Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

lasonic

Tento serial je pre mna ako pistacie, ked ich zacnem jest, tak neviem prestat az kym nezjem poslednu. Prve dva diely sa dost tahali, pomaly som sa zoznamoval s hlavnymi postavami a od tretieho dielu ma to uplne vcuclo, pozrel som 7 dielov v priebehu jedneho dna. Povedal by som, ze je to lepsie krimi ako Fincherovych Se7ven. Vynikajuce, pre mna najlepsia seria aku som videl. ()

Zaitsev

To je tak, když se někomu povede trefit se ideálně s výběrem hlavních postav (Matthew i Woody si spolu "sedí"), hodí k tomu ladící soundtrack, podtrhne to skvělou filmařinou...A je na světě minisérie s do budoucna legendárními scénami. Atmosféra dotažená k dokonalosti s přídavkem bonusové stážistky. Nezmrvený a vygradovaný bubu závěr mi připomněl, jak jsem se tenkrát bál u Jehňátek, kdy na konci ve tmě bubákvrahoun skrz noktovizor pozoruje lehce nervózní Judie :) Takže tak: "...and start asking the right fucking questions"! ()

Eluin

Stane se dost odpudivá vražda, neznámá holka je nalezana nahá (a mrtvá) u jakéhosi hororově vyhlížejícího stromu s prapodivným parožím na hlavě. A kolem se povalují takové zvláštní, jakoby pohanské, symboly všeho možného. Stačí už jen na dobře viditelné místo položit cedulku s nápisem, "byl jsem zde - psychopat." :) Tak takhle nějak začíná temný detektivní seriál z produkce HBO mající název "True Detective", který si momentálně stojí na čsfd velmi slušně, ve chvíli kdy píši tyto řádky je "3. nejlepším seriálem" s hodnocením 94%. Mysleme si o čsfd co chceme, ale čísla to jsou hodně slibná. A i sám seriál je slibný. Paradoxně nejvíce škodit mu ale může přehnané očekávání. True Detective (dále jen TD) není seriálem, který má vypracované "cliffhangery", takže by Vás donutil odpočítávát vteřiny do vysílání další části, nicméně o vynikající dílo, zasloužící si oněch pověstných "5 hvězd", se bezesporu jedná. Zasloužili se o to zejména obě hlavní postavy charakterově dost odlišných detektivů (a vůbec to tu nevypadá jako klišé), které si zahráli skvělí Woody Harrelson (Marty) a Matthew McConaughey (Rusty). Marty je takový ten klasický drsný polda, který věří v Boha (což je v místě kde se příběh odehrává v podstatě standard), byť asi dost povrchně, má na první pohled spořádanou rodinku, preferuje svůj klid, jasná vysvětlení a....také má milenku (což osobně moc nechápu, neboť jeho manželku zde hraje Michelle Monoghan). Kolega Rusty je zamlklý policista s podivnou minulostí, který všude tahá obrovský zápisník, do kterého si co chvíli něco čmárá, na svět má dost nihilistický pohled, žije osaměle, nicméně asi v souladu s jakousi svoji vnitřní pravdou. Důležitou postavou je zde ovšem i místo, kde se příběh odehrává, tedy lousianské močály a vše okolo - chudoba mnohých lidí, rozsáhlé prostory v nichž se jako had vine jen mírně stoupající sílnice míjející opuštěná, polorozbožená stavení, za jejichž zdmi se kdysi možná mohly odehrávat dost hrůzné příběhy... Ano, atmosféra je to, co vynáší TD mezi nejlepší seriály ve svém žánru. Atmosféra a....uvěřitelnost, o kterou se postarala i velmi dobrá kamera a stylově padnoucí hudba. True Detectvie, profesionálně zpracovaný seriál se skvělou atmosférou zobrazující zvrácené náboženské zanícení, pokrytectví a třeba i to, že některé zločince prostě musíte chytat zatraceně dlouhou dobu... ()

Loooki

Každy jeden (aj ten posledný) diel šiel tak pomaly ako ten jeden týžden, zakiaľ vám príde výplata a už nebudete musieť jesť vifonky. Pri každom diele som zaspal. Strašné naťahovanie :/ Ale herecké osadenstvo na výbornú (perfektné opening credits, prostredie,..), ale niekedy som nemal akoby šajnu, čo za seriál to pozerám. ()

Kirman

Takže shlédnuto. Dojmy jsou takové rozporuplné, ale vcelku to musím pochválit. První dva díly pro mne byly dosti "roztahané" a nějak se nedostavil pocit nutně si pustit další epizody. Epizody 4-5 a 7-8 to naopak zachránily. Jinak asi nemám co tomu vytknout. Zajímavě pojaté vyprávění příběhu/ů. Originální a skvělí herci. Atmosféra. Popravdě se rozhoduji mezi silnými 4* nebo 5* s odřenýma ušima - na to, jaký kolem toho byl/je humbuk apod., tak za sebe dávám ony ****. Např. seriál Městečko Twin Peks měl pro mne zajímavější atmosféru. ()

HDeer

Seriál, ktorému ostatné kriminálky nesiahajú ani po päty. Nejasne mrazivý pilot rozbieha epickú zápletku, plnú zvratov a flasbackov do súkromných životov ústrednej dvojky, čo sa javí ako azda najlepší koncept temného seriálového príbehu. Prostredníctvom neho spoznávame jednu z najlepších seriálových postáv vôbec - Rust Cohle, charizmatický, netradične metodický a najmä uveriteľne geniálnejší, než celé jeho okolie. To meno ma ešte zrejme bude nejaký čas prenasledovať. McConaughey podal jednoznačne nadštandardný výkon - občas som sa dokonca zamýšľal, či je jeho postava skutočne tak výborne napísaná, alebo ju ňou robí jeho vystupovanie. Úvodná pieseň vám iba potvrdí o akú kvalitu vlastne ide. Som rád, že sa televízie začali uberať touto cestu - skúsení a schopní filmári tak dostanú priestor, v ktorom majú možnosť prepracovať celú svoju víziu. zatiaľ čo medzičasom môžu rozvíjať psychológiu postáv, vďaka čomu nám sú čoraz bližšie. Áno, osem hodín je osem hodín, lenže v tomto prípade svoj čas nesprávne neinvestujete! ()

Raziel_cz

Devadesát tři procent? Meh. Honba za dokonalým seriálem pokračuje. Minulý rok jsem hodně nadějí vkládal do Raye Donovana, letos přišel True Detective, ani jedno si však do top desítky nejspíš nezařadím (o tom druhém ještě popřemýšlím, ale nevidím to úplně slavně). Harrelson a McConaughey hrají naprosto úžasně (dokonce tak, že třeba Monaghanová jako by vedle nich vůbec nic nepředvedla), Marty Hart a Rust Cohle jsou super postavy – hlavně teda Rust –, bohužel mě ale zklamal scénář. Ne že by nebyl dobře napsaný, ovšem přijde mi, že strašně ztrácí posunem do současnosti. Prvních pět šest dílů, kdy jsme ještě v roce 95, je geniální. A bylo mi úplně jedno, že hrdinové vlastně jenom jezdí v autě a povídají si. Pak ale přišel skok do roku 2002 a nakonec ještě dál, a kromě Rustových úvah šel do háje i můj zájem. A dost možná i režisérův, protože i temná atmosféra trochu prořídla. Předposlední díl je sice dost šokující a finále zase nabízí zajímavý pohled na vývoj postav, jenže všichni jako by ztratili svou podstatu. Chápu, o co tvůrcům šlo, ale v zájmu díla bych to koncipoval jinak. Přece jenom jde hlavně o zábavu a ne umění. Jinak potěšila lovecraftovská témata a jsem docela zvědavý, jak si Fukunaga poradí s novou adaptací Kingova To. Ten chlapec hororové cítění má. ()

Octane

Další parádní seriál z dílny HBO. Už ze samotnýho názvu můžeme usoudit, že u sledování tohodle seriálu zůstane naše bránice docela v klidu. Tím však nechci říct, že tu nejsou humorný okamřiky nebo scénky, právě naopak, milovníci černýho humoru si přijdou na své. Anyway Temný případ je fakt temnej a tajemnej. A bude několik pár dílu trvat než ho kucí detektivové rozlousknou. Co se týče herců, tak naše temný detektivy nemohl hrát nikdo lepší. Matthew je prostě fantastickej, jak starší, tak mladej. Hraje to s naprostým klidem a Rustovu povahu si osvojil naprosto skvěle. Woody je taky výbornej, v jednu chvíli mi k němu moc neseděly ty blond vlasy, ale člověk si zvykne. Seriál je to povedenej, temnej a divákovi nabízí velice intenzivní zážitek. ()

Goopy

Procentuálně bych hodnotil 90 %, což ve většině případech dávám už pět hvězd - tento seriál má strašně moc předností a důvodů proč ho sledovat. Jednou z nich je rozbor hlavních postav. To se zároveň stává i mínusem, protože tento rozbor překonal i hlavní krimi zápletku, která jde někdy až moc stranou. Seriál je opravdu spíše True DETECTIVE než Temný PŘÍPAD. Když se zamyslím, co přesně vedlo detektivy k jednotlivým stopám, tak se případ jeví až moc neuvěřitelně - ve smyslu "Rust se zavře a něco vyšťourá". Jednotlivé indicie, které měly posunoust případ, nebyly tolik jasné, jak bych si přál. Snad poprvé jsem potřeboval "V minulém díle jste viděli...", abych si dělal jasno ve jménech podezřelých postav, jejíchž představitelé nestrávili před kamerou tolik času, ale bylo o nich často hovořeno. Možná po druhém shlédnutí v tom budu mít více jasno a hodnocení zvýším na pět hvězd. Jasné pozitiva jsou atmosféra, celkově zvolený způsob zpracovaní - důraz na vypravěče, temný motiv, naprosto padnoucí hudební podklad a na seriál krásné (netypické) snímaní kamerou, která podtrhuje finální atmosféru.... a také zmíněné ústření duo detektivů. Rust je skvělý a Marty mu velmi zdatně sekunduje se svým maloměstkým detektivem, který má své, jinde milionkrát viděné, problémy, které doplňují surovou realitu seriálu. ()

John8

Tohle dílo považuji za relativně přeceněné, ano má své kvality, velká jména, ponurou atmosféru a populární pohled na detektivy operující na hraně zákona pro větší dobro, ale na druhý pohled je to zajímavý, ale velice pomalý detektivní příběh, u kterého jsem semusel do každého dalšího dílu nutit. ()

sadlokan

V tradici nejtradičnějších amerických vidlákoidních hororů.Ovšem kdyby tady nastoupili černí agenti na Ivánka Roubalů,tak by z něj nějakou metafyzickou přednášku taky vydloubli.Akorát nevim,jak by mu šla práce s proutím. ()

Bohnice05

Popravdě kdyby všichni na seriál nepěli chválu, asi bych se k tomuto klenotu přes slabší rozjezd ani neprokousal.Teď jsem vážně rád, že se tak stalo a těším se na další sérii. ()

BeranSon

Jen těžko mohu osvětlit jak je tento seriál brilantní, perfektní a dokonalý. Šlape přesně jako ty nejpoctivěji vyrobené Švýcarské hodinky a má silný podnět založený na myšlence, že ,,Člověk je ten nejkrutější tvor." -- Friedrich Nietzsche. Moje první pocity ze seriálu byli patrně stejné jako pocity výsledné, protože i hned po prvním díle jsem věděl, že tady půjde o něco velice temného a výjimečného. Tenhle seriál je dokonalý díky několika aspektům, bez kterých by nebyl ani z poloviny tak perfektní. Mezi ně patří děj , který je velice surově temný a zabývá se jednou brutální a velice zvrhlou vraždou mladé prostitutky. Jak tomu už v detektivkách bývá na scénu přicházejí dva detektivové a ty se na krev pouští do luštění případu. Co se týče první poloviny seriálu, tak ta se především zabývá psychologií postav a klade divákovy některé velice záludné otázky. Tvůrcům v první polovině jde o to, aby divák podlehl kouzlu oběma detektivů a aby se vžil do jejich situace a proto je v ní taktéž velice obsáhlá stránka jejich osobních životů. Druhá půlka už odhazuje většinu menších starostí a soustředí se na ty větší, jako je třeba nevěra a rivalita mezi hlavními charaktery. Postavy . Postavy a herecké obsazení je skvělé. Vlastně jsem u seriálu lepší směsici charakterů neviděl. Chápu že pro většinu diváku je jasně zřetelnější a zajímavější postava Rusta kterou famózně uhrál Matthew McConaughey , ale já si myslím, že obě postavy jsou si rovny, myslím oba detektivy. Rust Cohle má hluboké a někdy až příliš surové myšlenky a nehledí na to co si o něm kdo myslí, je drsný a geniální detektiv, má odvahu a nedá pokoj dokud neuzavře případ a i po tom co ho uzavře si nedá pokoje a piplá se v něm dokud mu nezbude nic jiného nežli pochybnosti, ale kdo má největší podíl na jeho vyřešení? Právě kvůli tomu je postava Rusta Coela tak nevídaná, nejen v oboru seriálů, ale taktéž v oboru filmů, prostě jedna z nejlepších postav kinematografii vůbec! Na proti němu je jeho detektivní kolega Martin Hard opravdu taktéž skvělí. Není na něj naložena sic taková genialita, ale oproti tomu má na rozdíl od druhé hlavní postavy, takovou tu jiskru, pro kterou sem si ho zamiloval. Pro mě je postava zahraná Woodym Harrelsonem definice pravého muže. Má velký, opravdu velký charakter, charisma, dělá špatné i dobré rozhodnutí, za kterými si stojí, je ostrý a při rozhodování nehledí na ostatní, ale na sebe, je taktéž hodně sobecký, ale dokáže milovat svou ženu a děti a je opravdu tvrdý a oproti tomu i lidský a dalo by se říci že nesnáší když někdo škodí dětem, takže je vlastně skoro stejnej jako já. Oba detektivové si prošli dnem, každý dnem jiným, jinak hlubokým, ale je neuvěřitelné, že po tom všem si dokázali řici že dokáží dokončit něco, co nechali nedodělané. Atmosféra . Naskytli se i takové momenty, že jsem zapomněl dýchat, že jsem byl daným úsekem natolik zaskočen a nemohl sem dělat nic. Takových momentů bylo doopravdy spoustu. Nejděsivější moment byl asi úplný konec třetí řady, pravilo se tam: ,,A jako na konci každé pohádky, i na konci této byla příšera!". Po něm stejně hrůzostrašná byla i ona kazeta, na které byli zachyceny ty nelidské momenty... To vám prostě dojde co je člověk za zvěř... Režie a nápaditost. . Skládám velkou poklonu pánům Cary Fukunagovi a Justinu Linovi , protože celou sérii si drželi po celou dobu pevně pod palcem. Nápaditost byla opravdu velká o obsáhlé a nečekané nebyla nikdy nouze a to především díky pěčlivě propracovanému scénáři a bohatým dialogům. Prostředí díky True detective jsem si doslova zamiloval prostředí bažinaté Luisiany. Místa, na která je brán v seriálů největší důraz (mohutný strom u něhož byla spáchána osudová vražda, nebo třeba finální dům netvora, či domovy obou detektivů...) byla vybrána famózně, ale bez toho by to nešlo. Nejsem si jist, jestli jsem shrnul všechny svoje dojmy ze seriálu, ale podle první série můžu plně a bez přemýšlení prohlásit, že Temný případ je nejlepší seriál, co jsem měl doposud tu čest sledovat a jeho kvalita je tak ohromná, že na něj nestačí ani plnokrevný Hollywoodský celovečerák. Líbí se mi hluboké myšlenky, třeba ta že člověk je nechutný plemeno, líbí se mi děsivý případ a všechna jeho rozuzlení, líbí se mi finální bestie, zrůda, nebo spíše Yellow King , líbí se mi Carcosa a vylíčení od všech možných vedlejších postav, jak vypadá zjizvený muž, libí se mi trable dvou detektivů, kteří sou ochotni udělat všechno pro zatknutí vraha, klidně i položit vlastní život... Věcí co se mi na tomto pro mě dnes již geniálním díle líbí, ale finálně mě seriál nejen fascinuje, ale dokáže při sledování vyvolat takový zatraceně zvláštní pocit. Vždy když sem se na Temný případ díval, tak jsem plně zapomněl na své starosti, trable, ale třeba taky na svou radost a jen jsem uhranutý koukal na to co se právě děje a to je pro mě to nejlepší co mi seriál dal... Nemohl sem si vyprosit lepší dílo, než je toto, na které mi vyjde můj již od prvního dne na čsfd.cz vysněný komentář číslo 700. ,,Světlo proti tmě a mě se zdá, že světlo pomalu začíná vyhrávat..." ,,Radujte se, smrt není konec!" ,,Vy znáte Carcosu?" -10/10 __FATALITA__ pro mě nevídaných rozměrů! DĚKUJI! DĚKUJI! () (menej) (viac)

aslavey

Málokdy se mi stane, abych nepřeskakoval úvodní titulky. Ale HBO má dar. Ať už Boardwalk Empire, GOT nebo dřív Bratrstvo neohrožených... Ty znělky maj takovou sílu, že je pak radost na každej díl koukat. No a o seriálu jako takovým... oooh, můj Bože. Neuvěřitelná pecka. Ta atmosféra, ty osudy, ty charaktery, ty emoce... Hltám to. Pravda je, že i kdyby byl scénář i kdyby o trochu hloupější, tak precizní práce Matthewa a Woodyho to bohatě vykompenzuje. A on prostě nebyl. Sérioví vrazi, zamotanej a nejlíp několik let nevysvětlenej a nevyřešenej případ, konspirační teorie atd... to je moje. Do toho trochu té filozofie, které v tomhle případě rozumím a jsme na 129%. 29% strhávám kvůli tomu cukrkandlovskýmu klišé na konci. ()

hEROic

neskutecne vlekly, atmosfericky a skvostne zahrany serialovy klenot... spousta lidi to tempo rozhodne nezkousne, protoze prvni ctyri dily se prakticky nic nedeje... ale neustale se buduji vazby a atmosfera, a rozpleta se pribeh... misty trochu slozite, ale to proste k tem nejlepsich vecem patri... atmosfera druhe pule prvni serie v serialech naprosto nevidana! zahrano na Oscara, jen ten dabing me trochu stval... moc se tesim na dalsi serii a pevne doufam, ze se udrzi nastavena latka, protoze ted jiz mam nemala ocekavani... 90% ()

owwidius

Nie je to na uplnych 5. Su totiz miesta, kde je to trochu moc pomale a ukecane a ku koncu som uz mal aj problemy pamatat si vsetky mena, ze kto bol kto. Lenze potom su tu tie veci, co robia tento serial (resp. aspon prvu seriu) uplne skvely. Tak hlavne paradna bezutesna atmosfera a prostredie. Dalej pracovanie s casovymi rovinami a vobec to spracovanie celeho casoveho obdobia (cez 20 rokov?). Tiez prepracovany pribeh, ako aj vysetrovanie tak aj tie osobne zalezitosti, kazdy diel to pekne posuval dalej a dalej. No a hlavne, vyborny Woody, alee (a to ma uz ani neprekvapuje) uplne neuveritelny Matthew McConaughey. Akoze co ten clovek stvara pred kamerou poslednu dobu, neskutocne. Nacisto sa stava mojim oblubenym hercom. Ako uz pri par ostatnych hodnoteniach, davam vyssie. [2015] ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)