Podzemný výťah vyviezol Thomasa (Dylan O'Brien) na lúku obkolesenú vysokými múrmi. Vôbec na nič si nespomína, dokonca ani na svoje meno. Stretne však skupinu mladíkov, ktorých kedysi postihol rovnaký osud. Vytvorili tak zvláštnu komunitu, ktorá sa na tomto čudnom mieste snaží prežiť a zároveň sa neúnavne pokúša nájsť únikovú cestu. Jedinú možnosť utiecť majú každé ráno, kedy sa otvára obrovská brána v stene. Tá im však umožňuje iba vstúpiť do veľkého a neustále sa meniaceho bludiska, ktoré ich nový domov obklopuje. Najlepší a najodvážnejší z nich hľadajú cestu von a postupne mapujú jednotlivé časti labyrintu. Majú na to len čas vymedzený denným svetlom. Večer sa brána zavrie a ten, kto sa nestihne včas vrátiť, neprežije. Zostane po ňom len prečiarknuté meno vyryté na stene. Labyrint sa totiž v noci mení na desivé mesto plné rôznych nástrah, kvôli ktorým sa prežitie v jeho útrobách blíži k nule. Thomasa napriek tomu bludisko neustále priťahuje. Možno je to aj tým, že iný než ostatní chlapci. Iba jemu sa snívajú čudné sny o minulosti a záhadnej organizácii ukrytej pod skratkou W.C.K.D. Okrem toho práve Thomasovo meno vykríkne nový pasažier, ktorého znova vyviezol výťah. Na veľké prekvapenie všetkých to však nie je chlapec, ale dievča – Teresa (Kaya Scodelariová), a možno práve ona má kľúč od brány tohto čudného väzenia. (TV JOJ)

corpsy

Nechcem túto YA ( Young Adult ) adaptáciu označiť iba za ďalšiu v rade, pretože by som tím podcenil jej kvality. Hlavne tú, ktorú si všimol už nejeden divák. A to celkovo dospelý a v niektorých prípadoch aj mládeži neprístupný ( samozrejme ale šikovne zostrihaný ) prístup k látke. To mladé osadenie vôbec neznamená, že sa tu bude narábať v rukavičkách. Plus skvelá výprava a triky. Bude zaujímavé túto sériu sledovať. ()

DEXTER099

Tak čekal jsem typický film pro puberťáky,ale musím říct,že mě to velmi mile překvapilo.Hlavně tedy celým tím nápadem je to něco co člověka vtáhne a je tu i pro tvůrce možnost dalších dílu pokud se jen trochu ujme tento film.Ale myslím si,že film by byl top kdyby pro mě jako pro člověka co vyrostl i dost na akčních snímcích bylo obsazení akčnímy herci typů Stallone atd a jejich pobíhání v labyrintu a de facto cestou za přežitím lidstva.Ale i tohle obsazení není tak zlé,ale jasné,že je to pro jiné cílové publikum.Celkově tedy za mě 75 % a čtyři hvězdy. ()

Lama.Lama

Upřímně řečeno mi vůbec nesedí ten konec, proto srážím hvězdu. Jinak film má parádní atmosféru a jsem docela i ráda, že se to obešlo bez nějaké teen romance (což je u mě vážně překvapivé). Kloučci to sami utáhli parádně. ()

ConanVJ

Povedená sci-fárna, která má místy hodně hutnou atmosféru, místy hodně napínavý děj. Efekty jsou pěkné a ozvučení je opravdu parádní. Příběh je celkem jednoduchý. Obsazení se povedlo. Já se u filmu bavil a dávám mu 85% :) ()

FFilipCZ

Celkově se mi snímek líbil, i když některé pasáže mě zklamaly. Lekačky lepší než v kdejakých hororech - za to klobouk dolů - stejně jako za celkovou atmosféru. Sice jich bylo jen pár, za to jsem se i při nich málem nadělal do textilu. Příběh zajímavý, avšak divák bude ze začátku zmatený, jelikož se na začátku filmu nedozví, proč a s jakým úmyslem Thomas vyjede výtahem na povrch, ale odpovědi se dočkáte v závěru. Labyrint perfektně udělaný, ale rmuti velké zklamání, byli hodně odfláklí, blíže nebudu specifikovat, abych nespoileroval, ale představoval jsem si je trošku jinak. Sečteno podtrženo, slabší 4* a rozhodně se těším na pokračování. ()

schizmo

Bytostně nesnáším metroušské obsazení filmů na způsob modelu Twillight, kdy herci bojují o život, respektive se mění v upíry a vlkokodlaky, ale vystajlované účesy pořád drží svůj tvar :D. Komu je takový koncept vůbec určený? Nadrženým teen fanynkám? Má to fungovat jako v hudbě, že má vzhled protagonistů odpoutávat pozornost od všeho ostatního? V případě labyrintu je jasné, že půjde v prvé řadě o vizuál, takže modýlci musej ladit. Naštěstí jsou herecké výkony hlavních postav aspoň průměrné, zbytek je těžce do počtu. Jinak jde samozřejmě o dobrodružnou bejkárnu, kdy je parta mladých kluků držena na palouku obehnaného důmyslným labyrintem, který se navíc všemožně mění, takže si nakombinujte film Kostka a seriál Ztraceni a jste plus mínus doma. Nejsilnějším momentem filmu je divoké morfování labyrintu a útěk o život, to je fakt napínavá podívaná, ale zbytek mě prostě ne a ne zaujmout. Do toho jak jinak než přestřelený závěr a můžem jít v klidu spát... ()

ledzepfan

Relativně záživná záležitost, která je hlavně ve svých prvních dvou třetinách překvapivě funkční mystery zábava šmrncnutá survivalem.. S takto namixovanými filmy je ale často ten problém, že potom co příběh rozplete svá tajemství a vyloží karty na stůl, přichází akčnější část, která už většinou neumí zaujmout. Nejinak je to i tady. Poté co se příěh zvrátí do své akčnější poslední třetiny je to jen průměrná a značně šablonovitá podívaná, která má navíc tu smůlu, že je završena mimoidním rozuzlením, které nedává moc smysl a zpětně film trošku strhnul k zemi. ...................Musím ale moc moc pochválit, že ikdyž byla do děje vhozena dívčí postava nedošlo ani na náznak nějáké přiblblé romance. Je mi jasné, že případná pokračování se tomu už asi nevyhnou, ale tady a teď je to čistě dobrodružné mystery/survival sci-fi ..a to se cení. ()

Kryton odpad!

V době psaní měl tento film hodnocení 66 %! Teď vážně lidi, kolik vám dali tvůrci kilo kokainu, že tomu dokážete dát více než jednu hvězdu? Ten film je tak strašně špatný a hloupý zároveň, že by nestačila ani roční sklizeň z Kolumbie. Už samotná myšlenka je tak neuvěřitelně dementní, že to nejde ani popsat. Klidně to vyspoileruji, protože to jinak nejde. Jak banda otravných Justin Bieberů má zachránit svět od nákazy? Jednoduše je hodíte do labyrintu, kde můžou umřít. K tomu přihoďte jen jednu holku - tak ta bude mít hodně odřená záda a kolena - a jednoho tlusťocha. Celou dobu jsem se musel smát, jak si to hraje všechny možný už provařený schémata. Já asi taky někdy napíšu podobnou sra*ku! Stačí mi jen napsat něco o mladých lidech, nejlépe atletickýh árijcích, kteří budou muset zachránit svět nebo ho změnit. Dejte to do post-apokalyptického světa, utvořte pseudo-utopii a navrch nějakou mytologii z knihy pro blbečky. Už jen budu čekat, kdy mi Holyvůd pošle dolárky na účet. Spolu s Dárcem demence roku! Hodnocení OST: Jako sorry, ale sra*ka je pořád sra*ka i kdyby do toho pustili Mozarta. 0/10 ()

draggo

Mám rád filmy, ve kterých během sledování nemáte tušení, jak by mohly dopadnout nebo pokračovat dál. Labyrint, ačkoliv je to "jen" další young-adult adaptace, tuhle vzácnou vlastnost má, a i když jsou dílčí události občas předvídatelné, to hlavní zůstává tajemstvím až skoro do konce. Tedy to, co je vlastně celý labyrint zač, k čemu slouží a proč v něm naši hrdinové jsou. Postupem času se odhalují drobné útržky, které ale spíše umocňují napětí, než aby něco předčasně odhalily. Film mě tedy celkově bavil, má slušný neokoukaný herce, několik dobrých zvratů, trochu toho napětí , záhad a tajemna a i docela zajímavý vyústění, který mě dobře navnadilo na další díl. Pokud i další adaptace knih podobného typu (Hunger Games, Divergent atd.) budou dopadat stejně dobře, tak jsem za tenhle trend v kinematografii rád a zlo jménem Twilight snad bude brzy zapomenuto. ;) /85% a 4*/ ()

hous.enka

První polovinu filmu jsem měla dojem, že sleduji adaptaci románu Williama Goldinga Pán much. Nebýt tedy onoho tajemného labyrintu, který tomu všemu dodával nádech sci-fi. No a pak, po hodině, to přišlo a děti vběhly do labyrintu... Pak už se ale nestalo nic nečekaného (ano, viděla jsem dvojku) a já musím říct, že bylo sakra náročné tenhle první díl dokoukat. Dvojka je tak nějak šťavnatější, akčnější a zajímavější. Hrátky o moc skupinky kluků mě už zkrátka nechávají chladnou. ()

maddy

Cube meets Hunger Games meets Lost? Píšem ako neznalec predlohy a popravde som o tomto údajnom „knižnom bestselleri“ do vzniku filmu ani nepočul (a to sa vážne nepovažujem až za takého literárneho analfabeta). Dokonca aj na samotný film som sa dostal tento krát čírou náhodou (stalo sa mi to prvý krát, keďže inokedy vopred poctivo vyberám filmy, ktoré chcem vidieť v kine) a možno práve preto ma The Maze Runner celkom príjemne prekvapil. S „young-adult“ knižnými adaptáciami sa po úspechu Hunger Games roztrhlo vrece a väčšina z nich našťastie a plne zaslúžene v kinách prepadla, preto sa vôbec nečudujem, že diváci k väčšine už pristupujú s odporom. Maze Runner si však rozhodne nezaslúži byť hádzaný do jedného vreca s Beautiful Creatures, Mortal Instruments, Vampire Academy, Host, prípadne aj s Divergent a inými. Jeho hlavným rozdielom je to, že sa v podstate ani nejedná o film pre „young-adult“ publikum, aj keď sa tak na prvý pohľad tvári. Postavy sú síce teenegeri, ale to je asi tak celé. Nikto z nich nie je „vyvolený“, ani platonicky zamilovaný, ani nejedná vyslovene hlúpo alebo neprimerane naivne napriek ich veku. Pokojne by mohli byť zamenení za dospelých hrdinov a vo filme by sa nemusela meniť jediná situácia alebo veta v scenári. Postavy sa nesnažia prvoplánovo zapáčiť divákovi svojou výnimočnosťou a svet, v ktorom sa príbeh odohráva nie je plný modelov a modeliek. Ba čo navyše, nie je tu ani absolútne žiadne romantické zbližovanie dvoch (boy & girl) hrdinov alebo jediná scéna zaláskovaných rozhovorov. Do deja síce niekde v polovici síce vstúpi jedna (a jediná) ženská postava, ale tá je pre celé dianie v podstate úplne nepodstatná. Inak Maze Runner stavia len na svojej dostatočne pútavej premise o labyrinte a úteku z neho. Tá samotná síce nie je nijako objavná, ani výrazne premyslená, ale dostatočne pútavá, darí sa jej po celý čas udržať divákovu zvedavosť a celé to „mystérium“ okolo objektu Labyrintu funguje. Filmu v podstate šľape od úvodných minút ako hodinky, tempo ani raz nedrhne, neustále sa niečo deje, niekam uteká/skáče/šplhá a to ani akčné scény nepotrebujú byť prehnane epické, aby zaujali. Síce občas zamrzí až priveľmi roztrasená kamera počas nočných scén, ale vyslovene neprehľadné to určite nie je. Nečakaná je miestami až hororovo ladená atmosféra, ktorá sa v tomto žánri prekvapivo nebojí asi tak dva krát použiť aj krv (samozrejme stále v rámci PG-13 ratingu, ale to si doteraz nedovolili napríklad ani Hunger Games). Výrazne drhnúť to začína až v samotnom závere, ktorý neponúka žiadne zadosťučinenie. Obrovský cliffhanger takmer po vzore série Resident Evil (kde sa po finálnom boji tesne pred záverečnými titulkami ukáže, že prichádza ešte väčší) by mi vadil najmenej. Podobné „cliffhangers“ mám dokonca svojim spôsobom rád, nakoľko okamžite vzbudia natešenie na ďalší film. Problémom tu je však to, že film na jednej strane z časti odpovie na niektoré otázky, ale ukáže sa, že celá tá „veľká záhada okolo Labyrintu“, na ktorej celý čas staval je dosť fádna, nedomyslená a nedostatočne dotiahnutá do konca (pointa typu „vírus-mozog-liek“ ma skutočne ani len náznakom neuspokojí), následne však film nahodí výhybku a vlastne sa ukáže, že divákovi vlastne nepovedal vôbec nič. Chápem, že je to zatiaľ zfilmovaná len prvá kniha, ale film samotný by mal mať aspoň provizórne uzatvorenie minimálne jednej dejovej línie, prípadne ponúknuť divákovi po predošlých minútach aspoň jednu odpoveď (navyše, keď je celý vystavaný na pátraní po tom Kto? a Prečo?). Toto je až priveľká sequelová nadstavba a pôsobí tak ako úvodná epizóda seriálu. Záver sa navyše snaží až prirýchlo vyriešiť všetky konflikty v skupine, čo sa narýchlo odohrá v pár minútovej, vykalkulovanej a úplne nelogickej scéne (kde sa tam sakra vzal ten „zlý“ chalan a ako sa k skupine uprchlíkov vôbec mohol dostať?!). Trocha tak zamrzí, že vygradované tempo a záhadnú atmosféru sa nepodarilo udržať až do konca a v závere to celé padá ako domček z karát. Originálny námet tu tak ostal dosť nevyužitý (ale snáď to napraví pokračovanie.) Maze Runner určite nie je dokonalý a hľadať v ňom akúkoľvek hĺbku, nebodaj kritiku systému alebo aspoň jednu myšlienku (pritom aj tie Hunger Games majú minimálne tú jednu!) je úplne zbytočné, avšak o niečo také sa ten film ani na sekundu nesnaží, pretože hlavným činiteľom tu nie je prepracovaný scenár, ale zručná, svižná, akčná réžia Wesa Balla, ktorý z toho urobil maximálne pútavú dobrodružnú sci-fi naháňačku, ktorej nechýba slušná dávka napätia, ktorá v tempe ani raz nezaváha a v ktorej sa neustále niečo deje. A to tomu filmu prekvapivo plne vystačí! Neviem, či si niektorými rozhodnutiami nakloní Wes Ball mladé publikum na svoju stranu (absencia romantickej línie, dôraz na hororové prvky), ale ja mu tento prístup plne kvitujem. V rámci „young-adult“ kúskov to je celkom odvaha a Maze Runner má tak o niečo bližšie ku „Catching Fire“ ako k tým ostatným, prevažne prepadákom. Ak sa totiž majú za jeden rok uživiť v kinách viaceré podobné kúsky pre „teen publikum“, tak oveľa radšej uvidím do budúcna fungovať Hunger Games s Maze Runnerom ako ďalších upírov, vlkolakov, kúzelníkov, hostiteľov a podobné „nádherné bytosti“. Uvažoval som, či zaokrúhliť dole na silné 3* alebo smerom hore na slabšie 4*, ale prístup Wes Balla k „young-adult“ látke mi je sympatický, navyše sa mu podarilo zaujať do takej miery, že si idem v „originálnom znení“ prečítať aj knihu. PS: a ako sa im to podarilo natočiť za ten relatívne nízky rozpočet (34 mil. – na dnešnú dobu v podstate „nízkorozpočtový blockbuster“) skutočne nechápem! Maze Runner využíva, aj keď nijako opulentné, trikové zábery totiž takmer po celý čas a pritom „lacný peniaz“ na ňom nie je vôbec poznať. CELKOVO: 3,5* (7/10) () (menej) (viac)

agentmiky

Od filmu jsem toho moc neočekával,ale docela mě překvapil.Zařadil bych ho k filmům typu Divergence a Hunger Games.Příběh byl opět jednodušší,ale autorům to nezazlívám.Nápad zajímavý a efekty byly na úrovni(například hlavní nepřátelé Gmuti byli skvělí,takoví nechutní pavouci).Hlavní hrdina docela sympatický,možná ho v příštích letech budeme vidět i v nějakém kasovním hollywoodském trháku.Za mě dávám příjemných 70% ()

Alqarin

Vydojeno z řady žánrových předskokanů a dokonale ilustrující všechny nešvary téhle vyčpělé vlny pubertálních her na hrdiny. Maze Runner se blýskne pár fajn momenty a vyloženě nenudí, ale pocit zbytečnosti stejně spolehlivě převládá. ()

MartinezZ

Dvouhodinový úvod plný nesmyslů k něčemu, co skončí ve chvíli, kdy to teprve začíná. Jedna dlouhá otázka, jejíž odpověď by MOŽNÁ dala smysl té hromadě blbostí (zákeřný vir, který zkoumají tak, že dají děti umírat doprostřed bludiště, aby zjistili, proč dokáží přežít? WTF?). Třeba tomu pokračování teprve začne dávat smysl, do té doby je tohle ale zbytečnost bez vysvětlivek. ()

Wysch

Based on a best-selling novel. Toliko ke scénáři. Má to celkem koule, na to, že to je puberťáckej film, potažmo kniha. Zaplaťpámbu žádná romanťárna a odsrat to může každej. Doslova. Dystopický postapo by ale mělo nabrat grády hlavně v druhém a třetím filmu. (Třetí knihu ještě nemám zakoupenou, takže uvidím až pak.) ()

Praxis

Opravdové překvapení. Film sice nevyřešil vůbec nic, zato nastolil další a další otázky, konec pak byl lehce zbytečně znásilněný ve stylu: "Hele koukejte na to chodit, abychom mohli udělat druhý díl, jinak si můžete rvát vlasy zbytečně." Ale jinak fakt psycho atmosféra, fakt hnusní rmuti a schíza. Nováček Wes Ball se s tím nepáral a přinesl velmi temnou realizaci young adult scifárny. A jsem moc rád, že tam nenamíchal žádnou zbytečnou romantiku. Tohle je totiž spíš pro kluky (i když se to tam hemží samými hezouny) než pro holčičky, co by si Dylana lepily po pokojíku... 80% ()

javak810i

Teenagerovská survival adventure stvořená mimo jiné i mixem špetky Hunger Games s Divergencí a Experimentem nakonec dopadla docela dobře. Čistě po technických stránkách se dá filmu jen málo vytknout a herecké výkony jsou vzhledem k (ne)zkušenosti některých herců velmi solidní. Dočkáme se zde sice několika klasických klišé, třeba že "vyvolený" má po pár hodinách naprosto jasno, ale to vezmi čert. Spíš mám problém s celou premisou filmu, jako by okolnosti, bez kterých by se tento příběh ani nemohl odehrát, vznikly jen tak "mimochodem" a závěrečné "mindfuck" vysvětlení od vědátorů tomu vážně moc nepomohlo. Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4*, ale vzhledem k tomu, že imho lepší hunger games 2 ode mě dostaly 4*, tak tady musím dát ty tři. Ale lepší 3*. ()

Tayen

Oproti knize spousta změn, ale tak už to bývá. Kniha byla osvěžujícím nenáročným čtením a stejný je i film. Taková jednohubka na klidný podvečer. ()

Ellmariachi

No člověk si zvykne na vše. Vstávat brzo do práce, na teplo, na zimu a dokonce i ta tyhle filmy podle knih pro náctiletý. Jenže když už mám sakra fandit hrstce klobás, aby se dostala ven z jakého si vězení, kde pobíhaj sakra já ani nevím jaký nesmysly. tak by ta banda měla být alespoň mírně sympatická. Jenže zde od hlavního hrdiny, přes běhavého ťamíka toho hnusáka co měl furt problémy až po slečnu, která dorazila, mě bylo jedno kdo jak dopadne. A to je určitě o podobného filmu spíš špatně. 60 procent. Za to, že se to dalo v klidu dokoukat. ()

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (viac)

Třetí Labyrint se odkládá na neurčito

Třetí Labyrint se odkládá na neurčito

01.05.2016

Zranění Dylana O'Briena, tahouna filmové ságy Labyrint, jsou závažnější než se původně myslelo. O'Brien se zranil 17. března, když ho na natáčení třetího dílu srazilo auto, studio 20th Century Fox… (viac)

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu

27.09.2014

Irský herec Aidan Gillen se objevil třeba v Temný rytíř povstal, kriminálce Blesk nebo letošním dramatu Kalvárie. Nejvíc lidí ho ale zná jako Malíčka ze Hry o trůny, kde pletichaří jako o život a… (viac)