Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

pepo

Very najs. Serialy nepozeram, pretoze je to podla mna strata casu, Ale toto je evidentne spicka. Vyborna atmosfera, fantasticki herci, paradna rezia. Stale by som vsak bol nadsenejsi keby to bolo spravene ako trojhodinovy film bez hromady zbytocnych odbociek a lepsim tempom. Takto si namiesto dalsej serie radsej kuknem desiatykrat zodiaca alebo patdesiatykrat LA confidental, co su u mna OMNOHO silnejsie zazitky. Serialovych 10/10. Realne nejakych 7-8 ()

Tom_Lachtan

První série, aka chlast a fanatici: ohle není geniální detektivní seriál a nový ethalon žánru, je to "jenom" perfetně odvedené řemeslo, kde děj samotného případu a toho, jak je natočen, balancuje na hraně naprosté kvality a brakové béčkovosti. Co považuju za brakové? Vlastně celý základ případu a příběhové pozadí obou detektivů, kdy linka, která se věnuje jejich osobním peripetiím je prostě neskutečně klišovitá (od milenky přes důvod rvačky atd.), děj případu samotného také není zrovna originální. Jenže VŠECHNO okolo toho je naprosto výborně vybroušené, herecké výkony? Perfektní! Oba hlavní představitelé naprosto skvěle zvládli zahrát postavy, které jsou vlastně dost nesympatické a za souseda by je asi nikdo moc nechtěl, ale přesto jim člověk automaticky fandí (a to je dost fajn, když se jedná o vidláka s pokřivenou morálkou a nihilistického asi-ex-feťáka). Prostředí Luisiany má zajímavou a neokoukanou atmosféru (country + bažiny + divné církve + vidláckej venkov s existencemi ala severské krimi). Gradace případu funguje taky.. A... Je to prostě dobrý. Druhá série, aka sex, drogy a žádný rock&roll: Druhá série znovu výborně míchá klišé & brak společně s precizní řemeslností (a taky má znovu postavu s úchylným knírem, nevěřím, že je to náhoda). Změna ve vyprávění a příklon k vyšším hrátkám korupce a politiky funguje, rozšíření hlavních postav na čtyři je dobré, protože jsou to právě postavy, které si nesou nejvíc klišé atributů a pokud by měl příběh stát jen na dvou postavách, nejspíš by děj neutáhli, dobrým hereckým výkonům navzdory. Fajn je i zapojení postavy "druhé strany zákona," které také docela osvěžuje. Závěr seriálu je silný, přestože se limitně blíží kriminální telenovele ()

Gimp

Idea je asi taková. Máme film a ten má stopáž dvě hodiny. Ale na odvyprávění příběhu a ještě rozvinutí postav je potřeba uchýlit se k různejm zkratkám a zjednodušením. Seriál má výhodu delší stopáže a tak může potenciál příběhu naplnit doslovněji, dokonaleji v tomhle slova smyslu. A True Detective vážně ukazuje nějaký postavy, jejich hodně zajímavý osudy a promakanej vývoj. V souvislosti s vyřešením případu mi to ale nějak nestačilo, zdálo se mi, že tam to ještě šlo líp vytěžit... I tak asi nejlepší seriál, co jsem kdy viděl. Další série už nebudu sledovat. // Lhal jsem. Seriálový sucho mě donutilo mrknout i na druhou sérii a zpětně musím říct, že na ní budu vzpomínat stejně rád jako na první. Ta chandlerovská Kalifornie a všudypřítomná beznaděj s koncem, kterej mi vyhovuje víc než u první řady. Bomba, díky! ()

Hrabka

Čekal jsem od toho vzhledem k 92% hodnocení mnohem víc. Je to kvalitní krimi podívaná s výtečným hereckým duem, nicméně příběhově to není žádná sláva. První tři díly jsou takové nudnější, na rozjezd, čtvrtý díl to výborně nakopne, nicméně závěr mi přišel takový uspěchaný a mohl být určitě propracovanější. Možná by to chtělo druhý zhlédnutí, aby si člověk udělal jasno ve všech těch spojitostech a postavách, nicméně k tomu se vzhledem k tomu, že mě to napoprvý nijak zvlášť nedostalo, zřejmě nedostanu. 75% ()

cheyene

V atmosféře temné a husté tak, že by se dala krájet, se rozjíždí vyšetřování vražd, které vedou detektivové Matthew McConaughey alias Rust Cohle a Woody Harrelson alias Marty Hart. Od prvního dílu mě zaujala jak již zmíněná atmosféra, tak samotný případ a prolínání časových rovin. Střídání současnosti s událostmi z 90. let je efektní, protože na jednu stranu vidí divák to, co se odehrávalo v minulosti, jak to tehdy dvojice detektivů vnímala, a jak to popisují s velkým časovým odstupem. Chválím i vyprávění ze soukromého života hlavních postav, vzájemné ovlivňování rodinného soužití prací a vliv jednoho parťáka na druhého. Co mě dále velmi zaujalo, bylo prostředí, v němž se případ odehrává, vedlejší postavy a rozhodně také vynikající hudba! O skvělých dialozích se ani není třeba rozepisovat. Přestože jsem původně hodnotil 4*, přihazuji i pátou hvězdu, neboť mi Temný případ stále rezonuje v hlavě. ()

chezush

Znáte ten pocit, když už od první minuty filmu nebo seriálu víte, že vás čeká něco výjimečného? Tak tady ten pocit naskočil už úvodní znělkou. A to se mi sakra často nestává (opět děkuji HBO). Ponurá atmosféra, elegantní styl, směs skvělých herců a temný případ, který na rozdíl od jiných seriálů bude řešen po celou dobu série. Samozřejmě, že je brzo na nějaké unáhlené závěry a předpovědi, ale nevidím důvod, proč bych si nemohla ohodnotit pilot, ze kterého mám pětihvězdičkový pocit. Ty hvězdičky můžu příští týden odebrat, kdo ví, ale ráda bych si ten pocit ještě chvíli ponechala. ()

nunka

Seriál, ktorý má všetko. Vlastne je to akoby dlhý film, ktorý vás sprevádza a pritom odhaľuje detektívne fakty a dvoch hlavných hrdinov až na kosť. Mystérium, ktoré z neho sála je výborne vybudované, surové exteriéry hrajú samozrejme prvé husle. To, čo priťahuje najviac je vyvážený pomer všetkého - vyšetrovanie hrozivých vrážd, správne pohrávanie sa s divákom v rovine vzťahovej a v rovine postáv a ich osudov. Ústredná dvojka charakterovo odlišná a pritom silná po kope. Ich vzťah, ktorý má pútavú dynamiku. Len občas to v dialógoch skĺzne do nižšej méty, ale nič vážne sa tým nenarúša. Niektoré pasáže šlapú na jeden strih. Jednoducho výborná seriálová práca, ktorá isto prinesie úspech aj do budúcnosti. ()

WillBlake

Pesimistický temnozor a nihilista McConaughey tady hraje nejgeniálnější seriálovou postavu od dob Dale Coopera z Twin Peaks. True Detective přesahují hranice reálného světa a temnota graduje. UPDATE: "Víš ale, že tu oblohu bereš ze špatného konce? Kdysi přece bejvala všude jenom tma." Nová teritoria zla. Fenomén. Věcný text tady: http://www.rozhlas.cz/radiowave/kultura/_zprava/true-detective-ponura-krasa-plocheho-kruhu--1326067 ()

Fiftis

1.Séria absolútna topka. Tá druhá ma bavila oveľa menej. Ale zato tam bol charizmatický Colin Farrell s fúzikmi. Práve koniec jeho príbehu ma dostal a dojal. Veľmi podarená kriminálna séria, ktorá má atmosféru, napätie a bravúrne pracuje s charaktermi postáv. Jeden z najlepších seriálov za posledné roky. Námet síce nie je úplne originálny a vďaka tomu, že je to seriál, tak je aj celé pátranie zákonite trochu prešlé, avšak s blížiacim sa koncom je čím ďalej napínavejšie a finále je priamo strhujúce a neskutočne atmosferické. Čo True Detective povyšuje nad ostatné seriály, tak to sú herecké výkony všetkých hlavných predstaviteľov. Výborný krimi seriál, ktorý zažíva svoj vrchol v prvej sérií, druhá už potom nedosahuje také kvality. Pozvoľné tempo, ktoré postupne odkrýva všetko podstatné a smeruje ku konečnému rozuzleniu. Prvá séria je úplne špičková kriminálka s výbornou ústrednou dvojicu detektívov, ktorí sú veľmi odlišní a točiaci sa okolo okultných vrážd. U druhej série je citeľný pokles kvality čo je škoda. Ústredné postavy sú ale ešte viac rozmanitejšie. (Videné: 1.a 2.Séria - 2016 / Hodnotenie: 1.Séria ***** / 2.Séria *** ) ()

Shakers

1. Séria - 90%. Dúfam, že Nic Pizzolatto raz zablúdi aj do filmových vôd. HBO skrátka vie čo divákom ponúknuť a tento krát je to kriminálka, ktorá mi svojou atmosférou pripomína film Sedem, čo veľmi oceňujem, pretože takýchto kúskov tu fakt veľa nieje. Cary Fukunaga a Nic Pizzolatto nielenže dali seriálu vynikajúcu atmosféru, ale aj slušný strih dobrého príbehu a skvelých hercov, kde ma Matthew McConaughey o jeho Oskare presvedčil až teraz. 2. Séria - 80%. Nic Pizzolatto si svoj drsný kriminálny scenáristický prístup preniesol aj do druhej série, čo je obrovské plus, no na druhú stranu už nevykúzlil tak zaujímavý príbeh ako sa mu to podarilo pred tým. Každopádne aj druhá séria ma čo ponúknuť a teraz nehovorím len o perfektnom castingu (Farrell, McAdams, Kitsh, Vaughn), ale aj o (opäť) vynikajúcej atmosfére a napätí, ktorá vrcholila niekoľko dielov a v samotnom závere doslova exploduje. Keď to zhodnotím ako celok, tak začiatok je síce slabší, ale finále mi to dokonale vynahradilo. 3. Séria - 85%. Prvá séria ostane asi už najlepšia, no táto tretia ma bavila viac ako druhá. Veľké plus patrí hereckému obsadeniu na čele s perfektným Mahershala Alim a Stephenom Dorffom. Pre mňa najlepšie duo detektívkou a veľké plus na tretej sérií patrí pravé ich postavám. Čo sa týka samotného príbehu, tak Pizzolatto vie ako upútať pozornosť a dokonalo mu to vychádza aj v tretej sérií (dusná atmosféra opäť nechýba). No najviac, čo ma bavilo a čo oceňujem bol strih filmu, ktorý skáče medzi 80-90 rokmi a neskôr sa odohráva už v súčasnosti. Pred finále sa tak začnú v príbehu uzatvárať všetky dejové linky a nakoniec to do seba všetko pekne zapadne. Ak by som mal niečo vytknúť, čo mi trochu kazilo zážitok, tak niekedy mi to prišlo zbytočne rozťahané a dlhé a kludne by som si tento príbeh vedel dať aj v 6 dieloch. Finále nič šokujúce neprinesie, no tak či tak ma bavilo a som spokojný s tým ako to skončilo. ()

Hunt

Velice pěkná atmosféra, herci, výprava....avšak celkově to je příběhově roztahané, zbytečně natahované, často se v díle nestane skoro nic zajímavého......., např. celovečerní 140minutový film by mohl být super, ale 880 minut mi příjde fakt zbytečné. ()

DJ_bart

Nic Pizzolato je bezpochyby pan scenárista, ale když vezmu v potaz, že seriál na mně nezanechal jakoukoliv zapamatovatelnou stopu (ať již emocionální či formativní), tak musím přiznat, že True Detective zas taková kvalitativní pecka ve skutečnosti není. Přesto jde o solidní kriminálku zastřenou v melancholickém hávu krize středního věku. ()

Nikon

Skvělý letošní seriálový počin HBO. Po pátém dílu ještě těch pět hvězd nenapálím. Věřím ale, že po skončení jiná volba možná nebude. Dokonale stylová kriminálka s vynikajícím duem detektivů. .... Na rozdíl od verbala jsem na čištění pupíku neměl zatím ani pomyšlení :) .... Po osmém dílu je nejvyšší hodnocení bez sebemenšího zaváhání ... ()

JohnnyD

Dal som to na jeden šup. Už vzhľadom na to, že sú 90 minútové filmy, ktoré ma nudia, je táto miniséria fascinujúca tým, aká je pohlcujúca. Pritom ani neide na šok ako American Horror Story, ale precízne pracuje s príbehom a pomaly dávkuje jednotlivé stopy a zvraty. A atmosféru! Čo špeciálne oceňujem, to je žánrové zakotvenie. Dokonalejšie prevedenie southern gothic do filmovej podoby si nedokážem predstaviť. Taktiež inšpirácia weird fiction a Lovecraftom je do očí bijúca hlavne pri spôsobe vyrozprávania príbehu (3/4 flashbacky, záverečná štvrtina v podstate jedna jazda smerom k cieľu). Oukej, má to aj svoje chyby, keby som sa v tom chcel vŕtať, tak niektoré zvraty boli trochu účelové a záver mohol byť aj efektnejší (vadí mi tu v podstate len odklon od rozprávania príbehu cez hlavné postavy a vstup "vševedúceho rozprávača" do príbehu na konci predposlednej časti). Ale aj tak je to seriálová špička a tlieskam tomuto trendu nakrúcať žánrovky, kde každá séria je iný ucelený príbeh. ()

Niles

Woody a Matthew, táto dvojka mi bude chýbať. Zo začiatku to nevyzeralo ideálne, prvé tri diely som v podstate "pretrpel". Veľa rozprávania a minimálny posun v deji. Zlom prišiel v diele štvrtom, ktorý bol majstrovsky natočený a z posledných 10 minút som mal takú radosť ako naposledy z posledných dielov Breaking Bad. Odvtedy mal seriál moju plnú pozornosť. Herecké výkony ako z učebnice herectva, skvelá hudba, scenár a prostredie, vzbudzujúce hrôzu. Úvodnú zvučku si budem ešte veľakrát púšťať. Určite si vyhľadám aj druhú sériu, dúfam, že s rovnako silnými postavami ako boli Rust a Marty. ()

Boogeyman

Atmosféra dokonalá a herci špičkoví, ale dějově vcelku tuctové, občas docela nuda a scénář hooodně chatrnej, ale hlavně, celé mi to přišlo takové nepříjemně nabubřelé, takové to "podívejte jak jsem genální, budu mluvit existenciální kydy a všichni se posadíte na zadek." Ale znělka geniální je, to jo. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)