WikiLeaks: Informačná vojna

• Česko WikiLeaks (viac)

Mladý nemecký novinár Daniel Berg (Daniel Brühl) sa zoznámil na internete s vizionárom a bojovníkom za právo poznať informácie v ich čo najmenej skreslenej podobe, Julianom Assangeom (Benedict Cumberbatch). Prehovorí Berga, aby s ním spolupracoval na internetovej stránke WikiLeaks, ktorá bude mať za úlohu odhaľovať kauzy o zneužívaní moci zo strany vlád a mocných tohto sveta. Oficiálne médiá začínajú brať WikiLeaks ako sebe rovnú. Assange chce stále väčšie kauzy. A tak, keď sa mu do rúk dostane video z Iraku, kde sú zabití dvaja novinári americkými vojakmi, neváha ho zverejniť. Aj napriek odporu Berga začne uverejňovať veľké množstvo amerických diplomatických depeší, ktoré svojím obsahom nielenže destabilizujú medzinárodné vzťahy USA, ale tiež môžu dostať do ohrozenia života obrovské množstvo ľudí po celom svete. (TV Markíza)

Radek273

Poučný, avšak nikterak moc zajímavý snímek, ve kterém se sice seznámíme s internetovou stránkou, jež výrazně promluvila do veřejného dění, nicméně akčně se neděje vlastně vůbec nic. Herci nejsou průměrní, ale zdá se, že jim jejich role neumožňují více promluvit do atraktivnosti celkového dění. Příjemným překvapením je snad jen Alicia Vikander, i když i ta se jen čas od času mihne v záběru. Konečně zásadní otázkou ale zůstává, zda takovéto téma šlo vůbec natočit lépe. ()

PTuranyi

Slušne natočený dokudráma okolo Wikileaks a Juliana Assangea. Technicky filmu nič nechýba a aj herci podávajú dobré výkony. Príbeh by mal byť dostatočne pútavý, ale žiaľ nie je. 70% ()

Mukade

Zverejnil Assange nakoniec neredigovaných 250 000 dokumentov? Zvrejnil. To o niečom svedčí a mne sa tým pádom zdá že je ten film dosť objektívne natočený. ()

NeverEver

Pokud chcete zmenit svet musite byt vysinuty... tak to je znama pravda... pokud pak o vas chteji natocit film, musi byt vysinuty taky... Bohuzel tenhle "dokument" je az moc seriozni a vazny a k me nevoli, uz po 20minutach nemel vubec co nabidnout:-( Navic pohled na bileho Benedicta byl skoro (uplne) nesnesitelny:-( Skoda. Mozna kdybych tento film sledovala v produkci NatGeo nebo Spectrum, byla bych uhranuta dejem, takhle jsem cekala vic:-( 2** a asi uz nikdy vic v me videotece.... ()

sarianna

Popravdě, o Wikileaks a aféře s pracovníky Reuters jsem samozřejmě slyšela, ale nikdy jsem se detailně nezajímala o to, co nebo kdo vlastně Wikileaks jsou (kromě toho divnýho chlápka s bílejma vlasama). Takže pro mě docela přínosné, i když nevím, jestli to bylo natočeno pravdivě. Co se týče počítačů, tak umím slušně používat word a excel. Tím však moje počítačová gramotnost končí, takže jsem se v pojmech jako zrcadlové servery docela ztrácela. Cumby byl dobře slizskej a divnej, nicméně za mě spíš průměr. Už bych to znovu vidět ani nemusela. ()

gizi

Hodnoit tento snímek z pohledu uměleckého ztvárnění se moc nedá, spíš tedy z pohledu informační. Z této stránky film poměrně přehledně přinesl informace o "fenoménu" wikileaks, a i když z médií toho každý asi zaslechl nemálo, zde si mohl udělat uceleněnější obrázek. 75%, 24.1.2016. ()

tata22

Já četl knihu, měl jsem velkou výhodu. Ale bez toho si myslím je film poměrně nesrozumitelný. Tvůrci zcela vynechali mládí génia, které je poměrně zásadní pro pochopení jeho chování a touhy boje proti vládám světa. Myslím, že v ČR obecně nepanuje taková znalost toho co WikiLeaks znamená a představuje a Čechy obecně nechala činnost Juliana klidným neboť se jich přímo nedotýká. Osobně skutečnost, že američtí vojáci střílejí civilisty v Afghanistánu, že výrazně ovlivňují politické dění v řadě "méně" civilizovaných zemí světa a pod. pro mně není žádným velkým překvapením. A asi ani pro většinu Čechů. Možná i proto takové chladné přijetí jak filmu tak celého fenomenu WikiLeaks... ()

Honza.Dunder

Perfektní výkon v podání Cumberbatch a Brühl. Nicméně trochu povadající scénář a celkově malý prostor pro diváky k zamyšlení a vytvoření vlastního názoru. Ač se film snaží působit mírně dokumentárním a přesto poutavým stylem, tak je v něm již "váš" názor zadefinován... kvůli tomu 8/10 ()

Johgas

Úplně mně to nechytlo. Asi je těžké natočit film o tom, jak unikají informace. Bavila mě ta část o bance Julius Baer, tam to bylo docela akční. Nicméně potom už to zaplulo do hodně spekulativních vod, víceméně stojatých. Není překvapením, že se člověk, který Wikileaks opustil, snaží v tomto filmu udělat z Assange psychopata a očistit sám sebe. Bylo-li to tak ve skutečnosti, to nevím. Docela protivná hudba u toho byla, jestli tohle poslouchají hackeři v práci, no tak potěš. Pokud bych to srovnala s klasikou - Všichni prezidentovi muži - tak klasika jednoznačně vede. ()

ardeas

Celkom dobry film ako dokument, ale čoraz prišiel do záberu Assange (Cumerbatch), cítila som sa strašne nepríjemne, neviem či to tou jeho postavou ktorú predstavoval, alebo ním samotným :) Čo sa týka WikiLeaks všeobecne, je amorálne takto zverejňovať dokumenty, študovala som historiu a platí tam zásada, že archívy zverejňujú dokumenty min. s odstupom 25 rokov a viac (najčastejšie okolo 50r.), aby nemohli ublížiť ľudom, ktorých sa to týka. To že tí ľudia mohli vykonať veci, ktoré sú amorálne a neprišlo sa to normálne, má súdiť história, nie jedinec, ktorý si myslí, že len on má pravdu a vidí čiernobiele... toť vše. ()

Smartynko

Film v podstate rozpráva príbeh, ktorý už bol niekoľkokrát preberaný v dokumentárnych filmoch, webových článkoch alebo v knihách takže sa nejedná o nič nové. Cumberbatch to ale zahral dobre a nič vo filme mi nejak nevadilo. Nie je to trhák ale je to o hackeroch, aktivistoch, ľuďoch s otvorenou mysľou čo chcú niečo zmeniť. Taký film si vždy rád pozriem. ()

stret

Film, ktorý nepodsúva okato názor. Zjavne film s názorom - s ktorým by mohli "prudko" súhlasiť alebo "prudko" nesúhlasiť mnohí potrebujú a očakávajú. Bola by to ale najskôr propaganda - ktorej by som nemohol dať 4 hviezdy. Snímka prezentuje pozitíva i negatíva Wikileaks a dáva priestor na zamyslenie. V prípadoch, kde o zamyslenie je záujem. PS: Nejde o to, či si wikileaks niekto číta. To, že nejaká špinavosť je zverejnená znamená pre páchateľa potenciál postihnutia, a to je podstata. ()

Jan00

Konečně film. který je o něčem, co by mělo zajímat nás, všechny, obyčejné smrtelníky! To, jak s námi zacházejí politici mne nepřekvapuje. Zajímavý je ovšem postřeh týkající se zabezpečení vládních počítačů. Stíhán by neměl být Julian Assange, ale Ti, kteří nedokáží zajistit počítače proti "hackerům", když opomenu obsah diplomatických depeší... Bohužel taková je realita ve všech zemích. Politici si myslí, jak mají bezpečnost počítačů pevně v rukou, ale opak je pravdou. Obávám se, že jednou se jim to těžce vymstí, ale pokud politiky nebudeme kontrolovat a budeme odmítat chodit k volbám, postihne to i nás obyčejkné občany! ()

Megahead

Film na mňa pôsobil skôr ako nenápadná a premyslená anti-kampaň na WikiLeaks a Juliana Assangea. Nechceli ho však zhodiť očividne, preto Assangea skôr premyslene zobrazovali ako čudáka/sebca a paradoxne amerických politikov, ktorí robili práve tie svinstvá zobrazili ako starostlivých a dobroprajných ľudí (scéna, keď sa politička skoro rozplače pri záchrane ich agenta je trápna). Pritom vysokým politikom (ako zodpovedným osobám za dané svinstvá) išlo len o ochranu seba a prípadne ich rodín + postavenia/moci. Zároveň aj Daniela Berga (ten čo zradil Assangea) tu zobrazovali ako dobrého spolupracovníka. Realita však bola tá, že Assange odkrýval celosvetové tajné zločiny politikov a ich sluhov, preto ho potrebovali odpratať a zničiť (kým nezverejní ešte viac ich svinstiev a podvodov). A aj to je dôvod, prečo ho najprv obvinili, následne vyšetrovali, zavreli, na kauciu pustili, pri/počas úteku na Ekvádorskú ambasádu neprestajne sledovali, obmedzovali a postupne psychicky ničili. Assange je momentálne opäť vo väzení (za zverejnenie špinavej pravdy) a spolu aj s Ekvádorským obdobím je už viac ako cca 12 rokov väznený (kombinácia domáceho väzenia v izbe a aktuálne skutočného väzenia v GB). A podvodníci, ktorí by mali sedieť naopak uväznili osobu, ktorá odkrývala ich svinstvá a podvody. Nuž zbrojný priemysel, banky a politici vedia likvidovať kohokoľvek, kto im stojí v ceste. ()