Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

kolly13

Nadšení z detailů a úzkostlivosti u historických aspektů doplňuje fungující přátelství mezi Damonem a Balem. Je zážitek vidět jednoho řídit supervůz a druhého řídit ostatní. Divák vidí nadprůměrný film, který exceluje v technice, pro mne bohužel ale zaostává v přesahu a spoléhá na Balea, který až skoro pasivně dominuje celému spolku herců. ()

argo.smile

Bol to fajn film, ale aj veľa veci sa mi na ňom nepáčilo. Čakal som, že to budem môj oscarový kandidát c.2 ale vôbec to tak nebude. Taká americká závodná hra na kovbojov. Som bol aj mierne sklamaný ,chýbal mi tam ešte väčší drive, ktorý som očakával, že snáď príde aspoň na konci v ospevovanom závode. Taký Rivali ostávajú pre mňa neprekonaný týmto titulom. ()

xvyhl100

Špatné to nebylo, ale že by to bylo tak dobré, jak by se podle komentářů a recenzí mohlo zdát, tak to určitě není. Ve srovnání s Rivalama, které jsou minimálně o 2 třídy lepší a ktéré si s radostí pustím znovu, tak tenhle film už podruhé vidět nemusím a za týden už o něm ani nebudu vědět. ()

hony23

Ne tak adrenalinová jízda, jako byli Rivalové, ale pořád moc pěkný film z prostředí automobilových závodů. Milovníci veteránů z 60.let si asi pošmáknou, můj vztah k automobilům je však čistě praktický a proto mě to úplně nesrazilo na kolena. Nejsilnější chvíle filmu jsou samozřejmě ve chvílích, kdy se závodí, jenomže sebelépe natočené závody nepřinesou takové napětí, jako závod skutečný. ()

AlDelon

Velmi hezky působící prostředí. Jinak, vše ostatní, nadprůměr ale nijak úžasný, nenadchne to. Co ale dobře ukazuje, a není divu když je to podle skutečného příběhu, vypočítavost, intrikánství, nevděčnost a ještě pár věcí -byť ne nějak vážněji. Pro mě ale zůstává poměrně daleko v závěsu za originálním eňo-ňuňo a značně lepším (vážnějším, herecky na jiné úrovni, kamerově lepším...) Le Mans Stevea McQueena. ()

jjjerry

Velmi dobrý snímek. Ale bohužel tomu něco chybí k dokonalosti. Asi silnější příběh, lepší muzika. Na film Rivalové to nemá. ()

Grázl83

Čekal jsem trochu svižnější tempo, možná by neuškodila kratší stopáž. Takto jsem neměl nutkání film dokoukat najednou, dav tedy pouze 4* ()

Br33d

Ako fanúšik moto športu, mám vysoké nároky na filmy podobného charakteru. Rovnako ako Rivalovia, ma ani Le Mans ´66 nesklamalo. Avšak, Rivalovia sú pre širšie publikum, viac o emóciách a sem-tam sa vyskytne aj menšie klišé. Le Mans ´66 je ale striktne zamerané na autá a automobilové preteky. Preto tento snímok poteší nadšencov motorizmu. Najviac ma zaujala postava Christiana Balea, ktorý dokonalo stvárnil postavu mierneho podivína/blázna, no majstra vo svojom obore. Rovnako, ako v skutočnom živote, cesta k úspechu je dlhá, zložitá a nakoniec nemusí skončiť šťastne. 90% ()

kockodan

Dobrá jízda. Ale 91%??? To ani omylem. Tak nanejvýš 80% Film je zábavný do půlky, pak už je samotné Le Mans sice chvílemi napínavé ale ne zrovna moc zajímavé, a že jsou top manažeři ve všech firmách mega čuráci už víme všichni dávno taky. Závodní auta ze šedesátek jsou prostě nádherná, i dobový design všeho ve filmu mě velmi vizuálně potěšil. To ovšem u tohohle kousku, i přes dobré herecké výkony Mata a Christiana na 100% nestačí. Po bitce na trávníku před Kenovým barákem, která mě nahlas rozesmála, už film naprosto ztrácí dech a jakoukoliv šťávu. Všichni víme že se bude závodit a taky že se závodí a ani konečný zvrat, že stáj Ford Le Mans vyhrála-nevyhrála mě nijak žíly nerval. 80% s přimhouřením obou očí! ()

Oggy007

Tohle byl prostě orgasmus pro fanouška automobilových závodů. Do teď jsem si myslel, že Rivaly asi nic nepřekoná, ale tohle bylo ještě o level výš. A nemalou zásluhu na tom mají výkony Balea a překvapivě i Damona, kterýho jsem nikdy nepovažoval za bůhví jakýho herce. I dramatická linka tady není nijak rušivá a je jí tak nějak přiměřeně, takže nudných pasáží je tady minimum. Za mě top. ()

Naghavi

Pěkně natočené drama, se skvěle vybranými herci, obzvlášť Bale hodně dobrý...Citlivě udělaná scéna s tragickým koncem Kena Milese. Ale celkově to mohlo jít ještě víc na dřeň. ()

Kushina

Naprosto skvělý film. Naprosto dokonalý Christian Bale, který svoji roli zahrál na 110%. Konec jak už bývá zvykem byl tragický, ale přesto s hřejivým pocitem na srdíčku. Jak Ford, tak Ferrari byli géniové a jejich auta jedou do dnes. Ale to jak se vše událo, tak o to víc je neuvěřitelnější, že se to opravdu stalo. skvělí herci, skvělý příběh, skvělá historie. 90% ()

veverysiak

Áno, toto sú kúsky, ktoré pohladia jemnú časť drsnej duše drivera, vynikajúci príbeh s excelentným Christianom a Mattom, ale aj ďalšími postrannými postavami, keď ešte motory duneli, jazdci mali krvavé dlane od preraďovania rýchlostí a boli odkázaní na informácie z tabúľ, takže 90%. ()

karnifex

Nejvíc to zapadá do škatulky "disneyovský rodinný film", ve kterém jsou místo postav jen karikatury - a jedna z nich vám brzo začne lézt na nervy: Miles je takový "lidový kretén", který je ale ve výsledku mazanější než všichni ostatní, a pod hrubou slupkou se skrývá "v podstatě dobrák". No nevím, já jsem ho s přibývající stopáží nesnášel čím dál víc. Samozřejmě nesmí chybět "sebevědomá ženská hrdinka" - pamatuje ty doby, kdy v každém správném americkém filmu musel být černoch? Zlaté časy - bylo to možná trochu legrační (obzvlášť v Costnerově Robinu Hoodovi - to ovšem byla taková blbost, že tam mohl hrál kdokoli a nic by to nezměnilo), ale nevadilo mi to - tohle je iritující. Napínavé je to skoro jako teletubbies, navíc, "jak to celé dopadne" vás přestane zajímat nejpozději v polovině filmu a dodívat to je opravdu utrpení. Ta jedna * je za pěkná auta - jinak by to byl odpad. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)