Old Shatterhand

• Západné Nemecko Old Shatterhand (viac)

Náčelník Apačov Winnetou sa snaží s belochmi uzavrieť mier, ale kapitán Bradley tomu chce za každú cenu zabrániť. Využije tlupu banditov, ktorá napadne farmu i vojenskú kolónu a na miestach masakrov ponechá niekoľko zákerne zavraždených Apačov ako falošný dôkaz, že páchateľmi boli oni. Do ich rúk padne i Winnetouov adoptívny syn Tujunga, Old Shatterhand ho však zachráni... (RTVS)

Tuty

Nemůžu si pomoct, ale děj je hrozně jednoduchej a natahovanej (ale snesitelným způsobem). Nicméně nejvíc trapná je ta hudba, mě se v porovnání s tou klasickou "old school" hudbou z ostatních dílů vůbec nelíbí a sundavá nejmíň jednu hvězdu. ()

vinnetou500

Jeden z prvních filmů mimo hlavní sérii. Přestože vím, že to není takové terno, chci je zvládnout časem všechny. V tomto kousku mne mile překvapilo hlavní hudební téma. Jen škoda, že jsem si jej nemohl vychutnat na konci. Mělo fakt šťávu!:) ()

PanPyzamo

Překvapivě i přes nižší hodnocení oproti jiným filmům ze série Vinnetou jsem byl s filmem Old Shatterhand spokojen. Ve snímku Mezi supy mi právě chyběl a zde jsem si ho mohl užít víc než dost. Zápletka za mě byla v pohodě. Atmoška sice fajn, ale trošku mě mrzí hudba, protože zde nehrála ta z prvních filmů, která byla prostě nádherná. Jinak za mě dobrý film, který doporučuji fandům série. 7,5/10 ()

Crust

Asi chápu, proč je tento film v televizi opomíjen, i když neprávem, v porovnání s tím, co se považuje za klasickou filmovou tetralogii Vinnetoua. Jiná kamera, trochu jinak vedení herci projevující více emocí, klasická hudební témata tam nezazní ani jednou, pak člověk zapátrá a zjistí, že je tam i úplně jiný režisér, producent, atd. takže kromě herců vlastně úplně jiný ansámbl. Ze všech něměcko-jugoslávských filmu s Vinnetouem asi nejvíce připomíná, právě kamerou, hudbou i drsnějším pojetím, soudobé americké westerny. Není to prostě tolik pohádkově, až roztomile naivní. Rozhodně bych ale tento film doporučil, spolu s Mezi Supy, všem, kteří si chtějí z Mayovek natočených v 60.letech pustit to nejkvalitnější, navíc i s původním kvalitním dobovým dabingem. ()

imaginer21

K této Mayovce se z mého dětství váže jedna velká zrada: Když Česká televize tehdy vydala balíček propagačních fotek, byl to právě tenhle díl, co nebyl odvysílán spolu s legendární čtveřicí, ale scény z něj už kartičky odhalovaly. Natěšen ze zapůjčeného VHS jsem hltal každou sekundu filmu, abych ty záběry ve filmu poznal. A ony tam nebyly. Na jednom ze snímků se oba pokrevní bratři sklánějí nad tělem Tujungy, ve filmu ale Old Shatterhand dojde k Vinnetouvi až poté, co statný náčelník Apačů svého adoptivního syna nese v náručí. Na snímku je Old Shatterhand v radostném rozpoložení s Palomou, ve filmu vedle ní ale stojí se vší vážností. Prostě jako bych sledoval jinou, temnější verzi tolik vysněného a do té doby neviděného bijáku. Samozřejmě pak jsem dospěl, Mayovky obecně se staly jen symbolem nostalgie a oba legendární gerojové mi ve vzpomínkách utkvěli spíš díky úžasnému dabingu, zejména krále Miroslava a Werichova rybáře, pana Vladimíra Ráže. Po letech jsem se k tomuhle filmu vrátil a dojmy jsou to rozporuplné. Jednoznačně nejde o Mayovku na motivy nějakého Mayova románu. Jak mnohé další komentáře tady zmiňují, s Mayem to má společné jen ty hlavní postavy. Oproti původní Reinlově tetralogii je to opravdu temnější, ráznější, drsnější a jednoznačně nekompromisnější a explicitnější (přepadení farmy, smrt chlapce, Palomina nahota, nas*aný Vinnetou jak v indiánském souboji tak v závěrečné vřavě). Tomu ruku v ruce napomáhá naprosto odlišný, výpravnější a určitě ne romantický hudební motiv. No a všemu tomu korunu nasazuje past na Old Shatteranda, který pro mladého kluka byl vždycky symbolem neohroženosti, důvtipu a a šarmu v každé situaci, ale tady prostě vpadne do tak průhledné pasti, že to zcela rozbourá tu radost z jemu odebraného hrdinského cejchu (viz scéna, kde bezmocně u kůlu sleduje hromadné odpravování indiánů). Navíc oba bratři se vlastně po většinu stopáže nesetkají, a tak chybí i ona osudovost sršící z té jejich vzájemné bratrské chemie. Vinnetou víc řeší svého syna, Old Shatterhand vlastně ani neví, co je jeho hlavním posláním (vedle spravedlnosti si konečně mohl nabrnknout snědou indiánku, ale namísto toho se plácá v jedné nesmyslné pasti za druhou). A to v té "Leonovské" atmosféře jaksi působí dost směšně (zatímco vtipný element v podání groteskního Sama Hawkinse tady paradoxně moc zdařilého humoru nepřinese). Jsou tu ale i jasné klady: Vedle původního dabingu si vychutnáme další divoké Jugoslávské reálie, které nám v předchozích filmech neukázali. Vinnetou si konečně namaluje warpaint a spolu s ním ukáže, že na svou jinak mírovou povahu je to zásadový drsoň, který se bije do krve, když o něco fakt jde. A Paloma je prostě kus baby (kam se na ní hrabe Nšoči nebo Rybanna). Old Shatterhand se vedle ostatních Mayovek snaží být temnější, realističtější a výpravnější. Bohužel ale na úkor neúmyslné krádeže důležitých rysů u hlavních a námi milovaných postav se to daří jen tak napůl. Určitě je to ale pořád jeden z těch poctivějších příspěvků k Vinnetouovské sáze. () (menej) (viac)

PTuranyi

Klasický western s čiernobielymi charaktermi z prostredia kníh Karla Maya. Zápletky ničím neprekvapia, rovnako ako herecké výkony, ktoré miestami už nie sú také presvedčivé. Žiaľ podobne ako u väčšiny majoviek pridanou hodnotou je už len spomienkový optimizmus. Podtrhnuté sčítané, ide o príjemný návrat do čias Vinnetua, ktorý je však už len vývarom známych dobrodružstiev. 65% ()

Freak

Společně s Pokladem na Stříbrném jezeře moje nejoblíbenější zfilmovaná mayovka. Trochu více akční nicméně romantické, krásná příroda. Ale hlavně Ortolaniho hudba k filmu se mi zdá daleko lepší než Böttcherovy až příliš kýčovité melodie. ()

SONYAGENT

Nelze hodnotit méně než 4 hvězdami, je to stále klasika, pro někoho možná zbytečná a akce, ani příběh není zpracován tak mistrně, jako klasické filmy s bráchou Apačem, ale stále je to starej dobrej Olda s železnými pěstmi a opálenou hubou ()

acrylic

Tenhle díl řadím k těm nejlepším. Je trošku nedoceněný. Sice nemá to kouzlo co poklad na Stříbrném jezeře, nebo Poslední výstřel, ale z těch "vedlejších" se mi líbí nejvíc ... ()

Big Daddy

Rozhodně to lepší z Vinnetou ságy, ikdyž na absolutní hodnocení to není. Oproti kvalitnějším dílům působí víc škrobeně a postava Bílé Holubice je okatě nastrčena jen jako lákadlo pro muže. Do samotného příběhu se jinak moc nehodí. ()

gurmet

Jednoznačně nejslabší Vinnetou, jak co se týče režie, tak scénáře. Vyloženě špatně, škrobeně napsané dialogy rámuje televizní kamera, která je nezvykle často v ateliéru. Hudební melodie, až nejsou špatné, filmu nepomáhají, a mají většinou jinou náladu, než zobrazovaná scéna. ()

Conancon

Poté co podruhé a nadobro odešel šlechetný náčelník Apačů do věčných lovišt, si mnozí fanoušci filmových adaptací Karla Maye dělají pořádek ve své Top, nostalgických příběhů rudého a bílého bratra. Pro mě je to jednoznačne tento snímek, jednak je velmi vzdálen naivitě románu K.M. / což je pro některé fandy právě mínus/ Dalších nemálo faktorů proč je jiný ho řadí k jedinému filmu ze série ke kterému se rád vracím. Artur Brauner , způsob kterým obešel autorská práva Horsta Wendlandta na filmové Mayovky. Scénaristé, se střídali v rychlém tempu a v den první klapky 23.9. 1963 měl producent konečně režiséra kterého angažoval 5 dní před tímto termínem. Celý film je točen v jiném světle, což atmosvéře z mého pohledu jen přispělo. Pochopitelně..poslední klapka padla v exteriérech koncem listopadu 1963. Legendární scéna / nejerotičtější ze všech mayovek/ tak tu nemá na svědomí Daliah Lavi ale tenkrát šestnáctiletá chorvatská studentka Gordana Zeit -Čeko. Dostala prostor od skoku do vody až po pronásledování jednoho z vojáků. Dvorní skladatel filmové hudby byl nahrazen italem Ritzem Ortolanim, což je patrné od ůvodních titulků. Je nejdražším filmem z celé série mayovek a jako jediný byl natočen i ve formátu 70mm. Dávám5* jedna jako obvykle za hudební doprovod ()

Zix.

Tenhle film patří bez debat k těm lepším Mayovkám, kde se konečně bojuje o něco většího než jen o nějaký poklad. Jen škoda, že to je dlouhý a chvilkama trochu protahovaný. Jiná hudba mi taky nevadí a je možná lepší - změna někdy neuškodí a aspoň po několikáté neposloucháme to co známe z hromady jiných filmů s Vinnetouem. ()

soukyd33

Tento film je velmi dlouhý, ale ono to tak musí být. Hodně to obsahuje, a je to dobré. Poznámka: V tomto díle je největší bitva že všech dílů na počet herců. Soundtrack 👍 Doporučuji. Hvězdiček 4 ()