Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Bogrant

Asi žiaden iný seriál podobného razenia ma nedostal tak rýchlo, už po pár scénach, ako práve Peaky Blinders. A vydržalo im to celú dobu až po piatu (nie poslednú) sériu. Tu sa proste neklesá na kvalite či opotrebovanosti, zvládnem ešte omnoho viac. Napísané, zrežírované, zahrané (geniálne neústupný Murphy + jeho "podarená" rodina) a každou sekundou tak vypestované mafiánske (čítaj majstrovské) dielo, že ho osobne radím do seriálovej, no minimálne top trojky. Cool vyzerajúce, ošatené, svižné, krvavé, neľútostné, dejovo rôznorodé a nadupané výbušnym soundtrackom. Jednoducho povedané, bezchybné. Fookin' yeah. ()

Mirabony

Velice zajímavá gangsterka z prostředí poválečné Anglie se skvělým příběhem. Hodně mě tenhle seriál chytl a to sem se mu nějakou chvilku bránil, ale udelal sem dobře že sem mu dal šanci. Za mě 5***** ()

Mrsina

Po druhé sérii jsem musel dát pět hvězdiček, ani jsem nemrkl a tenhle seriál jsem naproto žral a miloval, ale teď v průběhu série páté musím o jednu snížit. A to kvůli délce, každý díl, který trvající hodinu je zkrátka kapku moc, častokrát je to za takovou dobu nezáživné a únavné. Myslím, že 40 minut by tomu sedělo lépe. A pak taky silná repetivnost obsahu každé serie. Každá z nich je v podstatě o tom samém a začíná to diváka už opravdu nudit. Začalo to třetí sérii, čtvrtá se trochu vyzvedla zase zpátky na vrchol a to zejména díky Adrianu Brodymu, který byl zde opravdu luxusním obrazem a hlavně jeho jazykem, co jsem v sedmém nebi každou vteřinu, co se on objevoval na obrazovce. A teď i pátá série, která je pro mě osobně tou nejnudnější a taky už víceméně zbytečnou a dokoukávám to jen čistě z povinnosti neboli se aspoň snažím, protože téměř pokaždé usnu. Ale jinak postavy jsou naprosto parádní, není nikoho, kdo by se mi nelíbil nebo mi tam neseděl a taktéž samotná výprava je úžasná, přesně v takové době bych já chtěl žít. ()

Domitri

Bezkonkurenční seriál v dnešní době. Zatímco všichni žerou superhrdinský monotoly (neříkám že já ne) má tohle trochu větší grády a nutí to drtit co nejvíc dílů za den aby jste věděli co vše se stane. Nepředvídatelný děj, doplňuje skvělý Cillian Murphy, který si zde zahrál životní roli a jestli o někom můžu říct, že mu role padla přímo na míru, tak je to on jako Thomas Shelby. Reálně si nedokážu představit v jakým paralelním vesmíru by se mi seriál nelíbil a nejsem si jistý, jestli existuje. Srdcová záležitost. ()

Jiriiik04

Jak jsem zmiňoval dříve – vůbec nejsem seriálový typ, ovšem Peaky Blinders jsou opravdu skvělá a lahůdková záležitost plná špinavé atmosféry a zároveň nehorázné elegance, až jsem si to zamiloval. Cillian Murphy v roli Thomase Shelbyho je absolutní monstrum, všechny ty emoce, pohyby, gesta jsou tak libově zahraný, že bych si v téhle roli nedokázal představit nikoho jiného, a zároveň má neuvěřitelný charisma i přes to, že se během seriálu vypracuje na čistýho záporáka, kterýho prostě musíte milovat a nenávidět zároveň. Stejná poklona ovšem patří i ostatním hercům – ať už jde o famózního Paula Andersona v roli rozpolceného Arthura Shelbyho, výbornou Helen McCrory v roli hate-to-love postavy Polly, ale zmínku si zaslouží třeba i Adrien Brody v roli fantastického záporáka Lucy, ale jak říkám, každý herec, který se tu účastnil, si zaslouží klobouk dolů. Vynikající je rovněž i hudební stránka, která seriálu dodává šíleně elegantní atmosféru a přemýšlím nad tím, že kdo by to byl řekl, že alternativní rock bude dělat tak skvělou atmosféru seriálu, který se odehrává v první polovině 20. století. Famózní je rovněž technická stránka seriálu, zejména kamera je opradovej šperk – každej záběr je dokonalej, má svojí vlastní atmosféru a strašně dobře se na to kouká. Pochvalu si zaslouží také dobová atmosféra, která působí velmi věrohodně… V mých očích jasně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. 100% ()

deniska.tomc

ak si niekto nevedel predstaviť medzivojnový život stratenej generácie  v starom anglicku tak tento seriál ho vykreslí absolútne perfektne. Žiadne noblesné róby. Po prvej epizóde som si povedala "Ok dá sa to pozerať", ale už počas druhej som si mala chuť naliať poriadnu whisky a zápaliť si cigaretu, a po tretej už človek rozmýšľa ako ozajstný gangster. Herecké obsadenie dokonalé - Cillian Murphy a Tom Hardy v dokonalej súhre. Ak niekto doteraz pochyboval že Cillian Murphy je dobrý herec - po jeho výkone v tomto seriály už nikdy nebude. Nick Cave svojou depresívnou tvorbou absolútne vtiahne do deja a niet pochýb že jeho hudba patrí presne do tohto seriálu. Dejové zvraty úplne božské, už teraz sa neviem dočkať premiéry poslednej 6tej série a neskôr aj zakončenia celého príbehu filmom. Veľká škoda že Helen McCrory asi nestihla dotočiť veľa scén 6tej série - no snáď aspoň niečo na grandiózny odchod jej postavy ako by sa patrilo ()

Biges

Po dlouhé době seriál, u kterého jsem spolehlivě začal usínat. Tempo pomalé až na zbytečně násilné scény. Dialogy toporné, zápletky často postavené na tom, že někdo neřekl co měl, místo toho mlčel. Tomu odpovídá i hlavní hrdina účelně stižený poruchou řečového centra a absencí mimiky. Kdyby alespoň ti "cikáni" byli skuteční cikáni, tako by byl problém je v Británii sehnat. ()

betykabrdova

Seriál se od začátku až do konce drží na naprosté špičce současné televizní produkce. Peaky Blinders jsou jistě žánrově nepřekonatelný magnum opus BBC. Ať už se jedná o perfektní herecké obsazení, jemuž nevládnou jenom dokonalí Cillian Murphy, Tom Hardy, či Helen McCrory, ale spousta dalších, jež nikdy nešlápnou vedle. Děj je nadupaný od začátku první série až do konce té šesté a jen místy kolísá s přehlédnutelnými nepřesnostmi. Scénář, kinematografie a veškeré prvky post-produkce ukazují, že Británie je v mnoha ohledech na stejné úrovni a výše, než Hollywood. Peaky Blinders a především postava Thomase Shelbyho je po téměř deseti letech od první série legendární - a oprávněně. I po šesti sériích a deseti letech, naprostá spokojenost. A až se mě někdo zeptá, co je nejlepší gangster seriál, moje odpověď je jasná. ()

Skyw4lker7

Cilllian Murphy je pre rolu Tommyho Shelbyho priam stvorený no a Tom Hardy ktorý sa tu v celom seriáli zobrazí tak v polovici epizód si to kradne pre seba. Keby v 5. a 6. sérii nie je toľko vaty a veľmi rýchlo sa to nesnažili ukončiť bol by to perfektný seriál :). Na film o ktorom sa hovorí ,že ukončí celý príbeh som fakt zvedavý. ()

Bragi66

Kdo by hledal řízné gangsterské příběhy, bude zde asi zklamán. Má to sice velmi přesvědčivou výpravu a atmošku z Birminghamu po 1. světové válce, kde se všude po ulicích válí uhlí. Jednomu Cikánovi uříznou kus ucha, irského opilce zastřelí při pranici u popelnic za hospodou Černá labuť a jeden komunista umře při policejním výslechu na poškrábaná záda (nebo co to bylo).  S těmito násilnými činy si vystačí celá první série (6 epizod). Jinak se tam hojně konverzuje po hospodách, pije a kouří. ()

Tadas

Skvělé prostředí, skvělé herecké výkony, skvělý příběh a atmosféra. První dvě série naprostý skvost 100%, ovšem třetí série silně pokulhává, další už to zase vylepšují. Dohromady 85% ()

dlouheBidlo

Výborné skvělé. Dobové interiéry a exteriéry. Herci, dialogy, nářečí(!). Výborný scénář.  Charisma a zase charisma ... u všech herců, i když Cillian je zde herců král. Tohle není běžná gangsterka. Je neobvyklá dobou, kdy se odehrává, a zemí, kde se odehrává. To dává seriálu oproti klasickým italsko-americkým gangsterkám nový velmi osvěžující rozměr. ()

Menrisek

Peaky Blinders, nebo-li Gangy z Birminghamu jsou za mě perfektním vyobrazením gangsterského seriálu. Cillian Murphy jako hlavní postava Thomase Shelbyho byla neskutečně dobře zahraná. Prostředí poválečného Birminghamu a celé Anglie bylo úžasné, když připočtu fakt, že se v seriálu odehraje spousty událostí co se staly, tak mě to nadchne ještě víc. Zároveň soundtrack od Artic Monkeys a RadioHead atd. mi k tomu přidával tu pravou náladu. Jediné co bych seriálu mohl vytknout jsou někdy až zbytečně drsně se tvářící dlouhé scény na chodící postavy. Za mě solidních 9/10. ()

Thalin

Atmosféra, děj i charaktery diváka zkrátka vtáhnou a nepustí. Mělo to, pro mě, pár hluchých míst a některé postavy bych klidně oželela, ale jinak skvělý seriál, který mě bavil už od prvních minut. ()

Venom

Peaky Blinders je určite must watch seriál. Je to MASTERPEICE. Celý príbeh seriálu je velmi pútavý hlavne preto že je skvelo napísaný. To isté platí aj pre postavy. A najviac samozrejme pre Thomasa Shelbyho. To je asi jedna z najlepšie napísaných postáv EVER. Záporaci všetci fungujú super ale za mňa bol najlepší Campbell. Páčilo sa mi že sa tu objavovali známe postavy z histórie viz Chaplin alebo Churchill. Ale ináč to fakt chyby skoro nemá. Trošku sice šiesta séria pokulhavá ale fakt len trošku. Každopádne toto by mal fakt každý vidieť pretože to je fakt jeden z najlepších seriálov na svete. ()

TINaMA

Jeden z nejlepších seriálů,  jaké jsem kdy viděla. 3.a 4.série jsou tak super, že se vám pak ostatní zdají trochu slabší.  Ale i ten nejmíň povedený díl Peaky Blinders je daleko lepší,  než 80% jiných seriálů.  Za mě 10/10. ()

Skunkiee

Těžko hodnotit. Zprvu výtečný seriál se skvělými herci a jejich postavami s dalšími a dalšími sériemi zabředl do stereotypu. Slušelo by se celkový příběh prostříhat a  významně zkrátit stopáž.. ()

eoj

Po první sérii slabší 4*. Mafie nepřekonána, ale má to své kouzlo (Anglická angličtina!). I druhá série zachovává laťku vysoko. Méně romantiky, víc krve. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)