Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

serdehelan

V podstate film pre tú istú skupinu fanúšikov ako Rivalové. Nie je tomu čo vytknúť, herecky je to veľmi dobré, stopáž nenudí. Samozrejme v žiadnom all time top rebríčku to nemá čo hľadať... ()

MikSpeedy

Nemá to happyend, Ken Miles není typycký superhero, je to podle skutečné události. Tak to mám rád. Damon mi tu výjimečně nevadí. Z Forda nedělají boha a z Ferrariho blbce, jak jsem se trochu bál. Po dlouhé době 5 hvězd bez mrknutí oka. ()

Leuan

Disclaimer: Mám rád Ford GT40. Ani by mi nevadil Ford Mustang Ecoboost 2,3T za 26000 USD. A k filmu samotnému: Někdo ve velkém Hollywoodu se trápí. Chce vydělat taky prachy. Jak na to. Originálního nic nemá. Dívá se, co kde zabralo a velký Hollywood může recyklovat, přidat trochu patosu, výchovných klišé, velkých US vlaječek a vítězství. Takže kde začít. RUSH! Ajo. Tady vezmeme způsob zpracování závodních sekvencí. Pak něco hodně vlasteneckého. Hmmm. Ford. Automobilka založená slavným Henry Fordem, autorem knihy The International Jew, the World's Foremost Problem. Automobilka, která v roce 2008 balancovala na pokraji krachu, nepotřebovala socializovat ztráty jako GM či Chrysler. Zato však vlastenecky prodala skupinu Jaguar, Land Rover, Range Rover indickému výrobci Tata. Volvo vlastenecky (se všemi patenty a know how, jak jeden čas psali i místní národovci, se dostanou do rukou Číny!) prodali čínské automobilce Geely. Nevadí, popojedeme (lidská práva a tibetské vlaječky zůstanou stále po ruce). Herecky rušivé - obsazení Matta Damona a Christiana Balea se nepovedlo. Omlouvám se, ale dokonce Christanův akcent mě přišel neadekvátní. Hovadina. Rodinná témata - umělá manželská hádka spojená s divočením manželky Kena Milese? Jeden z "facepalm" momentů, kdy jsem vážně uvažoval o odchodu z kina. Další však následoval v okamžiku, kdy tatáž postava káravě vývojovému týmu kladla na srdce, dejte ty brzdy dohromady!!!!!! Rovněž filosofické mlácení nadutých frází do životopisně/sportovního/dramaticko/akčního filmu? Ještě si tam mají přidat kolonku "romantický" a "rodinný". Neskutečně jsem odešel nas..upený. Rush je stále v tomto segmentu nepřekonaným dílem. Ještě lepší je samozřejmě Senna. Event. z motorek Fastest. Moje chyba. Příště se před návštěvou filmu dobře podívám na komentáře fanoušků na metacritic. ()

Marchellonzo

Myslím, že můžu s klidem říct že Le Mans ‘66 je velmi solidní film po všech možných stránkách. Podobně jako u Rivalů se chcete po zkouknutí filmu zeptat strýčka googla a zjistit všechny podrobnosti o postavách, kterých se Damon a Bale tak skvěle zhostili. Film nenudí ani minutu jeho stopáže a dokáže plně vtáhnout do děje, ať už se zrovna řeší mezilidské vztahy nebo když zrovna kola sviští po okruhu v nesmírně napínavých závodech. Le Mans ‘66 je prostě precizní filmařina a lahůdka pro všechny kdo ji dokáží ocenit. ()

ElisR

Velmi povedený snímek, v kterém exceloval nejen Matt Damon, ale právě i Christian Bale. Film měl vše, co by mít měl..drama, scény plné adrenalinu, americký příběh "jak obyčejná značka porazí fenomén Ferrari", záporáka Leo Beeba a bohužel i smutný konec. Pokud bych měla hledat výtku, tak asi jen v soundtracku, který mi k srdci příliš nepřirostl. Čtyři hvězdy dávám jen proto, že Rivalové jsou pro mě pořád nejlepším filmem co se závodění týče, a Le Mans mě bavil o něco méně, ale rozhodně nezůstanu u jednoho shlédnutí. ()

WUTEN

Rivalové nasadili vysoko laťku a tohle dílo od Mongoloida má díru jak do kravského kaďáku. Už jenom výběr hudby vůbec nevytvořil nějakou napínavou atmosféru, utahané a nevýrazné. Jenom Damon ze všech podal herecký výkon, prostě Bale pro mě není žádný charismatický herec a v tomhle filmu snad ještě víc zhubnul, mohl rovnou dělat reklamu na obědové menu v Sachsenhausenu. Já jsem teda nevěděl jak to skončí, nezajímal jsem se nikdy o nějaké závody které se konaly v roce raz dva ale konec čekám nějaké překvapení, nějaký zvrat, napjatí děj, záběry, akce, emoce, tak kde to bylo ? Na to že jsou to čtyřicátníci tak teda Bale zestárl nebo mu tam vytetovali ty vrásky, Demon je o pár let starší ale jsou to pořád mladí kucí. Na mě místy dost utahané, nemělo to koule, bylo to jako po kastraci. ()

rigby

Až moc mi to svou stavbou připomínalo ještě stále čerstvý film ze stejného prostředí Rivalové. Ale stejně jako ve filmu o Laudovi jsou i zde perfektně natočené závodní scény. Je to radost pohledět, navíc vynikající atmosféra naplněná napětím jak na opravdových závodech. Jenže předtím si musí divák protrpět i trochu nicneříkajících dialogů. Jinak velmi akční film má docela pomalý rozjezd. Chybí také větší prokreslení postav, jsou zde jen vytrženy z reality a jejich zázemí je zmíněno pouze v nezbytně nutném množství potřebném pro vytvoření okoukané situace fandící rodinky. Rád se podívám znovu na Rivaly, ale tento snímek nechám ležet ladem. ()

universal

Zen budhismus v praxi. V jednom bodě při 7000 otáčkách všechno splyne.Auto je najednou bez váhy.Prostě zmizí. A zbyde jen tělo procházející časem a prostorem.7000 tisíc otáček za minutu. Tam ses dostal. A ptáš se na otázku. Na jedinou, na který záleží. "Kdo jsi"? 10/10 Je to úplná haluz. ()

Tomas_PO

Trochu som sa obával 'autičkárskeho' príbehu, no spôsob, akým to zahrali všetci zúčastnení je excelentný. Christian Bale kraľuje, Matt Damon sa na svoju rolu hodí skvele, Tracy Letts so svojou korpulentnosťou skvele vystihuje korporátneho magnáta, Josh Lucas zas slizského kravaťáka, Jon Bernthal jeho firemný opak, Ray McKinnon lojálneho technika-spravňáka, a ešte aj 14 ročný Noah Jupe to dáva na výbornú. Kedže som túto reálnu story nepoznal, pomohlo to dramatickejšiemu vnímaniu príbehu. Cítiť z neho ameriku, no spôsob, akým sa zameriava na kontrast medzi kravatovými 'slizounami' a zašpinenými technikmi, vyvojármi, či jazdcami, nevadí. Nebyť až príliš povrchného (hoc reálneho) príbehu tak by to bolo za 5 hviezd. ()

Michal.Lukac

Perfektná jazda. Už dávno som sa takto pri filme nepobavil a nevžil do deja. Rozjazd je trochu pomalší. Mohol byť dynamickejší, ale všetko sa mení s príchodom poslednej hodiny filmu. Cieľovú rovinku : scénu z Le Mans strávite s doširoka otvorenými očami a búšiacim srdcom. Kameramani aj zvukári odviedli skvelú prácu a počas sledovania sa budete vedieť výborne vcítiť do kože a kombinézy jazdca. ()

Frecerick

Totální granát. Výhoda filmu je, že si ho užijete na 100% i když nejste žádní velcí fanoušci aut či motorsportu. Chemie mezi hlavní dvojicí funguje perfektně a hlavně Bale je skvělý "buran", který vás baví celý film a hlavně díky tomu je to strašně feel-good. Závěr je velmi emotivní a dostal mě. I přes poměrně delší stopáž to má svižné tempo a nikdy jsem se během sledování nenachytal při tom, že bych se nudil a to všechno doprovází vymazlená hudba a zvuky při závodech, které jsou velmi akční a pohyb kamery je zde slast pro oči. Nenechte se odradit tím, že je to o autech, protože vás auta nezajímají a koukněte na to, nebudete litovat. 9/10 ()

Franki69

Nejdřív rovnou hodnocení, je to za 100%. A rozhodně doporučuju před shlédnutím nastudovat alespoň základní informace o závodě a o hlavních aktérech příběhu. O to víc si pak užijete skvěle vystavěný a vášní k dokonalým automobilům nabitý film, sledující soupeření týmů Ferrari a Ford při nejtěžším automobilovém závodě světa v šedesátých letech minulého století. Christian Bale a Matt Damon se vám vryjí pod kůži, umažou vám duši šmírem a až zmizí za horizontem, řev motorů závodních aut, vytáčených do červených obrátek, vám bude v hlavě znít ještě dlouho. Nabízí se srovnání s Rivaly. Za mě…je to stejně dobré. Oba filmy skládají poctu té snad nejchlapštější vášni pro závodní automobilové speciály a oslavují éru automobilismu, která se v naší safe-elektro-zelené automobilové současnosti propadá do zapomnění a právem začíná získávat kultovní nádech starých westernů. Film Le Mans 66 vystavěl pomník závodníkům, konstruktérům i technikům, kteří na čtyřech kolech dovezli svět po druhé světové válce do 21.století. Je to prostě skvělý film. ()

brasek

Snímok sa mal volať "žabo - myšie vojny vo Forde" a tým by odkryli celú pointu príbehu. Nie som sklamaný, ale od nadšenia mám ďaleko. Minulý rok pri sledovaní 24 hod Le Mans bol tento snímok ospevovaný, všetci tvrdili ako sa tešia na sfilmovanie rivality Ford vs Ferrari, ale tej rivality je teda dosť biedne. ()

Novko

Tak tohle bylo něco. Po tom co Mangold udělal s Loganem jsem byl ve velkém očekáváni. A to se splnilo. Ze začátku jsem si nebyl tolik jistý jestli tento film je pro mě, jelikož se o auta tolik nezajímám, ale opak je pravdou. Le Man's si užije vážně každý. Do téhle doby byl pro mě Matt Damon nesympatický, ale teď se mi to obrátilo a těším se na jeho další filmy. A Christian Bale?... Perfektní. 8/10. ()

HellsAngel

Mangold je chlapák. Vyrozprával už príbeh drsného Johnnyho Casha, natočil surovú kovbojku s vlakom do Yumy a rozplakal aj tých najtvrdších mužov svojim zakončením Loganovho osudu. Le Mans '66 sa nesie na veľmi podobnej vlne - ide o umelecky čistú rekonštrukciu veľkého motošportového úspechu, v ktorej zohrávajú rovnako dôležitú úlohu rýchle autá ako aj vzťahy medzi postavami. Shelbyho a Milesova bromanca je skvelo prekreslená a v priamej interakcii s pohlavármi Fordu je krásne vidieť ich spoločnú vášeň a srdcervúci zápal pre svet pretekania. Niečo, čo paradoxne ocení ich hlavný súper Enzo Ferrari. Sekvencie pretekov sú natočené prehľadne a veľmi dobre sa na nich pozerá, pričom naznačenie možného ohrozenia jazdcovho života zabezpečuje správnu dávku napätia počas celej stopáže filmu. Herecké výkony všetkých zúčastnených by si zaslúžili osobitne vyzdvihnúť, najviac ale (neprekvapivo) vyčnieva Christian Bale, pre ktorého je to podľa jeho vlastných slov posledná úloha, kvôli ktorej podstúpil radikálnu fyzickú premenu (desať z desiatich doktorov to hodnotí kladne). Už len vďaka nemu sa to oplatí vidieť, svojej roly sa totiž zhostil skutočne fenomenálne. Za mňa je veľkým plusom, že to Mangold nestrihol už po samotných pretekoch, ale uzavrel príbeh vo viacerých rovinách, čo nielen prispieva k vyššej miere uveriteľnosti, ale taktiež pekne uzatvára linku s Milesovou rodinkou. A taktiež to viac pasuje do pomalého tempa celej snímky. Sledovanie som si užil znamenite, to nepopieram, musím sa ale priznať, že Howardov Rush je podľa mňa malinko lepším filmom. ()

meda2016

Chtěl bych dát, při mém hodnocení 70% a kousek, hvězdy 4 - ale je zde moc okamžiků, kdy pochybuji. Několik silných scén propočítaných na diváka, které se v důsledku pomalu rozplynou (Emotivní výtrysk Henry Forda II). V podstatě jen "zmínění" protihráčů a motivací. Řídké naznačení zázemí hlavních postav, takové prolistování alba téměř bez příběhu - a když-už, chybí mi úpornější zacílení na podrobnosti vývoje vozu, i kdyby měly být smyšlené. Zřejmě by pro mne snímek musel trvat o hodinu déle. Vzrušení při závodu vše vynahradí, to jsem opravdu cítil silně. Osobnost Kena Milese je potom trochu pionýrský příběh, ale ten jsem přijal. Prezentaci konstrukce vozu GT40 v dobovém motoristickém tisku si pamatuji. Možná po čase znovu kvůli druhé části. ()

kolly13

Nadšení z detailů a úzkostlivosti u historických aspektů doplňuje fungující přátelství mezi Damonem a Balem. Je zážitek vidět jednoho řídit supervůz a druhého řídit ostatní. Divák vidí nadprůměrný film, který exceluje v technice, pro mne bohužel ale zaostává v přesahu a spoléhá na Balea, který až skoro pasivně dominuje celému spolku herců. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)