Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Pilgrimka

Matthew McConaughey jednou vstal a řekl si"takjo, asi bych už měl ukázat, že jsem herec". S otevřenou hubičkou jsem zírala a nemohla jsem uvěřit, že je to on. Jako by si píchl dávku talentu, která mu do té doby scházela...Podle mě jeho životní role za skvělého doprovdu Woodyho.... ()

bk81

Po hodne dlouhe dobe vynikajici kriminalka s povedenou atmosferou a navic skvele zahrana. Tesil jsem se na rozuzleni, ale zaroven jsem si pral, aby tahle podivana nikdy neskoncila. ()

Koly

Musím se přiznat, že tohle mě kurevsky dostalo. Je to asi jako byste smíchali dohromady atmosféru filmů SEVEN, 8MM a dejme tomu třeba seriálu HANNIBAL, přidali dávku pěkně zasmrádlého, nažloutlého odpadu z popelníku z nějakého levného pajzlu a chrstli to divákovi přímo do ksichtu. Opravdu si nevzpomínám, kdy naposledy jsem viděl tak depresivní záležitost. Pizzolatto spolu s Fukunagou stvořili zvláštní verzi mýtu Cthulhu (tohle přirovnání je hodně volné a jednoduché a zdaleka nevystihuje komplexnost děje), odehrávajícího se ve státě Louisiana. Poměrně velkou výtku jsem měl zpočátku k celému rozuzlení, kdy jsem stejně jako většina očekával rozsáhlé vysvětlení, ale pokud dává divák během všech osmi dílů pozor, je, myslím si, schopný poskládat většinu skládačky sám a zodpovědět velké procento otázek. Doufám, že to u nás brzy vyjde na Blu-Ray, protože na tohle se musím podívat ještě minimálně jednou a něco mi říká, že dojde i na vícero projekcí. Prostě bomba. Možná nejlepší série za poslední léta. ()

aniabo

Slibnej seriál, kterej mě fakt nasral. První díly super, highlight je pak tracking shot na konci s01e04, pátej díl ještě dobrý, a pak se původně atmosférický aluzivní intertextuální svět rozplizne do konvencí triviálu detektivky. Narativní nádhera (od začátku napětí mezi časem vyprávění a časem výslechu), herectví až za roh, výprava jak blázen (Luisiana ještě nezažila tak mocně hororovou reklamu), srdíčkovej soundtrack, ale proč tolik nevyužitejch podnětů? Chci řešit rituální vraždu, ne se spokojit s tim, že týpek prostě dává parohy zabitejm štětkám, chci slyšet o žlutym králi, o Carcose, o vyšším mystériu než jsou sluníčkový kecy Rusta na vozíku, chci Se7en a ne Vraždy v Midsomeru,ty vole, vyřešit zápletku tim, že si pan detektiv náhle uvědomí, jakou barvu má barák, je fakt podpásovka. True Detective S1 je klasická detektivka, ze který ji pro mě tahá těch neuvěřitelnejch 6 minut v černošskym ghettu. Jo a dobrá trueblood znělka. ()

okkac

Season 1: 90% Temný případ je opravdu temný a pobral velmi hutné a znepokojivé atmosféry, kde si to oba hlavní aktéři velmi dávají. Škoda, že při takovém napínání je závěr a odhalení přeci pro mne menší zklamání. Tvůrci se nakonec drželi při zemi a reálu, ale kdyby tam dali patřičný lovecraftovský konec, kdy nečekaně by tu vniklo nadpřirozeno, tak by mi to vůbec nevadilo. Průběh seriálu k tomu i skoro malinko nabádá. Season 2: 75% Druhá sezóna je jak bylo slibováno úplně jiná. Bohužel více postav přináší do příběhu celkem zmatek a já si po týdnu matně musel vzpomínat na postavy, o kterých se mluví, takže jsem asi půlku zápletky nepochopil :-D Na jeden zátah by to šlo, ale tahle fakt ne. Přesto ústřední trojice je sympatická a čtvrtý díl nabídl velmi skvělou přestřelku ve stylu Heat. ()

tomeek

Ultra mega temná atmosféra, depresivní nádech, temná hudba, nepodbíziví hrdinové, ten nejburanštější možný kout Ameriky, realita podaná bez jakýchkoliv příkras a dva detektivové, kteří se navzájem moc nemusí. Osmidílná série bez vaty, bez zbytečností, přímo k věci a přece nikam nespěchá. Skvělí herci, kteří se mi vždycky pletli, v jednom seriálu, který klidně označím jako to nejlepší, co jsem od Breaking Bad viděl. 4,5* ()

MJMilan

Kriminální seriál tak trochu jiný než ostatní. Dva detektivové, každý jiný avšak oba precizní v práci a nepoužitelní v normálním životě. Musím uznat, že prvních 5 - 6 dílů bych asi shrnul do dílu dvou a bohatě by stačilo, ač nemohu říct, že by byly nudné. závěrečné dva ovšem celý zážitek z filmu vynahradily. ()

Radiq

Aneb Amerika, jak ji neznáte. Močály, depresivní prostředí, křupani, burani a vidláci. Do toho dvě (no hlavně jedna) skvěle vymyšlené postavy. A Matthew McConaughey, kterej s věkem asi zraje jak víno. Woody Harrelson je taky čím dál lepší. Dokonale vymyšlenej scénář ve 3 časovejch rovinách, kterej si nebere servítky s násilím, sexem, drogama, chlastem, úchylama, šlapkama a divnejma patronama. Ty metafyzické a mysteriozní části na mě působily trochu rozpačitě, hlavně ty filozofické dialogy (ale nebylo jich nějak extra moc), ale zas na druhou stranu to tomu dávalo další úroveň hloubky. Postavy byly výtečně propracované, jejich chování mělo logiku a zpracování na jedničku, no už jenom ta úvodní znělka je skvost. Co víc si přát? Víc takovejch seriálů. Nebo druhou sérii... A druhá série není o nic horší. Super! Prostě super! Močály vystřídaly nekonečné dálnice, pouště, průmyslové oblasti, továrny - prostě další z nehostinnejch americkejch prostředí. A kdo by si pomyslel, že Colin Farrell může nosit knír. Dokonce i Rachel McAdams je skvělá a Taylor Kitsch není jen hezká tvářička, ale taky tu má svoje místo. Ale může za to propracovanej scénář. Jediny, co mi na něm vadilo, bylo to množství jmen a postav, jakož i ty obchodní a politické propletence, ale když byl člověk pozornej, i v tom se dalo jakž takž orientovat. Taky je škoda, že pár věcí zůstalo neobjasněnejch (so přesně se stalo Bezzeridesové v mládí, co to je Black Mountain atd.), ale možná to je dobře. A opět skvělá úvodní znělka, opět skvělá, fakt. Doufám a prosím o další sérii, protože kvalita se rozhodně pozná. Su holt nadšenej. A třetí je tu, stejně vynikající, stejně napánavá, stejně postupně odhalující pravdu. Mahershala Ali mě zaujal už dříve, ale až tady mě dostal úplně - jeho hraní v kombinaci s dokonalými maskami pro různé věkové podoby, to je koncert. Taky Stephen Dorff, i když v roce 1980 jde poznat paruka, ukázal, že nepatří do starého železa. Samozřejmě to je vše podpořeno parádně vymyšleným dějem (a když se i jen na chvíli na scéně objeví Michael Rooker, skvěle hrající zazobanýho vidláka, potěšením předu). Zanedbatelné mínusy to má - třeba to, že se mi místama špatně orientovalo ve 3 časovejch rovinách nebo stařecký problém se zapomínáním. Ale nic to nezasahuje do kvality takovým způsobem, aby to pořád nebyl skvělej real seriál. 4. série to celé úplně rozesrala, ale nechci snižovat hodnocení celého seriálu jenom kvůli tomu, že tohle se nepovedlo. To je tak, když se do toho začnou motat ženské - ženská režisérka, ženské hlavní postavy, hromada ženských vedlejších postav (a SPOILERově musím dodat, že nakonec i ženské pachatelky). K tomu navíc několik prvků s nádechem lesbična - dcera, emancipované ženy, vzhledově i samotná Jodie Foster (její soukromé vztahy dávám stranou). Co mi zde ale vadí úplně nejvíc, tak ty mysteriózně laděné scény - přízraky, duchové, vidiny mrtvých a už třeba jen ta úvodní scéna, kdy jeleni páchají sebevraždu (což tam vlastně nakonec ani nedává smysl). To mi k True Detective vůbec nesedí a myslím, že to tady nemá co dělat. Vytrácí se tím uvěřitelnost, na kterou jsme byli zvyklí... a dávám to za vinu všem těm ženám (hlavně tvůrkyni Issa López) a jejich emocionálnímu pohledu na svět. Sice z toho cítím inspiraci nebo atmosféru jak z Věci nebo Městečka Fortitude, ale taky z toho cítím, že se místy rozesírá logika (nejvíc když z otisku dlaně na poklopu hned poznají bez kriminálních metod, kdo za to všechno může, ale i ta smrt vědců je trochu out of control). Ale Kali Reis mi byla sympatická (super piercingy v tvářích), a to mnohem víc, než její slavná (a stará) kolegyně. Bohužel kvůli ději bych hodnotil tak dvě, max. tři hvězdy... a raději bych to viděl jako úplně jiný seriál, než jako součást předchozích sérií. () (menej) (viac)

WinnJets

Začátek je fakt slabota, sice atmosférické, ale především nudné a utahané první díly (jako by trvaly snad celou věčnost) mohou leckoho odradit a ani já nebyl daleko od toho abych to definitivně odpískal. Ovšem vydržel jsem a rozhodně nelituji. Každý další díl byl lepší a lepší, klubko se pomaličku začalo rozmotávat, všechno do sebe začalo zapadat a divák dostal vrchovatou měrou všechno to co v samém počátku chybělo. Být to celé jako druhá půle, tak dám jednoznačně plnou palbu... ()

URBAN

Temný případ na to jde ze začátku pomalu a zlehka a v jednu chvíli se to zase snaží dohnat, což je pro mě značné mínus tohoto seriálu a dost mě to při prvních dílech takřka uspávalo, ale ve své druhé časti naopak je napjatý, plný různých zvratu a vývoje postav. Stojí za shlédnutí i sve svými vadami a i klady a rozhodně to nejí jen ledajaká kriminálka, ale v plno věcech mi nesedla. ( 14.9.16 až 16.9.16/1.série ) ()

panMartin

Televizní krimi z jiné planety. True Detective si svou hutnou atmosférou a vykreslenými charaktery dává jiný seriály k snídani, obědu i večeři. Neskutečná lahůdka, od které se nedají odtrhnout oči a nervy jsou tak našponované, že by se dali krájet. Je to fakt nehorázná pecka! Naprosto mě to pohltilo. Každá série jiná, ale pokaždé prvotřídně odvedená práce po všech stránkách a jednu charakteristiku mají společnou, vynikající herecké výkony. První série dostává svoji zápletkou, druhá zase dramatem samotných postav. Jsem hodně zvědav na třetí sérii. ()

fantassia

Hledala jsem si seriál a podle hodnocení výběrové řízení vyhrál Temný případ ovšem jsem u pátého dílu první serie a už opravdu nemůžu. Krimi možná, drama to je otázka, mysteriozní nic a prakticky všechno je krafání o ničem, už hodně dlouho se mi nestalo, abych se musela násilím nutit udržovat pozornost, ze zvědavosti prohlížím komenty a dávám za pravdu verbalovi, je to prostě nehorázná nuda..... radši ohlodám kůru z dubu než se cpát igeliťákem, všechno, co je nepřirozený nebo úchylný nemusí být zrovna mysteriozní, no fuj ()

Sharlay

První řada: Tady není o čem diskutovat – úhelný kámen, mírná redefinice žánru, formálně i vypravěčsky dokonalé, perfektně skloubená témata, vynikající drobnokresba hlavních postav, nenapodobitelná atmosféra, napětí až na půdu, zločin a úvahy o záležitostech, co přesahují každodenní lidský život. Chcete pořádné krimi s dávkou invence, nebo furt dokola totéž? Odpověď je jasná, popularita seriálu tedy tkví právě v tom, že šel jinou, netuctovou cestou a perfektně si ji vydláždil. Druhá řada: To jste se všichni jednohvězdičkáři fakt museli takhle nesmyslně posrat? Od začátku tvůrci říkali, že nová řada bude jiná, protože nedává smysl tu první zbůhdarma replikovat. Co se lidem na první řadě líbilo, přece byla ta neočekávanost, že sledujete něco nového, ale zároveň perfektně promyšleného a úžasného. Dialogy tvůrců a kulturních dezolátů tedy mohly vypadat takto – "Kde je Mek-konohi?" "No, není tam, říkali jsme dlouho dopředu, že půjde o úplně nový případ s novými postavami." "Kde je okultní ujetej vrah?" "No, není tam, říkali jsme dlouho dopředu, že půjde o úplně nový případ s novým vrahem a novou zápletkou." "Kde je to ponuré prostředí Louisinay?" "No, není tam, říkali jsme dlouho dopředu, že půjde o úplně nový případ v jiném prostředí. A copak bahno velkoměsta prolezlé korupcí a zkažeností není ponuré? Copak nevnímáte tu permanentní depresi, ve které ostatně řada z nás taky žije? Nebezpečí číhá všude a ve všem." "Vy jste kreténi, nemá to s jedničkou nic společnýho." "Ale to jsme od začátku říkali, tak jsme to chtěli, neměli jsme zájem na tom dělat remake jedničky, to byste nás zase ukamenovali poznámkami, že jsme nedodali nic nového." "Už vás neposlouchám, jste kreténi, dávám jednu hvězdičku." Třetí řada: Tak teda Pizzolato opět odvedl prvotřídní práci, vlastně se z vypravěčského hlediska dokonce překonal a nabídl úplně jiný případ s úplně jinými postavami, jak opět bylo dlouho dopředu avizováno, a přesto je to feelingu jedničky mistrně podobné, ale stále osvěžující, protože vykloubeno opět poněkud jiným směrem. A zase jsou mraky lidí, co držkujou, že tam není Mek-konohi a že tam je namísto něj černoch a že co je komu do ztráty paměti a že co tam všechno není. Lidem se prostě nezavděčíte, když jejich vkus odpovídá 20dekům pařížáku, kterej je "na hovno, protože dycky byl ve slevě a teď už není". Čtvrtá řada: Ty hejtící komenty už mě začínají ultra-srát. Opět je dlouho dopředu avizováno, že půjde o nový případ s novými postavami v jiném prostředí, dokonce se změnil klíčový tvůrce – ALE bere si to do vínku ty nejlepší postupy a fungující metody z jedničky (to pokukování na Pizzolatovy majstrštyky, to je blaho na duši), a přece se to tady hemží odpady a (především slovenskými) komenty, jak je to nudné a trapné, byť klasicky se případ odvíjí postupně, v malých dávkách, s vynikajícími cliffhangery, s traumatama hlavních postav, s odkazy na koncepty, co běžný život přesahují, atd. Prostě True Detective, jak ho máme nejraději, ale tupým fanouškům to prostě nevysvětlíte, že tenhle seriál není a nikdy neměl být Pařbou ve Vegas na jedno brdo furt dokola. () (menej) (viac)

wafc

Áha, tak už konečně vím, k čemu mi byly ty neskutečně úmorné hodiny filozofie a seminář z náboženství. Kurva, když dát šest tak tady!!! ()

JaT

Jsme teď u třetího dílu a už teď vím, že dávám plný počet. Výborné dialogy a perfektní vykreslení jihu USA v 90. letech. ()

Khumbac

Ty vole musím přehodnotit. McConnaughey skvělý, kamera skvělá, no a konec třetího dílu se slashernickým našlápnutím přinutí stahovat 4. díl v HD. PECKA! ()

Remivsremi

Dlouho jsem nebyl takto zažraný do detektivního seriálu. Ústřední dvojice je zahrána naprosto geniálně a zejména Matthew McConaughey předvádí hereckou krasojízdu hodnou olympijské medaile. HBO nám opět předvedla, jak umí připravit seriál, který vytře zrak většině Hollywoodu. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)