriemerné výkony, s ktorými sa chváliť asi nebudú. Ale čo sa dalo čakať keď ich viedol neskúsený režisér. Na Gyllenhaalovom mieste by som rovno odmietol rolu, veď buď sa stále smial ako nepríčetný alebo hral ožratého. Celkovo tento film bol pre mňa šok, kedže filmy podľa skutočných udalostí sledujem radšej a horolezeckú tematiku milujem. Mám rád hory a rád na ne vychádzam, no tomuto filmu nepomohli ani krásne zábery najvyššej hory sveta. ()

iXtr3m3

Technicky dokonalé, autentické, smutné, ale svoj potenciál a hlavne potenciál nabombovaného castingu totálne nevyužité. Škoda. Inak fakt pekný film. Zhliadnuté po dlhšej dobe na domácom 3D a je to fakt iný pocit z 3D ako v kine s plastovými okuliarkami... ()

Zagros

Filmy podle skutečných událostí občas naráží na problém přílišné dramatizace a zbytečného stupňování napětí, tak kde není potřeba. Občas se snaží být ještě více napínavé a zbytečně přehánějí. Everest se tomu naštěstí vyhnul a jako celek působí i přes poměrně známé herce uvěřitelně. Pokud předem nevíte, jak to celé dopadne budete napnuti až do konce. Nečekejte žádný patos, ale spíše pravdivé a silné vyprávění. Nejvíce na filmu mě překvapilo, že dostat se na Everest je v dnešní době prakticky něco jako zážitková turistika, "výlet" si lze koupit a v základních táborech bývá rušno skoro jako v Tatrách. Nějak mě to přestalo lákat, raději si najdu nějaký odlehlejší kout na Zemi. ()

Loki_Six

"We don't need competition between people. There is competition between every person and this mountain. The last word always belongs to the mountain." ()

provitamin

Slabšie v porovnaní s K2 alebo Vertical limit. Možno preto že tu ide o skutočný príbeh a scenáristi majú do istej miery zviazané ruky. Ale ako nadšený turista musím oceniť krásnu prírodu a majestátne Himaláje. 70% ()

Norino12

Naozaj kvalitná dobrodružná dráma plná krásnych scenérií ale aj mrazivých momentov, ktoré nás presvedčia o tom aké zlo sa môže nachádzať v toľkej kráse. Nechýbali ani emotívne momenty, ktoré v niektorých chvíľkach dali naozaj zabrať. Celková atmosféra, prevedenie a hlavne kvalita obrazu a neskutočného ozvučenia v projekcii IMAX dokázala divákovi navodiť neskutočnú atmosféru a husiu kožu. Pri tomto filme si uvedomíte, čo všetko je schopný tvor akým je človek urobiť len preto aby si splnil svoj sen.. napr. obetovať svoj vlastný život. Film však neprináša naozaj nič viac, čo by vás mohlo nadchnúť, takže nečakajte nečakané a projekcia akou vám bude tento film predstavený sa postará o to, aby ste boli maximálne spokojný minimálne po zážitkovej stránke. ()

jhlahulek

Surově mrazivé až na kost...Natolik reálné, že z každého škobrtnutí máte strach, každá omrzlina mrazí i vás a z každého vyčerpaného ledového povzdechu cítíte únavu po celém těle...Díky této reálnosti si ale pořád říkáte, že situace se dá pořád vyřešit - přece tam nezmrznou...a to až do chvíle než děj překročí danou hranici a vám zamrzne úsměv na tváři...Mé rozhodnutí mezi 4 a 5 hvězdami navíc usnadnil Jake Gyllenhaal a Keira Knightley... ()

divak84

SPOIL: Kormákur stejně jako u Kontrabandu i tady působí dost marně ... Nejlepší věcí na tomto filmu byl soundtrack. Když mate takový herecký skoro dream-team, tak je něco špatně, pokud je ten film dost nejapný... Všichni jsou tam vykresleni jako horolezečtí beteráni nebo jako horolezečtí nadšenci a zatímco veterani jdou jakoby na jistou smrt a neřeší to, nadšenci přežijou. Postavy a osudy Clarka a Gylenhaala jsem absolutně nepopral , nechapal. Dialogy jsou hrány na nudnou jistotu , klišeé řeči typu "už nebudu mít nikdy šanci tady být, musím to proto zvladnout" se dějí co 5 minut a jsou otravné. Jason Clarke ve své roli pusobí spíš jako vedoucí tabora a ne horolezecké expedice. Dialogy mě strašně sraly... Nevím jestli jsem během promítaní usnul, ale žadnou extra epickou scénu , záběr jsem neviděl... Pouze soundtrack , který mi tu teď hraje, byl 10/10. vše ostatní, ironicky , na bodu mrazu... ()

dopita

No já nevim, ale sympatizovat s bandou pitomců, kteří za hromadu peněz hodlaj riskovat život jen proto, aby pak mohli machrovat před návštěvama... Celkem mě bylo šumák, že tam pak pochcípali a to i přes to, že je film natočen podle skutečnejch událostí. Navíc ani není natočen nijak dobře. Ve chvíli, kdy se tam začne všechno srát a film by v tu chvíli měl bejt nervydrásající a adrenalinem nasáklou podívanou, jsem se ukrutně nudil, což byl asi následek jednak bezvýrazné první poloviny a už výše zmíněné nicotné sympatie k hlavním postavám. ()

Hanys_

Vizuálně podmanivá rekonstrukce jednoho tragického výšlapu. Ale těch postav a v nich známých ksichtů tu bylo prostě tolik, že na ploše celovečerního filmu si k nim nešlo vytvořit nějaký hlubší vztah. Každopádně v kině z tohohle muselo mrazit. ()

Stružák

Plný hodnocení dát nemůžu, do toho něco chybí, ale čtyři hvězdy sem plácnu s klidem. Napínavej a zajímavej film na jedno shlédnutí. ()

ruhebitte2010

Po filmařské stránce bez výtek, stejně tak celá plejáda výborných herců nezklamala. Bohužel na plný počet hvězd to není, příběh nenudí, ovšem extra originální není a dojatý jsem také vyloženě nebyl. 80%. ()

AdamesWWE

[6.5/10] Mierne sklamanie. Od celkom dobrého hereckého obsadenia a atraktívneho nápadu sa dalo vyťažiť niečo viacej. Nenudilo to, bolo to po celý čas celkom zaujímavé sledovať partiu ludí ktorí sa snažia dostať na Everest, vizuálna stránka filmu perfektná, lokácie takisto.. Ale chýba tu nejaká väčšia sympatia k postavám, nikomu som nejak extra nefandil a tak som si to iba bez problémov odsledoval do konca bez toho, aby to vo mne zachovalo pocit dokonalosti ktorý by som si ešte niekedy pozrel. Ale na jedno pozretie slušné. ()

ti88na

Baltasar Kormákur má u mňa ďalší dobrý bod a Everest je zatiaľ jeho najlepší film. Skutočný príbeh ktorý vedľa seba stavia silu človeka a prírody, pričom víťaz je dopredu jasný. Vyrozprávané čisto, bez zbytočných hrdinských činov, dojemných scénok a útokov na city diváka. Teda občas hej, ale to predsa musí byť. Vizuál bez výhrad, a bola som naozaj vďačná že sedím doma v teple a len som nechápala, že sa niekto dobrovoľne dá na niečo také. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)