Winnetou a Old Surehand sa náhodou dozvedia, že cudzinec, prezývaný Petrolejový princ, sa chystá spáchať šikovný zločin, aby vlákal osadníkov do pasce a sám sa obohatil. Ponáhľajú sa, aby mu v tom zabránili, Petrolejový princ však má v zálohe plán, na ktorého uskutočnenie zneužije indiánsky kmeň Navahov... (RTVS)

Campbell

A tak teda nic moc, ne že bych čekal něco extra ale ty dříve narození, my vždy vyprávěly právě o tomhle díle že na něj ulítavaly. No dobře není to vůbec špatné jen jsem čekal taky něco lepšího, záporák je sice sympaťák a Terence Hill je prostě pro mě asi druhý westernový bůh, ale i tak nic objevného. ()

nash.

Koukatelná mayovka se solidním padouchem, který trapně ztratí glanc až v samotném závěru, Vinnetouem, který konečně nevypadá, že jen tak náhodou projíždí kolem, a i toho Grangera nejspíš konečně někdo srovnal, takže už není v každém záběru na přesdržku. Byť mimo plac byl údajně nesnesitelný dál a v plném rozsahu. Kupodivu ani příběh, ač je i tentokrát naivně prostoduchý, už nepůsobí tak amatérsky, přestože křečovitost se ani tentokrát nepovedlo zamaskovat a dokonce i průměrného stopaře dovede rovnou do tábora scénáristy. Celkem vzato je to i přes kritická slova pohodová jednohubka z mayovského univerza, která je lepší než ostatní Fire– i Sure– handovky. ()

klerik

Mna osobne ani kniha až tak nenadchla, takze som len dostal to čo som s obavami očakával. Old Surehand ma presvedčil iba v OLD SUREHANDOVI... ()

Crocuta

Pohrobek má naprostou pravdu, tento snímek je rozhodně nejslabším zpracováním románů Karla Maye. Kdo zná předlohu ví, že Old Surehand ani Old Wable zde nemají co pohledávat, naopak zde chybí Hobble Frank, Sam Hawkins, Tetka Drollová a (pomineme-li řadu jiných významných aktérů) zejména Old Shatterhand, jehož adorace v ROMÁNU Petrolejový princ je dovedena ad absurdum. Z předlohy převzal film jen název a notně zkomolenou zápletku s naftovým podvodem, jinak jde ale o takovou snůšku logických nesmyslů a filmařské svévole, že se Karel May musí obracet v hrobě ještě dnes (43 let po tomto ztvárnění jeho díla). ()

BMW12

Za mě se jedná o první špatnou mayovku. Dosud se mi filmy o Vinnetouvi líbily, nejvíce samozřejmě spolu s Old Shatterhandem, i Mezi Supy s Old Surrehandem byl dobrý, ale zde není moc co pozitivního napsat. Scénář je špatný, příběh nezaujme. Němci se prostě rozhodli co nejvíce vydělat na úspěchu Vinnetoua a začali chrlit několik filmů ročně, což se samozřejmě musí projevit na kvalitě filmu. ()

špaček421

Dno. Jak u Mayovky člověk vidí v titulcích jméno Fred Denger pod nápisem Drehbuch (tj. scénář), měl by to vypnout. Kašlu na to, že tu je opět ten výbuch petrolejového vrtu, ale děj nedává smysl a všechno je tak stupidní... Surehand moc nedostane příležitost zamachrovat, naštěstí. Ale zato Vinnetou se stává poradcem úplně ve všem. Old Wabble se taky držel zkrátka. Protože tvůrci se rozhodli hvězdou filmu učinit úplně jinou postavu - debilního klavíristu! Bohužel si ho nevymyslel Denger, je už v předloze. I tam štve, ale tady je to snad ještě horší. Stejně tak Walter Barnes snažící se sbalit upjatou Němku, oba jsou příšerní. Terence Hill vlastně žádný dojem nezanechá, tak nějak to odehrál a hotovo. Padouch Petrolejový princ sice není tak špatný, ale ani on toho moc nezachrání. Jeho pobočník, němý vrhač nožů, vůbec nepůsobí nebezpečně. Hrozný. Režisér Philipp byl vyloženě lama, ten film je nudnej a bez atmosféry, hudba hraje na špatnejch místech... Škoda slov. Na začátku Surehand (teda Čurhend v Přeučilově výslovnosti) řekne Princi: "Dělejte, miřte, to nám ušetří čas!" Kdyby byl Princ opravdu střílel, ušetřilo by se devadesát minut... ()

Marek1991

Až príliš dochvíľne, náhodné a nezaujímavé, bolo to znova skôr sklamanie. Obyčajný tuctový film s akože pár záchranárskymi akciami s Winnetouom, prestrihmi akcií s filmovým plátnom v pozadí, ktoré simulovalo skutočné prostredie. Aj v tomto filme sa bojuje kvôli chamtivosti niektorých, avšak nebavil som sa, nudil som sa a podľa mňa to bola ďalšia slabšia mayovka. ()

corpsy

Tuctová, ale šikovná mayovka a to aj vďaka striedmej minutáži, keďže si asi tvorcovia uvedomili, že chabučký príbeh, nieje radno rozťahovať na dve hodiny. Týmto pádom to má ako taký švih a balanc. ()

bloom

Mně tedy Petrolejový princ hodně připomíná předešlou surehandovku Mezi Supy, jisté kvality mu ovšem upřít nelze. Old Wabble (je mi jedno, co to bylo za postavu v knize) je vcelku zábavný mužíček. V roli profesora Hampela německý komik Heinz Erhardt, jehož filmy, kde hrál hlavní roli, u nás neznáme a tak aspoň tady je malá ukázka jeho umu. Každopádně pro film se plánoval úplně jiný závěr. Na konci se měli objevit Old Shatterhand a Sam Hawkens, Old Surehand se rozloučit s Vinnetouem a vypravěč říci něco ve smyslu, že Old Surehand netuší, že vidí Vinnetoua, který zakrátko přijde do věčných lovišť, naposledy. Ovšem z důvodu Barkerova časového vytížení k tomu nedošlo. Jinak proti Stewartu Grangerovi nic nemám. Jeho výkon film nekazí, narozdíl od příšerného dabingu, který nezachraňuje ani už trochu starý Stanislav Fišer. ()

Historik

Solidně vystavěný příběh. Problém je ovšem v tom, že je to pořád dokola. Padouch, který chce poštvat indiány proti bílým, přičemž nejlepší bude zabít syna indiánského náčelníka. To samé je v Old Surehandovi. Ale co s tím? Ty filmy vznikaly takřka zároveň. Komu připsat prvenství a originalitu a koho odmítnout jako plagiátora? 70% ()