Za hranice známeho vesmíru. Práve tam smeruje posádka lode Enterprise v pokračovaní legendárneho Star Treku. (CinemArt SK)

tron

Na jednotku sa trojka nechytá, ale aspoň sa na nič nehrá (na rozdiel od dvojky) a hoci nemá až takého kvalitného zloducha, ako bol dvojkový Cumberbatch, bavila ma viac, než temná a prekombinovaná dvojka. Tretí diel mal patrične vysoký rozpočet a niektoré vizuálne nápady sú miestami až takmer úžasné (parádne kozmické veľkomesto). Oproti nim paradoxne stoja masky, rekvizity a výprava, ktoré nielenže nie sú kvalitné, ale miestami dokonca pripomínajú televíznu obrazovku. Herci našťastie nevyzerajú (na rozdiel od uťahanej dvojky) unavene, ale naopak plní života a elánu. Zdá sa, že ich nakrúcanie a návrat k obľúbeným postavám bavili. Miestami som sa dokonca mierne zasmial a to už je čo povedať. Idris Elba naďalej úspešne pokračuje v domrvenej kariére. ()

JFL

Volba režiséra byla pro mnohé překvapením, ba dokonce důvodem k nedůvěře, ale když ponecháme stranou fanouškovskou zaťatost, ukazuje se jako naprosto logický krok ze strany producentů, který navíc dokonce lze vnímat jako pochopení podstaty franšízy. Ať už to bylo shodou okolností, nebo vyloženým tvůrčím vkladem, pravdou zůstává, že pod záštitou Justina Lina se z franšízy "Rychle a zběsile" stal týmový blockbuster. Právě tím má v jádru být i "Star Trek", jenže Abrams ve své fanboyovské zaslepenosti aspekt tragicky nepochopil a obzvláště v druhém filmu se točil jen kolem dvou figur, zatímco ostatní ponechal jako jejich sekundanty. Lin sám o sobě zajisté není mermomocí zárukou vyváženosti, ostatně "Rychle a zběsile 6" trpělo v základu podobnými neduhy. V případě třetího "Star Treku" je proto na místě vyzdvihovat angažování Simona Pega do scenáristického týmu, který zajisté coby představitel právě jedné z oněch přehlížených postav mohl mít zájem na tom, aby padlo zaměření na Kirka a Spocka a naopak se do popředí dostaly další členové posádky. Abramsovi patří uznání za to, že nastavil chytrý reboot ikonické franšízy, ale paradoxně až s Linem dosáhl nový Star Trek své ideální podoby svižné sci-fi týmovky, která bravurně střídá napětí, akci, konverzační humor, atrakci interakce kontrastně profilovaných postav a velkolepou vědeckofantastickou spektakularitu s brakovou zábavností. Zdejší závěrečná podoba ikonického hlášení do lodního deníku se stává stvrzením i příslibem do budoucna, že posádka lodi Enterprise se konečně stala sehraným týmem a soběstačnou entitou, která přestala brázdit známý svět fanovských aluzí, ale konečně se vydává vlastním směrem vstříc neprobádanému vesmíru. ()

B!shop

Prvni dil v tyhle novy serii byl hodne fajn, druhej asi jeste o fous lepsi a treti je jednim slovem nuda. Zmena rezisera tu je fakt hodne videt, Lin mozna zvlada Rychle a zbesile, ale tohle se mu vubec nepovedlo. Naprosto tuctovej, predvidatelnej a nezajimavej pribeh. Akce ani jednou nedokaze strhnout, veskery napeti nulovy, navic ani nic extra napadityho. No a herci, ja nevim, je to furt ta "stara" sympaticka posadka, ale vsichni se tvari, jak kdyz maj zacpu a nebavi je pobihat po place, tohle je zatim asi prvni dil, kdy mi byla posadka ukradena. No a hlavni zaporak je taky tragickej. Celou dobu jsem si tak rikal, ze kdybych sledoval serial, asi budu spokojenej, kolik do toho dilu narvali penez, triky jsou asi tak to jediny povedeny. Proste naprosto zbytecnej dil. ()

dO_od

// "Let's make some noise!" Třetí Star Trek pracuje s asi zatím tou nejdospělější, nejzkušenější a nejpestřejší posádkou, která doteď Enterprise obývala a tomu filmu to v rámci série hrozně pomáhá. Peggův scénář mě navíc ohromně bavil, takže i přes slabší režii (Abrams si hrál, Lin jen kopíruje) a znatelnou absenci reálného nebezpečí (=nulová osudovost) film hrdě kráčí až do finále, které v mých očích vše výborně uzavírá. Kdyby to kvůli tržbám šlo k ledu, budu s takovýmhle koncem spokojený. Jestli ale někdo zkusí navázat, zlobit se taky nebudu. Beyond dokazuje, že to jde. Takže jen do toho! 8/10 ()

Jara.Cimrman.jr

"Až z Vás bude příště koukat kus trubky, zavolejte si instalatéra." Já se tedy přiznám, že už jsem proletěl warpem nejednu mlhovinu, mám vysbírané všechny kešky v kvadrantu Gama, do práce se přepravuju transportním paprskem a dokonce jsem jednou spadnul do červí díry, ale z těch nových Star Treků jsem už trošku klingon. Asi je v nich nějaký rozdíl, ale mě hrozně splývají, takže jsem se tentokrát už stačil i nudit. Naštěstí mi kapitán Kirk předvedl skvělý motokros, naučil jsem se roztlačit nestartující vesmírnou loď a poučil jsem se o nestálé gravitaci. To bylo fajn, ale stejně jsem si jistý, že se na další Star Trek podívám spíše z povinnosti a s touhou, aby se slavný Vulkánec zase "logicky" rozhláškoval. ()

Pethushka

Do neznáma už příště nepůjdu. S postavami problém nemám, hlášky taky docela vtipné, velký průšvih jsou ale akční scény. Chybělo jim jakékoliv napětí a místy byly dost zmatené. Plný počet hvězdiček ode mě má jenom hudební doprovod, jinak nuda. 2* ()

xxmartinxx

No proč ne. Když generický blockbuster připomínající spíš epizodu seriálu než svébytný film a spoléhající na hlášky a atrakce, tak asi nějak takhle. Bylo by hezké, kdyby byla akce přehlednější a charaktery (žánrově) propracovanější, ale nebudu hnidopich. Po upachtěné Abramsově dvojce, která je v mé mysli den ode dne horší, je tohle svěží dobrodružství rozhodně lepší varianta toho, jak bezmyšlenkovitě plácat páté přes deváté. A co do děje jsem rád, že se prequely konečně oprostily od přetaženého Spock/Kirk vztahu, který mě už dost nudil. Prostě nulová snaha o "víc", zato ale dost dobré "málo". 7/10 ()

Morien

Z té novodobé trilogie pro mě rozhodně nejzábavnější příspěvek. A z velké míry je to určitě tím, že je tady hodně oslabená pozice kapitána Kirka jako hlavního hrdiny a oproti němu jsou posíleni všichni ostatní. Je super konečně posádku vidět spolupracovat jako tým. Plus simonpeggovské vtipy a klasická hudba, samozřejmě. ()

choze

Předchozí dva Star Treky luxusně nakoply značku, ale jak naznačovaly nevýrazné trajlery, trojka je zklamání. Sledovat letos vyhořelého Batmana bylo o dost zábavnější než sledovat vyhořelého Kirka. Nebavilo mě tu prakticky nic - nahozené vztahové problémy, nová mise, akce, blockbusterově nenáročný humor... i proto, že mi to celé přišlo hodně okoukané. ()

Segrestor

Trekkís vyjíknou radostí, jak moc dobře se podařilo vytunit staré úsměvné díly. Nyní ve vskutku hutném kabátě, i když v dresech pořád tak trochu homo, a když už jsme u toho homo, ta část, kdy se pan Sulu obejme se svým přítelem a pohladí tímto homosexuálním párem adoptovaného číňánka, mě vcelku otrávila. Jakoby nestačilo, že se musí promenádovat po Praze, oni se naserou i do Star Treku :) Ale dosti slov o panu Žužu. Třeba takové provedení technoplanety Yorktown je něco, kvůli čemu na to půjdu ještě jednou a to minimálně. To se prostě musí vidět víckrát, jakožto crash lodi federace a především finální bitva. ST je zkrátka díl od dílu lepší a lepší. Jsem zvědav, jak dopadne natuněná předělávka seriálové řady s kapitánem Pikárdem! ()

Gilmour93

Třesoucí se kamera, sklouzávání k infantilitě, nezajímavé postavy (čest výjimkám jako doktor Bones), hromada samoúčelné akce (motorka, Beastie Boys zastavující mimozemský útok) a co je nejhorší, už ani pubertální fixace Jimba Tiberia Kirka na velitelské křeslo není to, co bývala.. Z roztomile naivní série plné humanistických ideálů udělali spotřební zboží, ke kterému není nejmenší důvod se vracet. Live long and prosper. Už platí jen to druhé a ještě k tomu v ekonomickém významu slova.. A mimochodem, hrozně mě fascinuje, jak se nyní úzkostlivě dbá na politickou korektnost a přitom je za tím tolik farizejství. Třeba v posádce Enterprise můžete být jakékoliv národnosti, náboženství a barvy pleti, můžete být registrovaný partner či suchopárný stalker s kastrolem na hlavě, ale pokud máte nad padesát, jste odepsaný.. ()

Psema

Patlal Lin vrací úder. Pravdou ovšem je, že ho Pegg a spol. moc nepodrželi, protože z tuctového námětu vytěžit blockbuster sezóny asi vážně nejde. Do neznáma každopádně působí brutálně schizofrenně, když úvod a závěr představuje CGI orgie, které režírovali leda lidi od počítačů, a prostředek je nudná televizní konverzačka postrádající děj i pořádné svícení. Ve výsledku zmatečná nuda jako prase, která subjektivně působí dvakrát delší. Hej, tím je to vlastně podobné úplně prvnímu celovečernímu Star Treku! Tak to asi OK, kruh se uzavřel! ()

Eliott

Je dobré vidět, že si všechny 3 filmy udržely velmi vysokou úroveň a to jak po stránce dějové, tak akční. Ačkoli nový režisér je znatelně horší a místy je jeho rychle a zběsile poznat ve velice nepřehledných akčních scénách. Produkce však nedopustila selhání a svůj projekt si dobře pohlídala. 81% ()

Ainy

Dnes to bylo poprvé, takže půlky stažené po celou dobu jsem mohla konečně povolit a pomalu se snažím rozhýbat totálně neprokrvenou nohu a trochu promasírovat proleženiny. Nešlo vydechnout. Šmarjá, to už je tolik?! Dvě hodiny mého života se ztratily rychlostí warpového pohonu. ()

3DD!3

Empétrojky na ně! První letošní plnokrevný blockbuster co dostál slibům a zůstal věrný příběhu. Simon Pegg pro výroční díl vykouzlil děj, ctící staré seriálové zápletky a opepřil ho několika pěknými (byť trochu předvídatelnými zvraty) a výbornými nápady. Abramsova absence je vidět. Osudovost zmizela, ale Justin Lin zase zvládá lépe akci (i když entré motorky je hodně divné) a má trochu jiné vizuální cítění. Herecky je to klasika, ale neobvyklé párování (Spock a McCoy) je hodně osvěžující, hlášek je požehnaně. Idris jako padouch je hodně fajn, ale přiroste k srdci až v závěru. Sofia Boutella nebyla tak zásadní jak jsem si myslel, ale Pegg si to s ní vysloveně užívá. Sedlo mi, že se nezachraňovala Země, sedlo mi, že se sahalo do minulosti, sedla mi ta zbochybňovací podlinka. Užil jsem si to. ()

Hitman_47

Beastie Boys jsou fajn, ale film to z průměru bohužel nevytáhne. Jako televizní pilot k seriálu parádní, jako letní blockbuster bohužel moc televizní. ()

berg.12

Na jednu stranu to má dnešní Strar Trek s pohonem pro svůj warp těžké. Postkolonialistický humanizmus je ten tam a kocovina z touhy dobývat vesmír dlouhotrvající. Padesát let po měsíční procházce jsou raketoplány ve šrotu, Mars v rovině snů a zkoumání vesmírných šutrů hranice možností. Zažehnout s tímhle podhoubím nějakou sci-fi jiskřičku je skoro nemožné, tak je jeden rád alespoň za epizodické udržování tradic. Na které vleze třeba už jen proto, aby se skromnou nerdovskou nadějí dočkal alespoň dalšího dílu. ()

Kaka

Poslední Star Trek se nápadně začíná na první dojem podobat Star Wars. Spousta světů, roztodivných tvorů a vůní, panoramat měst a vesmírných korábů. Jenomže to, co je v Hvězdných Válkách ryzí invence a tvůrčí radost, je v novém dobrodružství posádky Enteprise spíše okopírováné odněkud a dosazené tak, aby to na oko vypadalo fantasticky, ale pod slupkou to tak slavné není. Hlavní děj ani nemá cenu komentovat. V podstatě není - pokud tedy nepočítám záporáka co chce zničit svět, resp. v tomto případě vesmír. Po skvělé úvodní akci a monstrózním galapředstavení bojové základny (trikaři rulez, kamera wtf ?) přichází úmorná půlhodina pachtění se na polopusté planetě v načernalých filtrech s jedinou cool pomalovanou holkou, která nakopává zadky všem kolem a ještě stíhá poslouchat muziku. Konec se vrací do warp módu a svede solidní bitvu, ve které prohrává s předchůdci jen o trochu, ale slabší je. Méně sevřený, méně dramatický a méně temný, zato roztomile rozpustilý se skvěle rozvrstvenými postavami a zdravou esencí humoru. ()

Čtvrtý Star Trek možná přece jen dorazí

Čtvrtý Star Trek možná přece jen dorazí

28.03.2024

Filmové pokračování rebootované série Star Treku, jež by navázalo na třetí díl Star Trek: Do neznáma, bylo již několikrát oznámeno, aniž by se práce na něm jakkoliv pohnuly. Do absurdna byly tyto… (viac)

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Tarantino a krvavý Star Trek?

Tarantino a krvavý Star Trek?

08.12.2017

Loňská sci-fi Star Trek: Do neznáma vydělala o 120 milionů méně než její předchůdce, což v Hollywoodu obvykle znamená stopku. Chystaný čtvrtý film s posádkou Chrise Pinea se tak přestal řešit (měl v… (viac)